Rolnictwo – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl Unia Europejska – najnowsze wiadomości, analizy, wywiady Wed, 27 Feb 2019 18:22:42 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://www.euractiv.pl/wp-content/uploads/sites/6/2017/03/cropped-ea_favicon_32x32-32x32.png Rolnictwo – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl 32 32 Brytyjscy rolnicy obawiają się amerykańskiej presji po brexicie https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/brytyjscy-rolnicy-obawiaja-sie-amerykanskiej-presji-po-brexicie/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/brytyjscy-rolnicy-obawiaja-sie-amerykanskiej-presji-po-brexicie/#respond Wed, 27 Feb 2019 06:48:37 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62795 W przypadku bezumownego brexitu, brytyjski rząd nie powinien spieszyć się z zawarciem umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, twierdzi w rozmowie z EURACTIV.com urzędnik z Brytyjskiego Związku Rolników.

 

„Myśl, że sytuacja kiedy mamy bezumowny brexit i szukamy ratunku w umowie z państwem, takim jak USA, może tylko skomplikować nasze problemy” – powiedział Nick von Westenholz, dyrektor ds. wyjścia z UE odpowiedzialny za handel międzynarodowy w Brytyjskim Związku Rolników.

Według Westenholza Wielka Brytania znajdzie się pod silną presją Stanów Zjednoczonych, by po brexicie otworzyć swoje drzwi dla nowej genetycznie zmodyfikowanej żywności.

Porozumienie Rolnicze – nowe forum dialogu całego sektora żywnościowego

Rozwój polskiej wsi, polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich – to cele Porozumienia Rolniczego, nowej instytucji utworzonej pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zainaugurował wczoraj jej działalność.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Porozumienie Rolnicze ma służyć społecznościom wiejskim, rolnikom, przedsiębiorcom …

„Nie ma żadnych wątpliwości, że rząd USA i przemysł tego kraju będą tego oczekiwać”, powiedział Westenholz w trakcie londyńskiego wydarzenia zorganizowanego przez EURACTIV 25 lutego.

„Wyraźnie uważają, że podejście UE do kwestii sanitarnych, takich jak GMO, jest nieuzasadnione. Woleliby, by UE miała inne podejście i w trakcie negocjacji będą starali się przekonać Wielką Brytanię do jego zmiany”- dodał.

Brytyjski sekretarz środowiska Michael Gove zasugerował, że żywność genetycznie modyfikowana będzie nadal zakazana w Wielkiej Brytanii po wyjściu przez nią z UE. Ale jego publiczne oświadczenia w tej sprawie były celowo niejasne, aby nie zagrażać przyszłym porozumieniom handlowym z USA.

Były konserwatywny deputowany Neil Carmichael, który sprzeciwiał się Brexitowi, twierdzi z kolei, że Londyn powinien ostrożnie podejść do przyszłych rozmów handlowych w kwestiach takich jak żywność modyfikowana genetycznie.

Włochy: Wspólna Polityka Rolna daje szanse kobietom

Fundusze pochodzące ze Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) przyczyniły się do zmodernizowania rodzinnego przedsiębiorstwa w południowych Włoszech, informuje partner serwisu EURACTIV Sicilia Agricoltura w swoim raporcie.
 
Kraina gwiazd i opuncji
Anna Savasta i jej szwagierka Marinella Romano prowadzą małe gospodarstwa rolne w …

„Sądzę, że ważne jest, by Zjednoczone Królestwo opuściło UE, ale rozumiemy, że inne kraje, z którymi musimy negocjować, będą miały na nas duży wpływ i musimy wziąć to pod uwagę. Szczególnie chodzi tu o Stany Zjednoczone” – powiedział na wydarzeniu organizowanym przez EURACTIV.

USA „są w stanie wyprzedzić nas w tak wielu różnych obszarach  że, naprawdę ważne jest, abyśmy zrozumieli skalę niebezpieczeństwa i nie zawierali umowy handlowej w pośpiechu i niezupełnie świadomi co może ona przynieść”, ostrzegł Carmichael.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/brytyjscy-rolnicy-obawiaja-sie-amerykanskiej-presji-po-brexicie/feed/ 0
Włochy: Wspólna Polityka Rolna daje szanse kobietom https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/wlochy-wspolna-polityka-rolna-daje-szanse-kobietom/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/wlochy-wspolna-polityka-rolna-daje-szanse-kobietom/#respond Mon, 25 Feb 2019 10:48:04 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62629 Fundusze pochodzące ze Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) przyczyniły się do zmodernizowania rodzinnego przedsiębiorstwa w południowych Włoszech, informuje partner serwisu EURACTIV Sicilia Agricoltura w swoim raporcie.

 

Kraina gwiazd i opuncji

Anna Savasta i jej szwagierka Marinella Romano prowadzą małe gospodarstwa rolne w sycylijskiej miejscowości Roccapalumba. Miejscowość jest przez miejscowych określana mianem krainy gwiazd i opuncji figowych ze względu na górzyste usytuowanie oraz porastające tę okolice owoce, które przywędrowały do Europy z Meksyku.

Anna Savasta i Marinella Romano są kolejnymi beneficjentkami unijnego funduszu, dzięki któremu wyremontowały zabudowania gospodarskie, służące im na co dzień do magazynowania plonów.

Polska: Potrzeba większego wsparcia dla rolników ekologicznych

W polskim rolnictwie dominują małe gospodarstwa. Z roku na rok ich ubywa, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny polski rolnik ma do dyspozycji od 2 do 5 ha ziemi. Najczęściej jest to mężczyzna w wieku powyżej 45 …

„Dzięki unijnej pomocy byłyśmy w stanie uratować nasz rodzinny biznes” – przyznały zgodnie obie producentki – dodając przy tym, że wsparcie finansowe UE obejmowało również zakup sprzętu technicznego, takiego jak wałki szczotkowe – służące do czyszczenia owoców czy maszyny do pakowania.

Środki z WPR posłużyły obu producentkom także do wybudowania chłodni, które pozwalają im przedłużyć okres przydatności owoców do spożycia, a także minizoo z salą multimedialną przeznaczoną na potrzeby edukacyjne dla okolicznych mieszkańców.

Cele nowej WPR

WPR po 2020 r. skupi się przede wszystkim na transferze wiedzy, innowacji oraz technologii do rolnictwa.

Hiszpania: Młodzi rolnicy chcą ambitnej Wspólnej Polityki Rolnej

Nadmierna biurokracja w połączeniu z brakiem dostępu do gruntów i odpowiedniej infrastruktury nadal stanowi główną przeszkodę w przyciąganiu młodych ludzi i kobiet do hiszpańskiego sektora rolniczego – wynika z raportu EFE Agro.
 

W Hiszpanii panuje zgoda, że należy wzmocnić starania …

Zdaniem włoskich rolników celem WPR powinna być modernizacja całego sektora, który wymaga radykalnych zmian oraz potrzebuje zmiany pokoleniowej. Z tym ostatnim wywaniem musi jednak zmierzyć się cała europejska branża rolnicza. Tylko 5,6 proc. wszystkich europejskich gospodarstw rolnych jest zarządzanych przez osoby poniżej 35 lat, a ponad 31 proc. wszystkich rolników ma powyżej 65 lat, co daje 3,2 miliona osób, które osiągnęły już wiek emerytalny.

Aby osiągnąć te ambitne cele potrzeba odpowiednio wysokiego finansowania. Jednakże nowa WPR otrzyma o 12 proc. mniejsze wsparcie w porównaniu z poprzednim budżetem UE.

