Natalia Durżyńska – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl Unia Europejska – najnowsze wiadomości, analizy, wywiady Wed, 12 Jun 2019 05:26:55 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://www.euractiv.pl/wp-content/uploads/sites/6/2017/03/cropped-ea_favicon_32x32-32x32.png Natalia Durżyńska – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl 32 32 Francja przedłuży kontrole graniczne w strefie Schengen https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/francja-przedluzy-kontrole-graniczne-w-strefie-schengen/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/francja-przedluzy-kontrole-graniczne-w-strefie-schengen/#respond Thu, 05 Apr 2018 11:15:33 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=50187 W środę (4 kwietnia) Francja poinformowała o zamiarze przedłużenia stosowania kontroli granicznych z krajami w strefie Schengen do końca października. Powodem jest utrzymujące się zagrożenie terroryzmem.

 

Francja wprowadziła kontrole graniczne po zbiorowych atakach Państwa Islamskiego w Paryżu, w wyniku których 13 listopada 2015 r. zginęło 130 osób. Od tamtej pory w wyniku kolejnych ataków odnawia decyzje o dalszych kontrolach co pół roku.

„Biorąc pod uwagę liczbę ostatnich udaremnionych prób oraz ataków, szczególnie tego w Trèbes, które dotknęły terytorium Francji, rząd zdecydował o nowym przedłużeniu”, poinformował francuski minister spraw wewnętrznych Gérard Collomb. Podczas zamachu w Carcassonne i Trèbes 23 marca urodzony w Maroku Francuz Radouane Lakdim zabił cztery osoby zanim został zastrzelony przez policję.

Rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził „otrzymaliśmy powiadomienie z Francji w tym tygodniu” informujące o przedłużeniu kontroli granicznych na kolejne sześć miesięcy po upływie daty wygaśnięcia 30 kwietnia.

Francja: Terrorysta, który wziął zakładników został zastrzelony przez policjantów

Uzbrojony napastnik zabarykadował się dziś w supermarkecie w miasteczku Trèbes na południu kraju. Wziął kilkoro zakładników. Zabił tam dwie osoby. Ranił też trzy inne, w tym jedną ciężko. Być może wcześniej zabił jeszcze jedną osobę. Napastnik oświadczył, że jest członkiem Państwa …

Ograniczenie niekontrolowanej migracji

W sumie 26 krajów europejskich, w tym 22 państw członkowskich Unii Europejskiej, tworzy strefę Schengen. Oprócz Francji, Austria, Dania, Niemcy, Szwecja i niebędąca państwem członkowskim UE Norwegia również nałożyły kontrole graniczne, początkowo w celu ograniczenia niekontrolowanej migracji.

W krajach tych panował chaos w wyniku migracji ludności uciekającej przed wojną w Syrii i innych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Migranci po masowym przybyciu do brzegów Grecji w 2015 r. próbowali przedostać się do zamożniejszych państw UE na północy. Jednak przepływy migracyjne gwałtownie spadły po zawarciu porozumienia o współpracy UE z Libią i Turcją – państwami określane jako główne „wrota” do Europy.

Dania zaostrzy kontrole na granicy z Niemcami

Parlament w Kopenhadze zatwierdził już dodatkowe środki na wzmożenie kontroli granicznych. Na wszystkich przejściach granicznych uruchomiony zostanie system automatycznego skanowania tablic rejestracyjnych przyjeżdżających z Niemiec samochodów, a w pięciu miejscach znów pojawią się budki strażnicze. Policja przeprowadzi też więcej wyrywkowych …

Komisja nie będzie zezwalać na przedłużanie kontroli

Komisja w zeszłym roku postanowiła, że ​​nie będzie już zezwalać na nakładanie kontroli granicznych pod pretekstem migracji, ponieważ uważa, że sytuacja została ustabilizowana. Zezwolenie dla pozostałych pięciu krajów na kontynuowanie kontroli wygasa 12 maja i większość z nich wydaje się dążyć do wniesienia prośby o odnowienie.

W liście do Komisji Europejskiej austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl (FPÖ) poprosił o przedłużenie o sześć miesięcy kontroli na granicach Austrii z Węgrami i Słowenią. Mimo że liczba nielegalnych imigrantów spadła, „przemytnicy postrzegaliby zniesienie kontroli na granicach jako fałszywy sygnał i zintensyfikowaliby swoje działania”, uargumentował prośbę Kickl.

W międzyczasie Polska, Węgry i Słowenia skarżyły się państwom członkowskim UE, że ponoszą ekonomiczne skutki wprowadzenia kontroli granicznych, podważając pretekst bezpieczeństwa.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/francja-przedluzy-kontrole-graniczne-w-strefie-schengen/feed/ 0
Turcja buduje swoją pierwszą elektrownię jądrową z pomocą Rosji https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/turcja-buduje-swoja-pierwsza-elektrownie-jadrowa-z-pomoca-rosji/ https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/turcja-buduje-swoja-pierwsza-elektrownie-jadrowa-z-pomoca-rosji/#respond Thu, 05 Apr 2018 09:03:24 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=50172 Recap Tayyip Erdoğan i Władimir Putin oficjalnie zainaugurowali prace nad budową pierwszej elektrowni atomowej w Turcji we wtorek (3 kwietnia). Elektrownia Akkuyu o wartości 20 mld dolarów ma powstać w południowej prowincji Mersin.

 

Elektrownia zostanie zbudowana przez państwową rosyjską agencję energii atomowej Rosatom i będzie się składać z czterech redaktorów o mocy 1200 megawatów każdy. Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recap Tayyip Erdoğan zainaugurowali początek budowy, oglądając go online z Ankary.  „Zakład zaspokoi 10 proc. zapotrzebowania Turcji na energię”, powiedział Erdoğan, dodając, że mimo opóźnień Turcja nadal planuje rozpocząć produkcję energii atomowej w 2023 r.

Przemawiając na późniejszej konferencji prasowej Erdoğan dodał, że koszt projektu może przekroczyć planowane 20 mld dolarów. Elektrownia o mocy 4 800 megawatów jest częścią „wizji 2023” Erdoğana, mającej na celu uczczenie stulecia Republiki Turcji i zmniejszenie zależności kraju od importu energii.

Spór turecko-izraelski i wizyta prezydenta Rosji w Ankarze

Prezydent Turcji nazwał premiera Izraela „terrorystą”, a ten w odpowiedzi odmówił mu prawa pouczania “najbardziej moralnej armii na świecie”. Spór Erdoğan-Netanjahu jest reakcją na starcia na granicy ze Strefą Gazy. Tymczasem prezydent Rosji rozpoczyna dziś (3 kwietnia) wizytę w Turcji.

Problemy z opóźnieniami

Projekt Akkuyu jest obecnie w pełni finansowany przez stronę rosyjską. Zgodnie z umową dwustronną, co najmniej 51 proc. udziałów będzie należeć do rosyjskich spółek, a do 49 proc. akcji może być dostępnych do nabycia przez inwestorów zewnętrznych.

