Polityka regionalna – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl Unia Europejska – najnowsze wiadomości, analizy, wywiady Wed, 27 Feb 2019 18:22:42 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://www.euractiv.pl/wp-content/uploads/sites/6/2017/03/cropped-ea_favicon_32x32-32x32.png Polityka regionalna – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl 32 32 Warszawa wśród najbogatszych regionów UE https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/warszawa-wsrod-najbogatszych-regionow-ue/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/warszawa-wsrod-najbogatszych-regionow-ue/#respond Wed, 27 Feb 2019 06:14:08 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62793 Stolica Polski znalazła się wśród najbogatszych regionów Unii Europejskiej, ale aż trzy polskie regiony trafiły do grupy tych najbiedniejszych. Z danych Eurostatu wynika także, że trzy czwarte mieszkańców UE żyje w regionach o PKB per capita wyższym niż 75 proc. średniej w całej Unii.

 

Co prawda Warszawa zajęła dopiero 19. miejsce wśród najbogatszych regionów Wspólnoty, ale jej PKB na mieszkańca wyniosło w 2017 r. już 152 proc. unijnej średniej. Natomiast województwa: lubelskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie – ze średnią odpowiednio: 48 proc. i po 49 proc. średniej – zaliczono do najbiedniejszych obszarów „28”.

Podzielona Europa, biedna Polska

Eurostat opublikował dziś (27 lutego) wyniki badania zamożności regionów państw członkowskich (dostępne w jęz. angielskim TUTAJ). Zbieranie danych było przeprowadzone w 2011 r., ale uwzględniało już Chorwację. Poziom szczegółowości tego badania to regiony NUTS-2 (Klasyfikacja Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych, …

Najbiedniejsi w UE

Z opublikowanych wczoraj (26 lutego) przez Eurostat danych wynika także, że najbiedniejszym regionem Wspólnoty jest północno-zachodnia Bułgaria, gdzie PKB per capita wynosi 31 proc. średniej UE. Zresztą Bułgaria jest tym państwem, w którym jest najwięcej najuboższych regionów, bo aż pięć spośród 20. Węgry mają ich tylko o jeden mniej, podobnie jak Grecja. W grupie najbiedniejszych znalazły się też zamorskie terytoria Francji, (leżąca na Oceanie Indyjskim wyspa Majotta) i okręgi w Rumunii.

PE sprzeciwia się cięciom w polityce spójności po 2020 r.

Europosłowie po raz kolejny wyrazili swój sprzeciw wobec planowanych cięć w polityce spójności, polityce regionalne oraz finansowaniu projektów społecznych w dyskutowanych Wieloletnich Ramach Finansowych UE na lata 2021-2027. Nie chcą także uzależniania funduszy od krajowych celów gospodarczych.
 

Parlament przyjął uproszczone przepisy …

Najbogatsi w UE

Najbogatszym miejscem w całej UE jest stolica Wielkiej Brytanii, a konkretnie położony w zachodniej części miasta Londyn Wewnętrzny. Jest on ponad sześciokrotnie bogatszy (626 proc.) niż wynosi unijna średnia. Dopiero drugie miejsce zajął  Luksemburga (253 proc.), a kolejne pod względem PKB na mieszkańca, to: okręg stołeczny Irlandii (220 proc.) i Hamburg (202 proc.).

W Europy Środkowo-Wschodniej wyżej niż Warszawa znalazły się Praga (na 7. miejscu z PKB per capita wynoszącym 187 proc. średniej UE) i Bratysława (8. miejsce, 179 proc. średniej). Tuż za stolicą Polski znalazł się za to Wiedeń (151 proc. średniej UE).

Jednak żaden polski region poza Warszawą żaden nawet nie zbliża się do przeciętnego poziomu bogactwa w “28”. Następny pod tym względem nasz region, to województwo dolnośląskie z PKB per capita w wysokości 77 proc. unijnej średniej. Kolejne są: wielkopolskie (76 proc.), śląskie (72 proc.) i pomorskie (67 proc.).

Z opublikowanych we wtorek danych Eurostatu wynika, że aż trzy czwarte mieszkańców państw członkowskich UE żyje w regionach, gdzie PKB per capita jest wyższy niż 75 proc. średniej całej Unii. Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego dotyczą PKB per capita wyrażonego w parytecie siły nabywczej (uwzględniającym różnice w cenach między państwami) z 281 regionów w roku 2017.

Budżet UE: Rozwój regionalny i polityka spójności po 2020 r.

Informacja prasowa

Na okres obowiązywania następnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027 Komisja proponuje unowocześnić politykę spójności – główną politykę inwestycyjną UE i jeden z jej najbardziej konkretnych przejawów solidarności.
 

Gospodarka UE przeżywa ożywienie, ale konieczne są dodatkowe wysiłki inwestycyjne w celu …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/warszawa-wsrod-najbogatszych-regionow-ue/feed/ 0
Gdzie najwięcej projektów w ramach polityki spójności w Polsce? https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/gminy-spojnosc/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/gminy-spojnosc/#respond Mon, 25 Feb 2019 14:00:29 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62657 W połowie ubiegłego roku we wszystkich gminach w Polsce realizowane były projekty w ramach polityki spójności o łącznej wartości prawie 186,4 mld złotych. W zestawieniu ujęto również miasta na prawach powiatu. Najwięcej projektów realizowanych było w Warszawie.

 

Dane na temat realizowania projektów w ramach polityki spójności w polskich gminach podał Główny Urząd Statystyczny. Według GUS w połowie 2018 r. we wszystkich istniejących wówczas 2478 polskich gminach wartość podpisanych umów dotyczących unijnego dofinansowania (lub przyznanych decyzji o dofinansowaniu) w ramach polityki spójności wyniosła 186 miliardy 393 miliony złotych.

W zestawieniu ujęto jeszcze gminę Ostrowice w powiecie drawskim w zachodniopomorskiem, która od 1 stycznia przestała istnieć. Powodem jest jej niewypłacalność wywołana wielkim zadłużeniem.

