Większość Europejczyków dostrzega zmiany klimatyczne i oczekuje, że rządy krajowe oraz Unia Europejska zajmą się tą kwestią i przedstawią rozwiązania, które nie tylko będą skuteczne, ale również racjonalne i nie będą stanowić zagrożenia ekonomicznego dla obywateli.
Węgry, Słowacja, Polska i Czechy wyrażają różne poziomy poparcia i sprzeciwu wobec potencjalnej drugiej kadencji Ursuli von der Leyen na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Podczas gdy NATO ostrzega przed rosnącą liczbą rosyjskich aktów hybrydowych, a UE nakłada sankcje na prokremlowskie strony internetowe, dwa z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej wydają się być coraz mniej ostrożne wobec zagranicznych zagrożeń, tworząc dla nich więcej przestrzeni.
Prawicowe partie zrzeszone w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przed wyborami europejskimi zyskują poparcie. Ich próby dołączenia do centrum może jednak storpedować dołączenie do frakcji węgierskiego Fideszu. Kluczowy może okazać się głos państw Grupy Wyszehradzkiej, które w kwestii wojny w …
Trwające w wielu krajach protesty rolników oraz zbliżające się eurowybory i polska prezydencja w radzie spowodowały konieczność ponownego otwarcia dyskusji o Europejskim Zielonym Ładzie.
W ostatnich latach instytucje UE promują silniejsze podejście partycypacyjne do swoich procesów decyzyjnych, czego wyrazem były zarówno konferencja w sprawie przyszłości Europy, jak i europejskie panele obywatelskie.
Parlament Europejski i inne unijne organy nalegają na rozszerzenie gamy narzędzi służących demokracji partycypacyjnej. …
W ostatnich latach, polskie uczelnie konsekwentnie dążą do umiędzynarodowienia, intensyfikując współpracę międzynarodową i uczestnicząc aktywnie w międzynarodowych projektach badawczych.
Trzy lata od rozpoczęcia pandemii COVID-19 kontynent afrykański wciąż walczy o osiągnięcie 70 proc. wskaźnika szczepień zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Od kampanii na rzecz obniżenia wieku wyborczego do 16 lat po wprowadzenie zgromadzeń dla dzieci - działacze młodzieżowi szukają sposobów na promowanie uczestnictwa młodych ludzi w procesach decyzyjnych i wzmocnienia ich głosu.
Budżet partycypacyjny, narzędzie współdecydowania o wydatkach miasta, może być dźwignią równości i inkluzji, dając każdemu obywatelowi głos w sprawie inicjatyw i projektów, które powinny być finansowane przez jego gminę.
W przeciwieństwie do wielu państw świata takich jak Brazylia czy Indie, które zwiększają produkcję biopaliw w celu dekarbonizacji transportu, Komisja Europejska podjęła decyzję o ich wycofywaniu powołując się na względy środowiskowe.
Jak możemy sprawić, by ludzie wiedzieli o możliwościach uczestniczenia w podejmowaniu decyzji w UE bez ubiegania się o urząd? Raport specjalny o partycypacji obywatelskiej.
Rosnąca wewnątrzunijna migracja pracowników służby zdrowia spowodowała poważne problemy dla wielu państw członkowskich, zagrażając ich systemom opieki zdrowotnej.
Politycy i eksperci dyskutowali o wyzwaniach i zagrożeniach, związanych z obecną sytuacją geopolityczną, a także o potencjale czesko-polskiego partnerstwa w promowaniu wspólnych interesów.
Europejskie miasta coraz częściej oddają głos swoim mieszkańcom w sprawach lokalnych, pytając urbanistów o sposób wydatkowania budżetów miejskich i angażując ich na innowacyjnych platformach.