Grupa Wyszehradzka – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl Unia Europejska – najnowsze wiadomości, analizy, wywiady Wed, 27 Feb 2019 18:22:42 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://www.euractiv.pl/wp-content/uploads/sites/6/2017/03/cropped-ea_favicon_32x32-32x32.png Grupa Wyszehradzka – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl 32 32 Reforma prawa autorskiego dzieli Grupę Wyszehradzką https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/reforma-prawa-autorskiego-dzieli-grupe-wyszehradzka/ https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/reforma-prawa-autorskiego-dzieli-grupe-wyszehradzka/#respond Thu, 21 Feb 2019 14:54:18 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62485 Po niemal trzech latach negocjacji reformy prawa autorskiego państwa członkowskie, Parlament Europejski i Komisja Europejska doszły do porozumienia. Spór ogniskował się głównie wokół artykułów 11 i 13 negocjowanej dyrektywy, gdzie stanowiska państw różniły się nieraz diametralnie. Wyszehradzkiej czwórce też nie udało się zachować jedności.

 

Propozycja reformy prawa autorskiego przedłożona przez Komisję Europejską nie tylko wywołała ożywioną dyskusję na temat godziwego wynagrodzenia dla autorów, których treści są dostępne w Internecie, ale dała też podstawę do refleksji na temat wolności wypowiedzi w przestrzeni cyfrowej.

Największe kontrowersje wzbudziły dwa zapisy w zaproponowanej dyrektywie. Państwa członkowskie UE zajęły wobec nich bardzo różne stanowiska, a debatę dodatkowo spolaryzowały spory wewnątrzkrajowe. Państwa Grupy Wyszehradzkiej nie były tu wyjątkiem. Do artykułów 11 i 13 podchodziły w różny sposób, a ich ocena dyrektywy ewoluowała w trakcie negocjacji.

O co chodzi w kontrowersyjnych przepisach? Artykuł 13 obliguje właścicieli stron internetowych, aby sprawdzali treści, które się u nich pojawiają pod kątem łamania prawa autorskiego, czyli także m.in. komentarze internautów. Artykuł 11 wprowadza tzw. podatek od linków, czyli opłatę za udostępniane treści lub ich fragmenty.

V4 bez Polski za to z Izraelem

Wbrew zapowiedziom, że po wycofaniu się Polski ze szczytu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie odbędą się wyłącznie rozmowy dwustronne, doszło tam wczoraj do wspólnego spotkania wszystkich czterech premierów: Czech, Słowacji Węgier i Izraela.
 

Program wizyt w ostatniej chwili …

Propozycja Komisji

Komisja przedstawiła swoją propozycję we wrześniu 2016 r., kiedy przewodnictwo w Radzie sprawowała Słowacja. Ta z początku nie zajęła żadnego stanowiska i starała się współpracować z pozostałymi państwami w celu dostosowania prawa autorskiego do współczesnego świata cyfrowego. Z kolei Czechy na początku negocjacji nie wyrażały zgody na proponowaną reformę. Wtórowała im Polska, a debata w węgierskim rządzie toczyła się głównie za zamkniętymi drzwiami.

W trakcie samych negocjacji Słowacja i Polska optowały przeciwko dyrektywie i nie wsparły jej podczas ostatecznego głosowania. Węgry i Czechy z kolei z zadowoleniem przyjęły jej ostateczny kształt.

Jeżeli chodzi o konkretne zarzuty pod adresem dyrektywy, Słowacja uważa, że ochrona treści dostarczonej przez autora nie powinna obejmować ani fragmentów artykułu, ani linków czy załączonej do niego miniatury. Zdaniem słowackiego ministerstwa kultury “Słowacja optuje za znalezieniem takiego mechanizmu, który zapewni ochronę wydawcom, ale nie spowoduje, że treści dziś darmowe (serwisy informacyjne, hiperłącza, urywki utworów) będą dodatkowo chronione, gdyż w ten sposób mogłoby dojść do zaburzeń w funkcjonowaniu rynku cyfrowego”.

W trakcie pierwszego spotkania Rady – a więc jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego trilogu – Słowacja popierała mandat negocjacyjny Rumunii, której propozycja była wówczas „na stole”. Jednak tym, co najbardziej różniło poszczególne państwa członkowskie, była kwestia statusu linków i fragmentów utworów po wejściu w życie dyrektywy. Kolejna – niemiecko-francuska propozycja – która miała zapewnić, że małe przedsiębiorstwa nie będą tymi przepisami objęte nie zyskała jednak poparcia Bratysławy oraz sześciu innych państw członkowskich.

„Propozycje kompromisu wysuwane przez Komitet Stałych Przedstawicieli (w tym te, dotyczące małych i średnich przedsiębiorstw) były sprzeczne ze stanowiskiem Republiki Słowacji, toteż nasze państwo nie mogło poprzeć prowadzenia dalszych negocjacji w formacie trilogu”, oświadczyło słowackie Ministerstwo Kultury.

Polska delegacja odwołana ze szczytu V4 w Izraelu

Rośnie napięcie w relacjach na linii Warszawa-Tel Awiw. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela.
 

Mateusz Morawiecki podjął tę decyzję wskutek słów pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który oświadczył, że wielu Polaków razem z nazistami brało udział …

Warszawa z kolei była za odrzuceniem projektu dyrektywy w całości. „Polski rząd nie akceptuje bowiem żadnych rozwiązań zmierzających do ograniczania wolności słowa w Internecie” – napisano w oświadczeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), które odpowiada w Polsce za kwestię praw autorskich.

Polski sprzeciw budzą przede wszystkim art. 11 oraz art. 13. MKiDN podkreśliło, że „prawa autorskie powinny być chronione, ale nie kosztem wolności w Internecie.”

Jednak Warszawa sprzeciwiła się również nadmiernie restrykcyjnemu zdaniem polskich władz ograniczaniu udostępniania treści. Takie rozwiązanie stawia według polskich dyplomatów w uprzywilejowanej pozycji międzynarodowe koncerny wydawnicze i może działać na szkodę małych i średnich wydawców, w tym wielu wydawców polskich.

„Stoimy na stanowisku, że twórcom należy się godne wynagrodzenie. Jednak mechanizmy, które mają to gwarantować nie powinny zagrażać wolności słowa. W ocenie rządu, o ile intencje wprowadzenia dyrektywy są słuszne, to sposób ich implementacji naraża nas na ryzyko ograniczania wolności słowa i stwarza niebezpieczny precedens automatycznego filtrowania treści, który może być w przyszłości wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnym celem” – tłumaczy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.

Czeskie ministerstwo kultury też przed długi czas niechętnie patrzyło na propozycję dyrektywy, szczególnie na artykuł 11. Niemniej jednak, podczas ostatniego kluczowego głosowania w Radzie Praga ostatecznie poparła kompromis dotyczący obu spornych artykułów.

“Rząd Republiki Czeskiej zabiegał o zrównoważoną dyrektywę, która uwzględni prawa wszystkich zainteresowanych podmiotów – twórców, użytkowników i odbiorców. Ostateczny tekst propozycji w dużej mierze uwzględnia czeskie uwagi i komentarze”, twierdzi Petra Hrušová z ministerstwa kultury. „Nasz rząd wspiera kompromis, jaki został wypracowany przez wszystkie strony”, dodaje.

Stanowisko czeskiego rządu ulegało więc zmianie w trakcie negocjacji. W kwestii artykułu 13 Czesi ostatecznie wsparli kompromis zaproponowany przez Francję i Niemcy, natomiast w odniesieniu do artykułu 11, zagłosowali za wersją, która ostatecznie przeszła w Parlamencie Europejskim.