Rolnictwo XXI wieku potrzebuje kobiet

Kobiety zawsze odgrywały kluczową rolę w przemyśle spożywczym czy to uczestnicząc w zbiorach, czy w ostatnim etapie produkcji. Do niedawna były jednak niemal nieobecne w statystykach obejmujących osoby zarządzające gospodarstwami rolnymi.

Niemcy: Młodzi ludzie niechętnie podejmują pracę w rolnictwie

Brak odpowiedniej infrastruktury na niemieckich obszarach wiejskich oraz niewystarczające wsparcie dla nowych małych gospodarstw powstrzymują młodych ludzi od inwestowania w rolnictwo i zmuszają ich do migracji do miast – donosi raport EURACTIV.de.
 

„W niektórych regionach, na przykład w landzie Szlezwik-Holsztyn – gdzie …

Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Obecnie jedna trzecia gospodarstw we Włoszech jest prowadzona przez kobiety. Ponad 400 000 pań jest zatrudnionych w sektorze rolniczym. Ich wysiłki przyczyniają się do przekształcania nieefektywnych gospodarstw w prężne przedsiębiorstwa nowego typu, zdolne do konkurencji w UE.

Kobiety są również aktywne w agroturystyce, gdzie świetnie sprawdzają się ich talenty organizacyjne. Stare gospodarstwa rolne stają się pięknymi posiadłościami wiejskimi, wyposażonymi we wszystkie udogodnienia. Zachodzące zmiany spotykają się z dużym zainteresowaniem klientów – i to pomimo kryzysu gospodarczego.

Już w prawie 40 proc. przedsiębiorstw agroturystycznych kobiety sprawują funkcje menadżerskie. W najbliższych latach te liczby z pewnością zwiększą się.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/wlochy-wspolna-polityka-rolna-daje-szanse-kobietom/feed/ 0
Porozumienie Rolnicze – nowe forum dialogu całego sektora żywnościowego https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/porozumienie-rolnicze-forum-dialogu/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/porozumienie-rolnicze-forum-dialogu/#respond Thu, 21 Feb 2019 12:55:55 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62511 Rozwój polskiej wsi, polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich – to cele Porozumienia Rolniczego, nowej instytucji utworzonej pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zainaugurował wczoraj jej działalność.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Porozumienie Rolnicze ma służyć społecznościom wiejskim, rolnikom, przedsiębiorcom przetwórstwa spożywczego i handlu, a także organizacjom konsumenckim. Mają je wspierać “instytucje nauki i otoczenia rolnictwa, administracja rządowa oraz wszyscy zainteresowani współpracą w rozwiązywaniu bieżących i strategicznych problemów polskiego sektora żywnościowego”

Duda: Rolnictwo podporą polskiej gospodarki

”Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki – podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Porozumienia Rolniczego.

W swoim środowym wystąpieniu prezydent zadeklarował, że zawsze będzie wspierał „dialog, rzeczową wymianę argumentów i poszukiwanie rozwiązań, które będą mądrą próbą naprawienia tego, czego jeszcze naprawić się nie udało”. “Mamy demokrację i zawsze można wyjść na ulicę. Powiem więcej: czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje” – przyznał, ale podkreślił, że “prawdziwa wola naprawy sytuacji pojawia się wtedy, kiedy pada propozycja, aby usiąść przy stole”. “Jesteśmy do tego gotowi” – zadeklarował prezydent.

Zapowiedział zorganizowanie pięciu konferencji, których tematem będą “perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich, nie tyle pod względem gospodarowania na roli, ale pod względem infrastruktury służącej wygodzie zamieszkania, edukacji i generalnie warunków życia na wsi”.

Poszukiwanie najlepszych rozwiązań w WPR

Prezydent wyraził także radość z gotowości do rozmów i wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań, zwłaszcza z tego, że uczestnicy forum będą dyskutowali o wspólnej polityce rolnej i o tym, o co Polska powinna w jej ramach zabiegać. Andrzej Duda jest bowiem przekonany, że choć w czasie 15 lat polskiej obecności w UE rolnictwo wiele zyskało, to może zyskać jeszcze więcej.

Ardanowski: Rolnictwo to system naczyń połączonych

Środowe (20 lutego) inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Rolniczego w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego podsumował  minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. “Musimy nauczyć się zwracać uwagę na fakt, że rolnictwo to naczynia połączone i tak je należy rozpatrywać” – powiedział zwracając uwagę na dużą liczbę związków i organizacji rolniczych, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu. “Z dzisiejszej dyskusji wynika, że możemy w polskim rolnictwie wszystko poukładać, przerwać te złe rzeczy, które nastąpiły w latach 90-tych” – ocenił minister rolnictwa. Organizacje rolnicze zadeklarowały bowiem wsparcie w przebudowie rolniczych struktur, w przygotowywaniu nowych rozwiązań i w organizacji międzynarodowej promocji polskiej żywności.

Ardanowski wyraził również zadowolenie, że uczestniczące w dzisiejszych rozmowach organizacje zadeklarowały gotowość do ścisłej współpracy i chęć szybkiego podjęcia technicznych rozmów w ramach zespołów. “To jest wyzwanie organizacyjne, logistyczne” – przyznał, ale zapewnił, że nie będzie kłopotu z zapewnieniem odpowiednich pomieszczeń, żeby zespoły mogły szybko rozpocząć swoje prace.

Porozumienie Rolnicze nowoczesną formą partnerstwa i dialogu

Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada, że Porozumienie Rolnicze “stanie się nowoczesną formą instytucjonalną partnerstwa i dialogu społecznego w sprawach wsi, rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego w Polsce: od producenta do konsumenta”. Ministerstwo zapewnia też w komunikacie, że “dąży do opracowania i wdrożenia modelu instytucji dialogu dla potrzeb polskiego środowiska gospodarczego, społecznego i naukowego w celu rozwiązywania bieżących problemów sektora żywnościowego oraz wypracowania wspólnego stanowiska w kluczowych dla tego sektora sprawach, zarówno w kraju, jak też w relacjach z zagranicą”.

“Szczególnie ważne będzie wypracowywanie wspólnego stanowiska rolników i rządu przed prezentacją na forum Komisji Europejskiej i Unii” – podkreśla resort.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/porozumienie-rolnicze-forum-dialogu/feed/ 0
Polska: Potrzeba większego wsparcia dla rolników ekologicznych https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/interview/polska-potrzeba-wiekszego-wsparcia-dla-rolnikow-ekologicznych/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/interview/polska-potrzeba-wiekszego-wsparcia-dla-rolnikow-ekologicznych/#respond Tue, 19 Feb 2019 08:51:31 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=interview&p=62353 W polskim rolnictwie dominują małe gospodarstwa. Z roku na rok ich ubywa, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny polski rolnik ma do dyspozycji od 2 do 5 ha ziemi. Najczęściej jest to mężczyzna w wieku powyżej 45 lat. Młodych rolników jest zaś coraz mniej. A najmniej – kobiet. Choć to wciąż spora grupa. Według danych za 2016 r. kobiet rolników w wieku między 25 a 34 lata jest ponad 30 tys.

EURACTIV.pl rozmawiał z jedną z nich – Moniką Styczek-Kuryluk ˗˗ która prowadzi wraz z mężem ekologiczne gospodarstwo rolne we wsi Holeszów w województwie lubelskim.

