Talibowie przejęli Afganistan, wywołując kolejny kryzys humanitarny w kraju. Wywiad z Europosłanką i założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej, Janiną Ochojską.
W dzisiejszym odcinku opowiadamy między innymi o tym jak białoruska sprinterka trafiła do Polski, o odszkodowaniach dla przymusowo sterylizowanych kobiet w Czechach oraz o możliwym wyjściu Porozumienia z koalicji rządzącej.
W dzisiejszym odcinku rozmawialiśmy o lokalnych wyborach w Wielkiej Brytanii, relacjach USA-Rosja, o pomyśle zniesienia patentów na szczepionki, najnowszych odsłonach planów klimatycznych Niemiec oraz o wielu innych według nas najważniejszych wydarzeniach z mijającego tygodnia.
Czy prezydent Czech zostanie oskarżony o zdradę stanu? Jak kształtują się krajowe Plany Odbudowy w Polsce i w Europie? Z czego wynika tocząca się walka o władzę w Mołdawii?
W tym odcinku rozmawialiśmy m.in. o tym kto ma szansę zająć fotel kanclerza po Angeli Merkel, o Ukrainie i kolejnej unijnej wpadce, o wycofywaniu się wojsk USA i NATO z Afganistanu i o śmierci twórcy największej na świecie piramidy finansowej.
O idei feministycznej polityki zagranicznej oraz roli kobiet w życiu społeczno-politycznym, przede wszystkim w obszarze relacji międzynarodowych opowiadała Małgorzata Kopka-Piątek z Fundacji Heinricha Bölla.
W dzisiejszym odcinku rozmawialiśmy m.in. o sukcesie kampanii szczepień Joe Biden'a, telekonferencyjnym szczycie UE, kontrowersji wokół publicznego finansowania meczetu w Strasburgu, śledzeniu Ujgurów przez chińskich hakerów oraz o Polakach szczepiących NATO.
W dzisiejszym odcinku "Tygodnia w skrócie" nie rozmawialiśmy o Danielu Obajtku, ale za to m.in. o kolejnym zwycięstwie partii premiera Holandii, szczepionce firmy AstraZeneca, wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu i dziesiątej rocznicy wybuchu wojny w Syrii.
W dzisiejszym "Tygodniu w skrócie" rozmawialiśmy m.in. o zwiększonych ambicjach klimatycznych USA, strefie wolności dla osób LGBTIQ, polsko-francuskim zgrzycie dyplomatycznym, dyskusji europosłów o wolności mediów w Europie oraz o powrocie brazylijskiego Wałęsy na scenę polityczną.
W dzisiejszym odcinku „tygodnia w skrócie” rozmawialiśmy m.in. o 90. tych urodzinach autora pierestrojki, o nieustających strajkach w Birmie oraz o rozwodzie węgierskiego Fideszu z Europejską Partią Ludową.
"Nie trzeba być dzisiaj socjaldemokratą, czy nawet lewicowcem, aby zgodzić się, że przed światem stoją trzy wielkie wyzwania: pandemia, nierówności i zmiany klimatyczne. Do tego w UE dokłada się również kwestie cyfryzacji" - mówi były premier Marek Belka.
"Źródło agresji, zagrożenie dla nas wszystkich to nie Berlin. To Kreml, to Putin. A nie Angela Merkel. Musimy się starać współpracować z naszymi sojusznikami – z Niemcami, o ile będą się starali" - Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.
Kto z członków Komisji Europejskiej ma powiązania z przemysłem paliw kopalnych? Dlaczego Kanada chce odebrać Chinom organizacje Igrzysk Olimpijskich? W jaki sposób działania UE w trakcie pandemii oceniają obywatele państw członkowskich?
Czym jest podatek od reklam? Czy Josep Borrell "zrobił z siebie głupca" w Moskwie? Kto złożył skargę do TSUE w sprawie stanu praworządności w Polsce? Sputnik V - geopolityka, czy zdrowie publiczne?
Kto chce rosyjskiej szczepionki w UE? Co ma Frontex za uszami? Czego dotyczył bezprecedensowy wyrok we Francji? Czy "Super Mario" zdoła ocalić włoski rząd?
W tym tygodniu rozmawialiśmy o aferze korupcyjnej w Estonii, rozpadającym się rządzie we Włoszech, nowej koalicji w Czechach oraz o ... Arnoldzie Schwarzeneggerze.
USA, pierwsze szczepienia, Korea Północna oraz Elon Musk - w tym odcinku europejskiego przeglądu tygodnia podsumowaliśmy najważniejsze wydarzenia w pierwszych dniach 2021 roku.
Nowy lokator Białego Domu, walka ze zmianami klimatu, czy oficjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to tylko niektóre z zapowiedzi na 2021 rok.