Rząd węgierski nie udzielał zaś zbyt wielu informacji na temat swojego stanowiska, ale europosłowie z ramienia Fideszu we wrześniu głosowali za reformą. Należy dodać, że większość węgierskich przedstawicieli partii opozycyjnych w PE była jej przeciwna.

Szczyt V4 w Bratysławie o współpracy, brexicie i stosunkach transatlantyckich

Stosunki UE-USA, brexit i relacje transatlantyckie – to m.in. tematy, które były przedmiotem wczorajszych rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz RFN w Bratysławie.

Na przykład należący do frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) István Újhelyi twierdzi, że nie mógł poprzeć propozycji ze względu właśnie na dwa kontrowersyjne artykuły. Uważa bowiem, że rozstrzyganie sporów nie powinno odbywać się na gruncie odbierania wolności wypowiedzi, tworzenia lub wyrażania opinii.

“Podstawową słabością dyrektywy jest to, że można ją interpretować na wiele różnych sposobów”. Na przykład artykuł 13 stanowi, że do wdrożenia dyrektywy niezbędne jest wykorzystanie oprogramowania filtrującego. To niepokojące, ponieważ każde dziś dostępne oprogramowanie filtrujące, używa zbyt rygorystycznych algorytmów. Oznacza to, że większość treści tworzonych przez użytkowników nie byłaby akceptowana”, twierdzi Újhelyi w rozmowie z Political Capital.

Europoseł jest również przekonany, że cała debata nie będzie miała sensu, dopóki to właściciele platform nie zostaną desygnowani jako jedyni odpowiedzialni za to, co się na nich pojawia. W przeciwnym razie legislatorzy – chcąc nie chcąc – będą wspierać autocenzurę.

Platformy kontra wydawcy

Reforma prawa autorskiego była przedmiotem zaciekłych dyskusji również wewnątrz państw UE, głównie między tradycyjnymi mediami a platformami internetowymi. I tak na przykład Věra Průchová z czeskiego przedsiębiorstwa Seznam.cz, które konkuruje z Google na czeskim rynku, nie zgadza się ze stanowiskiem rządu swojego kraju.

Průchová jest przekonana, że czeskie przepisy w sprawie nielegalnych treści w Internecie są wystarczające, a problemem jest jedynie ich egzekwowanie. „Zasada ‘powiadom i usuń’ działała przez 18 lat, zauważa Průchová.

Gazociąg Polska – Słowacja zostanie ułożony z rosyjskich rur

Rosyjski koncern Siewierstal zarobi na dostawach rur do połączenia sieci gazociągów Polski i Słowacji. Ta inwestycja ma zmniejszyć zależność Polski i Słowacji od Gazpromu.
 

Rosyjski koncern metalurgiczny Siewierstal ogłosił, że rozpoczął dostawy rur do gazociągu interkonektora Polska – Słowacja, który ma …

„Niestety czeski rząd zagłosował za reformą, w przeciwieństwie do m.in. Słowacji, Włoch czy Polski”, dodaje. Przeciwko dyrektywie były również Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, Czeska Izba Handlowa czy Konfederacja Przemysłu Republiki Czeskiej.

Z kolei na stanowisko rządu pozytywnie zareagował Czeski Związek Twórców (OSA). „Zgadzamy się, że reforma prawa autorskiego jest niezwykle potrzebna, bowiem regulacje muszą być dostosowane do świata, w którym są stosowane. Dlatego przychylnie patrzymy na artykuł 13”, mówi Kateřina Růžičková z OSA.

Václav Mach ze Związku Wydawców również z zadowoleniem przyjął propozycję Rady i jest przekonany, że bez problemu przejdzie ona przez głosowanie na sesji plenarnej oraz w Radzie.

Z kolei na Słowacji najbardziej zaangażowani w całą sprawę byli autorzy i organizacje ich reprezentujące. To właśnie oni najczęściej chcieli dyskutować na temat dyrektywy z przedstawicielami swojego kraju w Brukseli.

Największa słowacka agencja prasowa TASR jest członkiem Europejskiego Związku Agencji Prasowych (EANA). W związku z tym – tak jak EANA – wspierała unijne wysiłki, aby „zapewnić godziwe wynagrodzenie dla twórców treści, dziennikarzy oraz mediów”.

Działające na Słowacji Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ) także wsparło propozycję nowej legislacji, akceptując wyłączenia dla platform takich jak Wikipedia. „Musimy przyjąć rozwiązania, które pokażą, że strach przed cenzurą w internecie i filtrowaniem treści jest bezpodstawny”, mówi sekretarz generalny AEJ i dziennikarz radiowy Tibor Macak.

Emil Vojtko, który jest dyrektorem Vidadu – największego zrzeszenia twórców internetowych, youtuberów i influencerów w Czechach i na Słowacji – uważa, że na Słowacji debata na temat praw autorskich nie wzbudza większego zainteresowania.

„Jeżeli szukasz informacji na ten temat, Google wyświetli ledwie parę wyników”, twierdzi Vojtko. Sieć ponad 200 twórców, którą zarządza, ma zastrzeżenia przede wszystkim do „niejasności sformułowań zawartych w artykule 13.” Twierdzi też, że „twórcy nie są dziś w stanie przewidzieć, jaki wpływ na ich model biznesowy będą miały nowe regulacje”.

Polsko-czeska wizja przyszłości Europy

Przyszłość Polski i Czech jest ściśle powiązana z przyszłością Unii Europejskiej. Dlatego w interesie obu państw leży aktywny udział w debacie na temat przyszłości wspólnoty oraz modelu dalszej integracji. W Raporcie Specjalnym pt. „Polsko-czeska wizja przyszłości Europy” przedstawiamy analizy polskiej …

Otwórzcie oczy na rzeczywistość

Stanowisko polskich władz chwali Związek Cyfrowa Polska (ZIPSEE), który od początku sprzeciwia się reformie prawa autorskiego w formie zaproponowanej przez Komisję Europejską, a potem przyjętej przez PE. Michał Kanownik, prezes ZIPSEE zrzeszającego spółki z branży elektronicznej, oświadczył, że „decyzja polskiego rządu, który nie godzi się na kompromis zaproponowany przez Rumunię, świadczy o tym, że rozumie on dzisiejszy świat internetu, w którym rozwój cyfryzacji, nauki i nowoczesnych technologii jest kołem zamachowym rozwoju narodowych gospodarek Unii Europejskiej.”

O poparcie dla projektu dyrektywy apelowała natomiast do polskiego rządu Izba Wydawców Prasy (IWP), która zrzesza najważniejszych w Polsce wydawców prasowych.

„Dyrektywa nie rozwiąże wszystkich problemów rynku prasowego, ale pomoże przynajmniej częściowo naprawić zachwianą obecnie równowagę rynkową pomiędzy producentami treści – wydawcami – a podmiotami na szeroką skalę wykorzystującymi materiały prasowe w swoich działaniach biznesowych, głosi oświadczenie Izby.

Prezes IWP (i jednocześnie redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”) Bogusław Chrabota ujął to bardziej dosadnie.

„Mam nadzieję, że przeciwnicy dyrektywy wreszcie przejrzą na oczy. Pauperyzacja, czyli zubożenie i w efekcie zniszczenie środowisk twórczych: dziennikarzy, pisarzy, muzyków czy filmowców nikomu się nie opłaca, bo oznacza internetową pustkę, a pustka jest nieatrakcyjna. Dzięki dyrektywie mamy szansę przetrwać. Piszę o szansie, bo jesteśmy ledwie w połowie drogi” – mówi Chrabota.