 

 

Nie wychowała się pani na wsi, a dopiero w dorosłym życiu zajęła się działalnością rolniczą. To pani mąż wychował się w gospodarstwie rolnym. Postanowiła pani jednak poprowadzić z nim to gospodarstwo. Jak ocenia pani tę decyzję z perspektywy czasu w kontekście zawodowym?

Moja decyzja o wyprowadzeniu się na wieś i prowadzeniu ekologicznego gospodarstwa była podjęta bardziej emocjonalnie niż rozsądkowo. Niemniej jednak moja intuicja mnie nie zawiodła. Dziś, po 6 latach mieszkania na wsi i utrzymywaniu się z ekologicznej produkcji rolnej, nie mam wątpliwości, że była to decyzja właściwa. Moje życie zawodowe jest spełnione, pełne wyzwań i satysfakcji. Trud i ciężka praca na gospodarstwie są dla mnie mocnymi wskazówkami jak chcę prowadzić swoje życie i jak mogę dawać to co jest najlepsze dla naszych klientów – żywność wysokiej jakości, o wyjątkowym smaku.

Hiszpania: Młodzi rolnicy chcą ambitnej Wspólnej Polityki Rolnej

Nadmierna biurokracja w połączeniu z brakiem dostępu do gruntów i odpowiedniej infrastruktury nadal stanowi główną przeszkodę w przyciąganiu młodych ludzi i kobiet do hiszpańskiego sektora rolniczego – wynika z raportu EFE Agro.
 

W Hiszpanii panuje zgoda, że należy wzmocnić starania …

Jakie są obecnie najważniejsze wyzwania pozarolnicze na wsi?

Trzeba znaleźć odpowiedzi na trzy pytania – jak powstrzymać proces wyludniania się wsi, jak zachować krajobraz rolniczy oraz jak zachować utratę bioróżnorodności w rolnictwie.

Jakie znaczenie z Pani punktu widzenia miałoby wzmożenie działań w kierunku tworzenia na terenach wiejskich nowych pozarolniczych możliwości zawodowych i infrastrukturalnych?

Uważam, że takie działania powinny być wyważone w odpowiedni sposób, tak żeby nie spowodowały one odciągnięcia rolników od pracy na roli. Udział pozarolniczej działalności na terenach wiejskich nie powinien zaburzać charakteru wsi

Jak widzi pani wpływ obecnej unijnej Wspólnej Polityki Rolnej na sytuację rolników w Polsce?

WPR ma swoje zalety i wady. Te pierwsze to otwarcie granic dla przepływu towarów i usług wewnątrz UE; podniesienie poziomu życia rolników; przekazywanie rolnikom dotacji; stworzenie systemu odszkodowań za klęski żywiołowe; wprowadzenie obowiązku etykietowania żywności, co ma pewne przełożenie na jakość żywności; poprawa jakości produkcji roślinnej w rolnictwie ekologicznym i wreszcie podniesienie poziomu życia rolników.

Ale są i wady. A to przede wszystkim przerośnięta biurokracja; brak ograniczeń powierzchniowych dla dotacji obszarowych; brak praktycznych ułatwień dla tzw. przetwórstwa farmerskiego (czyli na poziomie gospodarstwa rolnego); przepisy sanitarne niesprzyjające przetwórstwu na poziomie gospodarstwa; brak praktycznej ochrony wspólnego rynku przed napływem taniego towaru ze wschodu; sztuczne regulowanie produkcji; wypłacanie dotacji od hektara (co niewłaściwie wspiera gospodarstwa ekologiczne); postępująca koncentracja ziemi; zróżnicowanie wysokości stawek dotacji w różnych krajach; wyraźny spadek bioróżnorodności w rolnictwie; dotowanie przemysłowej hodowli zwierząt czy zbyt małe wsparcie dla rolnictwa ekologicznego.

Rumunia: młodym rolnikom trudno o pożyczkę na własną działalność

Otrzymanie pożyczki, która sfinansuje pierwsze kroki w rolnictwie, to jeden z największych problemów, z którymi borykają się młodzi rolnicy w Rumunii. Zwłaszcza jeśli nie mogą przedstawić żadnej gwarancji spłaty – pisze EURACTIV Rumunia.
 

Mihai Petre miał zaledwie 20 lat, gdy …

Czego oczekiwałaby Pani po nowej WPR?

Przede wszystkim przyznawania dotacji w zależności od oddziaływania na środowisko; określenia górnych pułapów powierzchniowych przy dotowaniu gospodarstw; skuteczniejszej ochrony rolników europejskich przed napływem taniego towaru spoza UE; wprowadzenia zamówień publicznych na lokalną żywność ekologiczną; premiowania gospodarstw ze zrównoważoną produkcją roślinną i zwierzęcą oraz z tzw. przetwórstwem farmerskim; wsparcia dla sprzedaży bezpośredniej produktów; premiowania gospodarstw aktywnie uczestniczących w systemie edukacji rolnictwa ekologicznego; promowania żywności ekologicznej w szkołach;

Czy uważa Pani za konieczne stworzenie jakichś narzędzi lub mechanizmów w ramach WPR, które w szczególny sposób wspierałyby młodych rolników?

Uważam, że młodzi rolnicy powinni mieć większe preferencje w zakupie czy dzierżawie ziemi. Powinien też zostać wdrożony sprawny system doradztwa (prawnego, księgowego, marketingowego itd.) opartego na wyszkolonych praktykach.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/interview/polska-potrzeba-wiekszego-wsparcia-dla-rolnikow-ekologicznych/feed/ 0
Hiszpania: Młodzi rolnicy chcą ambitnej Wspólnej Polityki Rolnej https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/hiszpania-mlodzi-rolnicy-chca-ambitnej-wspolnej-polityki-rolnej/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/hiszpania-mlodzi-rolnicy-chca-ambitnej-wspolnej-polityki-rolnej/#respond Fri, 15 Feb 2019 09:34:02 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62090 Nadmierna biurokracja w połączeniu z brakiem dostępu do gruntów i odpowiedniej infrastruktury nadal stanowi główną przeszkodę w przyciąganiu młodych ludzi i kobiet do hiszpańskiego sektora rolniczego – wynika z raportu EFE Agro.

 

W Hiszpanii panuje zgoda, że należy wzmocnić starania na rzecz wymiany pokoleń w rolnictwie. Jednak początkujący rolnicy szczególnie mocno odczuwają przeszkody w postaci utrudnionego dostępu do ziemi czy finansowania oraz przerośniętej biurokracji.

EFE postanowiło bliżej przyjrzeć się tej sprawie i przeprowadziło w tym celu wywiady z wieloma przedstawicielami hiszpańskiego sektora rolniczego, przede wszystkim z głównymi zainteresowanymi.

Rumunia: młodym rolnikom trudno o pożyczkę na własną działalność

Otrzymanie pożyczki, która sfinansuje pierwsze kroki w rolnictwie, to jeden z największych problemów, z którymi borykają się młodzi rolnicy w Rumunii. Zwłaszcza jeśli nie mogą przedstawić żadnej gwarancji spłaty – pisze EURACTIV Rumunia.
 

Mihai Petre miał zaledwie 20 lat, gdy …

Okazuje się, że to dostęp do ziemi pozostaje kluczową przeszkodą w rozwoju gospodarstw.

Dyrektor ds. stosunków międzynarodowych w Organizacji Rolniczej Młodych Rolników (Asaja) Ignacio López Asenjo potwierdza, że „w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) muszą istnieć środki ułatwiające dostęp do ziemi i inne [środki] zachęcające młodych ludzi do przyłączania się [do sektora rolniczego]”.

