Podczas spotkania wczoraj (2 października) po południu liderzy grup parlamentarnych zatwierdzili plan rozpoczęcia przesłuchań kandydatów na komisarzy 4 listopada.
Walka o kluczowe stanowiska w panelu badawczym i grupach roboczych Parlamentu Europejskiego wywołała poważny spór między wpływowymi europosłami z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) i Zielonych.
Słowaccy eurodeputowani są mocno podzieleni w kwestii potencjalnego zamrożenia przez Komisję Europejską słowackich funduszy unijnych w związku z obawami o praworządność, przy czym członkowie partii rządzącej potępiają ten ruch jako motywowany politycznie, a poglądy opozycji są mieszane.
„Polska w trakcie prezydencji powinna kłaść nacisk na zaprzestanie płatności obszarowych i zmianę struktury subsydiów na taką, która bezpośrednio uwzględnia rolników o największych potrzebach”, uważa Geneviève Pons Deladrière, dyrektorka generalna i CEO Europe Jacques Delors
Katarzyna Jasiniewska, Club Alpbach Poland: Prezydencja …
Oczekuje się, że przewodniczący komisji Parlamentu Europejskiego przedstawią plan przesłuchania kandydatów na komisarzy na zamkniętym posiedzeniu dzisiaj (1 października).
Przyszły przewodniczący Rady Europejskiej, Portugalczyk António Costa, spotka się dzisiaj (1 października) w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbánem, kontynuując podróż po stolicach Unii Europejskiej, która rozpoczęła się we Włoszech spotkaniem z Giorgią Meloni.
Zjednoczenie Narodowe (RN) nigdy nie było szczególnie wpływowe we Francji i Brukseli, ale Marine Le Pen i 26 innych osób musi odpowiedzieć na zarzuty „defraudacji funduszy europejskich” w procesie, który może zadecydować o prezydenckich ambicjach liderki skrajnie prawicowej partii.
W przyszłym roku ruszą prace nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi Unii Europejskiej. Czy powinny w nim znaleźć się większe środki na transformację energetyczną i czy polski komisarz ds. budżetu pomoże Polsce uzyskać większe środki na ten cel?
O priorytetach dla nowego Parlamentu Europejskiego i nowej Komisji Europejskiej w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji i rynku cyfrowego rozmawiali paneliści na konferencji EURACTIV.com.
Aby uruchomić dodatkowe środki, potrzeba jednak wniosku od państw członkowskich, a z takim jeszcze żadne z państw poszkodowanych przez powodzie nie wystąpiło, mówi nam rzecznik KE.