Tomáš Kafka: Potrzebujemy pragmatycznej i odpowiedzialnej UE

W przeciwieństwie do Czech, Polska chciałaby mieć wpływ na wartości, którymi kieruje się Unia Europejska – mówi Tomáš Kafka z czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 

Polska i Czechy odmawiają przyjęcia modelu UE „dwóch prędkości”, który dzieli Europę na Wschód i Zachód. Typowa …

Węgierski prawnik Tóth Péter Benjamin podkreśla natomiast jedność grup interesu, jaka wytworzyła się podczas debaty na temat prawa autorskiego, w szczególności w trakcie debaty w PE w ubiegłym roku.

„Sam fakt, że Parlament Europejski zdecydował sie nie zatwierdzać propozycji, można przypisać niespotykanej dotąd jedności europejskich środowisk twórczych. Artyści wysłali nawet do unijnych legislatorów list otwarty, pod którym podpisało się 40 000 osób, w tym kilku węgierskich piosenkarzy”, mówi prawnik z kancelarii Artisjus, która reprezentuje interesy majątkowe pisarzy.

Tóth jest przekonany, że mimo że przeciwnicy reformy mówią o cenzurze internetu, nowe prawo nie nałoży na użytkowników żadnych restrykcji ani zobowiązań. „Zmiany dotyczą jedynie właścicieli dużych platform oraz właścicieli praw autorskich do publikowanych treści. Odbiorcom będzie nawet łatwiej udostępniać treści, ponieważ wszystkie potrzebne pozwolenia będą załatwiane przez właściciela platformy”, przekonuje Tóth.

I w końcu kwestia kluczowa dla wielu internautów: memy. Tóth twierdzi, że nieprawdą są plotki jakoby miałyby one zostać zakazane. Węgierski prawnik uspokaja: parodie i memy nie będą włączone do prawa autorskiego, a unijna dyrektywa pozwala na ich tworzenie. Żaden z punktów artykułu 13 nie zawiera – jego zdaniem – stwierdzenia, które można by odczytywać inaczej.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/reforma-prawa-autorskiego-dzieli-grupe-wyszehradzka/feed/ 0
V4 bez Polski za to z Izraelem https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/v4-bez-polski-za-to-z-izraelem/ https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/v4-bez-polski-za-to-z-izraelem/#respond Wed, 20 Feb 2019 06:23:57 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62427 Wbrew zapowiedziom, że po wycofaniu się Polski ze szczytu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie odbędą się wyłącznie rozmowy dwustronne, doszło tam wczoraj do wspólnego spotkania wszystkich czterech premierów: Czech, Słowacji Węgier i Izraela.

 

Program wizyt w ostatniej chwili uległ zmianie po tym, jak w efekcie antypolskich wypowiedzi zarówno premiera Izraela, jak i – nieco później – ministra spraw zagranicznych w jego rządzie, Polska odwołała swój udział w wyjazdowym spotkaniu na szczycie V4 i Izraela.

Polska delegacja odwołana ze szczytu V4 w Izraelu

Rośnie napięcie w relacjach na linii Warszawa-Tel Awiw. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela.
 

Mateusz Morawiecki podjął tę decyzję wskutek słów pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który oświadczył, że wielu Polaków razem z nazistami brało udział …

Wspólne rozmowy wszystkich czterech premierów

We wtorek odbyły się kolejno zapowiadane rozmowy dwustronne Izraela z delegacjami Węgier, Czech i Słowacji, a potem konferencje prasowe Benjamina Netanjahu z premierami: Viktorem Orbánem, Petrem Pellegrinim i Andrejem Babišem. Jednak po południu w mediach społecznościowych Netanjahu zamieścił fotografie ze wspólnego spotkania premierów w towarzystwie dwóch kobiet: żon szefa izraelskiego i czeskiego rządu: Sary Netanjahu i Moniki Babišowej.

„Z radością gościmy premiera Węgier Viktora Orbána, premiera Słowacji Petera Pellegriniego i premiera Czech Andreja Babisza na lunchu w Rezydencji Premiera w Jerozolimie. Witamy w Izraelu!” – głosi podpis pod zdjęciami. Nie pojawiły się jednak żadne informacje na temat programu spotkania czterech przywódców.

Polski premier nie przyjedzie na szczyt V4 do Jerozolimy

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie telefonicznej przekazał premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że Polskę na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu, reprezentować będzie szef MSZ Jacek Czaputowicz – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
 

Premier Mateusz Morawiecki miał wziąć udział w zaplanowanym na …

Wcześniej nie było mowy o wspólnych rozmowach

Dzień wcześniej szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że na prośbę Polski zaplanowany na dwa dni szczyt V4 w Jerozolimie odwołał Peter Pellegrini premier Słowacji, która sprawuje obecnie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

Czaputowicz oświadczył przy tym, że ponieważ premierzy pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej byli już „w drodze albo w Jerozolimie”, „zapewne” jakieś spotkania dwustronne z ich udziałem „będą się tam odbywać”. Nie było natomiast żadnych zapowiedzi, by w Jerozolimie miało dojść także do wspólnego spotkania czterech premierów.

Orban: Byłoby lepiej, gdyby do Izraela przyjechali wszyscy

“Byłoby lepiej, gdyby do Izraela przyjechali przedstawiciele wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej” – ocenił Viktor Orbán na wczorajszej konferencji prasowej z premierem Izraela. Premier Węgier dodał, że planowano, by premierzy V4 razem przybyli do Jerozolimy co – jak powiedział – “prawie się udało”, ale ostatecznie szczyt został przełożony. W odpowiedzi na pytanie, czy jest zawiedziony nieobecnością przedstawicieli Polski podkreślił także, że byłoby lepiej, gdyby przyjechali wszyscy, bo zawsze lepiej żyć razem, niż odczuwać czyjś brak.

Według agencji MTI, która cytuje wypowiedź węgierskiego premiera, Orbán zapewnił, że jego kraj łączy z Polską dobra przyjaźń, a oba państwa ściśle współpracują także w UE. Według agencji Reutera Orbán dodał, że Węgry łączy dobra przyjaźń także z Izraelem. “Kiedy dwoje naszych przyjaciół dyskutuje między sobą, można tylko mieć nadzieję, że będą rozmawiać ze sobą bezpośrednio i poprawią sytuację. Ja też mam taką nadzieję” – powiedział szef węgierskiego rządu.

Media zwróciły uwagę, że stojący obok Orbána Netanjahu nie odpowiedział na to samo pytanie. Ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że węgierski przywódca jest „świetnym dyplomatą”.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu

Najbliższy szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w lutym w Izraelu – poinformowało wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. Będzie to pierwsze spotkanie szefów państw Grupy poza granicami państw V4.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/v4-bez-polski-za-to-z-izraelem/feed/ 0
Polska delegacja odwołana ze szczytu V4 w Izraelu https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/polska-delegacja-odwolana-ze-szczytu-v4-w-jerozolimie/ https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/polska-delegacja-odwolana-ze-szczytu-v4-w-jerozolimie/#respond Mon, 18 Feb 2019 16:15:59 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62329 Rośnie napięcie w relacjach na linii Warszawa-Tel Awiw. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela.

 

Mateusz Morawiecki podjął tę decyzję wskutek słów pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który oświadczył, że wielu Polaków razem z nazistami brało udział w zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej.

Partnerzy z V4 solidarni z Polską

Ostatecznie szczyt w Izraelu nie odbędzie się. Taką informację podał czeski premier Andrej Babisz. Spekuluje się, że zamiast tego dojdzie do spotkań dwustronnych.

„Dziś rano przekazałem premierom Węgier, Czech i Słowacji nasze stanowisko ws. szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Ważna decyzja o przesunięciu spotkania z Izraelem pokazuje, że V4 jest jednością i nie ma wśród nas zgody na bezpodstawne, rasistowskie ataki na żadnego z partnerów” – napisał na twitterze premier Morawiecki.