Najwięcej w miastach

GUS policzył również miasta na prawach powiatu, dlatego zestawienie otwierają te największe w Polsce. Wartość unijnych projektów w ramach polityki spójności w Warszawie to aż 17 mld zł. Na drugim miejscu znalazła się Łódź (7,2 mld zł), a na trzecim Kraków (5,1 mld zł). Kolejne miejsca zajęły Poznań (4,3 mld zł), Lublin (4 mld zł), Gdańsk (3,3 mld zł) oraz Wrocław (również 3,3 mld zł).

W 21 miastach realizowane były projekty o łącznej wartości ponad 1 mld złotych. Jedyne miasto wojewódzkie, które nie przekroczyło tego pułapu to Gorzów Wielkopolski z wynikiem 846,4 mln zł. Należy jednak pamiętać o tym, że GUS policzył wszystkie realizowane na terenie danej gminy projekty, nie tylko te samorządowe, ale także krajowe.

PE sprzeciwia się cięciom w polityce spójności po 2020 r.

Europosłowie po raz kolejny wyrazili swój sprzeciw wobec planowanych cięć w polityce spójności, polityce regionalne oraz finansowaniu projektów społecznych w dyskutowanych Wieloletnich Ramach Finansowych UE na lata 2021-2027. Nie chcą także uzależniania funduszy od krajowych celów gospodarczych.
 

Parlament przyjął uproszczone przepisy …

Wielkie inwestycje w Wiązownej

Dlatego właśnie wyżej od Gorzowa Wielkopolskiego znalazła się w rankingu mazowiecka gmina  wiejska Wiązowna, gdzie zrealizowano z funduszy unijnych odcinek drogi ekspresowej S2, co dało tej gminie wynik aż 2,3 mld zł. Wysoko w zestawieniu jest także liczący 50 tys. mieszkańców Racibórz w województwie śląskim, gdzie na rzece Odrze powstaje za kwotę 904 mln zł zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny.

Stawkę zamykają trzy gminy wiejskie położone w łódzkiem – Oporów, Ostrówek oraz Dąbrowice. W żadnej z nich nie zrealizowano projektów na więcej niż 25 tys. zł.

W obecnej perspektywie budżetowej UE na latach 2014-2020 w ramach polityki spójności Polska ma do wydania w sumie 82,5 mld euro.

Więcej pieniędzy z polityki spójności po 2020 r. na służbę zdrowia

Komisarze Corina Crețu i Vytenis Andriukaitis spotkali się dziś z pracownikami służby zdrowia, aby rozpocząć debatę na temat przyszłych inwestycji UE w dziedzinie zdrowia w ramach polityki spójności na lata 2021–2027.
 

Przy okazji spotkania przy okrągłym stole, które odbyło się dziś …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/gminy-spojnosc/feed/ 0
Fundusze UE przyczynią się do poprawy stanu dróg w Polsce https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/press_release/fundusze-ue-przyczynia-sie-do-poprawy-stanu-drog-w-polsce/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/press_release/fundusze-ue-przyczynia-sie-do-poprawy-stanu-drog-w-polsce/#respond Thu, 21 Feb 2019 16:04:53 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=press_release&p=62528 UE zainwestuje 234 mln euro z funduszy polityki spójności w budowę odcinka drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim. Odcinek ten połączy miejscowość Bożepole Wielkie z Trójmiastem – Gdańskiem, Sopotem i Gdynią – należącym do transeuropejskiej sieci transportowej.

 

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu powiedziała z tej okazji: Mieszkańcy Pomorza jako pierwsi skorzystają na tym projekcie, ponieważ uzyskają szybsze i bardziej bezpieczne połączenie z Trójmiastem. Ostatecznie jednak wszyscy Europejczycy i cała europejska gospodarka odniosą korzyści z lepszych połączeń w tym regionie, co wywrze pozytywne skutki na handel, turystykę i wzrost gospodarczy.

Ten finansowany ze środków unijnych projekt przyczyni się do usunięcia wąskich gardeł w polskiej sieci transportowej i doprowadzi do poprawy przepływu pasażerów i towarów oraz większej spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. Prace obejmą osiem węzłów drogowych oraz budowę przylegających elementów, takich jak wiadukty, kładki dla pieszych, przejścia podziemne i przepusty, a także urządzeń ochrony środowiska, takich jak ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i systemy kanalizacyjne. Projekt powinien zostać zakończony w 2021 r.

W budżecie UE na lata 2014–2020 ponad 357 mln euro z funduszy polityki spójności zarezerwowano na dokończenie budowy drogi ekspresowej S6.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/press_release/fundusze-ue-przyczynia-sie-do-poprawy-stanu-drog-w-polsce/feed/ 0
Więcej pieniędzy z polityki spójności po 2020 r. na służbę zdrowia https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/press_release/wiecej-pieniedzy-z-polityki-spojnosci-po-2020-r-na-sluzbe-zdrowia/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/press_release/wiecej-pieniedzy-z-polityki-spojnosci-po-2020-r-na-sluzbe-zdrowia/#respond Tue, 19 Feb 2019 11:56:06 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=press_release&p=62381 Komisarze Corina Crețu i Vytenis Andriukaitis spotkali się dziś z pracownikami służby zdrowia, aby rozpocząć debatę na temat przyszłych inwestycji UE w dziedzinie zdrowia w ramach polityki spójności na lata 2021–2027.

