Polska Prezydencja a Europejski Zielony Ład
15 października @ 11:00 am - 12:30 pm
Redakcja EURACTIV Polska ma przyjemność i zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w eksperckiej debacie online pt. „Polska Prezydencja a Europejski Zielony Ład”, która odbędzie się 15 października 2024 r. o godzinie 11:00.
W jaki sposób Polska może pogodzić transformację energetyczną z utrzymaniem bezpieczeństwa energetycznego kraju? Jaka jest rola ekologów i organizacji społecznych w kształtowaniu polityki klimatycznej w Polsce? Jakie instrumenty finansowe i regulacyjne mogą wspierać Polskę w realizacji europejskich celów klimatycznych?
Na te i inne pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi z zaproszonymi ekspertami.
W dyskusji wezmą udział:
Krzysztof Bolesta – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Katarzyna Smyk – Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
Joanna Maćkowiak-Pandera – Prezeska Zarządu, Forum Energii, Profesor, Florence School of Transnational Governance
Linda Kalcher – Dyrektorka Wykonawcza, Strategic Perspectives
Rozmowę poprowadzi Karolina Zbytniewska – Redaktorka naczelna EURACTIV Polska
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to kluczowy moment, aby zademonstrować swoje zaangażowanie w realizację Europejskiego Zielonego Ładu. To ambitna strategia UE, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, co oznacza konieczność transformacji w wielu sektorach gospodarki, od energetyki po rolnictwo. Wymaga to od państw członkowskich podjęcia zdecydowanych działań na rzecz redukcji emisji, zwiększenia efektywności energetycznej oraz promowania odnawialnych źródeł energii.
Polska, jako jeden z większych producentów energii z węgla w Europie, stoi przed wyjątkowym wyzwaniem w kontekście Zielonego Ładu. Dostosowanie swojej polityki energetycznej do europejskich celów klimatycznych będzie nie tylko próbą równoważenia interesów narodowych i europejskich, ale także testem dla polskiego przemysłu, który będzie musiał przystosować się do nowych realiów gospodarki niskoemisyjnej.
Dyskusja odbędzie się w języku angielskim. Przewidujemy, że wydarzenie potrwa 1,5 godziny.
Wstęp wolny po zarejestrowaniu się.
Serdecznie zapraszamy!