Wtórował mu szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, komentując, że „decyzję podjęła cała Grupa Wyszehradzka”.

V4 w Izraelu

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej – zaplanowany na 18 i 19 lutego w Izraelu miał być pierwszym spotkaniem w tym formacie poza granicami państw V4. Izraelskie MSZ informowało pod koniec stycznia, że premierzy mieli udać się z wizytą m. in. do Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem.

Wszystko zmieniło się po wczorajszej wypowiedzi pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który dodał, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Wypowiedź Katza jeszcze bardziej skomplikowała stosunki między Polską a Izraelem, napięte od ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o IPN. Słowa p.o. izraelskiego MSZ nastąpiły w kilka dni po wypowiedzi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu przypisującego Polakom współudział w zbrodni Holocaustu.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/polska-delegacja-odwolana-ze-szczytu-v4-w-jerozolimie/feed/ 0
Polski premier nie przyjedzie na szczyt V4 do Jerozolimy https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/polski-premier-nie-przyjedzie-na-szczyt-v4-do-jerozolimy/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/polski-premier-nie-przyjedzie-na-szczyt-v4-do-jerozolimy/#respond Mon, 18 Feb 2019 06:18:22 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62274 Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie telefonicznej przekazał premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że Polskę na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu, reprezentować będzie szef MSZ Jacek Czaputowicz – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

 

Premier Mateusz Morawiecki miał wziąć udział w zaplanowanym na jutro (19 lutego) szczycie Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie. Decyzja szefa polskiego rządu jest efektem niedawnych wypowiedzi oskarżających Polaków o współpracę z nazistami w czasie holokaustu.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu

Najbliższy szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w lutym w Izraelu – poinformowało wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. Będzie to pierwsze spotkanie szefów państw Grupy poza granicami państw V4.

Miała to być pierwsza wizyta szefa polskiego rządu w Izraelu od czasu nowelizacji ustawy o IPN.

Dworczyk: To była dłuższa i dobra rozmowa

Według Michała Dworczyka rozmowa Morawiecki-Netanjahu “to była dłuższa i dobra rozmowa”, w której Benjamin Netanjahu m.in. dziękował polskiemu premierowi za zorganizowanie bliskowschodniego szczytu w Warszawie.

Duda: Polska chce być neutralnym pośrednikiem w sprawach Bliskiego Wschodu

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował wczoraj wieczorem, że Polska chce być neutralnym pośrednikiem w szczerej i otwartej dyskusji podczas konferencji bliskowschodniej – przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po zakończeniu pierwszego punktu międzynarodowego spotkania w Warszawie.
 

Współorganizowaną przez Polskę i USA konferencję …

Fałszywe oskarżenia pod adresem Polski i Polaków

“Była też informacja na temat zmiany reprezentacji polskiej na spotkaniu V4 w Izraelu” – przyznał szef KPRM. “W ostatnich dniach pojawiło się kilka fałszywie oskarżających państwo polskie wypowiedzi w przestrzeni medialnej. Część z tych wypowiedzi była później prostowana, za część były przeprosiny. Niemniej premier Mateusz Morawiecki bardzo pryncypialnie podchodzi do sprawy oskarżania państwa polskiego, narodu polskiego, o czyny, których nie popełniliśmy w czasie drugiej wojny światowej” – podkreślił Dworczyk.

Szef KPRM wyjaśniał, że „wypowiedzi te wygenerowały kolejne dyskusje, gdzie padło wiele niesprawiedliwych i nieprawdziwych oskarżeń pod adresem Polski” i stąd “taka, a nie inna, decyzja premiera”.

Morawiecki: Nie możemy pozwolić na insynuacje i krzywdzące oskarżenia

Szef polskiego rządu pytany w niedzielnym wywiadzie dla PAP o wypowiedź premiera Izraela cytowaną przez tamtejsze media o tym, że „Polacy kolaborowali z nazistami” przyznał, że taka informacja pojawiła się w czwartek wieczorem i zapewnił, że natychmiast podjęto działania wyjaśniające. “Na moją osobistą prośbę do MSZ została w trybie pilnym wezwana Ambasador Izraela w Polsce pani Anna Azari, która wyjaśniała, że informacje o tej wypowiedzi były kompletnie nieprawdziwe. W rzeczywistości premier Netanjahu mówił jedynie o indywidualnych przypadkach kolaborantów” – powiedział Morawiecki.

Według polskiego premiera szef izraelskiego rządu potwierdził także że w pełni podtrzymuje wspólną polsko-izraelską deklarację z czerwca zeszłego roku, “która jest bardzo ważnym dokumentem wzmacniającym naszą prawdziwą opowieść o historii II wojny”. “W tej deklaracji premier Netanjahu i ja stwierdziliśmy jasno: nie ma zgody na przypisywanie Polsce ani narodowi polskiemu winy za niemieckie zbrodnie” – przypomniał Morawiecki.

Polsko-izraelska wspólna deklaracja ws. Holokaustu

Polska i Izrael przyjęły wczoraj (27 czerwca) wspólną deklarację ws. uchwalonej tego samego dnia nowelizacji ustawy o IPN. W tym samym czasie to samo oświadczenie odczytali i podpisali Mateusz Morawiecki w Warszawie, a Benjamin Netanjahu w Tel Awiwie.

W ocenie polskiego premiera “zachowujemy w tej sprawie zimną krew i korzystamy z narzędzi, jakie są właściwe w dyplomacji”. Jego zdaniem w tej sprawie warto działać rozważnie i konsekwentnie dementować kłamstwa. “Na wszystkie tego rodzaju wypowiedzi będziemy reagować bardzo zdecydowanie. Ta sprawa ma dla nas fundamentalne znaczenie, nie możemy pozwolić na takie insynuacje i krzywdzące oskarżenia” – oświadczył Morawiecki w wywiadzie.

„Jerusalem Post”: Izrael powinien pozostać nieugięty

„Decyzja Morawieckiego, by nie jechać do Izraela, pokazuje, że kryzys nie ma nic wspólnego ze słowami Netanjahu. Chodzi tu o odmowę Warszawy w stosunku do wspominania, że wielu Polaków współpracowało z nazistami. Izrael powinien pozostać nieugięty” – skomentował na twitterze redaktor naczelny „Jerusalem Post” Yaakov Katz.

To właśnie portal tego izraelskiego dziennika przywołał w swoim tekście sporny cytat Netanjahu. W czwartek wieczorem poinformował, że w czasie pobytu w Warszawie izraelski premier „bardzo jasno stwierdził, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów w czasie Holokaustu”.

Polski rząd zażądał wyjaśnień i już w piątek po południu kancelaria premiera Izraela opublikowała oświadczenie, w którym zapewniała, że „podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie”. “Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie, i została później poprawiona przez dziennikarza, który był autorem pierwotnego zniekształcenia” – tłumaczyła kancelaria izraelskiego premiera.

Wiceszef MSZ: To nie jest kwestia karania

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśniał wczoraj w TVN24, że powodem odwołania wizyty polskiego premiera w Jerozolimie jest „bardzo niefortunna wypowiedź cytowana nieprecyzyjnie przez izraelskie media”. Zapewniał także, że “jednoznaczne wyjaśnienia” w tej sprawie przesłała kancelaria premiera Izraela, a Netajahu jeszcze wczoraj w telefonicznej rozmowie z szefem polskiego rządu, dodatkowo zapewniał, że słowa cytowane w izraelskich media, nie padły.