Jednak od momentu podpisania kontraktu przez stronę rosyjską projekt spotyka się z opóźnieniami. Według źródeł Akkuyu prawdopodobnie nie zacznie produkować energii zgodnie z wyznaczoną datą na 2023 r. Rosatom, który szuka lokalnych partnerów do zakupu 49 proc. udziałów w projekcie, powiedział jednak, że zobowiązuje się trzymać harmonogramu.

Agencja informacyjna Interfax podała, że sprzedaż 49 proc. udziałów prawdopodobnie zostanie przesunięta na rok 2019. Tureckie firmy są zniechęcone ze względu na koszty inwestycji oraz obawy, że nie byłaby ona dla nich opłacalna.

Turcja–Rosja: partnerstwo z rozsądku

W sferze politycznej odradzające się taktyczne partnerstwo oznacza wykorzystanie wzajemnego zbliżenia przede wszystkim do wzmocnienia pozycji obu państw wobec Zachodu oraz gotowość do zawierania cząstkowych kompromisów w polityce wobec Syrii. Jednocześnie nie widać perspektyw na przekształcenie …

Współpraca w zakresie obrony

Erdoğan powiedział na konferencji prasowej, że oprócz systemu obrony rakietowej S-400, który Moskwa zgodziła się dostarczyć Ankarze, Turcja jest gotowa do współpracy z Rosją przy kolejnych projektach zbrojeniowych. Nie podał jednak dalszych szczegółów.

Turcja podpisała umowę o zakupie systemu S-400 pod koniec grudnia, co wzbudziło zaniepokojenie na Zachodzie. Pozostałe państwa NATO zauważają, że Turcja jako członek Sojuszu nie powinna kupować broni rosyjskiej.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani dołączy w środę do Erdoğana i Putina na trójstronnym szczycie dotyczącym Syrii w Ankarze.

USA naciska na państwa członkowskie NATO w sprawie dalszego zwiększania wydatków na obronność

Niedługo po tym jak kilka dni temu Donald Trump ogłosił, że USA przeznaczą o 30 proc. więcej środków w stosunku do roku ubiegłego na obronność w Europie amerykański prezydent wezwał  kraje europejskie do tego samego.
 

Ostatnie dwa lata to okres, w którym kraje …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/turcja-buduje-swoja-pierwsza-elektrownie-jadrowa-z-pomoca-rosji/feed/ 0
Główny ekonomista Światowego Programu Żywnościowego ONZ: W walce z głodem musimy działać wspólnie https://www.euractiv.pl/section/praca-i-polityka-spoleczna/news/w-walce-z-glodem-musimy-dzialac-wspolnie/ https://www.euractiv.pl/section/praca-i-polityka-spoleczna/news/w-walce-z-glodem-musimy-dzialac-wspolnie/#respond Wed, 04 Apr 2018 13:22:20 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=50143 Brak bezpieczeństwa żywnościowego rośnie na całym świecie i jest mało prawdopodobne, aby problem ten stracił na sile. Arif Husain, główny ekonomista Światowego Programu Żywnościowego ONZ twierdzi, że głód i migracja „nie są już problemem kogoś innego, musimy nad nimi pracować wspólnie”.

 

Według najnowszego raportu rocznego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) opublikowanego w marcu, w wyniku wojen i suszy 124 mln osób na całym świecie boryka się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Liczby są alarmujące i pogarszają się: stopniowo wzrosły z 80 mln osób w 2015 r. i 108 mln w 2016 r. W najbliższym czasie liczby te prawdopodobnie się nie zmniejszą, powiedział Husain dla EURACTIV. „Dopóki nie osiągniemy pokoju, nie można oczekiwać, że te liczby spadną”, ostrzega.

WFP definiuje głód, będący przejawem braku bezpieczeństwa żywnościowego, jako bezpośrednie zagrożenie dla życia. Wojna i katastrofy klimatyczne to dwa czynniki skutkujące głodem i nędzą. Wśród 124 mln osób dotkniętych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, 74 mln pochodzi z osiemnastu krajów rozdartych wojną, a 39 mln z 23 krajów dotkniętych katastrofami klimatycznymi i suszami.

„Obserwujemy wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa ludności wynikające z przedłużających się konfliktów” zauważa Husain. „Kryzys w Syrii trwa już siedem lat. Wpływ konfliktów na następne pokolenie w takich krajach jak Afganistan, Somalia, czy Sudan jest straszny. Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby je rozwiązać.”

Komisja Europejska: nowy pakiet pomocy w ramach Funduszu powierniczego UE w odpowiedzi na kryzys w Syrii

Fundusz powierniczy UE w odpowiedzi na kryzys w Syrii: nowy pakiet pomocy stanowiący wsparcie uchodźców z Syrii i społeczności przyjmujących przekroczył próg 1 mld euro
 

W ramach regionalnego funduszu powierniczego Unii Europejskiej w odpowiedzi na kryzys w Syrii przyjęto dzisiaj nowe …

Potrzebne są środki

Komisja Europejska i 28 rządów państw członkowskich UE wpłaciło 2,7 mld euro do Światowego Programu Żywnościowego w 2017 r., stając się jego największymi dawcami. Jednak pieniądze te pokrywają zaledwie minimum tego, co jest potrzebne.

„Bardzo doceniamy to, co dostajemy od Komisji i państw członkowskich, ale problem polega na tym, że to jest za mało. W 2016 r. otrzymaliśmy 26 mld dolarów na pomoc humanitarną, ale było to o 40 proc. mniej, niż potrzebowaliśmy”, dodał.  Z tej sumy około 50 proc. pieniędzy wydano w Iraku, Jemenie, Sudanie Południowym i Syrii, a resztę rozdystrybuowano w 44 innych krajach.

Husain szacuje, że w 2018 r. potrzeba będzie dodatkowych 9 mld dolarów, aby pomóc około 80 mln osób w tej samej liczbie krajów. „Społeczność humanitarna musi mieć pełny dostęp do ratującej życie żywności i towarów oraz musi być w stanie je dostarczać. Potrzebujemy do tego środków. W ubiegłym roku udało nam się zapobiec czterem klęskom głodowym”, mówi.

Unia da uchodźcom karty debetowe

Koszt programu szacuje się na 348 mln euro. Będzie on finansowany z Nadzwyczajnego Funduszu UE na rzecz Afryki powołanego na ubiegłorocznym szycie w Valletcie 11-12 listopada. Docelowo fundusz ma mieć budżet co najmniej 3 mld euro, z czego od Komisji …

Chociaż z organizacją taką jak WFP kojarzy nam się pomoc żywnościowa i finansowa, w rzeczywistości większość pracy opiera się współpracy z drobnymi rolnikami w celu poprawy jakości produkcji i dostaw. Obejmuje ona także wiele innych programów, takich jak ponowne zalesianie, lokalne systemy ubezpieczeń, czy podstawowe programy infrastrukturalne.

