Literatura na Jasnej: Dionisios Sturis „Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”

Rok 1948. Wyniszczona wojną Polska z trudem podnosi się z ruin, a mimo to, na zaproszenie władz, do kraju przybywają niemal cztery tysiące greckich i macedońskich dzieci – ofiar toczącej się w Grecji wojny domowej. Rok później liczba greckich uchodźców sięgnie 14 tysięcy. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Literatura na Jasnej”  – tym razem z Dionisiosem Sturisem, autorem książki „NOWE ŻYCIE. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”.

Dionisios Sturis, potomek tamtych uchodźców, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków. Snuje poruszającą opowieść o Polakach, którzy podzielili się domem i pracą z Grekami, przyjęli ich za sąsiadów. Równocześnie zastanawia się, dlaczego obecnie dominują wśród nas postawy ksenofobiczne i obojętność na ludzką krzywdę.

Spotkanie z autorem we wtorek, 14 listopada 2017 r. o godz. 18.00 w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie. Prowadzenie Michał Nogaś. Fragmenty książki przeczyta Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego.

DIONISIOS STURIS (ur. w 1983 r. w Salonikach, wychowany w Polsce) – dziennikarz i reporter, potomek greckich uchodźców. Jako korespondent polskich mediów towarzyszył uchodźcom szukającym schronienia w Europie i relacjonował przebieg kryzysu w Grecji. W 2012 r. otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy za swój debiut literacki „Grecja. Gorzkie pomarańcze”.

„Literatura na Jasnej” to cykl spotkań mających przybliżyć Polakom twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej.

Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie udziału www.bit.ly/SturisNaJasnej