Zwraca też uwagę, że „warunki dostępu do gruntów i praw do dopłat powinny zostać zmienione, w taki sposób, by nie zaszkodzić starszym rolnikom, poprawiając jednocześnie los ich młodszych kolegów widzących swoją przyszłość w sektorze agrarnym”.

Hiszpański rząd przeznaczył już około 880 milionów euro z obecnej WPR na dofinansowanie nowych gospodarstw. Celem jest udzielenie pomocy 21 300 producentom. Dotychczas wsparcie otrzymało już około 8000 z nich.

Niemcy: Młodzi ludzie niechętnie podejmują pracę w rolnictwie

Brak odpowiedniej infrastruktury na niemieckich obszarach wiejskich oraz niewystarczające wsparcie dla nowych małych gospodarstw powstrzymują młodych ludzi od inwestowania w rolnictwo i zmuszają ich do migracji do miast – donosi raport EURACTIV.de.
 

„W niektórych regionach, na przykład w landzie Szlezwik-Holsztyn – gdzie …

Dobrym przykładem jest Pedro Gomariz, 31-letni producent cytrusów z Murcji (południowo-wschodnia Hiszpania). Po ukończeniu studiów z zarządzania postanowił wrócić do rodzinnej wsi, aby przejąć rodzinne gospodarstwo po przejściu ojca na emeryturę.

Gomariz jest przedstawicielem piątego pokolenia, które będzie uprawiało rodzinną ziemię. Jednak jak twierdzi, nadmierna biurokracja oraz zbyt wysokie podatki sprawiają, że ojciec nie może przekazać mu ziemi. W grę wchodzi jedynie dzierżawa.

Po odczekaniu pół roku od rozpoczęcia procedur administracyjnych, Pedro w końcu doczekał się kilku licencji na uprawę – co jak twierdzi – „nie zdarza się zbyt często”. Ponadto udało mu się zdobyć finansowanie na podstawowe wydatki, takie jak zakup traktora czy modernizacja najbardziej przestarzałych elementów gospodarstwa.

Dzięki temu wsparciu produkuje dziś milion kilogramów cytryn i grejpfrutów rocznie,  a swoją plantację zasila energią słoneczną.

Francja: Kobiety starają się zmieniać obraz rolnictwa

We francuskim rolnictwie kobiety są grupą mocno zaniedbaną, choć stanowią jedną czwartą wszystkich rolników. W Bretanii inicjatywa „rolnictwo po kobiecemu” stara się wypromować kwestię równości płci w sektorze rolnym, opisuje Euractiv France.
 

Liczba kobiet w zawodzie rolniczym wzrasta. Zakładają one …

Innym przykładem jest 29-letni Gonzalo Vilsus, który posiada plantację warzywną w Murillo del Fruto (w prowincji Nawarra). Niespełna trzydziestoletni Vilsus wspomina, że od zawsze uwielbiał podziwiać wiejskie krajobrazy. Dodał, że wiele zawdzięcza ojcu, który wsparł go w trudnych chwilach.

Vilsus przywołuje ile wysiłku kosztowało go założenie własnej działalności rolniczej, szczególnie w sytuacji braku wsparcia instytucjonalnego oraz trudności w nabyciu ziemi. Otrzymał jednak wsparcie z funduszy WPR, co pomogło mu rozwinąć skrzydła. Obecnie jest bardzo zadowolony i twierdzi, że nie chce zmieniać zawodu.

„Sam zarządzam całym gospodarstwem i mogę podejmować autonomiczne decyzje” – dodaje z dumą młody rolnik.

WPR nie może wykluczać kobiet

Hiszpański minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności Luis Planas twierdzi, że na osiągnięcie zrównoważonego sektora rolnego składają się trzy elementy: dostęp do wody, cyfryzacja systemu produkcji oraz włączenie młodych ludzi i kobiet na wieś.

Przechodząc od słów do czynów, Planas przeforsował w Parlamencie Europejskim potrzebę uwzględnienia różnic płciowych w WPR.

Kobiety i młodzi ludzie w rolnictwie

Rolnictwo to sektor europejskiej gospodarki szczególnie dotknięty problemem starzenia się społeczeństwa. W 2016 r. tylko 11 proc. osób zarządzających gospodarstwami rolnymi miało poniżej 40 lat, podaje Eurostat.
 

Mimo unijnego wsparcia i zachęt finansowych dla młodych rolników przyznawanych już od ponad trzech …

Jednak przedstawiona przez Komisje Europejską propozycja z końca 2018 r. dotycząca „przyszłości żywności i rolnictwa” nie odnosi się bezpośrednio do kobiet pracujących na wsi. Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin i Kobiet na obszarach wiejskich (Afammer) Carmen Quintanilla twierdzi jednak, że „następna WPR musi obejmować działania mające na celu zmniejszenie różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na obszarach wiejskich oraz zachęcanie ich do większej wymiany pokoleniowej”.

Z kolei według hiszpańskiej farmerki Maríi de los Ángeles Rosado, aby podtrzymać aktywność na wsi, ważne jest, aby władze publiczne zapewniły odpowiednie usługi i infrastrukturę technologiczną. „Powinien być zapewniony dostęp do służby zdrowia, szerokopasmowy Internet, dobrej jakości drogi… słowem, wszystko co pozwala nie tylko pracować w sektorze rolno-spożywczym, lecz przede wszystkim pozwolić rodzinom normalnie funkcjonować”.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/hiszpania-mlodzi-rolnicy-chca-ambitnej-wspolnej-polityki-rolnej/feed/ 0
Rumunia: młodym rolnikom trudno o pożyczkę na własną działalność https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/rumunia-mlodym-rolnikom-trudno-o-pozyczke-na-wlasna-dzialalnosc/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/rumunia-mlodym-rolnikom-trudno-o-pozyczke-na-wlasna-dzialalnosc/#respond Thu, 14 Feb 2019 11:47:24 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62138 Otrzymanie pożyczki, która sfinansuje pierwsze kroki w rolnictwie, to jeden z największych problemów, z którymi borykają się młodzi rolnicy w Rumunii. Zwłaszcza jeśli nie mogą przedstawić żadnej gwarancji spłaty – pisze EURACTIV Rumunia.

 

Mihai Petre miał zaledwie 20 lat, gdy zaczynał rozwijać swój biznes dzięki unijnemu dofinansowaniu. Jeśli chodzi o rolnictwo, nie był jednak nowicjuszem. Studiował na kierunku związanym tą dziedziną i pracował w rodzinnym przedsiębiorstwie. W końcu postanowił założyć własne.

Jak się okazało, najtrudniejszą częścią nie było zdobycie 200 tys. euro unijnej dotacji. Petre miał dodatkowe trudności ze znalezieniem banku, który chciałby sfinansować to przedsięwzięcie. Jego młody wiek był raczej przeszkodą niż zaletą.

„Ze względu na brak funduszy chciałem wziąć pożyczkę. Okazało się, że nikt nie chce mi jej dać z powodu młodego wieku i braku historii kredytowej” – mówi. Po tym, jak poręczył za niego ojciec, a w ramach zabezpieczenia pod hipotekę oddano ziemię, młodemu przedsiębiorcy udało się w końcu znaleźć bank, który udzielił kredytu. Unijny projekt został jednak wstrzymany. „Miał zacząć być wdrażany najpóźniej od sześciu miesięcy do roku, ale ten okres się wydłużył” – tłumaczył Petre.