 

Przy okazji spotkania przy okrągłym stole, które odbyło się dziś w Komisji z udziałem stowarzyszeń działających w sektorze zdrowia, takich jak Europejski Stowarzyszenie Zarządzania Służbą Zdrowia i EuroHealthNet, komisarze zainicjowali nowy projekt pilotażowy. Ma on usprawnić pracę transgranicznych służb ratunkowych w Pirenejach, między regionami przygranicznymi Francji, Hiszpanii i Księstwa Andory. Komisarze ogłosili również, że w tym roku zdrowie będzie nową kategorią, w której przyznane zostaną nagrody w konkursie RegioStars.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis stwierdził: Jak wynika z najnowszego badania Eurobarometru, niemal 70% Europejczyków chce, aby UE robiła więcej w dziedzinie zdrowia. Dzięki funduszom w ramach polityki spójności możemy podejmować działania, które przynoszą odczuwalne zmiany tam, gdzie są one potrzebne, co pokazuje, że wsłuchujemy się w potrzeby naszych obywateli. Bardzo się też cieszę, że zdrowie staje się nową kategorią w konkursie RegioStars. To kolejne potwierdzenie, że musimy i potrafimy wprowadzać w życie zasadę „zdrowie we wszystkich politykach” określoną w Traktacie.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu dodała: Inwestycje w dziedzinie zdrowia, na które w ramach polityki spójności przeznaczamy ponad 4 mld euro z obecnego budżetu UE, są prawdziwym przejawem Europy, która chroni. Opieka zdrowotna ewoluuje, a inwestycje UE muszą ewoluować wraz nią. Dlatego właśnie zorganizowaliśmy debatę z pracownikami służby zdrowia. Chcemy, by ich zalecenia pomogły wytyczyć kierunek przy planowaniu inwestycji UE w dziedzinie zdrowia w kolejnej dekadzie.

  • Przyszłe inwestycje UE w dziedzinie zdrowia

W wyniku dyskusji stwierdzono, że systemy opieki zdrowotnej ewoluują w kierunku intensywniejszej edukacji i profilaktyki zdrowotnej. Obserwuje się również przechodzenie z opieki szpitalnej i zinstytucjonalizowanej na opiekę świadczoną na poziomie społeczności lokalnych, a także dążenia do integracji opieki zdrowotnej i społecznej. W swoim wniosku dotyczącym polityki spójności na lata 2021–2027 Komisja określiła nowe cele polityki, które umożliwiają zintegrowane inwestycje w dziedzinie zdrowia, włączenia społecznego i edukacji, co tworzy warunki sprzyjające tym zmianom.

Zmiany w systemie opieki zdrowotnej wymagają różnych inwestycji w infrastrukturę – mogą to być inwestycje w ośrodkach podstawowej i środowiskowej opieki zdrowotnej lub inwestycje w programy profilaktyczne, zintegrowaną opiekę i szkolenia dla personelu. Polityka spójności może być narzędziem wspierania tych inwestycji.

Państwa członkowskie i regiony powinny opracować długoterminowe strategie inwestycyjne, w których uwzględnią infrastrukturę, kapitał ludzki, innowacyjne technologie i nowe modele świadczenia opieki. Przy realizacji tych strategii środki finansowe w ramach polityki spójności można łączyć z innymi instrumentami UE, takimi jak InvestEU, lub z programami krajowymi. Komisja jest gotowa wspierać państwa członkowskie i regiony w planowaniu tych strategii.

  • Usprawnienia pracy transgranicznych służb ratunkowych w Pirenejach

Lekarze w regionach przygranicznych nie mogą zająć się pacjentami, którzy potrzebują pilnej pomocy medycznej po drugiej stronie granicy. W rozwiązaniu tego problemu ma pomóc projekt „Medyczne systemy ratunkowe ponad granicami”. Dzięki niemu ma powstać system wzajemnego uprzedniego uznawania lekarzy po obu stronach granicy.

Teraz rozpoczyna się drugi etap projektu pilotażowego, który ma doprowadzić do zawarcia umów dwustronnych między związkami lekarzy w hiszpańskich i francuskich regionach przygranicznych. W efekcie na poprawie funkcjonowania służb ratunkowych skorzysta 15 mln mieszkańców Pirenejów. Projekt jest realizowany ze wsparciem finansowym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i zostanie ukończony w połowie 2019 r.

Wyniki projektu posłużą jako wzór, który być może będzie można ponownie wykorzystać w innych regionach transgranicznych w przyszłości. Komisja popiera działania służące pokonywaniu przeszkód związanych z zarządzaniem kwestiami transgranicznymi. W swoim wniosku ustawodawczym dotyczącym polityki spójności na lata 2021-2027 zaproponowała, aby na ten cel przeznaczyć 15 % środków na każdy program współpracy transgranicznej Interreg.

  • Zdrowie: nowa kategoria nagród w konkursie RegioStars w tym roku

Co roku w konkursie RegioStars nagradzamy najlepsze i najbardziej innowacyjne projekty realizowane w ramach polityki spójności w Europie w pięciu kategoriach tematycznych. Jedna z nich stanowi temat roku. W tegorocznej edycji chcemy nagrodzić wysokiej jakości projekty w dziedzinie zdrowia, aby stanowiły inspirację dla państw członkowskich i regionów.

Internetowa platforma zgłoszeniowa jest otwarta od dziś do 9 maja 2019 r. Niezależne jury oceni wnioski i uhonoruje zwycięzców podczas ceremonii wręczenia nagród RegioStars, która odbędzie się w Brukseli w październiku 2019 r.

Informacje ogólne

Zdrowie jest jednym z głównych przedmiotów zainteresowania obywateli Unii. W ostatnim sondażu Eurobarometru  jako główną kwestię, którą regiony będą miały do rozwiązania w przyszłości, wskazano opiekę zdrowotną, a jedna trzecia badanych (34%) uznała ją za kwestię najważniejszą.