„Największy wpływ, jaki mamy na gospodarkę, wynika z budowy dróg dojazdowych”, powiedział Husain. „Klasycznym przykładem jest droga łącząca miasta Dżubę i Torit w Sudanie Południowym. Kiedy ta droga została odnowiona, rozwinęła się ogromna wymiana handlowa.”

Sytuacja w Europie

Ukraina jest jedynym krajem w Europie ze znaczącą liczbą głodujących ludzi: w rozdartym wojną Donbasie żyje 1 mln osób dotkniętych głodem. Ale nawet jeśli w Europie nie ma wojny i suszy, to już ich skutki sięgają kontynentu. Desperacja, by znaleźć lepsze życie wolne od konfliktów i głodu była głównym motorem kryzysu migracyjnego ludności z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Husain uważa, że ​​poglądy dominujące w Unii Europejskiej dotyczące migracji są teraz bardziej spójne niż kilka lat temu, chociaż wynika to „z konieczności”. „Musimy zrozumieć, z czego wynika to, że ​​ludzie migrują. Rozmawialiśmy z migrantami i zapytaliśmy ich: co sprawia, że ​​ryzykujesz wysłanie swojej rodziny na łodzi, która może utonąć?”

„Głównym odkryciem było to, że migranci nie chcą migrować. Przemieszczają się średnio 3-6 razy w swoim kraju zanim zdecydują się wyjechać za granicę. Ponad 90 proc. Afrykanów i ponad 80 proc. Azjatów preferuje pozostać na własnym kontynencie”, powiedział.

WFP jest w trakcie tworzenia tzw. „pulsu migracyjnego”, wykorzystującego najnowocześniejsze metody gromadzenia danych, który ma zostać uruchomiony w 2018 r. „Musimy zrozumieć, co sprawia, że ​​ludzie migrują, dokąd zmierzają, co się z nimi dzieje, kiedy tam dotrą, i co dzieje się z tymi, którzy zostają”, powiedział Husain.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/praca-i-polityka-spoleczna/news/w-walce-z-glodem-musimy-dzialac-wspolnie/feed/ 0
Firmy cukrownicze w UE walczą o przetrwanie w obliczu spadających cen https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/firmy-cukrownicze-w-ue-walcza-o-przetrwanie-w-obliczu-spadajacych-cen/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/firmy-cukrownicze-w-ue-walcza-o-przetrwanie-w-obliczu-spadajacych-cen/#respond Wed, 04 Apr 2018 10:29:59 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=50122 Ceny cukru w UE opierały się na kwotach produkcyjnych i taryfach importowych w ramach systemu, który zakończył się jesienią ubiegłego roku. Obecnie przedsiębiorstwa cukrownicze walczą o przetrwanie na konkurencyjnym rynku światowym, na którym spadają zarówno ceny, jak i zyski.

 

Südzucker, największy producent cukru w UE, powiedział, że spodziewa się odnotować straty operacyjne w wysokości od 100 mln do 200 mln euro w segmencie cukru w okresie 2018/19. Jego rywale również mają problemy. “Na obecnym poziomie cenowym prawie nie ma firmy cukrowniczej w Europie, która wciąż może produkować na progu rentowności”, powiedział rzecznik Nordzucker, drugiego pod względem wielkości unijnego producenta cukru.

UE zniosła limity na produkcję buraków cukrowych pod koniec września 2017 r., znacznie zwiększając przy tym produkcję cukru i torując drogę dla UE, by stała się eksporterem netto po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat. Wzrost produkcji w UE nastąpił w momencie, gdy apetyt na cukier spada w coraz bardziej dbającym o zdrowie społeczeństwie. Dostawy trafiają na rynek światowy zalany już słodzikiem.

Mniej cukru w napojach bezalkoholowych

W latach 2000-2015 dzięki działalności Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych UNESDA, udało się doprowadzić do zredukowania ilości kalorii w napojach bezalkoholowych o 12 proc. Organizacja chce przyspieszyć ten proces i do 2020 r. zmniejszyć kaloryczność o kolejne 10 proc.
„Szacuje się, …

„Każdy może produkować tyle, ile chce i początkowo wszyscy patrzyli jedynie na stronę kosztową równania i próbowali obniżyć koszty produkcji, przetwarzając więcej buraków i produkując więcej cukru”, powiedział analityk F.O. Licht, Stefan Uhlenbrock. „Jednak nie uwzględnia to faktu, że ceny załamią się, jeśli wszyscy kluczowi gracze będą działać tak samo i masowo zwiększać produkcję – a właśnie tak jest teraz. Z czasem doprowadzi to do tego, że przetrwają tylko najsilniejsi.”

Associated British Foods (ABF), spółka macierzysta British Sugar, została w pewnym stopniu ochroniona przez dywersyfikację. Do innych działalności firmy należy sieć odzieżowa Primark. „Około 16 proc. zysków ABF pochodzi z cukru, więc wyraźnie nie jest on siłą napędową”, powiedział George Salmon, analityk w Hargreaves Lansdown.

Ochrona kontyngentowa

Ceny cukru w UE opierały się na kwotach produkcyjnych i taryfach importowych w ramach systemu, który zakończył się jesienią ubiegłego roku. Wcześniej często przekraczały one poziomy światowe. Chęć konkurowania na globalnym rynku eksportowym w dużym stopniu zmniejszyła tę lukę.

Komisja Europejska zgłosiła średnią cenę za biały cukier w styczniu w wysokości 374 euro za tonę, zmniejszoną o 26 euro od grudnia i będącą na najniższym poziomie od 2006 roku. „To daje wyobrażenie o szybkości, z jaką rynek europejski zbliża się do rynku światowego. Biorąc pod uwagę ceny cukru w Londynie w wysokości około 280 euro, od stycznia ceny w UE prawdopodobnie spadły bardziej”, powiedział Francois Thaury, analityk rynku cukru w Agritel.

Analitycy spodziewają się, że na światowym rynku cukru przez co najmniej dwa sezony pozostanie nadwyżka. Być może utrzyma się nawet dłużej po gwałtownym wzroście produkcji, szczególnie w Indiach i Tajlandii.

Słodzone napoje znikną ze szkół w UE w 2018 r.

Producenci słodkich napojów zrzeszeni w UNESDA chcą sami wycofać swoje produkty oraz ograniczyć ich reklamę adresowaną do dzieci.

Producenci unijni już teraz zakładają zakup dużej ilości buraków w nadchodzącym sezonie po cenach, przy których rolnicy mogą mieć trudności z osiąganiem zysku. „W tej chwili ten sygnał cenowy nie dotarł jeszcze do plantatorów buraków cukrowych, ponieważ większość kontraktów nie jest bezpośrednio związana z cenami rynkowymi” – powiedział Timothe Masson z francuskiej grupy plantatorów buraków cukrowych CGB.

