Węgry, Słowacja, Polska i Czechy wyrażają różne poziomy poparcia i sprzeciwu wobec potencjalnej drugiej kadencji Ursuli von der Leyen na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Podczas gdy NATO ostrzega przed rosnącą liczbą rosyjskich aktów hybrydowych, a UE nakłada sankcje na prokremlowskie strony internetowe, dwa z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej wydają się być coraz mniej ostrożne wobec zagranicznych zagrożeń, tworząc dla nich więcej przestrzeni.
Prawicowe partie zrzeszone w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przed wyborami europejskimi zyskują poparcie. Ich próby dołączenia do centrum może jednak storpedować dołączenie do frakcji węgierskiego Fideszu. Kluczowy może okazać się głos państw Grupy Wyszehradzkiej, które w kwestii wojny w …
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że tematyka wczorajszego spotkania prezydentów państw V4 koncentrowała się wokół Funduszu Wyszehradzkiego i jego wpływu na rozwój regionu. Zapowiedział przy tym, że państwa Grupy “rozważą” zwiększenie tego funduszu.
Sytuacja w Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie, a także kwestie związane z rozszerzeniem UE, to tematy rozmów prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotykają się dziś w Pradze — poinformował Mieszko Pawlak od niedawna szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
W raporcie słowackiego centrum mowa o "powolnej, nieskutecznej, a przede wszystkim niewystarczającej" reakcji platform na zgłoszenia dotyczących treści, które wprowadzają w błąd.
Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowali w Bratysławie współpracę grupy w trakcie słowackiej prezydencji. Wraz z początkiem lipca prezydencję w grupie przejmą Czechy.
MSZ Węgier wezwało ambasadora Słowacji, po tym jak szef słowackiej dyplomacji stwierdził, że w razie zwycięstwa wojny przez Rosję podobne roszczenia względem jego kraju wysnułyby Węgry.
Politycy i eksperci dyskutowali o wyzwaniach i zagrożeniach, związanych z obecną sytuacją geopolityczną, a także o potencjale czesko-polskiego partnerstwa w promowaniu wspólnych interesów.
"Współpraca regionalna zawsze ma sens, gdy istnieje wspólny interes, czy to w ramach Grupy Wyszehradzkiej, czy jakiegokolwiek innego formatu", mówi wiceszef MSZ Czech Jaroslav Kurfürst.
"Nie możemy się zgodzić, aby ktoś inny decydował o sprawach, które są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa", mówi były szef biura informacji NATO w Moskwie Robert Pszczel.