"Serbia w ostatnich latach umiejętnie balansowała między Wschodem a Zachodem. Wzrost prorosyjskich nastrojów w społeczeństwie jest zasługą prezydenta Vučica".
Tak jak Hitler w latach 20. ubiegłego wieku, tak i Putin poczuł, że wielkie mocarstwo zostało upokorzone i musi odbudować swoją pozycję w świecie – uważa prof. Brendan Simms z Uniwersytetu w Cambridge.
Europa na własnej skórze doświadcza prawdziwości słów Trockiego: „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się tobą” – mówi prof. Mark Galeotti*, londyński analityk polityki rosyjskiej.
Berlin swoje plany zbrojeniowe wpisuje w kontekst europejski i transatlantycki, podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl Adam Traczyk, wiceprezes think tanku Global.Lab.
Jakie nieszczęście u naszych granic musi się zdarzyć, abyśmy jako Europejczycy obudzili się wreszcie z tej drzemki strategicznej, w której od 30 lat trwamy - pyta europoseł Radosław Sikorski.
W unijnym systemie sankcyjnym „wciąż jest dużo luk”, które „Łukaszenka i jego ludzie wykorzystują, sprytnie obchodząc sankcje”, mówi przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Bez rozmów na temat strategicznej współpracy z Waszyngtonem amerykański ciekły gaz ziemny trafi do Azji i Chin, podkreśla Ilian Wasilew, były ambasador Bułgarii w Rosji
„Nie wystarczy udawać organizacji ograniczającej się do soft power, podczas gdy wszyscy wokół się zbroją. Unia Europejska nie może mówić wyłącznie o prawach człowieka i handlu”, mówi szef unijnej dyplomacji.
"Wielu Afgańczyków uważa wyprowadzenie sił przez USA za duży błąd. Amerykańskie oddziały obecne są w wielu krajach świata, a z Afganistanu zostały teraz wycofane zupełnie", mówi eurodeputowany Radosław Sikorski.
"Władimir Putin mówi o wspólnej spuściźnie Rosjan i Ukraińców, ale proces powszechnego budzenia się ukraińskiej świadomości narodowej uszedł jego uwadze", mówi Krzysztof Nieczypor z OSW w wywiadzie z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.
O sytuacji Białorusinów w Polsce, polityce Unii Europejskiej i przyszłości naszych wschodnich sąsiadów, rok po protestach, które zdominowały kraj opowiadał Aleś Zarembiuk, prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie.
"Jednym z efektów szczytu Biden – Putin jest faktyczny koniec dyplomatycznej kwarantanny, jaką objęta była Rosja od aneksji Krymu i wojny w Donbasie", mówi Szymon Ananicz z Fundacji im. Stefana Batorego.
Ewentualna rosyjska ofensywa przeciwko Ukrainie w zasadzie uniemożliwi Niemcom utrzymanie obecnego stanowiska w sprawie Nord Stream 2, przekonuje Daniel Fried.
Czy zielona i cyfrowa rewolucja dadzą Unii Europejskiej impuls potrzebny nie tylko do wyjścia z dzisiejszego, pandemicznego kryzysu, ale i do dogonienia duetu Stanów i Chin?