Dwa lata później projekt jest już na ostatniej prostej, a Petre szuka funduszy na sfinansowanie zakładu przetwórczego warzyw i grzybów.

Francja: Kobiety starają się zmieniać obraz rolnictwa

We francuskim rolnictwie kobiety są grupą mocno zaniedbaną, choć stanowią jedną czwartą wszystkich rolników. W Bretanii inicjatywa „rolnictwo po kobiecemu” stara się wypromować kwestię równości płci w sektorze rolnym, opisuje Euractiv France.
 

Liczba kobiet w zawodzie rolniczym wzrasta. Zakładają one …

Środki nie będą jednak pochodzić z krajowego programu rozwoju obszarów wiejskich, tak jak było w przypadku zakładania samego gospodarstwa, ale z narodowego programu dla start-upów, w ramach którego rumuński rząd chce pomóc w zakładaniu nowych przedsiębiorstw.

Ze względu na to, że unijne środki na rolnictwo w obecnej perspektywie praktycznie się wyczerpały, Petre czeka na decyzje w sprawie nowej Wspólnej Polityki Rolnej.

„Pierwszy projekt jest najgorszy, następne będą łatwiejsze. Będę czekał na fundusze w perspektywie po 2020 r.” – podkreślił.

Propozycja Komisja Europejskiej dotycząca WPR po 2020 r. zakłada dziewięć celów, z czego jednym jest wspieranie wymiany pokoleń. Budżet WPR będzie odgrywał kluczową rolę w ich osiągnięciu, ale jego przyszłość jest niepewna, ponieważ kraje członkowskie wciąż dyskutują na temat priorytetów perspektywy budżetowej 2021-2027.

Na ten okres Rumunia powinna dostać ponad 20 mld euro, jednak lokalne władze nie są zadowolone z propozycji KE. Opłaty, które muszą ponosić rolnicy w Rumunii, nie zmaleją, będzie też mniej środków na rozwój wsi, w tym tych na wsparcie dla młodych rolników.

Nie zanosi się więc, aby sytuacja przedsiębiorców, takich jak Petre, uległa szybkiej poprawie.

Potrzeba wymiany pokoleniowej

Wymiana pokoleniowa w rumuńskim sektorze rolniczy jest kluczowa, ponieważ ponad 40 proc. tamtejszych rolników ma co najmniej 50 lat.

Minister rolnictwa Petre Daea w ubiegłorocznym wywiadzie z EURACTIV.com przekonywał, że jest „duże zainteresowanie” tym, by młodsi rolnicy zastępowali starszych, a wszyscy zatrudnieni w rolnictwie „odczuwają ogromną satysfakcję, gdy młodzi ludzie zaczynają pracować w tym sektorze”.

Niemcy: Młodzi ludzie niechętnie podejmują pracę w rolnictwie

Brak odpowiedniej infrastruktury na niemieckich obszarach wiejskich oraz niewystarczające wsparcie dla nowych małych gospodarstw powstrzymują młodych ludzi od inwestowania w rolnictwo i zmuszają ich do migracji do miast – donosi raport EURACTIV.de.
 

„W niektórych regionach, na przykład w landzie Szlezwik-Holsztyn – gdzie …

Jak mówi wiceprzewodnicząca dyrekcji ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Elvira Bakker, zgodnie z badaniem KE przeprowadzonym we wszystkich krajach członkowskich pieniądze nie są największym problemem dla młodych rolników.

Bakker podkreśliła, że zdaniem Komisji dużo problemów wynika z braków gwarancji finansowych, problemów w dostępie do ziemi i zawiłości związanych z systemem podatkowym.

„Dlatego też poprosiliśmy wszystkie kraje o to, by uwzględniły w swoich planach narodowych strategię dla młodych rolników, która obejmuje też wymianę pokoleniową” – powiedziała.

Nadmiar biurokracji

Młodzi rolnicy muszą się też zmierzyć z wieloma wymogami i procedurami administracyjnymi.

„Jest dużo biurokracji. Tym, którzy mieszkają w małych miejscowościach, trudno jest dotrzeć do właściwych instytucji, założyć działalność, zarejestrować się (…) Dużo młodych ludzi żyjących na wsi woli zrezygnować” – wskazuje Culina Apetroae, młoda rolniczka, której unijna dotacja w wysokości 30 tys. euro pozwoliła na założenie gospodarstwa w okręgu Gałacz we wschodniej Rumunii.

Czy nowy budżet Wspólnej Polityki Rolnej pomoże młodym rolnikom?

Jeżeli na wsiach ma nastąpić wymiana pokoleniowa, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały znaleźć sposób, aby przyciągnąć do rolnictwa młodych ludzi. Ci uważają jednak, że podstawową kwestią jest uchwalenie takiego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), który weźmie pod uwagę ich …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/rumunia-mlodym-rolnikom-trudno-o-pozyczke-na-wlasna-dzialalnosc/feed/ 0
Niemcy: Młodzi ludzie niechętnie podejmują pracę w rolnictwie https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/niemcy-mlodzi-ludzie-niechetnie-podejmuja-prace-w-rolnictwie/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/niemcy-mlodzi-ludzie-niechetnie-podejmuja-prace-w-rolnictwie/#respond Wed, 13 Feb 2019 11:23:50 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62067 Brak odpowiedniej infrastruktury na niemieckich obszarach wiejskich oraz niewystarczające wsparcie dla nowych małych gospodarstw powstrzymują młodych ludzi od inwestowania w rolnictwo i zmuszają ich do migracji do miast – donosi raport EURACTIV.de.

 

„W niektórych regionach, na przykład w landzie Szlezwik-Holsztyn – gdzie mieszkam – oferta zatrudnienia jest bardzo ograniczona” – twierdzi Kathrin Muss przewodnicząca Niemieckiego Stowarzyszenia Młodych Rolników (BDL).

„Ludzie często nie mają innego wyboru, jak migrować do miast” – powiedziała Muss, dodając, że „trudno jest założyć nową firmę, jeśli brakuje potrzebnej infrastruktury, na przykład Internetu szerokopasmowego, ale też dziennych domów opieki czy szkół”.

Małe gospodarstwa rolne w Niemczech stają w obliczu trudnych wyzwań, w których poddany testowi będzie zrównoważony rozwój sektora agrarnego. Krytycy sugerują, że zmiany strukturalne na obszarach wiejskich są poważnym problemem, często pomijanym w propozycjach zmian Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Kobiety i młodzi ludzie w rolnictwie

Rolnictwo to sektor europejskiej gospodarki szczególnie dotknięty problemem starzenia się społeczeństwa. W 2016 r. tylko 11 proc. osób zarządzających gospodarstwami rolnymi miało poniżej 40 lat, podaje Eurostat.
 

Mimo unijnego wsparcia i zachęt finansowych dla młodych rolników przyznawanych już od ponad trzech …

Tak zwane Höfesterben (wymieranie gospodarstw) jest często wymieniane w niemieckich mediach jako coraz bardziej powszechne zjawisko.  „Atlas rolniczy” opublikowany w styczniu przez Fundację Heinricha Bölla był sygnałem ostrzegawczym. Autorzy wezwali do refleksji nad europejskim systemem rolnictwa, który – ich zdaniem – obecnie zapewnia zdecydowanie większe korzyści dużym gospodarstwom. Co prawda „wymieranie gospodarstw” nie jest jedyna przyczyną dramatycznego wyludniania się obszarów wiejskich, jednakże słaba kondycja rolnictwa nie sprzyja wspieraniu życia gospodarczego, społecznego oraz kulturalnego na tych obszarach.