Wiceminister spraw zagranicznych powiedział także, że Morawiecki poinformował Netanjahu, że “ta sprawa została bardzo boleśnie w Polsce odebrana, że wywołała szereg negatywnych komentarzy” i dlatego zapadła decyzja o tym, że na szczycie V4 zastąpi go minister Jacek Czaputowicz. “To nie jest kwestia karania” – zapewnił Szynkowski vel Sęk, bo  – jak tłumaczył – premierzy są w dobrych stosunkach.

Rzeczniczka rządu: Premier przyjął do wiadomości wyjaśnienia Netanjahu

Również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przekonywała, że premier Netanjahu „nie przypisuje Polsce odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie”. Poinformowała także, że rozmowa telefoniczna premierów odbyła się w niedzielę wczesnym popołudniem na prośbę strony izraelskiej.

“Szef izraelskiego rządu potwierdził, że w trakcie czwartkowego briefingu dla dziennikarzy w żadnym momencie nie przypisywał Polsce ani polskiemu narodowi odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej, i że nie padła z jego strony nawet najmniejsza sugestia tego rodzaju” – podkreśliła Kopcińska. Dodała, że premier Morawiecki przyjął do wiadomości wyjaśnienia premiera Netanjahu.

Inne obraźliwe słowa pod adresem Polski

W jednej ze swoich relacji z Warszawy przekazywanych przy okazji międzynarodowej konferencji bliskowschodniej doświadczona amerykańska reporterka Andrea Mitchell z MSNBC stwierdziła, że w czasie powstania w getcie warszawskim w 1943 r. Żydzi walczyli przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Premier Morawiecki pytany o to w niedzielnym wywiadzie powiedział, że takie wypowiedzi są najlepszym argumentem za tym żeby wciąż walczyć o prawdę historyczną. “Te słowa są obraźliwe nie tylko dla nas, Polaków, ale także dla Żydów i wszystkich innych ofiar niemieckich zbrodni. Powstańcy w Getcie Warszawskim dobrze wiedzieli, z kim walczą – i nie był to żaden `polski reżim`, tylko okrutni Niemcy” – powiedział premier.

W jego ocenie jednak ta sytuacja – paradoksalnie – przyniosła Polsce więcej korzyści niż strat, bo – jak argumentował – ”o ile ta początkowa wypowiedź została zauważona głównie w naszym kraju, o tyle jej sprostowanie, wraz z podkreśleniem, że Polska nie była sprawcą zbrodni niemieckich nazistów, a ich ofiarą, znalazło się we wszystkich najważniejszych mediach na całym świecie”. Morawiecki zwrócił przy tym uwagę, że wypowiedź amerykańskiej dziennikarki potępiła też ambasador USA i organizacje żydowskie, również amerykańskie. “I to ma na świecie bardzo duży oddźwięk” – dodał szef polskiego rządu.

Morawiecki podkreślił szybką i “wielopoziomową” reakcje polskiej dyplomacji, w wyniku której Andrea Mitchell “znalazła się pod bardzo silną presją i bardzo szybko była zmuszona, by przeprosić za swoje słowa i jednoznacznie napisać, jaka była prawda”.

Pompeo: Polska jednym z najlepszych przyjaciół USA

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał wczoraj zbieżność celów polityki zagranicznej Polski i USA, a sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie. Pompeo od wtorku jest w Warszawie.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/polski-premier-nie-przyjedzie-na-szczyt-v4-do-jerozolimy/feed/ 0
Orbán rozpoczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/orban-rozpoczyna-kampanie-do-parlamentu-europejskiego/ https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/orban-rozpoczyna-kampanie-do-parlamentu-europejskiego/#respond Mon, 11 Feb 2019 15:36:35 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=61942 Węgierski premier Viktor Orbán rozpoczął kampanię przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego pod hasłem obrony „narodów chrześcijańskich” przed imigracją, której niesie za sobą „wirusa terroryzmu”.

 

Orbán zapowiada politykę prorodzinną

Głównym punktem przemówienia Viktora Orbána był jednak siedmiopunktowy pakiet ulg podatkowych, aby zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci. Ma to stanowić „odpowiedź Węgier” na spadający przyrost naturalny w miejsce zwiększania imigracji.

„W przededniu majowych wyborów Europa osiągnęła punt, w którym musimy bronić naszej węgierskiej tożsamości, naszego chrześcijańskiego dziedzictwa” – powiedział premier w corocznym przemówieniu o stanie państwie.

W przemówieniu Orbán nie wahał się używać mocnych słów mówiąc m. in, że „trzydzieści lat temu myśleliśmy, że raz na zawsze skończyliśmy z komunistyczną koncepcją końca narodów. Wydaje się jednak, że się myliliśmy, ponieważ na nowo ogłasza się dziś świat bez państw narodowych. Ponownie pojawiają się Ci, którzy chcą otwartych społeczeństw pozbawiając nas naszych tradycji”.

Szczyt V4 w Bratysławie o współpracy, brexicie i stosunkach transatlantyckich

Stosunki UE-USA, brexit i relacje transatlantyckie – to m.in. tematy, które były przedmiotem wczorajszych rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz RFN w Bratysławie.

Wybory europejskie pojedynkiem o przyszłość Europy

W rozpoczynającym kampanię przemówieniu Orbán mobilizował wyborców przypominając, że majowe głosowanie będzie „ostatecznym starciem między nowym internacjonalizmem proimigracyjnych biurokratów Brukseli będących pod wpływem takich ludzi, jak liberalny amerykański miliarder George Soros a suwerennymi państwami narodowymi broniącymi tradycji i chrześcijaństwa”.

Dla węgierskiego przywódcy, członka Europejskiej Partii Ludowej, mającej większość w Parlamencie Europejskim, „imigracja prowadzi do wzrostu przestępczości, zwłaszcza wobec kobiet i pozwala na rozprzestrzenianie się wirusa terroryzmu”.

Orban z nadzieją na antyimigrancki Parlament Europejski

Premier Węgier Viktor Orban ma nadzieję, że wybrany w nadchodzących wyborach Parlament Europejski zdominują siły antyimigranckie. Zaznaczył również, że „musi zwalczać” politykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego uważa za lidera sił sprzyjających przyjmowaniu migrantów.
 

Na czwartkowej konferencji prasowej Viktor Orban udzielił …

Protesty w Budapeszcie

Przemówienie Viktora Orbána spotkało się z falą krytyki ze strony opozycji. Dodatkowo około 1,5 tysiąca osób przemaszerowało ulicami Budapesztu, domagając się polepszenia stanu demokracji.

To kolejny już protest zorganizowany w stolicy Węgier od czasu uchwalenia „ustawy o niewolnikach”. Tym razem protestujący poza żądaniami prodemokratycznymi domagali się także polepszenia sytuacji emerytów oraz młodych ludzi bez perspektyw na znalezienie dobrej pracy.

Węgry: Kolejne demonstracje przeciwko "ustawie niewolniczej"

Tysiące Węgrów wyszło na ulice stolicy oraz innych miast, aby zaprotestować przeciwko zmianom w kodeksie pracy, które wprowadzają rewolucję w systemie nadgodzin w firmach i zakładach. W protestach bierze udział zarówno prawicowa, jak i lewicowa opozycja.
 
Protesty na Węgrzech trwają od …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/orban-rozpoczyna-kampanie-do-parlamentu-europejskiego/feed/ 0
Szczyt V4 w Bratysławie o współpracy, brexicie i stosunkach transatlantyckich https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/szczyt-v4-w-bratyslawie-o-wspolpracy-brexicie-i-stosunkach-transatlantyckich/ https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/szczyt-v4-w-bratyslawie-o-wspolpracy-brexicie-i-stosunkach-transatlantyckich/#respond Fri, 08 Feb 2019 06:39:09 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=61806 Migracja, brexit i relacje transatlantyckie – to m.in. tematy, które były przedmiotem wczorajszych rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz RFN w Bratysławie.