Dzięki funduszom w ramach polityki spójności wspieramy projekty, które mają na celu poprawę dostępu do opieki zdrowotnej i rozwiązywanie problemów nierówności w zakresie zdrowia, reformę systemów opieki zdrowotnej, opracowanie rozwiązań w zakresie e-zdrowia i rozwiązań cyfrowych, jak również poprawę w takich dziedzinach, jak badania i innowacje, edukacja zdrowotna, starzenie się w dobrym zdrowiu oraz zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

W okresie programowania 2014–2020 na inwestycje w dziedzinie zdrowia przeznaczono 8 mld euro z funduszy w ramach polityki spójności. 4 mld euro z tej kwoty stanowiło dofinansowanie ze strony UE. W okresie 2014–2020 na poprawie jakości świadczeń opieki zdrowotnej powinno skorzystać 44,5 mln osób w UE.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/press_release/wiecej-pieniedzy-z-polityki-spojnosci-po-2020-r-na-sluzbe-zdrowia/feed/ 0
PE sprzeciwia się cięciom w polityce spójności po 2020 r. https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/pe-sprzeciwia-sie-cieciom-w-polityce-spojnosci-po-2020-r/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/pe-sprzeciwia-sie-cieciom-w-polityce-spojnosci-po-2020-r/#respond Fri, 15 Feb 2019 11:41:34 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62229 Europosłowie po raz kolejny wyrazili swój sprzeciw wobec planowanych cięć w polityce spójności, polityce regionalne oraz finansowaniu projektów społecznych w dyskutowanych Wieloletnich Ramach Finansowych UE na lata 2021-2027. Nie chcą także uzależniania funduszy od krajowych celów gospodarczych.

 

Parlament przyjął uproszczone przepisy dotyczące inwestycji w regionach UE na lata 2021-2027 i jednocześnie odrzucił uzależnienie funduszy regionalnych UE od krajowych celów gospodarczych. Projekt nowych przepisów poparło 460 posłów, 170 głosowało przeciw, a 47 wstrzymało się od głosu.

Zdaniem europosłów utrzymanie dotychczasowych wydatków na rozwój regionów, spójność oraz sprawy socjalne w Unii Europejskiej w następnej finansowej siedmiolatce „będzie miało kluczowe znaczenie dla zachowania ciągłości inwestycji i pozwoli zwiększyć wsparcie dla regionów najsłabiej rozwiniętych.”

Utrzymanie finansowania inwestycji

PE uznał, że w latach 2021-2027 należy utrzymać finansowanie inwestycji na obecnym poziomie, czyli w wysokości 378,1 mld euro (w cenach z 2018 r.). Regiony słabiej rozwinięte powinny nadal móc korzystać ze znacznego wsparcia UE, przy stawkach współfinansowania wynoszących do 85 proc. (w porównaniu do 70 proc proponowanych przez Komisję Europejską) i 61,6 proc. udziału w funduszach rozwoju regionalnego, funduszu społecznym i funduszu spójności.

Parlament chce też podwyższenia stopy współfinansowania dla regionów przechodzących transformację społeczno-gospodarczą i regionów wyżej rozwiniętych, odpowiednio do 65 proc. i 50 proc. Europosłowie opowiadają się za przeznaczeniem 1,6 mld euro na rezerwę pozwalającą finansować regiony najbardziej oddalone geograficznie.

PKB, tak jak to jest obecnie, miałby pozostać głównym kryterium decydującym o alokacji funduszy, choć brane pod uwagę powinny być zdaniem PE także inne czynniki, np. bezrobocie wśród młodzieży, potrzeby edukacyjne, integracja imigrantów czy wyzwania środowiskowe i klimatyczne.

Zasady przyznawania funduszy powinny zaś zdaniem PE zostać silniej powiązane z ogólnymi celami polityki UE – np. ochroną i poprawą jakości środowiska naturalnego oraz przeciwdziałaniem zmianom klimatu; promowaniem inteligentnej i zrównoważonej mobilności; zwiększaniem konkurencyjności oraz wzmocnieniem małych i średnich przedsiębiorstw; nadaniem priorytetowego znaczenia działaniom na rzecz efektywności energetycznej w zakresie podaży i popytu na energię czy poszanowaniem praw podstawowych, zapewnienie równości płci i zapobieganiem wszelkim formom dyskryminacji.

Parlament Europejski chce zielonej polityki spójności

Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego przegłosowała nowe regulacje dotczące polityki spójności. Po 2020 r. ma się ona stać bardziej zielona, zakazane w jej ramach będzie bowiem udzielanie wsparcia dla projektów związanych z paliwami kopalnymi.
 

Przyjęte rozporządzenie ma określać zbiór wytycznych stosowanych …

Bez wiązania funduszy z celami gospodarczymi państw członkowskich

PE nie chce natomiast wiązania kwestii przyznawania funduszy unijnych z celami ekonomicznymi władz w państwach członkowskich. „Parlament w pełni popiera zasady upraszczania, jak również włączenie wszystkich partnerów zaangażowanych w finansowanie spójności UE poprzez umowy o partnerstwie. Jednak połączenie finansowania regionalnego UE z uwarunkowaniami makroekonomicznymi, jak zaproponowała Komisja, oznaczałoby niesprawiedliwe karanie władz regionalnych za decyzje podejmowane przez rządy krajowe. Parlament odrzucił zatem te przepisy” – powiedziała współsprawozdawczyni w tej sprawie, niemiecka europosłanka Constanze Krehl (S&D).

Drugi współsprawozdawca, bułgarski europoseł Andrej Nowakow (EPL) przypomniał zaś, że „wszyscy korzystają z polityki spójności UE, ponieważ ona nas jednoczy. Istnieje tylko jedna kategoria Europejczyków: zwycięzcy netto. Cieszymy się, że udało nam się dotrzymać napiętego harmonogramu legislacyjnego i jesteśmy teraz gotowi natychmiast rozpocząć negocjacje z Radą.”

W poświęconej stanowisku PE debacie brali udział także polscy europosłowie. „Utrzymanie polityki spójności w UE-27 na poziomie obecnego budżetu jest bardzo silnym sygnałem, że Parlament Europejski traktuje politykę spójności jako jedną z najważniejszych europejskich polityk. Bardzo się cieszę, że Parlament potwierdził w głosowaniu moją propozycję kształtu polityki spójności oraz kategorycznie sprzeciwił się zaproponowanym przez Komisję Europejską cięciom w tym obszarze” – powiedział europoseł Jan Olbrycht (PO, EPL), który jest członkiem Komisji Budżetowej w PE (BUDG).