Hubert Weiger przewodniczący Niemieckiej Unii Ochrony Przyrody i Bioróżnorodności (NABU) stwierdził w rozmowie z EURACTIV.de, że „niesłusznie podczas dyskusji nad fenomenem utraty miejsc pracy pomija się kwestię sytuacji w sektorze surowcowym i rolnym kosztem przemysłu i usług”. „Przez to odnosi się wrażenie, że utrata pracy w rolnictwie ma mniejsze znaczenie” – dodał Weiger.

Francja: Kobiety starają się zmieniać obraz rolnictwa

We francuskim rolnictwie kobiety są grupą mocno zaniedbaną, choć stanowią jedną czwartą wszystkich rolników. W Bretanii inicjatywa „rolnictwo po kobiecemu” stara się wypromować kwestię równości płci w sektorze rolnym, opisuje Euractiv France.
 

Liczba kobiet w zawodzie rolniczym wzrasta. Zakładają one …

Drobni rolnicy odczuwają brak wsparcia

Istnieje wiele powodów, dla których drobni rolnicy decydują się na zakończenie swojej działalności. Często jest to spowodowane zmianą pokoleniową, ponieważ z roku na rok maleje gotowość młodych ludzi do przejmowania rodzinnych gospodarstw.

Przewodnicząca BDL powiedziała, że wielu młodych ludzi porzuciło pracę w rolnictwie ze względu na niestabilność zatrudnienia.

Ciągła zmiana parametrów, coraz dłuższe godziny pracy, brak stałego dochodu – to tylko najważniejsze z powodów odpływu młodych według Muss.

Założenie nowego gospodarstwa jest kosztowne i często brakuje początkowej pomocy finansowej. Ponadto problemem są rosnące ceny gruntów w UE. Np. w Bułgarii ceny wzrosły aż o 175 proc. między 2006 a 2012 r. Inną przeszkoda jest bezlitosna konkurencja cenowa, która powoduje, że biznes rolniczy zwyczajnie się nie opłaca.

Dramatyczny charakter problemu znajduje odzwierciedlenie w statystykach Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa, o które interpelowali we wrześniu ubiegłego roku Zieloni. Liczby potwierdzają negatywny trend, bowiem od 1999 r. aż 42 proc. wszystkich przedsiębiorstw rolnych zostało zamkniętych, a liczba pracowników zmniejszyła się o jedną trzecią.

Dzieje się tak dlatego, że to głównie duże gospodarstwa rolne otrzymują finansowanie z WPR. W 2013 r. ponad połowa użytków rolnych w UE była wykorzystana zaledwie przez 3,1 proc. wszystkich rolników.

Czy nowy budżet Wspólnej Polityki Rolnej pomoże młodym rolnikom?

Jeżeli na wsiach ma nastąpić wymiana pokoleniowa, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały znaleźć sposób, aby przyciągnąć do rolnictwa młodych ludzi. Ci uważają jednak, że podstawową kwestią jest uchwalenie takiego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), który weźmie pod uwagę ich …

Zbyt mało środków dla wsparcia regionalnego

Specjaliści twierdzą, że szansą na zatrzymanie tego trendu są zmiany w II filarze WPR, który – ich zdaniem – powinien służyć nie tylko ochronie środowiska, ale także konkurencyjności gospodarstw rolnych i wspieraniu obszarów wiejskich. Co roku w Europejskim Funduszu Rolnym na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) przeznacza się na ten cel ponad 14 mld euro.

Teoretycznie rolnicy mogą uzyskać fundusze na szkolenia, renowacje firm lub wsparcie inwestycyjne za pośrednictwem funduszu, który jest współfinansowany przez gminy. Jednak państwa członkowskie maja swobodę ustalania własnych priorytetów finansowych. Podczas ostatniej reformy WPR w 2013 r. udostępniono dodatkowe środki na wsparcie małych gospodarstw. Pomimo tego, według Fundacji Heinricha Bölla, wiele rządów nie wypłaca tego finansowania.

Przykładowo, Niemcy mogłyby przeznaczyć na ten cel do 30 proc. krajowych dopłat bezpośrednich dla mniejszych gospodarstw. Jednak według danych „atlasu rolniczego” Berlin rozdysponował ledwie 7 proc. Z kolei według Federalnego Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa łącznie z kwoty 1,35 miliarda euro otrzymanej przez  Niemcy z EFRROW około 16 proc. funduszu przeznacza się na rozwój obszarów wiejskich.

Konkurencyjność rolnictwa: Jak regiony wydają unijne fundusze – INFOGRAFIKA

Od andaluzyjskich gajów oliwnych i winnic, aż po szkockie pastwiska, przyglądamy się, w jaki sposób unijne fundusze przyczyniają się do rozwoju gospodarstw i wymiany pokoleń w trzech państwach: w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Hiszpanii.

Pomimo dowodów na to, że należy wzmocnić wsparcie dla młodych rolników i zrównoważone modele operacyjne, Komisja Europejska zaproponowała cięcia w II filarze. W konsekwencji istnieje ryzyko obcięcia budżetu aż o 27 proc.

Hubert Weiger twierdzi, że problem strukturalny w zakresie wsparcia z II filaru powiększa się. Wiele regionów nie spełnia wymagań w odniesieniu do zakładanego współfinansowania, co potwierdzają problemy niektórych państw związkowych, np. Saksonii i Brandenburgii, z pozyskiwaniem niezbędnych funduszy.

Przewodniczący NABU dodaje, że w celu ożywienia obszarów wiejskich należy dbać o solidarność społeczną i jeszcze mocniej skoordynować programy finansowania, zwłaszcza w odniesieniu do małych gospodarstw rolnych.

„Obecnie UE, ministerstwa i niemieckie państwa związkowe zapewniają sobie wsparcie równolegle”  – zakończył Weiger.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/niemcy-mlodzi-ludzie-niechetnie-podejmuja-prace-w-rolnictwie/feed/ 0
Francja: Kobiety starają się zmieniać obraz rolnictwa https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/francja-kobiety-staraja-sie-zmieniac-obraz-rolnictwa/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/francja-kobiety-staraja-sie-zmieniac-obraz-rolnictwa/#respond Wed, 13 Feb 2019 07:04:30 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=61996 We francuskim rolnictwie kobiety są grupą mocno zaniedbaną, choć stanowią jedną czwartą wszystkich rolników. W Bretanii inicjatywa „rolnictwo po kobiecemu” stara się wypromować kwestię równości płci w sektorze rolnym, opisuje Euractiv France.

 

Liczba kobiet w zawodzie rolniczym wzrasta. Zakładają one 41 proc. przedsiębiorstw w branży. Zwiększa się także liczba kobiet, które związane są z rolnictwem organicznym oraz z krótkimi łańcuchami żywności.

Jednak zdaniem Nabili Gain-Nachi, zajmującej się kwestią obecności kobiet w rolnictwie w bretańskiej izbie rolniczej, sektor nie dba o równość. Jak tłumaczy, w rolnictwie jest wiele obszarów, w których należałoby bardziej wspierać równouprawnienie. Chodzi m.in. o własność gruntów, poziom płac czy reprezentację w organach, które podejmują kluczowe dla branży decyzje.

Grecki minister rolnictwa: budżet WPR powinien zostać utrzymany, aby zapewnić zrównoważony rozwój rolnictwa

Jeżeli nie osiągniemy odpowiedniej równowagi między dostępnymi zasobami a zobowiązaniami we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) po 2020 r., przyszłość unijnego rolnictwa i wsi stanie pod znakiem zapytania – powiedział EURACTIV.com grecki minister rolnictwa Stavros Arachovitis.
 