 

W czwartkowym spotkaniu na szczycie uczestniczyli – obok Angeli Merkel – szefowie rządów Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babiš, Słowacji Peter Pellegrini i Węgier – Viktor Orbán. Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Niemcy wykazały – mimo utrzymujących się między nimi różnic – wolę ściślejszej współpracy w wielu dziedzinach.

Potrzebne “kreatywne i elastyczne” rozwiązania ws. brexitu

Morawiecki zwrócił uwagę, że państwa Grupy Wyszehradzkiej i Niemcy zgodnie oceniają brexit jako niedobry dla całej UE. “Wyraziliśmy spójne stanowisko, że nie jest to dobre dla Unii Europejskiej wydarzenie, ale respektujemy decyzję, która zapadła w referendum” – przekazał premier. “Potrzebujemy kreatywnych, elastycznych rozwiązań ze strony pani premier (Theresy) May” – podkreślił.

Zapewnił przy tym, że wszyscy uczestnicy spotkania w stolicy Słowacji życzyliby sobie, żeby Wielka Brytania została częścią UE. “Chcemy, aby UE stanowiła jedność wobec świata zewnętrznego, ale decyzja zależy od niej” – zastrzegł polski premier.

Niemiecka kanclerz wyraziła natomiast przekonanie, że uporządkowane wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty wciąż jest możliwe i – jak zapewniła – na tym właśnie koncentrować się będą wysiłki obu stron w czasie pozostałych do brexitu 50 dni. Warunkiem jednak ma być precyzyjne określenie oczekiwań ze strony Londynu. Merkel zastrzegła przy tym, że Bruksela jest zobowiązania do obrony unijnego rynku wewnętrznego i interesów Irlandii jako członka UE.

Jutro spotkanie Juncker-May

Jutro w Brukseli odbędzie się spotkanie szefa KE Jean-Claude’a Junckera i brytyjskiej premier Theresy May ws. brexitu – zapowiedział rzecznik KE Margaritis Schinas. Tymczasem brytyjski rząd przygotowując się na “twardy brexit” rozważa zniesienie taryf celnych nana wszystkie importowane produkty.

Niemcy najważniejszym partnerem handlowym V4

Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że Grupa Wyszehradzka stanowi monolit realizacji interesów państw tej części Europy i dlatego z członkami V4 chcą spotykać się bardzo ważni przywódcy tego świata, jak Angela Merkel. Podkreślił także, że państwa V4 są dla Niemiec najważniejszym partnerem handlowym – znacznie ważniejszym niż np. Francja, USA czy Chiny. Jego zdaniem jest to wyraz dynamizmu i siły państw Grupy Wyszehradzkiej. Według polskiego premiera państwa te “są motorem napędowym czterech swobód, w tym swobody świadczenia usług, czyli podnoszenia konkurencyjności oraz ambitnego budżetu w wieloletnich ramach finansowych”.

Angela Merkel podkreśliła natomiast wolę Niemiec rozszerzenia współpracy gospodarczej i handlowej z państwami Grupy, zwłaszcza w przemyśle samochodowym (miałaby ona dotyczyć bardziej przyjaznych dla środowiska napędów i cyfryzacji w ruchu drogowym).

Niemcom zależy na silnej Grupie Wyszehradzkiej – WYWIAD

Grupa Wyszehradzka to jedna z najlepiej funkcjonujących grup wewnątrz Unii Europejskiej. Berlin to dostrzega, ale stoi jednocześnie na straży jedności UE. W wielu obszarach Niemcom i V4 dużo dziś jednak do siebie bliżej niż Niemcom i Francji – przekonuje w …

Stosunki transatlantyckie – możemy się różnić, ale chcemy współpracować

“Zgodziliśmy się, że w ramach rodziny transatlantyckiej możemy się różnić, ale UE i Stany Zjednoczone są filarem pokoju i demokracji i chcemy jak najbliżej współpracować ze sobą” – relacjonował szef polskiego rządu po zakończeniu rozmów w Bratysławie. “Chcemy raczej eliminować niż wzmacniać mechanizmy protekcjonizmu handlowego, bo w oparciu o wolny handel rozwijamy się bardzo dobrze” – dodał.

Morawiecki zaznaczył także, że premierzy państw V4 z powodzeniem uzgadniają swoje stanowiska, choć pochodzą z różnych grup politycznych w PE. Wyraził też zadowolenie, że szefowie państw Grupy “w tak spójny sposób” rozmawiali o relacjach transatlantyckich z niemiecką kanclerz.

Rosyjskie zagrożenie

Rozmowy przywódców państw V4 i Niemiec dotyczyły także zagrożeń występujących na wschodniej flance UE, agresji rosyjskiej na Ukrainę, oraz o tym, w jaki sposób niwelować te napięcia tak, żeby wspólna polityka umożliwiła wypracowanie wspólnego stanowiska, które jest w interesie całej UE. “Podzielamy stanowisko, że musimy bronić naszego bezpieczeństwa i że nie osiągniemy tego sami” – oświadczyła kanclerz Niemiec, podkreślając “mocne zakotwiczenie” w NATO.

Wojny z Rosją nie będzie

Głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski jest agresywna polityka Federacji Rosyjskiej. Czescy eksperci wskazują z kolei przede wszystkim zagrożenia wynikające ze zmieniającego się układu sił na świecie.
 

Artykuł jest częścią Raportu Specjalnego: Czesko-polska wizja przyszłości UE

 
Kto się boi Rosji?
Główne zagrożenia dla …

Wspólny projekt ws. migrantów

Jak przyznała Angela Merkel, “być może nie najlepiej poradziliśmy sobie z kryzysem migracyjnym”, ale przyjęty w czwartek projekt jest – jej zdaniem – dowodem, “że w tej sferze też chcemy współpracować”. Chodzi o projekt pomocy Maroku, który państwa V4 chcą wspólnie z Niemcami zrealizować.

Projekt, który ma służyć zwalczaniu przyczyn migracji z tego kraju, jest tym bardziej interesujący, że wszystkie cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej zdecydowanie krytykowały dotychczas politykę migracyjną Angeli Merkel i równie stanowczo odrzucały unijny system relokacji uchodźców. Informację o współdziałaniu w Maroku przekazał na konferencji prasowej gospodarz szczytu, premier Pellegrini. Na razie nieznane są szczegóły projektu.

Premier Węgier skoncentrował się natomiast przyszłości UE. Przewiduje bowiem, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego zmienią oblicze Wspólnoty. Orbán skrytykował przy tym fakt, że najwięcej do powiedzenia w Unii mają wciąż największe i najsilniejsze państwa. Zażądał w związku z tym, by w przyszłości w Unii zaczęły obowiązywać „podstawowe zasady demokracji”.

Czaputowicz: Tylko mówiąc jednym głosem jako V4 możemy być wiarygodni

„Nie chcemy być i nie jesteśmy żadnym problemem wewnętrznym dla UE, uważamy, że dzięki polskiemu rządowi Unia może się zreformować i przez to ograniczyć nastroje eurosceptyczne” – zadeklarował po spotkaniu z szefem z MSZ Republiki Czeskiej Tomaszem Petrziczkiem szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.
 