Także polski członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Krzysztof Hetman (PSL, EPL) chwalił przyjęte stanowisko PE. „Cieszę się, że udało się nam wprowadzić kwestie, o które w Komisji Rozwoju Regionalnego walczyliśmy od długiego już czasu, takie jak zwiększenie elastyczności reprogramowania w razie zmiany uwarunkowań społeczno-gospodarczych czy też ograniczenie niepotrzebnych obciążeń dla beneficjentów i podmiotów zarządzających. Wierzę, że w nowym okresie finansowania korzystanie ze środków unijnych będzie dzięki temu mniej zbiurokratyzowane oraz po prostu łatwiejsze” – powiedział.

Europoseł Kosma Złotowski (PiS, EKR), który zasiada w Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) stwierdził zaś, że PE „wysłał jasny sygnał, że nie zgadza się na tak duże cięcia w polityce spójności, jakie zaproponowała KE, szczególnie w obszarze inwestycji w infrastrukturę.” Skrytykował jednak uzależnianie wypłat funduszy od określonych z góry celów unijnych polityk. „To właśnie efektywność w realizowaniu celów polityki spójności – a nie bieżące sympatie polityczne czy ideologia – powinna być najważniejszym kryterium stosowanym przy podziale środków europejskich. Żałuję, że to sprawozdanie nie zachowuje w tym obszarze właściwych proporcji” – powiedział Złotowski.

Negocjacje na temat nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 potrwają jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Jest bardzo mało prawdopodobne, że zakończą się jeszcze przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Około 442 mld zł netto z UE dla Polski od 2004 r.

Od wejścia do UE w 2004 r. Polska otrzymała z unijnego budżetu na czysto ok. 442 mld zł – wynika z zestawienia Ministerstwa Finansów. Saldo przepływów przygotował ekspert z Uniwersytetu Wrocławskiego, a opublikował Business Insider Polska.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/pe-sprzeciwia-sie-cieciom-w-polityce-spojnosci-po-2020-r/feed/ 0
Premier Rumunii: regionalna współpraca kluczem do zwalczania eurosceptycyzmu https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/premier-rumunii-regionalna-wspolpraca-kluczem-do-zwalczania-eurosceptycyzmu/ https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/premier-rumunii-regionalna-wspolpraca-kluczem-do-zwalczania-eurosceptycyzmu/#respond Thu, 07 Feb 2019 15:16:46 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=61787 Współpraca między unijnymi instytucjami oraz władzami lokalnymi jest kluczem do zwalczania eurosceptycyzmu – mówiła w środę na plenarnym posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów premier Rumunii Viorica Dăncilă.

 

„Teraz jest czas, w którym potrzebujemy wzmocnić wysiłki, aby pokazać obywatelom Europy, ile korzyści w ich codzienne życie wnosi projekt europejski”  – przekonywała rumuńska premier.

Jak mówiła, w momencie, gdy Unia jest coraz częściej krytykowana, trzeba udowodnić, że „wciąż potrafi ona załatwiać konkretne sprawy dla swoich obywateli”.

Podkreśliła również, że walka z eurosceptycyzmem zakłada model znacznie bardziej aktywnej i demokratycznej Europy, w której „społeczności oraz władze lokalne i regionalne mogą odgrywać bardzo ważną rolę”.

Rumunia zaproponuje kompromis ws. Nord Stream 2?

Na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw UE ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej Rumunia ma przedstawić kompromisową propozycję ws. budowy Nord Stream 2.

Według premier Rumunii, aby uniemożliwić niedemokratycznym siłom wygranie majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, „europejska polityka musi być tak blisko obywateli, jak to możliwe”. Jej zdaniem pomoże to również w decentralizacji procesu decyzyjnego i stworzeniu „prawdziwej więzi między lokalnymi i regionalnymi władzami i instytucjami Unii”.

„Fakt, że jest pani tutaj, pokazuje, że stolice państw są coraz bardziej świadome tego, że należy współpracować” – powiedział przewodniczący Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz. „Teraz czas na to, by dać głos innym miastom i regionom” – dodał.

Spójność priorytetem rumuńskiej prezydencji

Rumuńskiej prezydencji w UE przewodzi hasło „Spójność to wspólna wartość europejska”. Dancila podkreślała, że pokazuje ono, jak ważny jest powrót do fundamentów Unii Europejskiej, opierających się właśnie na spójności.

Jednym z głównych priorytetów rumuńskiej prezydencji jest zmniejszenie różnic rozwojowych między państwami członkowskimi.

„Przyszłość polityki spójności ma dla nas duże znaczenie. Bez niej różnice w poziomie rozwoju poszczególnych państw byłyby jeszcze większe” – tłumaczyła Dancila.

Jutro spotkanie Juncker-May

Jutro w Brukseli odbędzie się spotkanie szefa KE Jean-Claude’a Junckera i brytyjskiej premier Theresy May ws. brexitu – zapowiedział rzecznik KE Margaritis Schinas. Tymczasem brytyjski rząd przygotowując się na “twardy brexit” rozważa zniesienie taryf celnych nana wszystkie importowane produkty.

Jej zdaniem bez solidnych i konsekwentnych działań w tym zakresie ciężko mówić o „prawdziwej Unii Europejskiej”.

„Podstawowymi strategiami UE są polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna” – podkreśliła, zaznaczając jednak, że oba te obszary wymagają „nieustannego wsparcia finansowego”.

Premier Rumunii poinformowała też, że aby je zapewnić, rumuńska prezydencja chce osiągnąć porozumienie w sprawie długoterminowego budżetu Unii najpóźniej do jesieni tego roku.

Priorytety rumuńskiej prezydencji

Rumunia oficjalnie zainaugurowała swoją prezydencję 10 stycznia. O tym, że polityka spójności stanowi dla niej priorytet, mówiła m.in. unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

Rumunia chce zmniejszenia różnic rozwojowych między państwami, skonsolidowania i wzmocnienia wspólnego rynku, a także pogłębienia konwergencji w zakresie praw socjalnych. Ważnymi elementami programu rumuńskiej prezydencji są także bezpieczeństwo oraz wzmocnienie Europy jako „globalnego gracza”, m.in. poprzez rozwój potencjału obronnego i wsparcie ambicji europejskich państw Bałkanów Zachodnich.