Jak ocenia pan nowy model wdrażania …

Izba rolnicza departamentu Côtes-d’Armor w Bretanii jest jedyną we Francji, w której funkcjonuje grupa zajmująca się równouprawnieniem kobiet i mężczyzn w sektorze rolniczym.

„Koncepcja ‘rolnictwa po kobiecemu’ zrodziła się w naszej izbie w 2004 r. Zrobiliśmy to, gdy uświadomiliśmy sobie, że takich inicjatyw nie ma nie tylko w izbach rolniczych, ale też nigdzie indziej” – powiedział Gain-Nachi.

Wykorzystując fundusze unijne, izba rolnicza z Côtes-d’Armor zbadała sytuację kobiet zarządzających gospodarstwami rolnymi. Z sondażu wynika, że czują się one odizolowane zawodowo. „Izolacja w większym stopniu dotyka kobiet niż mężczyzn. Z badania wynika, że zachodzi duża potrzeba skierowania konkretnych środków do kobiet zajmujących się rolnictwem” – dodała Gain-Nachi.

We wrześniu 2005 r. izba ustanowiła dzień poświęcony kobietom zajmującym się rolnictwem. Do inicjatywy dołączyły potem inne departamenty z Bretanii, a w 2009 r. założono regionalną grupę poświęconą kobiecemu rolnictwu.

Polskie rolnictwo potrzebuje unijnego wsparcia

Polskie rolnictwo potrzebuje unijnego wsparcia – zgodnie uznali uczestnicy debaty Serwisu Samorządowego PAP w Parlamencie Europejskim nt. przyszłości rolnictwa. Tymczasem, w związku z Brexitem, nieuniknione są cięcia w unijnym budżecie. Wspólną politykę rolną dotkną one w mniejszym stopniu niż np. …

Grupa otrzymywała finansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, aby zwiększać atrakcyjność rolnictwa, a także przeprowadzać szkolenia dla kobiet i rekrutować je na wyższe stanowiska. „Stworzyliśmy również pierwszy poradnik skierowany do izb rolniczych, który dotyczy tego, jak wykluczać stereotypy płciowe” – wskazała Gain-Nachi.

Europejski program skończył się jednak w 2013 r., a od tego czasu było trudno o finansowanie. „Obecnie nasz budżet wynosi około 30 tys. euro na cały region Bretanii. Nie da się za takie pieniądze zrewolucjonizować spojrzenia na rolnictwo” – podkreśliła Gain-Nachi

Brak kobiet w organach decyzyjnych

Zwiększanie udziału kobiet na najwyższych stanowiskach uważane jest we Francji za jeden z głównych środków promowania równości. W 2013 r. ówczesny minister rolnictwa i żywność Stephane Le Foll podpisał dekret wprowadzający równowagę płci na listach kandydatów w wyborach do izb rolniczych. Jednak najwyższe stanowiska często pozostawały poza zasięgiem kobiet, które przewodniczą obecnie jedynie czterem takim izbom.

Status „małżonki/a współpracownika”

Innym kluczowym krokiem było wprowadzenie w 1999 r. statusu „małżonki/a współpracownika”.

„Ta reforma zwróciła uwagę na kobiety, które tak długo pracowały w cieniu” – mówi Gain-Nachi. „Przedtem partnerki rolników nic nie znaczyły w gospodarstwie. Teraz mają swój status” – podkreśliła.

Francja: Grupa dziennikarzy prześladowała kobiety w internecie

Lewicowy francuski dziennik „Liberation” ujawnił istnienie nieformalnej grupy kilkudziesięciu młodych dziennikarzy, którzy od lat systematycznie prześladowali w internecie kobiety, również pracujące w mediach. Okazało się, że grupę, określającą się jako „LOL League”, stworzył dziennikarz… „Liberation”.
 

LOL to używany przez internautów skrót …

Zgodnie z danymi Mutualité Sociale Agricole, odpowiedzialnej za opiekę społeczną rolników, w 2014 r. dziewięć z dziesięciu osób mających takich status było kobietami.

Mimo tych zmian sytuacja wielu kobiet w rolnictwie pozostaje nieuregulowana. Zgodnie z danymi francuskiego Senatu bez żadnego prawnego statusu rolnictwem zajmuje się obecnie od 2 tys. do 5 tys. kobiet.

WPR nie uwzględnia równouprawnienia

Działania na rzecz równouprawnienia podejmowane między innymi w bretańskiej izbie rolniczej nie mają póki co odzwierciedlenia na poziomie europejskim. Kwestia równości płci rzadko poruszana jest we Wspólnej Polityce Rolnej, której nowa perspektywa jest obecnie renegocjowana w Brukseli. “W nowej WPR nie ma niczego dla kobiet, zupełnie niczego. Sugerowałyśmy zmiany takie jak zróżnicowane wsparcie dla zakładania działalności rolnej, bo kobiety stykają się z innymi trudnościami niż mężczyźni” – wskazała Gain-Nachi.

„Tymczasem istnieją kwestie, które możnaby uwzględnić w WPR, co umocniłoby pozycję kobiet i również pomogłoby mężczyznom – takie jak np. rozwój ergonomicznych narzędzi” – sugeruje działaczka.

Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy myśliwiec

Francja i Niemcy podpiszą wartą 65 mln euro umowę na zaprojektowanie bojowego myśliwca następnej generacji. Projekt ma być gotowy w ciągu dwóch lat.

 

Ze źródeł zbliżonych do francuskiej armii wiadomo, że za budowę myśliwca odpowiadać mają firmy Dassault Aviation i Airbus, …

Komisje Parlamentu Europejskiego ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI) oraz praw kobiet i równouprawnienia (FEMM) zaapelowały o uwzględnienie równouprawnienia w nowej WPR.

Żadna wzmianka o tej kwestii nie pojawiła się jednak we wniosku Komisji Europejskiej dotyczącej kolejnego budżetu WPR na lata 2021-2027.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/francja-kobiety-staraja-sie-zmieniac-obraz-rolnictwa/feed/ 0
Czy nowy budżet Wspólnej Polityki Rolnej pomoże młodym rolnikom? https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/czy-nowy-budzet-wspolnej-polityki-rolnej-pomoze-mlodym-rolnikom/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/czy-nowy-budzet-wspolnej-polityki-rolnej-pomoze-mlodym-rolnikom/#respond Tue, 12 Feb 2019 14:23:34 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=61997 Jeżeli na wsiach ma nastąpić wymiana pokoleniowa, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały znaleźć sposób, aby przyciągnąć do rolnictwa młodych ludzi. Ci uważają jednak, że podstawową kwestią jest uchwalenie takiego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), który weźmie pod uwagę ich potrzeby.

 

„Ponieważ wymiana pokoleniowa jest jednym z dziewięciu celów WPR, państwa członkowskie będą zobowiązane do zajęcia się tą kwestią”, powiedział serwisowi EURACTIV.com Jannes Maes, prezes stowarzyszenia młodych rolników (CEJA) w UE.

Sektor rolny w UE boryka się z problemem starzenia i eksperci sugerują, że jeśli ta tendencja  się utrzyma, to zagrozi to jego długoterminowej stabilności.

Według danych Eurostatu w 2016 r. tylko 11 proc. zarządzających gospodarstwami rolnymi w UE stanowili młodzi rolnicy w wieku poniżej 40 lat.