Na wspólnej konferencji …

Po Merkel – Netanjahu

Ostatnie spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej i Kanclerz RFN odbyło się w połowie 2016 r. w Warszawie. Następne, jak poinformowało pod koniec stycznia izraelskie MSZ, odbędzie z kolei z udziałem premiera Izraela Benjamina Netanjahu 18 i 19 lutego w Jerozolimie (poprzednie w tym składzie odbyło się w połowie lipca 2017 r. w Budapeszcie). Będzie to pierwsze spotkanie premierów Węgier, Czech, Polski i Słowacji poza granicami państw V4.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu

Najbliższy szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w lutym w Izraelu – poinformowało wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. Będzie to pierwsze spotkanie szefów państw Grupy poza granicami państw V4.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/szczyt-v4-w-bratyslawie-o-wspolpracy-brexicie-i-stosunkach-transatlantyckich/feed/ 0
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/szczyt-grupy-wyszehradzkiej-odbedzie-sie-w-izraelu/ https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/szczyt-grupy-wyszehradzkiej-odbedzie-sie-w-izraelu/#respond Fri, 01 Feb 2019 06:03:51 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=61195 Najbliższy szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w lutym w Izraelu – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. Będzie to pierwsze spotkanie szefów państw Grupy poza granicami państw V4.

 

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babiš, Węgier Viktor Orbán i Słowacji Peter Pellegrini przyjadą w lutym na dwa dni (18 i 19) do Jerozolimy. W programie ich pobytu poza obradami jest także wizyta przy Ścianie Płaczu oraz w Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem – podał 28 stycznia izraelski MSZ.

W centrum uwagi Viktor Orbán

Portal izraelskiej TV i24 zwrócił uwagę, że będzie to pierwsza wizyta szefa polskiego rządu w Izraelu po nowelizacji spornej ustawy o IPN. Media koncentrują jednak uwagę przede wszystkim na premierze Węgier Viktorze Orbánie z powodu jego konfliktu z amerykańskim miliarderem i filantropem węgierskiego pochodzenia George’em Sorosem. Przewidują bowiem, że jego przyjazd do Jerozolimy może wywołać kontrowersje.

CEU: Uniwersytet Środkowoeuropejski schroni się w Wiedniu?

Węgierski Uniwersytet Środkowoeuropejski ogłosił chęć przeniesienia swojej placówki do Wiednia, uzasadniając to agresywnymi działaniami nacjonalistycznego rządu w Budapeszcie.
 

Od przyszłego roku akademickiego nowi studenci Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU – Central European University) pragnący zdobyć honorowane przez Stany Zjednoczone stopnie naukowe rozpoczną studia …

Szczyt V4 przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej zaplanowano na niecałe dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu, które mają się odbyć dziewiątego kwietnia. W kampanii wyborczej do Knesetu – podkreślają media – ważną rolę odgrywa polityka bliskowschodnia i aktywność Iranu w regionie.

Korespondentka „Hareec” – najstarszego dziennika wydawanego w Izraelu –  Noa Landau uważa, że szczyt V4 jest „częścią wysiłków (premiera Izraela Benjamina) Netanjahu, by wstrząsnąć konsensusem w UE w sprawach dotyczących Palestyńczyków i Iranu”. Przypomina też, że Izrael miał być gospodarzem spotkania państw Grupy już w zeszłym roku, ale „kilkakrotnie było ono przekładane”.

Szczyt V4 m.in. o przyszłym budżecie UE

Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą zabiegać o to, by przyszły budżet UE był subsydiarny i sprawiedliwy – uzgodnili wczoraj (11 października) prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Andrzej Duda, Miloš Zeman, Andrej Kiska i János Áder.

W ocenie Landau podział między państwami Europy Środkowej a UE jest coraz bardziej widoczny, a Węgry i Polska – których rządy pozostają pod nacjonalistycznym, prawicowym przywództwem – stanowią wyzwanie dla głównych proeuropejskich członków Unii, czyli Niemiec i Francji.

Poprzednie spotkanie

Poprzednie spotkanie premierów V4 z Netanjahu miało miejsce w Budapeszcie w lipcu 2017 r. Szefowie rządów zapowiedzieli wtedy utworzenie dwóch grup roboczych: ds. walki z terroryzmem oraz do wspierania współpracy technologicznej. Podkreślano ponadto wypowiedź Netanjahu, który nie wiedząc, że ma włączony mikrofon, apelował do państw V4 o wsparcie w Brukseli działań na rzecz poprawy stosunków Unii z jego krajem. Według szefa izraelskiego rządu stosunki Europy z Izraelem przesądzą o tym, czy UE będzie „istnieć i kwitnąć, czy też zwiędnie i zniknie”.

Spotkanie Grupy V4 w Budapeszcie: powołanie grupy ds. walki z terroryzmem we współpracy z Izraelem

Państwa Grupy Wyszehradzkiej przygotują wspólne stanowisko ws. pracowników delegowanych do pracy w państwach członkowskich UE oraz ws. pomocy dla Włoch nękanych kryzysem migracyjnym – postanowili wczoraj (19 lipca) szefowie rządów Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Trzecim polem ścisłej współpracy V4 ma być – jak uzgodniono w środę – obrona rynków „czwórki” przed produktami spożywczymi gorszej jakości.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie

Tuż przed szczytem V4 w Izraelu (13-14 lutego) Warszawa ma być gospodarzem międzynarodowej konferencji ministerialnej ws. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Jako pierwszy poinformował o tym spotkaniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w stacji Fox News. Zapowiedział, że w centrum zainteresowania uczestników konferencji będzie Iran, państwo skonfliktowane z Izraelem. Zaproszenie na warszawską konferencję otrzymał m.in. premier Netanjahu.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie pod znakiem zapytania?

Prezydent Andrzej Duda zapewnił wczoraj w Davos, że bliskowschodnia konferencja w Warszawie nie budzi żadnych wątpliwości ani zaniepokojenia. Tymczasem „Wall Street Journal” ostrzegł, że rząd USA może być zmuszony do jej odwołania.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/szczyt-grupy-wyszehradzkiej-odbedzie-sie-w-izraelu/feed/ 0
Gazociąg Polska – Słowacja zostanie ułożony z rosyjskich rur https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/gazociag-polska-slowacja-zostaniel-ulozony-z-rosyjskich-rur/ https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/gazociag-polska-slowacja-zostaniel-ulozony-z-rosyjskich-rur/#respond Mon, 21 Jan 2019 13:18:14 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=60748 Rosyjski koncern Siewierstal zarobi na dostawach rur do połączenia sieci gazociągów Polski i Słowacji. Ta inwestycja ma zmniejszyć zależność Polski i Słowacji od Gazpromu.

 

Rosyjski koncern metalurgiczny Siewierstal ogłosił, że rozpoczął dostawy rur do gazociągu interkonektora Polska – Słowacja, który ma być częścią nowego europejskiego korytarza transportu gazu „Północ – Południe”.

Siewierstal ogłosił, że w pierwszym kwartale tego roku dostarczy słowackiej firmie gazociągowej Eustream ponad 11 tys. ton rur dużej średnicy (1016 mm), które zostaną wykorzystane do budowy łącznika gazowego z Polską. Rosyjski koncern nie ujawnił wartości zlecenia od firmy Eustream, która dostała już pierwszą partię rur.

Rosyjski koncern podkreślił, że rury produkowane w jego zakładach w pobliżu Sankt Petersburga będą dostarczane na Słowację przy wykorzystaniu transportu multimodalnego, czyli przy wykorzystaniu transportu drogowego, morskiego i kolejowego.

Rumunia zaproponuje kompromis ws. Nord Stream 2?

Na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw UE ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej Rumunia ma przedstawić kompromisową propozycję ws. budowy Nord Stream 2.

W Polsce bez rosyjskich rur

Czy Siewierstal wyprodukuje rury także do naszej części gazociągu? „Wspomniana przez pana firma nie będzie dostawcą rur do polskiego odcinka interkonektora Polska – Słowacja” – odpowiedział nam Mariusz Kozłowski, rzecznik polskiej firmy gazociągowej Gaz-System.