Kontrowersje wokół praworządności

Rumunia obejmowała prezydencję w klimacie wątpliwości dotyczących przestrzegania przez nią zasad państwa prawa. Komisja Europejska krytykuje wprowadzane w tym kraju reformy sądownictwa i przepisów karnych.

W listopadzie Parlament Europejski ocenił, że zmiany te niosą ze sobą ryzyko „podważenia rozdziału władz” i mogą utrudniać walkę z korupcją.

Rumunia wezwana do przestrzegania rządów prawa przed objęciem prezydencji w UE

Unia Europejska we wtorek ostrzegła Rumunię, aby szanowała demokratyczne wartości UE, zanim obejmie prezydencję w styczniu 2019 roku, ponieważ może to poważnie utrudnić jej dążenie do wejścia do strefy Schengen.
 

Komisja Europejska, wyraziła zaniepokojenie zmianami w rumuńskim kodeksie karnym, ostatnio przeforsowanymi …

Kwestia ta została równiez poruszona podczas środowej debaty.

Guido Wolf z Europejskiej Partii Ludowej przypomniał rumuńskiej premier, że niezależność sądownictwa jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania demokracji i nalegał, by w kraju respektowano praworządność.

„Powtórzę jeszcze raz to, co mówiłam wcześniej: w Rumunii praworządność obowiązuje” – odparła Viorica Dăncilă, podkreślając, że prawa obywatelskie i walka z korupcją są dla niej priorytetem.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/premier-rumunii-regionalna-wspolpraca-kluczem-do-zwalczania-eurosceptycyzmu/feed/ 0
Parlament Europejski chce zielonej polityki spójności https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/parlament-europejski-chce-zielonej-polityki-spojnosci/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/parlament-europejski-chce-zielonej-polityki-spojnosci/#respond Thu, 07 Feb 2019 14:41:35 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=61715 Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego przegłosowała nowe regulacje dotczące polityki spójności. Po 2020 r. ma się ona stać bardziej zielona, zakazane w jej ramach będzie bowiem udzielanie wsparcia dla projektów związanych z paliwami kopalnymi.

 

Przyjęte rozporządzenie ma określać zbiór wytycznych stosowanych przez UE w celu zapewnienia wsparcia dla regionów. Polityka spójności, której budżet wynosi ponad 350 miliardów euro, jest równa prawie jednej trzeciej całkowitego budżetu UE. Fundusze te są inwestowane w projekty infrastrukturalne, społeczne i edukacyjne, a także projekty wspierające lokalną gospodarkę.

Brak wsparcia dla paliw kopalnych

Przyjęty wniosek zakłada szeroko zakrojone działania na rzecz ochrony klimatu.

Spotkał się on z przychylnym przyjęciem ze strony instytucji ekologicznych. Na przykład koalicja organizacji walczących ze zmianami klimatu The Climate Action Network (CAN) Europe wyraziła zadowolenie z ambitnych propozycji Parlamentu. „Niektóre punkty naprawdę nas zaskoczyły” – stwierdził koordynator polityki finansowej i dotacji w CAN Markus Trilling.

Około 442 mld zł netto z UE dla Polski od 2004 r.

Od wejścia do UE w 2004 r. Polska otrzymała z unijnego budżetu na czysto ok. 442 mld zł – wynika z zestawienia Ministerstwa Finansów. Saldo przepływów przygotował ekspert z Uniwersytetu Wrocławskiego, a opublikował Business Insider Polska.

Rozporządzenie ramowe wyraźnie mówi na przykład o ochronie klimatu jako priorytecie polityki spójności, a wsparcie dla projektów uzależnia przede wszystkim od ich efektywności energetycznej. Wspierane mają być przede wszystkim projekty regionalne, które wyrządzają jak najmniej szkód w środowisku naturalnym.

Co więcej, według nowego rozporządzenia, projekty, w których wykorzystywane są paliwa kopalne nie będą już wspierane. „Jeśli to się uda, polityka spójności będzie pierwszym obszarem działań UE, z którego paliwa kopalne zostaną całkowicie wyeliminowne. Byłby to historyczny krok” – uważa Trilling.

Ponadto krajowe programy wsparcia regionalnego mają być dostosowane do planów klimatycznych poszczególnych państw członkowskich i przyczyniać się do osiągnięcia krajowych celów klimatycznych na 2030 r.

„UE wyciągnęła wnioski z tej lekcji: przekonaliśmy się, że cele klimatyczne na 2020 rok nie miały większego wpływu na krajobraz inwestycyjny niektórych krajów. Powinno to ulec zmianie w nowej polityce spójności po 2020 r. ” – powiedział Trilling.

Polityka spójności jednym z priorytetów rumuńskiej prezydencji

Polityka spójności stanowi priorytet dla rumuńskiej prezydencji w Radzie UE, zapowiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. Dodała też, że jak najszybciej chce zawrzeć porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych.
 

„Podczas austriackiej prezydencji w Radzie UE odnotowano znaczne …

Rodzi to pytanie, w jakim stopniu polityka spójności rzeczywiście może się przyczynić do postępów w zakresie ochrony klimatu. W założeniu ma ona bowiem na celu wyrównanie warunków życia w regionach, a niekoniecznie zwalczanie gazów cieplarnianych.

„Na przykład w Portugalii fundusze strukturalne stanowią ponad 80 proc. wszystkich środków przeznaczanych na inwestycje publiczne. Niezależnie od tego, czy używamy tych funduszy do wspierania transformacji energetycznej, czy też będziemy woleli nadal uzależniać się od paliw kopalnych, będzie to zawsze świadoma decyzja polityczna w jaki sposób je wydajemy” – dodał ekspert.

Parlament Europejski kładzie silny nacisk na ochronę środowiska

Sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego w sprawie rozporządzenia ramowego była Constanze Krehl (Frakcja Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów). Stwierdziła, że​​chociaż tak mocne wspacie dla wymogów środowiskowych nie było przesądzone, rozporządzenie otrzymało mocne wsparcie ze strony komisji parlamentarnej.