Firma analityczna Green Pool po ogromnej nadwyżce 11,51 mln w bieżącym sezonie przewiduje niższą globalną nadwyżkę w wysokości 5,95 mln ton w okresie 2018/19. Analitycy z Australii spodziewają się, że eksport białego cukru z UE wzrośnie z 1,38 mln ton w poprzednim sezonie do 3,50 mln ton w okresie 2017/18.

Wsparcie dla prywatnego magazynowania?

„Nadal uważamy, że pewne ilości cukru będą musiały zostać przeniesione, biorąc pod uwagę, że światowy rynek jest w nadmiernej podaży. Pytanie brzmi, czy Komisja podejmie nadzwyczajne środki, które mogłyby obejmować wsparcie dla prywatnego magazynowania”, powiedział analityk Green Pool, Josh Rossato.

„Nadwyżka podaży występuje globalnie i wszędzie wywiera presję na ceny”, podaje źródło w Komisji Europejskiej. „Komisja nie ma obecnie żadnych planów dotyczących dalszych działań, ale zachowujemy czujność i stale monitorujemy rynek cukru”.

Spadające spożycie cukru w UE przyczyniło się do narastających problemów producentów cukru. „Dla niektórych cukier stał się nowym tytoniem”, powiedział Fintan Ryan, analityk Berenberg.  „Popyt w Europie nie rośnie ze strony konsumentów. Cały przyrost w sektorze na poziomie globalnym pochodzi z rynków wschodzących.”

Trend spadkowy w Wielkiej Brytanii został spotęgowany przez producentów żywności i napojów, którzy zmienili formuły swoich produktów przed wprowadzeniem podatku od słodkich napojów 6 kwietnia. „Konsumpcja cukru na jednego mieszkańca w Wielkiej Brytanii spada od dziesięcioleci. On (podatek) może przyspieszyć ten spadek”, powiedział Uhlenbrock.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/firmy-cukrownicze-w-ue-walcza-o-przetrwanie-w-obliczu-spadajacych-cen/feed/ 0
Parlament Rumunii otwarty na pomysł zjednoczenia Mołdawii https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/parlament-rumunii-otwarty-na-pomysl-zjednoczenia-moldawii/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/parlament-rumunii-otwarty-na-pomysl-zjednoczenia-moldawii/#respond Wed, 28 Mar 2018 14:13:53 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49883 Rumuński parlament wyraził poparcie dla zjednoczenia z sąsiednią Mołdawią w symbolicznym głosowaniu we wtorek, które miało na celu podkreślenie bliskich więzi historycznych. Przewodniczący parlamentu Mołdawii odpowiedział jednak, że jego kraj ceni sobie niepodległość.

 

Parlament Rumunii odbył specjalną sesję z okazji 100. rocznicy przyłączenia Mołdawii do ówczesnego Królestwa Rumunii. Doszło do tego w wyniku I wojny światowej. Mołdawia została później zaanektowana przez Związek Radziecki w 1940 r., a niepodległym państwem stała się w 1991 r.

Mały, śródlądowy kraj jest politycznie podzielony między zwolenników bliższych związków z Moskwą i tych, którzy chcą, aby Mołdawia w końcu poszła w ślady Rumunii, jej znacznie większego południowego sąsiada i dołączyła do Unii Europejskiej oraz NATO.

Mołdawia odżegnuje się od NATO

Mołdawski prezydent Igor Dodon obrał prorosyjski kurs. Po wcześniejszych zapewnieniach o dążeniu do zbliżenia z Moskwą, wczoraj odciął się od pomysłów zacieśniania współpracy z NATO.

 

Igor Dodon od momentu zwycięstwa w mołdawskich wyborach prezydenckich 13 listopada 2016 r. prowadzi intensywną kampanię …

Większość Mołdawian mówi po rumuńsku i ma bliskie więzi kulturowe z Rumunią, ale kraj ten ma także znaczną mniejszość rosyjskojęzyczną.

„Parlament Rumunii uważa za w pełni zgodne z prawem pragnienia obywateli Republiki Mołdawii, którzy popierają zjednoczenie obu państw” – napisano w przyjętej przez rumuńskich posłów rezolucji. „Podkreślamy, że taki akt zależałby od ich woli i deklarujemy, że Rumunia i jej obywatele są i zawsze będą gotowi powitać każdy naturalny ruch obywateli Mołdawii w celu zjednoczenia jako wyraz ich suwerennej woli”  – głosi dokument.

Większość obywateli Mołdawii nie chce zjednoczenia

Zaledwie jedna piąta Mołdawian opowiada się za ponownym zjednoczeniem z Rumunią. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego w grudniu przez Mołdawski Instytut Polityki Publicznej. Jest to niezależny think-tank.  „Większość obywateli chce dziś, by Mołdawia była państwem niepodległym” – mówił po głosowaniu przewodniczący parlamentu Mołdawii Andrian Candu.

„Chcę jednak zapewnić, że Rumunia jest coraz bardziej obecna w Mołdawii dzięki projektom wspieranym przez rząd i klasę polityczną” – dodał. Rumunia realizuje w Mołdawii projekty energetyczne i wspiera długofalowy proces przystąpienia tego kraju do UE.

Chorwacja i Rumunia chcą dalszego rozszerzenia UE

Chorwacja i Rumunia chcą zacieśniać współpracę w ramach UE i NATO. Zapowiadają także wspieranie procesu dalszego rozszerzania UE.

 

Chorwacja i Rumunia poparły wczoraj (14 marca) dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej. Ministrowie spraw zagranicznych obu państw: odpowiednio Davor Ivo Stier i Teodor Meleșcanu …

Rząd Mołdawii, który zdecydowanie popiera bliższe stosunki z UE i Stanami Zjednoczonymi, często jest w opozycji do prorosyjskiego prezydenta Igora Dodona, który chce przyłączenia się Kiszyniowa do stworzonej przez Moskwę Unii Celnej.

Candu, który należy do stronnictwa prorządowego, skomentował sytuację mówiąc, że Mołdawia stawiła czoła licznym wyzwaniom przed zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi. „Musimy bardzo uważać, aby utrzymać jedność kraju oraz kurs na Unię Europejską” – podkreślił przewodniczący mołdawskiego parlamentu.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/parlament-rumunii-otwarty-na-pomysl-zjednoczenia-moldawii/feed/ 0
Prawa migrantów coraz częściej łamane w Europie https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/prawa-migrantow-coraz-czesciej-lamane-w-europie/ https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/prawa-migrantow-coraz-czesciej-lamane-w-europie/#respond Thu, 22 Mar 2018 11:01:23 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49613 Procedury azylowe w wielu krajach Unii nie działają efektywnie ze względu brak pomocy prawnej i dostępu do informacji – wynika z raportu Agencji Praw Podstawowych UE. 

 

W raporcie opublikowanym na początku lutego Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) analizuje sytuację migrantów i osób ubiegających się o azyl w państwach członkowskich w okresie od października 2016 r. do grudnia 2017 r. Pomimo poprawy w niektórych krajach, FRA zauważa, że ​​„wiele problemów wciąż pozostaje, a w niektórych obszarach jest wręcz gorzej”. Dostęp do terytorium krajów UE, warunki związane z przyjazdem, procedury azylowe, dzieci pozostające bez opieki i zatrzymania imigrantów to najpilniejsze problemy, z którymi zmaga się agencja.

