Migracje

Hradczany w Pradze, źródło Wikipedia

Czechy: Rozdrobniony parlament i możliwy wyborczy sukces eurosceptyków

W piątek i sobotę Czesi wybierać będą 200 członków Izby Poselskiej. Sondaże przewidują, że rządzący dotąd socjaliści stracą władzę. Zwyciężą najprawdopodobniej ich koalicjanci z liberalno-populistycznej partii ANO. W parlamencie pojawi się być może nawet osiem ugrupowań.   Czesi tradycyjnie mają na oddanie swojego głosu aż dwa dni, choć lokale będą otwarte dopiero od piątkowego popołudnia do wieczora …

Instytucje UE 19-10-2017

Dziś rozpoczyna się szczyt UE w Brukseli

Polityka migracyjna i azylowa UE, cyfrowa Europa, polityka obronna, relacje zewnętrzne, a także przyszłość Unii Europejskiej – to główne tematy dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej, które rozpoczyna się dziś (19 października) w Brukseli. Poprzedziło go wczorajsze spotkanie premierów V4 z szefem KE.

Instytucje UE 19-10-2017

Tusk: Polskie władze powinny integrować, a nie dzielić Europę

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział wczoraj (18 października) w Brukseli, że zadaniem rządzących w Polsce jest jak najściślej integrować i scalać politycznie Europę, a nie sprzyjać podziałom. Integrowanie Europy leży bowiem - jego zdaniem - również w interesie Polaków.

Demokracja 16-10-2017

Prezydent Turcji dziś w Warszawie

Bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym migracje, współdziałanie w ramach NATO i relacje Turcji z Unią Europejską, a także współpraca gospodarcza – to tematy dzisiejszych (17 października) rozmów prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana w Warszawie. Szef tureckiego państwa spotka się z prezydentem Andrzejem Duda i premier Beatą Szydło.

Turcja nie rezygnuje z ubiegania się o członkostwo w UE

Rozmowy akcesyjne Ankary z Unią Europejską zatrzymały się po tym jak w lipcu 2016 r. władze Turcji odpowiedziały na nieudaną próbę wojskowego puczu licznymi represjami wobec opozycji. Jednak turecki rząd oświadczył, że nie zamierza się wycofać z rozmów z Brukselą. Unijno-tureckie relacje znalazły się wśród tematów poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Luksemburgu.   Turecki …

Niemieccy chadecy porozumieli się w kwestii uchodźców

Kanclerz Angela Merkel, która stoi na czele zwycięskiej we wrześniowych wyborach chadeckiej CDU, osiągnęła porozumienie z przywódcami siostrzanej bawarskiej CSU. Obie partie miały inny pomysł na uregulowanie migracji. Porozumienie w łonie chadecji otwiera drogę do rozmów z innymi potencjalnymi koalicjantami.   Długie koalicyjne rozmowy między CDU a CSU trwały aż do nocy z niedzieli na poniedziałek. Ostatecznie …

Flaga Niemiec
Demokracja 04-10-2017

Wybory w Niemczech: Populiści w parlamencie nową normą europejską?

„Tegoroczna kampania wyborcza przed niemieckimi wyborami parlamentarnymi była określana jako jedna z najnudniejszych w historii, a kluczowa debata wyborcza między największymi rywalami – Angelą Merkel a Martinem Schulzem – została okrzyknięta najbardziej nużącą w dziejach” – zaczął poświęconą naszym zachodnim sąsiadom „Rozmowę Nocnych Marków” Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech i USA oraz Przewodniczący …

28-09-2017

Nowa propozycja relokacji uchodźców

Komisja Europejska zaproponowała wczoraj (27 września) utworzenie nowego unijnego programu przesiedleń, który nie byłby – jak poprzedni – obligatoryjny, ale dobrowolny. W ramach tego systemu, który ma być zrealizowany do października 2019 roku, w najbliższych dwóch latach do UE trafiłoby co najmniej 50 tysięcy uchodźców.

Niemcy USA

Bawaria i kłopoty z koalicją rządową w Niemczech

W Berlinie trwają negocjacje na temat utworzenia nowej koalicji rządzącej. Wiele wskazuje na to, że rząd utworzą zwycięzcy chadecy wraz z liberałami z FDP i Zielonymi. Na razie najtrudniejsze są jednak rozmowy w łonie samej centroprawicy. Bawarska CSU stawia mocne żądania swojej siostrzanej partii - ogólnokrajowej CDU.   Tradycyjny sojusz dwóch partii chadeckich - CDU i CSU - …

27-09-2017

Koniec dotychczasowego programu relokacji uchodźców

Uchodźcy, którzy od dziś dotrą do Europy, nie będą już objęci programem relokacji. Państwa członkowskie UE uzgodniły bowiem jesienią 2015 r., że plan podziału 160 tys. uchodźców docierających przez morze do wybrzeży Grecji i Włoch będzie obowiązywał tylko do 26 września tego roku.   UE nie przedłuża programu z powodu sprzeciwu wielu państw członkowskich wobec prób zastosowania …

Instytucje UE 20-09-2017

Szydło: Polska czeka na kompromis ws. pracowników delegowanych i migracji

Unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych, kryzys migracyjny i bezpieczeństwo, to główne tematy wczorajszych (19 września) rozmów w Warszawie premier Beaty Szydło z Jürim Ratasem premierem Estonii, która w tym półroczu sprawuje unijna prezydencję. Dziś m.in. również te kwestie będą przedmiotem spotkania szefowej polskiego rządu z premierem Bułgarii Bojko Borisowem w Sofii.