„KE planuje zainwestować 25 proc. swoich funduszy w ochronę klimatu. Włączenie tych celów do polityki spójności będzie stanowiło dodatkową korzyść dla Europy”- dodała Krehl.

Jednak na przeszkodzie może stanąć Rada Europejska. Organ ten musi zatwierdzić wniosek po przyjęciu go przez Parlament Europejski. To powinno nastąpić 13 lutego, ale – jak zaznacza Krehl – niektóre państwa członkowskie mogą nie być zadowolone z nowych wytycznych.

Ponad 50 mln euro w ramach polityki spójności na szpital w Toruniu

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) przeznaczył 52,7 mln euro na rozbudowę i unowocześnienie największego publicznego szpitala w Toruniu. Dzięki temu nie tylko zwiększą się możliwości tej placówki medycznej, ale także przyspieszone zostanie działanie służb ratowniczych.
 

Dzięki dofinansowaniu w ramach unijnej polityki …

„Mam nadzieję, że uda nam się przeprowadzić to przez Radę w obecnej postaci, ale oczywiście, nie można tego przewidzieć”, powiedziała poseł Krehl. „Ostatnio widzieliśmy, że Parlament Europejski jest silniejszy niż sądziliśmy i potrafi zaznaczyć swoją obecność w zakresie ochrony środowiska i redukcji CO2. Dlatego jesteśmy dobrej myśli” – dodała przedstawiciel frakcji S&D.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/parlament-europejski-chce-zielonej-polityki-spojnosci/feed/ 0
Około 442 mld zł netto z UE dla Polski od 2004 r. https://www.euractiv.pl/section/gospodarka/news/okolo-442-mld-zl-netto-z-ue-dla-polski-od-2004-r/ https://www.euractiv.pl/section/gospodarka/news/okolo-442-mld-zl-netto-z-ue-dla-polski-od-2004-r/#respond Tue, 29 Jan 2019 06:17:12 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=61189 Od wejścia do UE w 2004 r. Polska otrzymała z unijnego budżetu na czysto ok. 442 mld zł – wynika z zestawienia Ministerstwa Finansów. Saldo przepływów przygotował ekspert z Uniwersytetu Wrocławskiego, a opublikował Business Insider Polska.

 

Ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry uzyskał z Ministerstwa Finansów zestawienie transferów finansowych z unijnego budżetu do Polski i przygotował saldo rozliczeń z UE uwzględniając przepływy od początku członkostwa Polski we Wspólnocie.

Polityka spójności jednym z priorytetów rumuńskiej prezydencji

Polityka spójności stanowi priorytet dla rumuńskiej prezydencji w Radzie UE, zapowiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. Dodała też, że jak najszybciej chce zawrzeć porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych.
 

„Podczas austriackiej prezydencji w Radzie UE odnotowano znaczne …

Jak podał w piątek (25 stycznia) Business Insider, z Brukseli otrzymaliśmy 159,5 mld euro, a składka do wspólnego budżetu w tym czasie wyniosła 51,8 mld euro. Oznacza to, że na czysto zyskaliśmy 107,5 mld euro, co daje ok. 442 mld zł.

Tylko w zeszłym roku nadwyżka wyniosła ok. 50 mld zł

Tylko w zeszłym roku w ramach unijnych funduszy otrzymaliśmy 15,8 mld euro, podczas gdy jako składkę do wspólnego budżetu wpłaciliśmy 4,5 mld euro. Na czysto daje to kwotę 11,3 mld euro, czyli ok. 50 mld zł.

Od 2004 r. – około 442 mld zł

W całym okresie polskiego uczestnictwa w UE bilans okazuje się jeszcze korzystniejszy, bo po potrąceniu wkładu do unijnego budżetu Polska zyskała mniej więcej 107,5 mld euro. “Średni kurs NBP euro do złotego od maja 2004 r. do 24.01.2019 r. według wyliczeń własnych możemy ustalić na poziomie 4,1076. Przeliczając saldo funduszy unijnych po średnim kursie EUR/PLN otrzymujemy kwotę rzędu ok. 442 mld zł” – podaje portal.

Fundusze spójności działają, szwankuje komunikacja

Lepsze komunikowanie wpływu funduszy spójności na życie obywateli pozostaje niezwykle ważnym wyzwaniem dla decydentów i organizacji pozarządowych w państwach Unii – pokazuje najnowsze badanie projektu PERCEIVE.
 

Badanie zostało przeprowadzone przez konsorcjum uniwersytetów oraz instytutów badawczych i jest oparte na  analizie statystycznej …

Największe dofinansowanie ostatnich lat

Przypomina też, że największe dofinansowanie z Brukseli w ostatnich latach otrzymały następujące inwestycje w Polsce: budowa autostrady A1, odcinek Pyrzowice – Maciejów – Sośnica z dofinansowaniem z UE w wysokości 4,653 mld zł; II linia warszawskiego metra na prace przygotowawcze, projekt i budowę odcinka centralnego wraz z zakupem taboru z dofinansowaniem 3,601 mld zł i budowa drogi ekspresowej S8 na odcinku węzeł Walichnowy – Łódź (A1), której dofinansowanie z UE wyniosło 3,581 mld zł.

Prawie 330 mln euro z Funduszu Spójności na inwestycje transportowe w Szczecinie

327 mln euro zostanie przeznaczone na dwa projekty transportowe realizowane w Szczecinie oraz w jego okolicach. Pierwszy dotyczy komunikacji publicznej w samym mieście, zaś drugi modernizacji drogi wodnej do Świnoujścia.
 