W raporcie zwrócono uwagę na coraz trudniejsze możliwości dostępu terytorialnego do niemal połowy państw członkowskich UE m.in. ze względu na nowe ogrodzenia, takie jak to zbudowane na granicy Węgier i Serbii oraz w wyniku odmowy wjazdu niektórym migrantom.

Procedury azylowe w wielu krajach Unii nie działają efektywnie ze względu brak pomocy prawnej i dostępu do informacji. Problemem są również trudności z identyfikacją osób ubiegających się o azyl.

Dania: Najmniej wniosków o azyl od niemal dekady

W ubiegłym roku w Danii złożono mniej niż 3,5 tys. wniosków o azyl. To najniższa liczba od 2008 r., kiedy takich wniosków było ok. 2,4 tys. Jeszcze w 2016 r. złożono ponad 21 tys. dokumentów aplikacyjnych. Rząd nie ukrywa, że …

Cztery kraje na radarze

W raporcie odnotowano pewne pozytywne zmiany, dotyczące na przykład warunków przyjmowania imigrantów w krajach takich jak Bułgaria. Jest to jednak spowodowane głównie spadkiem liczby nowo przybyłych w ciągu roku.

Sytuacja nadal budzi niepokój w czterech krajach, które zanotowały znaczny wzrost liczby przyjezdnych: we Francji, w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech, gdzie „obiekty, w których przyjmowani są imigranci są przepełnione”, co powoduje tworzenie się nieformalnych obozów w trzech z tych krajów.

Brak możliwości przyjmowania dzieci bez opieki zaobserwowano we wszystkich czterech krajach. W roku 2017 „od 900 do 3300” dzieci czekało w nieformalnych obozach w Grecji.

Francuski projekt ustawy dotyczącej azylu i imigracji źle zaadoptowany?

We Francji kilku parlamentarzystów skrytykowało to, że migranci i osoby ubiegające się o azyl zostały potraktowane marginalnie w projekcie ustawy dotyczącej azylu ogłoszonej przez rząd 21 lutego, ponieważ wchodzą one w zakres kompetencji departamentu, w którym się znajdują.

“Powinni się oni znaleźć w tekście ustawy”, powiedziała prawicowa posłanka Bérengère Poletti 14 marca. Uważa, że ​​„ponad miliard euro obciąża obecnie budżety departamentów  (odpowiednik polskiego powiatu) znajdujących się obecnie w katastrofalnych warunkach”. Rząd w projekcie ustawy przedstawia jednak propozycje dotyczące wspierania łączenia rodzin dla nieletnich bez opieki.

Francja: Rząd przedstawił projekt zmian w prawie imigracyjnym

Propozycję zmian przedstawiono wczoraj (21 lutego). Reforma dotyczy nie tylko kwestii migracyjnych, ale także azylowych. Większość regulacji zostałaby w myśl tego projektu zaostrzona. Sprzeciwiają mu się jednak nie tylko organizacje pozarządowe czy opozycyjna lewica, ale nawet część politycznego środowiska …

Przyspieszenie procedur, kluczowy punkt projektu, również jest przedmiotem sprawozdania FRA. Rząd chce zredukować średni czas rozpatrzenia wniosku o azyl do sześciu miesięcy, podczas gdy obecnie w przypadku odwołania trwa on nawet do 14 miesięcy. Skrócenie tego czasu wymagałoby zmniejszenia opóźnień na każdym etapie procedury rozpatrywania wniosku o pomoc międzynarodową oraz skrócenia okresu składania odwołań z jednego miesiąca do 15 dni.

Chociaż FRA wskazuje na potrzebę skrócenia procedury azylowej we Francji, podkreśla jednocześnie, że ​​podobne przyspieszenie zaobserwowane w kilku innych krajach UE „budzi obawy dotyczące jakości przeprowadzanych rozmów i podejmowanych decyzji”.

Przyspieszenie tego procesu w połączeniu z dążeniem państwa do zwiększenia skuteczności procedury powrotów imigrantów może prowadzić do „częstszego stosowania aresztu imigracyjnego, który prawdopodobnie dotyka również dzieci”. Agencja podkreśla także, że „duża liczba dzieci została zatrzymana w Bułgarii, Grecji, Polsce, na Słowacji i Węgrzech” oraz we Francji na zasadzie „tymczasowego aresztowania”.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/prawa-migrantow-coraz-czesciej-lamane-w-europie/feed/ 0
Rośnie presja na KE, aby poddała pod głosowanie zakaz używania neonikotynoidów https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/rosnie-presja-na-ke-aby-poddala-pod-glosowanie-zakaz-uzywania-neonikotynoidow/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/rosnie-presja-na-ke-aby-poddala-pod-glosowanie-zakaz-uzywania-neonikotynoidow/#respond Wed, 21 Mar 2018 15:13:31 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49573 Europosłowie wezwali Komisję Europejską, aby przekonała państwa członkowskie do poparcia swojej propozycji zakazu neonikotynoidów. Nalegają także na unikanie dalszych opóźnień, które byłyby szkodliwe dla pszczół i środowiska.

 

Europosłowie z głównych grup w Parlamencie Europejskim podpisali 20 marca list do przewodniczącego Komisji Jean-Claude Junckera i komisarza europejskiego ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa. W swoim liście europosłowie wezwali Komisję do uniknięcia kolejnego opóźnienia w planowanym wprowadzeniu zakazu stosowania neonikotynoidów na następnym posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCOPAFF) w dniu 22 marca. Podkreślili, że szkodzi to pszczołom i środowisku.

„Kolejne opóźnienie w podjęciu decyzji spowodowałoby dalszą ekspozycję pszczół i innych owadów zapylających na toksyny, które je zabijają, skutkując poważnymi konsekwencjami dla produkcji żywności, w szczególności miodu” ostrzegają eurodeputowani. Prawodawcy UE wezwali również Komisję, aby zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić niezbędną większość do poparcia zakazu.

Komisja próbowała poddać kwestię zakazu pod głosowanie w grudniu zeszłego roku, ale rządy podkreśliły, że chcą najpierw zapoznać się z raportem Europejskiego Urzędy ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Sześć państw członkowskich sprzeciwia się zakazowi używania neonikotynoidów, w tym Rumunia i Węgry, podczas gdy Chorwacja, Irlandia, Francja, Luksemburg, Malta, Słowenia i Wielka Brytania popierają go.

Glifosat dopuszczony na rynek UE na kolejne 5 lat

Licencja na wzbudzający kontrowersje środek chwastobójczy została przedłużona. Wybrano kompromisowe rozwiązanie, bowiem dopuszczono go do użytku na terenie UE, ale na krótszy niż zwykle okres.
 
