Konferencja: Czas wielkiej korupcji?

Czas wielkiej korupcji? Konferencja organizowana przez Fundację Batorego

Czas wielkiej korupcji? Konferencja organizowana przez Fundację Batorego

W dniach 9-10 grudnia 2020 zapraszamy na konferencję organizowaną przez Fundację Batorego o tym, jak kryzys praworządności i pandemia niszczą życie publiczne. Przyczynkiem do zorganizowania tej konferencji jest obchodzony 9 grudnia Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2003 roku. EURACTIV.pl jest patronem medialnym wydarzenia. 

 

Pandemia COVID-19, tak jak każdy kryzys naturalny, stanowi dla wielu rządów, polityków czy urzędników idealną okazję do nadużyć. Państwa i obywatele skoncentrowani na walce z wirusem mniej patrzą na ręce decydentom. Jednocześnie jednak skala tej pandemii, podobnie jak w przypadku kryzysu praworządności, powoduje, że część polityków stara się wykorzystać te okoliczności w celu wzmocnienia swojej władzy i usprawiedliwia antydemokratyczne i korupcjogenne działania stanem wyższej konieczności i chęcią obrony obywateli przed zarazą. Z drugiej strony, być może pandemia spowoduje, że skorumpowane reżimy, nie darzone przez obywateli zaufaniem ostatecznie upadną i paradoksalnie kryzys zdrowotny okaże się lekarstwem na korupcję i zanik praworządności.

W trakcie dwóch sesji poświęconych korupcji, odnosząc się do pandemii i praworządności, podjęta zostanie dyskusja, w jakiej rzeczywistości się znajdujemy, czego już się nauczyliśmy co pozwoli nam uniknąć podobnych zawirowań w przyszłości i jak przezwyciężyć trudności, z którymi dziś się mierzymy.

 

Sesja I – 9.12 (środa), godz. 11-13 CET
Korupcja i kryzys państwa prawa

Panel będzie dotyczył związku pomiędzy pogłębiającym się w ostatnich latach w Polsce, a także w innych państwach UE (zwłaszcza w naszym regionie) kryzysem praworządności, dla którego podbudową jest kontestacja wartości liberalnych, a korupcją.

Goście:

  • prof. Krisztina Arató, ELTE University, Węgry
  • David Ondráčka, Transparency International, Czechy
  • Ionuţ Sibian, Civil Society Development Foundation, Rumunia
  • dr hab. Grzegorz Makowski, forumIdei Fundacji Batorego

Moderacja: Aleksandra Karasińska, Newsweek.pl

 

Sesja II – 10.12 (czwartek), godz. 12-14 CET
Korupcja w czasie pandemii

Każdy kryzys zwiększa ryzyko korupcji. COVID-19 może jednak okazać się punktem zwrotnym i otworzyć drogę do reform – zwłaszcza tam, gdy jeszcze przed pandemią mieliśmy do czynienia z autorytarnymi, skorumpowanymi rządami. Podczas panelu zaproszeni goście będą dyskutować o tym, jak obecna pandemia wpłynie na zjawisko korupcji w najbliższej przyszłości oraz w dalszej perspektywie.

Goście:

  • prof. Nikos Passas, Northeastern University, USA
  • prof. Alina Mugiu-Pippidi, Hertie School of Governance, Niemcy
  • dr Marcin Walecki, St. Antony’s College, Oxford University, Wielka Brytania
  • prof. Janine Wedel, George Mason University, USA.

Moderacja: Grzegorz Makowski, forum Idei Fundacji Batorego

 

Spotkanie w języku polskim będzie transmitowane na profilu Fundacji Batorego na Facebooku, w wersji anglojęzycznej na kanale You Tube.