Pierwotnie spodziewano się przede wszystkim problemów z poparciem premiera Węgier Viktora Orbána, pisze redaktor naczelna EURACTIV.pl Karolina Zbytniewska.
Po tym jak władze Finlandii poinformowały, że chcą w ciągu kilku dni złożyć wniosek o akcesję do NATO, pojawiły się obawy o negatywne reakcje Rosji. Rzecznik Kremla mówi o „symetrycznej reakcji”, a fińska prasa spodziewa się odcięcia dostaw rosyjskiego gazu.
Europa może spodziewać się kolejnej fali imigrantów takiej jak ta z 2015 r., ostrzegł wczoraj w Łodzi szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w czasie inauguracyjnej sesji regionalnej konferencji ONZ ds. ds. Wyżywienia i Rolnictwa.
Andrzej Duda oświadczył, że Polska powinna dochodzić od Rosji roszczeń za zbrodnię katyńską i przypomniał, że o prawdę o tej zbrodni walczyła przez dziesięciolecia.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w rocznicę zakończenia II wojny światowej, że apel “nigdy więcej” brzmi w tym roku boleśnie i okrutnie.
Z polskiej inicjatywy na kolejnej unijnej liście sankcji znajdzie się 17 spółek zbrojeniowych oraz firmy płatniczo-księgowe, które lobbowały na rzecz Rosji i pomagały omijać system sankcyjny.
Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dziś (4 maja) rozpoczęły się niezapowiadane wcześniej ćwiczenia wojskowe. Resort zapewnił, że „nie stanowią one zagrożenia dla sąsiednich krajów”, ale władze Ukrainy znów obawiają się ataku armii Białorusi.
Tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Berlinie była rosyjska agresja na Ukrainę oraz odpowiedź na nią państw europejskich.