8 tureckich żołnierzy, którzy uciekli do Grecji po nieudanym zamachu stanu, nie kwalifikuje się do procedury ekstradycji – stwierdził grecki Sąd Najwyższy w opublikowanym dzisiaj (26 stycznia) orzeczeniu.
Dzisiaj (25 stycznia) Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport w sprawie Mechanizmu Współpracy i Weryfikacji, uruchomionego dziesięć lat temu w Bułgarii i Rumunii.
Joseph Muscat, premier Malty, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, twierdzi że nadchodzącą wiosną Europie grozi kolejna fala migracji, którą należy możliwie ograniczyć.
W wyborach na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Gianni Pitella, kandydat lewicy, przegrał. Zerwany został sojusz między lewicą a chadekami, co wymusiło poszukiwania nowego sojusznika.
Hiszpański ambasador w Paryżu wystosował oficjalną skargę do władz Francji. Powodem jest seria napadów na hiszpańskie ciężarówki przewożące wino na pograniczu obu krajów.
Pomyślnie wypadła kontrola Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Zgodnie z oceną Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, UE ma skutecznie działający mechanizm reagowania na klęski żywiołowe.
Ustępujący prezydent Bułgarii Rosen Plewneliew w mowie pożegnalnej ostrzegł, że przyszłoroczna prezydencja Bułgarii w Radzie UE stoi pod znakiem zapytania. Zagrożeniem ma być jego następca, Rumen Radew.
Niemieccy neonaziści będą mogli kontynuować swoją działalność polityczną. Decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego otwiera im drogę do wzięcia udziału w jesiennych wyborach.
Klaus Schwab, inicjator corocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, znany jako zwolennik globalizacji, częściowo przyznaje rację jej krytykom. Jednocześnie zastrzega, że nie jest ona jedyną przyczyną problemów na świecie.
Trwająca przez najbliższe sześć miesięcy prezydencja Malty w Radzie Unii Europejskiej upłynie pod znakiem Brexitu i prób szukania rozwiązania trapiących Unię kryzysów. Maltańczycy zapowiadają „pragmatyczny idealizm”.
Od kwietnia w Wielkiej Brytanii rusza program opłat dla pracowników spoza Unii. Minister ds. imigracji zaproponował wprowadzenie jej także dla pracowników będących obywatelami krajów UE.
Unia Europejska rozważa wprowadzenie regulacji w sprawie substancji używanych w tatuażach. Raport KE wskazuje na obecność groźnych dla zdrowia substancji w atramencie.
Niemieccy ministrowie sprawiedliwości Heiko Maas oraz spraw wewnętrznych Thomas de Maizère we wtorek (10 stycznia) zgodzili się na wprowadzenie zaostrzonych środków wobec osób wnioskujących o azyl, w wybranych przypadkach.
We wtorek (10 stycznia) Komisja Europejska zaproponowała poprawki do Dyrektywy usługowej, w celu deregulacji zawodów, jakie uznaje za tkwiące w nazbyt zamkniętych strukturach. Jednym z przykładów pozytywnych zmian ma być Polska
Bośniaccy Serbowie obchodzą dziś (9 stycznia) rocznicę powstania Republiki Serbskiej na terenach obecnie należących do Bośni. Dla innych narodów byłej Jugosławii dzień ten kojarzy się z wojną.
Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) skrytykował politykę oszczędnościową Niemiec w strefie euro. Dodał także, że groźba rozpadu UE jest coraz bardziej realna.