Na przebudowę i modernizację torowisk tramwajowych w Szczecinie przeznaczonych zostanie 40 …

 

]]>
https://www.euractiv.pl/section/gospodarka/news/okolo-442-mld-zl-netto-z-ue-dla-polski-od-2004-r/feed/ 0
Polityka spójności jednym z priorytetów rumuńskiej prezydencji https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/polityka-spojnosci-jednym-priorytetow-rumunskiej-prezydencji/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/polityka-spojnosci-jednym-priorytetow-rumunskiej-prezydencji/#respond Thu, 24 Jan 2019 07:17:28 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=60928 Polityka spójności stanowi priorytet dla rumuńskiej prezydencji w Radzie UE, zapowiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. Dodała też, że jak najszybciej chce zawrzeć porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych.

 

„Podczas austriackiej prezydencji w Radzie UE odnotowano znaczne postępy, ale muszą one być kontynuowane i tutaj jest szansa dla prezydencji rumuńskiej.” – powiedziała unijna komisarz.

„Cieszę się, że polityka spójności stanowi priorytet prezydencji rumuńskiej na agendzie Rady UE. Oprócz tego pragnę, aby porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych zostało jak najszybciej sfinalizowane tak, aby planowane inwestycje rozpoczęły się z dniem 1 stycznia 2021 r. ” – kontynuowała komisarz Cretu na posiedzeniu członków Konferencji Komisji Parlamentarnych do Spraw Unii Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC).

Rumunia rozpoczyna prezydencję w UE

Inaugurując pierwszą w historii unijną prezydencję swego kraju szefowa rumuńskiego rządu Viorica Dancila przekonywała, że jej kraj będzie z godnością wypełniał związane z tym obowiązki. Przedstawiciele UE przypominali natomiast władzom w Bukareszcie znaczenie europejskich wartości i praworządności.

Dodała również że, „Unia Europejska stoi dziś przed wieloma wyzwaniami, takimi jak zarządzanie brexitem, migracja, bezpieczeństwo transgraniczne, obrona itp., które wywierają presję na władze w Brukseli i na państwach członkowskich” – stwierdziła rumuńska komisarz.

Dlatego też politykę spójności czekają cięcia. Dziś jest ona jedną z najważniejszych strategiii unijnych, bowiem – wraz ze Wspólną Polityką Rolną – odpowiada za największą część budżetu wspólnoty. Ten procent zostanie jednak zmniejszony, aby przeznaczyć fundusze na bardziej palące według państw członkowskich problemy.

Rumunia zaproponuje kompromis ws. Nord Stream 2?

Na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw UE ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej Rumunia ma przedstawić kompromisową propozycję ws. budowy Nord Stream 2.

Zdaniem rumuńskiej komisarz „aby Unia Europejska była silna, każdy jej element powinien być silny”. Stąd też pomysł, aby w nowych Wieloletnich Ramach Finansowych biedniejsze kraje, takie jak Rumunia i Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Włochy, będą mogły liczyć na zwiększony przydział unijnych funduszy. Nawet do 8 proc w stosunku do poprzedniego budżetu.

Drastyczne cięcia w przydzielaniu środków z Funduszu Spójności z pewnością dotkną 6 państw wschodnich i środkowoeuropejskich w tym Polskę, Słowację, Węgry i Czechy, które mogą otrzymać nawet o jedną czwartą mniej w porównaniu z poprzednim unijnym budżetem.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/polityka-spojnosci-jednym-priorytetow-rumunskiej-prezydencji/feed/ 0
Ponad 50 mln euro w ramach polityki spójności na szpital w Toruniu https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/ponad-50-mln-euro-w-ramach-polityki-spojnosci-na-szpital-w-toruniu/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/ponad-50-mln-euro-w-ramach-polityki-spojnosci-na-szpital-w-toruniu/#respond Wed, 23 Jan 2019 12:27:32 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=60906 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) przeznaczył 52,7 mln euro na rozbudowę i unowocześnienie największego publicznego szpitala w Toruniu. Dzięki temu nie tylko zwiększą się możliwości tej placówki medycznej, ale także przyspieszone zostanie działanie służb ratowniczych.

 

Dzięki dofinansowaniu w ramach unijnej polityki spójności wybudowana zostania nowa część kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. Powstanie m.in. lądowisko dla helikopterów medycznych a szpital powiększy się 254 łóżka dla pacjentów.

W nowym kompleksie funkcjonować będą m.in. Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej, Oddział Ortopedyczno-Urazowy i Onkologii narządów Ruchu, Pododdział Ginekologiczny Oddziału Klinicznego Położnictwa Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej czy Oddział Neurochirurgii.

Doposażone lub w pełni wyposażone mają być 10 sal Centralnego Bloku Operacyjnego, sala endoskopowa dla Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej czy Zakład Diagnostyki Obrazowej.

Dzięki dofinansowaniu z EFRR możliwa będzie centralizacja pewnych usług medycznych. Takie zintegrowane centrum ratunkowo-lecznicze w znaczącym stopniu poprawi z kolei jakość i szybkość udzielania pomocy medycznej mieszkańcom Torunia i okolic.

„Dzięki tej inwestycji w ramach polityki spójności skróci się czas oczekiwania mieszkańców Torunia na leczenie i badania. Pacjenci uzyskają dostęp do usług zdrowotnych wysokiej jakości w obrębie jednego, nowoczesnego kompleksu szpitalnego. To świetny projekt ilustrujący prawdziwy cel polityki spójności, którym jest poprawa jakości życia” – mówiła komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu.

Po zrealizowaniu projektu i zakończeniu wszystkich prac szpital będzie mieścił w sumie 59 specjalistycznych przychodni i wyposażony będzie w sumie w 1050 łóżek dla pacjentów.

Prawie 330 mln euro z Funduszu Spójności na inwestycje transportowe w Szczecinie

327 mln euro zostanie przeznaczone na dwa projekty transportowe realizowane w Szczecinie oraz w jego okolicach. Pierwszy dotyczy komunikacji publicznej w samym mieście, zaś drugi modernizacji drogi wodnej do Świnoujścia.
 

Na przebudowę i modernizację torowisk tramwajowych w Szczecinie przeznaczonych zostanie 40 …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/ponad-50-mln-euro-w-ramach-polityki-spojnosci-na-szpital-w-toruniu/feed/ 0