Rosja ma teraz poważne problemy, niejako "ugrzęzła" w Ukrainie - podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl dr Andris Sprūds, szef Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
W unijnym systemie sankcyjnym „wciąż jest dużo luk”, które „Łukaszenka i jego ludzie wykorzystują, sprytnie obchodząc sankcje”, mówi przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
„Wysyłamy Rosji jasny sygnał, że w przypadku ponownego użycia siły przeciwko Ukrainie musi liczyć się z konsekwencjami”, mówi sekretarz generalny NATO w rozmowie z EURACTIV.
„Nie wystarczy udawać organizacji ograniczającej się do soft power, podczas gdy wszyscy wokół się zbroją. Unia Europejska nie może mówić wyłącznie o prawach człowieka i handlu”, mówi szef unijnej dyplomacji.
"Należy podkreślać, że kwestia równości płci powinna być brane pod uwagę zawsze, w każdym obszarze polityki", mówi Ann Bernes, szwedzka ambasador ds. równości płci.
W następnych latach, zwłaszcza przy obecnych wysokich cenach energii, dojdzie do przyspieszonego przejścia na OZE, przekonuje analityk Florian Rothenberg z ICIS.
"Rozwiązania, które dziś są na stole, o których dzisiaj rozmawiamy, nie są jeszcze wystarczające, ale w przyszłości możemy je zmienić i wierzę, że takie zmiany nastąpią", podkreśla Michael Bloss, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Dyskryminacja wobec osób LGBTIQ to trudny temat, ponieważ w niektórych krajach LGBTIQ uważa się na ideologię, a członkowie tej społeczności stają się ofiarą nagonki.
"Jako Komisja wystosujemy rekomendację do państw członkowskich w sprawie bezpieczeństwa dziennikarzy. Rządy muszą traktować poważniej takie sprawy", mówi wiceprzewodnicząca KE ds. wartości i przejrzystości.
"Za rządów komunistów zastanawiano się, ile Zachodu jest w Polsce. Dziś pytanie brzmi zupełnie inaczej: ile jest w Polsce Wschodu", mówi politolog w rozmowie z Karoliną Zbytniewską.
"Uważamy, że pewne obszary unijnej polityki nie mogą być przedmiotem cięć. Oczekujemy od Rady jasnej deklaracji w tej sprawie", mówi Jan Olbrycht w rozmowie z EURACTIV.it.