Zapewnienie bezpieczeństwa, wsparcie przedsiębiorców i ochrona europejskich wartości, to założenia Planu dla Europy, który wczoraj przedstawił premier Donald Tusk inaugurując Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.
Rozmowy zakończonego wczoraj spotkania ministrów ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu dotyczyły wsparcia dla Ukrainy, walki z dezinformacją, przestrzegania praworządności, a także wymiany młodzieży między Polską, Niemcami i Francją.
Zdaniem Komisji Europejskiej ograniczenie prawa weta w Radzie Unii Europejskiej mogłoby odbyć się na mocy tzw. klauzuli pomostowej, bez dalej idących zmian.
Nie ma przyjaźni, są tylko interesy? Relacje między włoską premier a szefową KE wywołują pewne pytania, jeśli chodzi o układ sił w Europie przed czerwcowymi wyborami.
Jeśli organizacje międzynarodowe nie są zdolne do adaptowania się do nowej rzeczywistość, tracą zdolność skutecznego działania - mówi były premier Włodzimierz Cimoszewicz, uzasadniając konieczność zmian w funkcjonowaniu Unii.
W czerwcu przyszłego roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy w nowym Parlamencie będziemy mieli do czynienia z sojuszem partii populistycznych?
Głosowanie na forum Parlamentu Europejskiego odbyło się dzień po debacie, podczas której przeciwko zmianom w traktatach opowiedzieli się zarówno przedstawiciele PiS, jak i PO.
Zdaniem szefa PO pomysły przygotowane przez Parlament Europejski nie odpowiadają realnym potrzebom UE. Donald Tusk nie daje jednak gwarancji, że wszyscy zagłosują zgodnie z dyscypliną.
W greckiej mitologii Europa została kiedyś uprowadzona przez Zeusa. Teraz mamy drugą próbę uprowadzenia Europy - przekonywał dziś europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, który konsekwentnie sprzeciwia się proponowanym zmianom.