Spór o dalsze dopuszczenie glifosatu na unijny rynek trwał od marca 2015 r., kiedy to podległa Światowej …

Ryzyko dla pszczół

W dniu 28 lutego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował raport potwierdzający, że większość zastosowań neonikotynoidowych pestycydów – trzech neonikotynoidów: imidakloprydy i klotianidyny Bayera oraz tiametoksamu Syngenty – stanowi ryzyko dla dzikich pszczół i pszczół miodnych. „W grudniu ubiegłego roku państwa członkowskie chciały poczekać na raport EFSA. Teraz, gdy raport jest ukończony, omówimy go na następnym spotkaniu SCOPAFF”, powiedziały unijne źródła dla EURACTIV.com.

Na stronie internetowej KE podkreślono, że wnioski EFSA zostaną omówione również z bieżącymi propozycjami Komisji dotyczącymi dalszego ograniczenia tych zastosowań. „Nie możemy zmuszać państw członkowskich do głosowania, jeśli chcą one dyskutować (…) konkluzje EFSA wzmocniły naukowe dowody wniosku Komisji”, podkreśla źródło unijne. W razie potrzeby Komisja zbada również możliwość „drobnych i nie dramatycznych zmian” w swoim wniosku, dowiedziało się EURACTIV.

Jasnym jest, że Komisja nie dysponuje niezbędną większością, aby poddać sprawę pod głosowanie. Następne spotkanie SCOPAFF odbędzie się pod koniec maja.

Niemiecki rząd podkreślił, że w 2013 r. zostało sprzedanych 200 ton neonikotynoidowych pestycydów, 207 ton w 2014 r. i 203 ton w 2015 r. „Niestety, nie dotyczy to każdej substancji osobno, ale acetamiprid, imidakloprid, klotianidynę, tiametoksam i tiaklopryd razem. Wygląda na to, że zastrzeżone substancje zostały zastąpione kolejnymi”, powiedziała EURACTIV.com Franziska Achterberg, doradca Greenpeace ds. polityki żywnościowej w UE.

Neonikotynoidy zagrażają pszczołom – potwierdza ponownie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

Pestycydy zwane neonikotynoidami zagrażają pszczołom – dzikim i miodnym, które są niezbędne w procesie zapylania i reprodukcji roślin jak wynika z nowej oceny opublikowanej 28 lutego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
 

EFSA ponownie przeanalizował dane z 2013 r. na …

Brak porozumienia

EURACTIV dowiedział się, że niemiecki rząd jest wewnętrznie podzielony i nie zajął stanowiska w tej sprawie. Ministerstwa rolnictwa i środowiska nie zgadzają się w tej kwestii, ponieważ ministerstwo rolnictwa popiera „pewien rodzaj wyjątku” dla buraka cukrowego. Potwierdza to przekonanie europejskich pszczelarzy, że przemysł buraków cukrowych intensywnie lobbuje w państwach członkowskich opóźnienie zakazu używania neonikotynoidów.

Wypowiadając się na temat listu europosłów, dyrektor do spraw publicznych Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Upraw (ECPA) Graeme Taylor powiedział, że „warto podkreślić, że Parlament Europejski kilka tygodni temu w raporcie pszczelarskim zagłosował przeciwko poprawce na posiedzeniu plenarnym, aby zakazać sprzedaży i produkcji wyrobów neonikotynoidowych”.

Siedmiu europosłów, którzy podpisali list, zagłosowało przeciwko zakazowi zawartemu w sprawozdaniu pszczelarskim: Guillaume Balas, Ivica Tolić (EPP), Maria Grapini, Nedzhmi Ali (ALDE) Kathleen Van Brempt (S&D),Theresa Griffin i Virginie Rozière.

Komisja Specjalna UE obiecuje większą przejrzystość w stosowaniu pestycydów

W poniedziałek (12 marca) pracę rozpoczęła Komisja Specjalna Parlamentu Europejskiego ds. Wydawania Zezwoleń na Wprowadzenie do Obrotu Środków Ochrony Roślin – w skrócie PEST. Komisja złożona z 30 parlamentarzystów ma teraz dziewięć miesięcy na zwiększenie przejrzystości procesu zezwolenia na …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/rosnie-presja-na-ke-aby-poddala-pod-glosowanie-zakaz-uzywania-neonikotynoidow/feed/ 0
Dlaczego Polska planuje zbudować 1200-kilometrowy płot na wschodniej granicy? https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/dlaczego-polska-planuje-zbudowac-1200-kilometrowy-plot/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/dlaczego-polska-planuje-zbudowac-1200-kilometrowy-plot/#respond Wed, 21 Mar 2018 13:05:58 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49558 Polski rząd ma zbudować ogrodzenie na wschodniej granicy do 2020 r., by skutecznie zwalczać pomór świń. Celem płotu ma być zapobieganie przedostawaniu się dzików na terytorium kraju. Eksperci nie są zgodni co do słuszności tego rozwiązenia, podaje Ouest-France, partner redakcji EURACTIV.com.

 

Jak podaje brytyjski dziennik The Telegraph, polski rząd zbuduje jedno z najdłuższych ogrodzeń na świecie wzdłuż swojej wschodniej granicy. Jego celem jest ochrona przed dzikami przenoszącymi choroby.

„Ogrodzenie musi być zbudowane w taki sposób, aby zapewnić nasze bezpieczeństwo” – powiedział w ubiegłym tygodniu Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Musimy dopilnować, aby dziki nie weszły do naszego kraju i że zapewnimy bezpieczeństwo hodowcom świń”.

Płot o długości 1200 kilometrów

Płot ma zostać wybudowany do 2020 r. Będzie mierzył ponad 1200 km i przebiegał wzdłuż granicy między Polską a Białorusią, Rosją i Ukrainą. Stalowe ogrodzenie ma mieć dwa metry wysokości. Będzie miał również fundamenty w ziemi, aby uniemożliwić zwierzętom przekopywanie tuneli. Koszt pracy jest szacowany na ponad 56 milionów euro. Na razie tylko myśliwi zdają się powstrzymywać krzyżowanie się dzików, ale niektórym zwierzętom mimo to udaje się uciec.

Niektórzy eksperci kwestionują skuteczność budowy takiego ogrodzenia. „Wątpię, czy to będzie skuteczne rozwiązanie”, powiedział w wywiadzie dla The Telegraph dr Tomasz Podgórski, ekspert Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. „Białoruś już próbowała czegoś podobnego i badania wykazały, że dziki nie mają problemu z przedostawaniem się”.

Afrykański pomór świń już u nas jest

Inni kwestionują potrzebę budowy ogrodzenia, ponieważ zdarzały się już przypadki pomoru świń w Polsce. Od 2014 r. odnotowano 108 przypadków choroby wśród świń domowych i 1415 wśród knurów. „Nawet jeśli postawimy ten płot, który ma teoretycznie zapobiec wędrówce zakażonych dzików, czy to z Rosji, czy Białorusi czy Ukrainy, to i tak mamy ten problem dalej u siebie. Co najwyżej zamkniemy go we własnych granicach”, powiedział dr Podgórski podczas wywiadu z radiem Tok FM.