Według naszych nieoficjalnych informacji Gaz-System nie zakończył jeszcze wyboru dostawcy rur do tej inwestycji.

Szlakiem przez Bieszczady

Szykowany od 2012 r. gazowy interkonektor Polska – Słowacja będzie miał 164 km długości, po polskiej stronie 58 km, a po słowackiej – prawie dwa razy więcej. Po polskiej stronie zostanie ułożony na terenie gmin Sanok, Bukowsko i Komańcza.

Po zakończeniu inwestycji pod koniec 2021 r. gazociągiem tym będzie można przesyłać ze Słowacji do Polski 5,7 mld m sześc. gazu rocznie, a z Polski do Słowacji – do 4,7 mld m sześc. rocznie.

Na przygotowanie inwestycji Gaz-System i Eustream dostały z unijnych funduszy już ponad 4,6 mln euro. A na budowę interkonektora polska i słowacka firma mają dostać z unijnego funduszu CEF łącznie 107,7 mln euro. To pokryje ok. 40 proc. kosztów inwestycji według szacunków z połowy obecnej dekady.

Szansa dla LNG i Gazpromu

Polska chce wykorzystać interkonektor do transportu do naszych południowych sąsiadów gazu sprowadzanego w postaci skroplonej do gazoportów w Świnoujściu i w Kłajpedzie oraz gazu z Norwegii, który od października 2022 r. ma popłynąć do Polski podmorskim gazociągiem Baltic Pipe.

Do Polski za pośrednictwem Słowacji może zaś popłynąć gaz z Węgier i nowego systemu połączeń gazowych Eastring z Bałkanami.

Gazprom zamierza natomiast wykorzystać gazociągi na Słowacji do transportu gazu dostarczanego nową bałtycką rurą Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Także Węgrzy zamierzają wysyłać na Słowację rosyjski gaz, który Gazprom będzie im dostarczać lądową odnogą czarnomorskiej rury Turkish Stream.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/gazociag-polska-slowacja-zostaniel-ulozony-z-rosyjskich-rur/feed/ 0
Orban z nadzieją na antyimigrancki Parlament Europejski https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/orban-z-nadzieja-na-antyimigrancki-parlament-europejski/ https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/orban-z-nadzieja-na-antyimigrancki-parlament-europejski/#respond Fri, 11 Jan 2019 14:13:39 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=60357 Premier Węgier Viktor Orban ma nadzieję, że wybrany w nadchodzących wyborach Parlament Europejski zdominują siły antyimigranckie. Zaznaczył również, że „musi zwalczać” politykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego uważa za lidera sił sprzyjających przyjmowaniu migrantów.

 

Na czwartkowej konferencji prasowej Viktor Orban udzielił pełnego poparcia włosko-polskiej inicjatywie mającej na celu zawiązać prawicową koalicję przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wyraził też nadzieję, że większość stanowić w niej będą partie, które sprzeciwiają się napływowi migrantów do Europy.

Antyimigracyjny front przed wyborami do PE

Od 2015 r. imigracja jest dla Orbana politycznym motorem napędowym. Był pierwszym liderem na kontynencie, który tak skrajnie się jej sprzeciwiał. Chcąc uchronić Węgry przed napływem uchodźców szukających w Europie schronienia, Orban zbudował wzdłuż południowej granicy państwa ogrodzenie z drutu kolczastego.

W sierpniu zeszłego roku węgierski premier i skrajnie prawicowy szef włoskiego MSW Matteo Salvini zapowiedzieli utworzenie wspólnego antyimigracyjnego frontu przed tegorocznymi wyborami do Europarlamentu.

Salvini w Warszawie: Polska i Włochy będą twórcami nowej równowagi w UE

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini przekonywał na konferencji prasowej w Warszawie, że Polska i Włochy będą bohaterami „nowej wiosny europejskiej” i „nowej równowagi” w UE po latach dominacji francusko-niemieckiego tandemu.

Orban kontra Macron

Swojego wroga Orban widzi w prezydencie Francji Emmanuelu Macronie, którego nazwał liderem polityki proimigranckiej.

„To nic osobistego, tylko kwestia przyszłości naszych krajów” – powiedział Orban. „Jeśli spełni się to, czego on chce w kwestii migracji, będzie to złe dla Węgier, dlatego musimy przeciwko jego wizji walczyć” – podkreślił.

Dodał jednocześnie, że nie widzi szansy na kompromis z Niemcami, jako że tamtejsi politycy i media atakują go, często brutalnie, wywierając na nim nadmierną presję, by zgodził się na przyjęcie do kraju migrantów.

Krytyka węgierskich rządów

Orban, który po raz trzeci z rzędu objął w tym roku urząd premiera, od 2010 r. dąży do umocnienia władzy, podważając unijne normy. Jednocześnie zdobywa popularność w kraju, zjednując wyborców populistycznymi propozycjami.

Mimo że za rządów Orbana gospodarka ma się lepiej, krytycy premiera twierdzą, że stan ten osiągnięto odchodząc od zasady wzajemnej kontroli władz, a także wpływając na krajowe media i wykorzystując fundusze unijne do wsparcia biznesmenów, którzy sprzyjają Orbanowi.

Plan Orbana zakłada przeciwstawienie tandemowi Francja-Niemcy osi państw południowej i wschodniej Europy, co w nadchodzących wyborach mogłoby doprowadzić do przetasowania na politycznej mapie Europy.

Wspólna walka Le Pen i Salviniego o inną UE

Szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen i wicepremier Włoch Matteo Salvini z prawicowej Ligi zadeklarowali wczoraj gotowość do tworzenia innej UE, z odmiennymi wartościami i zasadami niż te, którymi kieruje się obecna Wspólnota.

Porozumienie Polska-Włochy

Z kolei wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini przekonywał w środę podczas wizyty w Polsce, że Włochy i Polska powinny połączyć siły, tworząc eurosceptyczne porozumienie.

„Porozumienie polsko-włoskie, oś Warszawa-Rzym jest jednym z najlepszych wydarzeń, od których mógł zacząć się ten rok” – ocenił Orban, opisując Salviniego jako „bohatera”, który zatrzymał migrację u wybrzeży Włoch.  Podkreślił, że z porozumieniem wiąże „duże nadzieje”.

Jak tłumaczył Orban, celem Węgier jest zdobyć antyimigrancką większość w Parlamencie Europejskim, potem w Komisji Europejskiej i w końcu, po politycznym przetasowaniu w wyniku wyborów, także w Radzie Europejskiej, gdzie krajowi liderzy podejmują najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości Unii.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/orban-z-nadzieja-na-antyimigrancki-parlament-europejski/feed/ 0
Polsko-czeska wizja przyszłości Europy https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/special_report/polska-czechy-przyszlosc-unii-europejskiej/ https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/special_report/polska-czechy-przyszlosc-unii-europejskiej/#respond Fri, 30 Nov 2018 14:54:14 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=special_report&p=58780 Przyszłość Polski i Czech jest ściśle powiązana z przyszłością Unii Europejskiej. Dlatego w interesie obu państw leży aktywny udział w debacie na temat przyszłości wspólnoty oraz modelu dalszej integracji. W Raporcie Specjalnym pt. „Polsko-czeska wizja przyszłości Europy” przedstawiamy analizy polskiej polityki bezpieczeństwa i obrony, energetyki i klimatu oraz funduszy spójności, zestawiając je z szerszym spojrzeniem na to, jak Unia Europejska przyszłości powinna wyglądać. 

Zapraszamy do lektury!

]]>
https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/special_report/polska-czechy-przyszlosc-unii-europejskiej/feed/ 0