19-09-2017

Polska przekaże na rzecz migrantów 50 mln euro

Polska wpłaci w tym roku 50 mln euro na rzecz Inicjatywy Wzmocnienia Gospodarczego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) - poinformowało wczoraj ministerstwo finansów. Inicjatywa EBI (Economic Resilience Initiative - ERI) ma na celu łagodzenie skutków kryzysu migracyjnego. Wpłata z Warszawy będzie przeznaczona na wsparcie wybranych państw, zgodnie ze strategicznymi kierunkami polskiej pomocy rozwojowej.

18-09-2017

Niemcy: skargi na odmowę azylu zalały sądy

Fala uchodźców jaka znalazła się w Europie po wybuchu wojny w Syrii i zaognieniu się sytuacji w Iraku dotarła do niemieckich sądów. Przez pierwsze półrocze 2017 r. złożono bowiem aż 283 tys skarg na odmowę przyznania azylu. Dla porównania, w całym 2016 r. było to "tylko" 175 tys.   Uchodźcy, którzy w latach 2015-2016 masowo przybywali do …

Angela Merkel w programie Forum Politik, PHOENIX, ARD, 14.08.2017
13-09-2017

Angela Merkel: Zapowiedź Węgier „niedopuszczalna”

Budapeszt zapowiedział, że nie podporządkuje się orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie obowiązkowej relokacji uchodźców z Grecji i Włoch.

Okręty unijnej misji morskiej "Triton" podejmują uchodźców ze statku, który wypłynął z Libii. Źródło: Wikipedia

Lekarze Bez Granic oskarżają UE ws. Libii

Prezes tej humanitarnej organizacji opublikowała list otwarty w sprawie obozów dla uchodźców w Libii, które finansuje m.in. UE.

Polityka regionalna 06-09-2017

Premier Bawarii krytykuje łączenie rodzin imigrantów

Horst Seehofer ocenił w wywiadzie dla dziennika "Bild", że polityka łączenia rodzin imigrantów to "pomyłka".

06-09-2017

Komisarz ds. migracji ostrzega Polskę, Czechy i Węgry

Dimitris Avramopoulos oświadczył po wyroku Trybunału w Luksemburgu, że kraje, które nie przyjmą uchodźców mogą zostać pozwane przez KE.

Sala rozpraw Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości UE
06-09-2017

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi Słowacji i Węgier

Skarga dotyczyła systemu obowiązkowej relokacji uchodźców z Grecji i Włoch do pozostałych państw członkowskich.

05-09-2017

Szef polskiej dyplomacji: Pomagamy imigrantom

Tylko w pierwszym półroczu tego roku Polska wydała Ukraińcom ponad 750 tys. wiz z prawem pobytu i pracy - poinformował wczoraj (4 września) minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w odpowiedzi na zarzuty kandydata SPD na kanclerza Martina Schulza.

Kontrole graniczne przedłużone?

Komisja Europejska jest otwarta na rozmowy z krajami, które chciałyby przedłużyć kontrole graniczną ze względu na obecny kryzys migracyjny. Jest to jedna z kwestii, którą poruszyli Angela Merkel i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas wczorajszego (30 sierpnia) spotkania w Berlinie.

Współpraca Afryki i Europy rozwiązaniem na kryzys migracyjny?

Afrykańscy i europejscy decydenci polityczni spotkali się w poniedziałek (28 sierpnia) w Paryżu, aby wspólnie poruszyć kwestię migracji. Podczas spotkania głowy państw wyraziły poparcie dla pomysłu przeniesienia zewnętrznej granicy UE do samej Afryki, tak by można było lokalnie zarządzać sprawami dot. udzielania azylu.

29-08-2017

Kryzys migracyjny w Europie wcale się nie skończył. Dowodzą tego m.in. poczynania Grecji, Turcji i Niemiec

Do greckich wysp via Turcja dociera coraz więcej uchodźców. Ateny podejrzewają, że Ankara celowo otwiera granice, by szachować Unię Europejską perspektywą napływu tysięcy obcych przybyszy. Ale ostatnio także Niemcy zaczęli odsyłać Grekom imigrantów, którzy przybyli do UE właśnie przez ten kraj.

Austriacy nie chcą kolejnych migrantów

Jedna piąta austriackiego społeczeństwa ma pochodzenie migracyjne. Mimo to Austriacy podchodzą coraz bardziej sceptycznie do tematu integracji.

24-08-2017

Muzułmanie w Europie: Zintegrowani, ale nieakceptowani?

Muzułmanów w zachodniej Europie przybywa już od lat 60. XX w. Mimo istniejących w społeczeństwie napięć, ich integracja wyraźnie postępuje – dowodzi opublikowany dziś „Monitor religii” Fundacji Bertelsmanna.   Integracja muzułmańskich imigrantów w zachodniej Europie postępuje – wynika z opublikowanego właśnie raportu Fundacji Bertelsmanna pt. „Monitor religii” analizującego poziom integracji muzułmanach w Austrii, we Francji, w Niemczech, …