Dziki są potężnymi i inteligentnymi zwierzętami. Mają też niezwykłą umiejętność krzyżowania się i unikania przeszkód, zwłaszcza jeśli uniemożliwiają im żerowanie. Tymczasem, granicę wschodnią przecinają jeziora i rzeki. Jest więc bardzo prawdopodobne, że zapewnią one dzikom naturalne przejście.

Od lat afrykański pomór świń, wysoce zakaźna choroba krwotoczna, dotyka knury i świnie w Europie Wschodniej. Chociaż nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jest szkodliwa dla hodowli trzody chlewnej i może wyniszczyć całą populację świń. Choroba jest również endemiczna w Federacji Rosyjskiej i niestety nadal nie ma na nią leku ani szczepionki. W 1960 r. choroba dotknęła Hiszpanię i Portugalię, a jej zwalczenie zajęło ponad 30 lat.

We Francji rosnąca populacja dzików doprowadziła do wyniszczenia pastwisk wykorzystywanych do hodowli krów mlecznych. We francuskim departamencie Górny Ren zjawisko to stało się tak poważne, że w styczniu rolnicy zażądali uboju knurów. Powodem było zagrożenie produkcji sera Munster.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/dlaczego-polska-planuje-zbudowac-1200-kilometrowy-plot/feed/ 0
Kraje ASEAN nieprzekonane unijną umową handlową https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/kraje-asean-nieprzekonane-unijna-umowa-handlowa/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/kraje-asean-nieprzekonane-unijna-umowa-handlowa/#respond Wed, 21 Mar 2018 11:25:09 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49525 Kraje Azji Południowo-Wschodniej zwlekają z umową o wolnym handlu z Unią Europejską. Państwa ASEAN wciąż nie są przekonane o korzyściach płynących z tego międzyregionalnego porozumienia.

 

UE postanowiła wznowić negocjacje z dziesięcioma członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w marcu 2017 r., w ramach poszukiwania nowych paktów handlowych po tym, jak prezydent USA Donald Trump zawiesił rozmowy w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji  (TTIP).

Będzie decyzja o końcu TTIP?

W piątek (23 września) w Bratysławie, stolicy sprawującej unijną prezydencję, spotyka się Rada UE w konfiguracji ministrów ds. handlu. Jako że nie wszystkie kraje członkowskie mają oddzielnego ministra odpowiedzialnego za tę kwestię, do Bratysławy przybywają także ministrowie gospodarki lub sekretarze …

“Szybko zmieniające się środowisko międzynarodowe sprawia, że coraz bardziej zwracamy się w stronę Azji”, powiedziała w ubiegłym roku komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström. “Cieszę się, że obie strony są teraz gotowe do wykorzystania impulsu i rozpoczęcia przygotowań do wznowienia tych negocjacji”, dodała. Jednak rok później region Azji Południowo-Wschodniej, uważany za jeden z najbardziej dynamicznych obszarów gospodarczych na świecie, pozostaje nieprzekonany.

Powrót do negocjacji

“W ubiegłym roku UE zwróciła się do nas ponownie twierdząc, że powinniśmy wrócić do negocjacji”, powiedziała Chotima Iemsawasdikul, dyrektor Biura ds. ASEAN w Ministerstwie Handlu Tajlandii. “Powiedzieliśmy im, że muszą zostać nam wyjaśnione zalety i wady umowy handlowej z UE”, poinformowała grupę międzynarodowych mediów w Bangkoku zaproszonych przez rząd Tajlandii, w tym EURACTIV.

W przyszłym roku Tajlandia będzie sprawować rotacyjną prezydencję w ramach ekonomicznego bloku azjatyckiego obejmującego również: Brunei, Indonezję, Filipiny, Kambodżę, Laos, Malezję, Mjanmę, Singapur, i Wietnam.

Korea Północna: Nadzwyczajne kroki Mogherini po szczycie ASEAN

Korea Północna ponownie na świeczniku Unii Europejskiej. Federica Mogherini zwołała na dzisiaj (14 sierpnia) nadzwyczajne posiedzenie unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa w sprawie podjęcia dalszych kroków wobec Pjongjangu.

W ubiegłym roku obie strony zgodziły się omówić kolejne kroki w celu wznowienia negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu i zleciły swoim wysłannikom opracowanie ram obejmujących „parametry” przyszłej umowy handlowej UE-ASEAN.

Ale Iemsawasdikul przyznała, że priorytetem regionu jest rozwój własnego jednolitego rynku, utworzonego oficjalnie w 2015 roku. „Najpierw staramy się skupić na ASEAN”, wyjaśniła. Powiedziała też, że niektóre kraje „nie chcą” zawrzeć porozumienia z UE.

Brak entuzjazmu ze strony ASEAN

Kilka krajów ASEAN ma już zawarte dwustronne umowy handlowe z Europą, w tym Wietnam czy Singapur, lub jest w trakcie negocjacji (Indonezja, Filipiny i Mjanma) w celu uzgodnienia umowy o ochronie inwestycji. Iemsawasdikul zauważyła również, że UE ma „wysokie standardy” dla produktów, które mają wejść na rynek wewnętrzny, co może stanowić przeszkodę dla niektórych azjatyckich gospodarek.

Rozmowy na rzecz porozumienia międzyregionalnego zostały wstrzymane w 2009 r., po tym jak UE postanowiła zacząć prowadzić rozmowy dwustronne z poszczególnymi krajami członkowskimi grupy. Powodem były dzielące ich różnice pod względem rozwoju gospodarczego lub dostępu do rynku.

Brak entuzjazmu ze strony ASEAN wynika z tego, że UE ma trudności z finalizacją negocjacji dotyczących odnowienia umowy handlowej z Mercosurem, czyli organizacją współpracy gospodarczej pięciu krajów Ameryki Południowej. Unia zamierza rozpocząć dyskusje handlowe także z Australią i Nową Zelandią.

Oczekiwanie na wybory

W przypadku Tajlandii dwustronne rozmowy handlowe zawieszono po przejęciu władzy przez wojsko w zamachu stanu w 2014 r. Kraj jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE w ASEAN. W grudniu ubiegłego roku państwa członkowskie UE zgodziły się wznowić kontakty polityczne z rządem wojskowym. Jednak podpisanie Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy oraz rozmowy w sprawie umowy handlowej z Europą zostaną wznowione dopiero, gdy kraj wybierze nowy rząd cywilny.

W ubiegłym miesiącu władza wojskowa przełożyła wybory z listopada na luty, prowokując protesty partii opozycyjnych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Kraj ten znalazł się również w centrum uwagi w kwestii praw człowieka, w tym warunków pracy w sektorze rybołówstwa. Przedstawiciele rządu argumentowali, że premier Prayuth Chan-ocha postawił prawa człowieka, w tym warunki pracy, na czele narodowej agendy.