Kobiety i młodzi ludzie w rolnictwie

Rolnictwo to sektor europejskiej gospodarki szczególnie dotknięty problemem starzenia się społeczeństwa. W 2016 r. tylko 11 proc. osób zarządzających gospodarstwami rolnymi miało poniżej 40 lat, podaje Eurostat.
 

Mimo unijnego wsparcia i zachęt finansowych dla młodych rolników przyznawanych już od ponad trzech …

Najwięcej spośród nich można znaleźć w Austrii (22,2 proc.), następnie w Polsce (20,3 proc.) i na Słowacji (19 proc.). Na drugim biegunie znalazły się Cypr (3,3 proc.), Portugalia (4,2 proc.) i Wielka Brytania (5,3 proc.).

Dlatego Komisja Europejska wyznaczyła dziewięć celów na okres po 2020 r. Jednym z nich jest zachęcanie młodych ludzi do podejmowania pracy w rolnictwie. KE zaproponowała ponadto wydzielenie co najmniej 2 proc. z dopłat bezpośrednich przeznaczonych dla każdego państwa UE (pierwszy filar) na rozwój dla młodych rolników. Środki te miałyby być dodatkowo uzupełnione wsparciem finansowym w ramach rozwoju obszarów wiejskich oraz środkami ułatwiającymi dostęp do obrotu gruntów.

Maes z zadowoleniem przyjął zamiar priorytetowego traktowania młodych ludzi przez KE, podkreśla jednak, że proponowane środki mogą okazać się niewystarczające. Dlatego zapowiedział, że CEJA będzie dążyć do przeznaczenia na młodych rolników 4 proc. z funduszy.

Konkurencyjność rolnictwa: Jak regiony wydają unijne fundusze – INFOGRAFIKA

Od andaluzyjskich gajów oliwnych i winnic, aż po szkockie pastwiska, przyglądamy się, w jaki sposób unijne fundusze przyczyniają się do rozwoju gospodarstw i wymiany pokoleń w trzech państwach: w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Hiszpanii.

„Odważne” decyzje

Ze względu na nowe wyzwania, przed którymi Europa obecnie stoi, KE zaproponowała znaczną obniżkę budżetu WPR, argumentując, że to państwa członkowskie będą musiały wypełnić lukę finansową. Mogą to zrobić jedynie powiększając swój dotychczasowy wkład.

Jednakże wiele państw członkowskich nie godzi się z takim stanowiskiem KE.

Francja oraz Grecja, Hiszpania, Irlandia, Portugalia i Finlandia podpisały wspólną deklarację w sprawie wieloletnich ram finansowych i WPR, wyrażając rozczarowanie zmniejszeniem budżetu WPR. Kraje te twierdzą, że budżet WPR powinien zostać utrzymany przynajmniej na tym samym poziomie co obecny, także po 2020 r.

Do wyżej wymienionych na późniejszym etapie rozmów dołączyły także Cypr i Bułgaria.

„Chcemy zwracać uwagę na zachwianie równowagi europejskiego rolnictwa. Uważamy, że jeżeli nie osiągniemy właściwej równowagi między zasobami i zobowiązaniami, przyszłość rolnictwa i terenów wiejskich w UE stanie się bardzo niepewna” – powiedział niedawno w rozmowie z przedstawicielem portalu EURACTIV.com grecki minister rolnictwa Stavros Arachovitis.

"Potrzeba większego wsparcia dla rolników ekologicznych" – WYWIAD

W polskim rolnictwie dominują małe gospodarstwa. Z roku na rok ich ubywa, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny polski rolnik ma do dyspozycji od 2 do 5 ha ziemi. Najczęściej jest to mężczyzna w wieku powyżej 45 …

Młodzi rolnicy w UE mają podobne zdanie. Uważają, że tylko dzięki stworzeniu specjalnych mechanizmów można zagwarantować przetrwanie wydajnego rolnictwa. Maes podkreśla jednak, że „zależy to od obciążeń, jakie wezmą na siebie państwa członkowskie w utrzymaniu wspólnego budżetu”.

Prezes stowarzyszenia młodych rolników dodał, że jeżeli UE będzie aktywnie dążyła do zrealizowania pozostałych celów WPR, wymiana pokoleniowa w sektorze rolnictwa nastąpi niejako samorzutnie.

Istotnym sprawdzianem jeśli chodzi o podejmowanie „odważnych decyzji” jest dla niego również to, czy istnieje wsparcie budżetowe do zrealizowania ambitnych założeń.

„Dobre zaplanowanie wieloletnich ram finansowych dla lat 2021-2027 ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia przyszłej WPR. Wówczas będzie można wesprzeć aktywnych rolników tak, aby radzili sobie z różnymi wyzwaniami z jakimi muszą się codziennie mierzyć. I to niezależnie od tego, czy są to wyzwania środowiskowe, społeczne czy ekonomiczne” – zakończył Maes.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/czy-nowy-budzet-wspolnej-polityki-rolnej-pomoze-mlodym-rolnikom/feed/ 0
Kobiety i młodzi ludzie w rolnictwie https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/special_report/kobiety-i-mlodzi-ludzie-w-rolnictwie/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/special_report/kobiety-i-mlodzi-ludzie-w-rolnictwie/#respond Tue, 12 Feb 2019 11:53:15 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=special_report&p=61987 Rolnictwo to sektor europejskiej gospodarki szczególnie dotknięty problemem starzenia się społeczeństwa. W 2016 r. tylko 11 proc. osób zarządzających gospodarstwami rolnymi miało poniżej 40 lat, podaje Eurostat.

 

Mimo unijnego wsparcia i zachęt finansowych dla młodych rolników przyznawanych już od ponad trzech dekad, młodzi ludzie wciąż niechętnie wiążą swoje życie z rolnictwem.

Komisja Europejska w swoim projekcie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata po 2020 r. przewiduje 9 celów, z których jednym jest odnowa pokoleniowa. Wysokość budżetu WPR będzie miała szczególne znaczenie dla możliwości rzeczywistego zrealizowania tych celów.

Kolejnym problemem, któremu Unia Europejska stara się stawić czoła, jest niewielki odsetek kobiet pracujących w gospodarstwach rolnych. Średnio tylko 30 proc. gospodarstw rolnych było zarządzanych przez kobiety (Eurostat 2013). Ta uśredniona liczba nie oddaje jednak w pełni rzeczywistości, bo podczas gdy na Litwie aż 47 proc. gospodarstw działa pod okiem kobiety, w Holandii już tylko 5 proc.

Jednocześnie, ogólnoświatowy sondaż przeprowadzony przez Corteva Agriscience wykazał, że Europejki zatrudnione w rolnictwie wciąż czują się dyskryminowane ze względu na płeć (68 proc. – raport ujął jednak tylko 4 kraje europejskie: Francję, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Włochy).

W kwietniu 2017 r. Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów (523:104) przyjął raport wzywający do zwiększenia roli kobiet w unijnym rolnictwie. Unijni prawodawcy wierzą bowiem, że kobiety mogą odegrać kluczową rolę w odnowie obszarów wiejskich, które nie muszą być skazane na urbanizację.

Zapraszamy Państwa do lektury Raportu Specjalnego na temat kobiet i młodych ludzi pracujących w Europie jako rolnicy. Przez siedem dni codziennie publikujemy jeden artykuł prezentujący perspektywę innego europejskiego państwa.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/special_report/kobiety-i-mlodzi-ludzie-w-rolnictwie/feed/ 0