Po „normalizacji” stosunków z UE, minister w gabinecie premiera Kobsak Pootrakool powiedział, że jest przekonany, że obie strony zaczną negocjować umowę, która stałaby się „jedną z najważniejszych” dla narodu. Stwierdził, że trwają przygotowania do wznowienia rozmów.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/kraje-asean-nieprzekonane-unijna-umowa-handlowa/feed/ 0
Cambridge Analytica: Facebook pod presją ze strony UE https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/facebook-pod-presja-ze-strony-ue-po-ujawnieniu-afery-cambridge-analytica/ https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/facebook-pod-presja-ze-strony-ue-po-ujawnieniu-afery-cambridge-analytica/#respond Tue, 20 Mar 2018 12:07:50 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49446 Parlament Europejski przyjrzy się działalności Facebooka w związku z zarzutami, że dane milionów jego użytkowników zostały bez ich wiedzy niewłaściwie wykorzystane.

 

Firma Cambridge Analytica zbierała dane użytkowników Facebooka (FB) do przeprowadzenia kampanii podczas referendum w sprawie Brexitu i wyborów prezydenckich w 2016 r. w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek (19 marca) przewodniczący PE Antonio Tajani nazwał na Twitterze doniesienia na temat działalności Cambridge Analytica „niedopuszczalnym naruszeniem naszych obywatelskich praw do prywatności”. Tajani poinformował, że PE „w pełni zbada sprawę, rozliczając platformy cyfrowe”.

Brytyjski europoseł Claude Moraes, który przewodniczy Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), wysłał w poniedziałek do Facebooka list, prosząc serwis o udział jego przedstawicieli w przesłuchaniu w sprawie zarzutów. „Tego typu działania są niepokojące i rodzą poważne wątpliwości dotyczące poszanowania podstawowych praw do prywatności, ochrony danych i wolności wypowiedzi użytkowników, których dotyczy problem” – napisał Moraes w liście. Jego biuro wysłało również list do brytyjskich i irlandzkich krajowych organów ochrony danych.

Śledztwo w sprawie Cambrigde Analytica

Brytyjski organ ochrony danych wszczął śledztwo w sprawie Cambridge Analytica w sobotę (17 marca). Stało się to po tym jak „The Observer” i „The New York Times” poinformowały, że firma analityczna mogła nielegalnie pobrać informacje z profili użytkowników Facebooka i wykorzystać je do wpływania na dwie kampanie wyborcze. Według informatora, który pracował w Cambridge Analytica, Facebook od dwóch lat wie o wykorzystywaniu przez jego byłego pracodawcę danych, ale nie ogłosił tego swoim użytkownikom.

FB zaprzeczył jednak, aby doszło do całkowitego naruszenia danych, co prawnie wymuszałoby na serwisie społecznościowym informowanie władz o tym, że  zostały zagrożone czyjeś prywatne dane. Raporty podają, że firma zebrała dane nawet 50 mln użytkowników, nie informując ich przy tym, w jaki sposób zostaną one wykorzystane.

Belgia: Sąd nakazał, by Facebook zaprzestał śledzenia belgijskich internautów

Sędziowie nakazali amerykańskiemu serwisowi społecznościowemu natychmiastowe zaprzestanie namierzania i śledzenia (tzw. trackingu) tych użytkowników internetu, którzy nie posiadają konta na Facebooku, ale np. weszli na stronę internetową powiązaną lub współpracującą z tym medium. Wszelkie dane dotyczące osób nie będących na …

Kampania pod hasłem „Leave” podczas referendum nt. brexitu w 2016 r. i kampania wyborcza Donalda Trumpa w USA również korzystały z usług Cambridge Analytica.

Główna europejska siedziba Facebooka znajduje się w Irlandii. Irlandzki inspektor ochrony danych jest odpowiedzialny za zarządzanie skargami dotyczącymi naruszenia prywatności przez FB w UE. Komisja Europejska wywiera jednak na Facebooka presję, aby serwis odpowiedział na pytania dotyczące swojej wiedzy nt. tego incydentu.

Facebook pod lupą Komisji Europejskiej

Komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova spotka się natomiast w tym tygodniu z przedstawicielami Facebooka podczas swojej wizyty w Waszyngtonie. Wcześniej zaplanowano już jej spotkanie z urzędnikami amerykańskiej administracji rządowej. Biuro Jourovej postanowiło jednak zorganizować spotkanie z Facebookiem po tym, jak pojawiły się informacje nt. wiedzy portalu o gromadzeniu danych.

Jourova wyruszyła do Waszyngtonu w poniedziałek. W tweecie w niedzielę opisała incydent jako „przerażający, jeśli zostanie potwierdzony”.

„Z perspektywy Unii Europejskiej niewłaściwe wykorzystanie do celów politycznych danych osobowych użytkowników Facebooka, jeśli zostanie potwierdzone, jest nie do zaakceptowania. W UE ochrona danych to podstawowe prawo. Co do zasady, dane osobowe nie mogą być wykorzystywane bez zgody osoby zainteresowanej” – powiedział rzecznik KE Christian Wigand. Dodał też, że Jourova poruszy również tę kwestię podczas spotkań z urzędnikami państwowymi w USA.

Co rzadko się zdarza (i jednocześnie podkreśla niepokój KE), komisarz Jourova zwróciła się również do tzw. grupy roboczej art. 29, czyli „grupy parasolowej” krajowych organów ochrony danych z państw członkowskich, o wszczęcie dochodzenia w sprawie incydentu. Komisja nie ma jednak uprawnień do nakładania sankcji na firmy łamiące unijne prawo w zakresie ochrony danych. Dlatego komisarz kontaktowała się już w tej sprawie z władzami krajowymi.

Niemcy: Skrajnie prawicowe trolle próbowały wpłynąć na wynik ostatnich wyborów

Dwa opublikowane w tym tygodniu raporty pokazały nie tylko skalę zjawiska, ale także metody jakimi posługiwali się aktywiści skrajnie prawicowych organizacji, aby szerzyć w niemieckojęzycznym internecie mowę nienawiści oraz agitować przeciw partiom głównego nurtu, a za nacjonalistyczną Alternatywą dla Niemiec …

Organizacje monitorujące ochronę danych mogą bowiem koordynować krajowe dochodzenia w sprawie potencjalnych naruszeń przepisów unijnych o ochronie danych oraz mogą nakładać sankcje na firmy, jeśli zostaną one przyłapane na łamaniu przepisów.

W maju wejdzie natomiast w życie nowe rozporządzenie UE w sprawie ochrony danych (tzw. RODO), które zapewni władzom wiele nowych uprawnień w tej kwestii. Będą one na przykład mogły wszczynać ogólnounijne dochodzenia w sprawie naruszeń bezpieczeństwa danych i nakładać rekordowo wysokie kary, nawet do 20 mln euro lub do 4 proc. globalnych obrotów firmy.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/facebook-pod-presja-ze-strony-ue-po-ujawnieniu-afery-cambridge-analytica/feed/ 0