EurActiv.com & Network – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl Unia Europejska – najnowsze wiadomości, analizy, wywiady Wed, 27 Feb 2019 18:22:42 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://www.euractiv.pl/wp-content/uploads/sites/6/2017/03/cropped-ea_favicon_32x32-32x32.png EurActiv.com & Network – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl 32 32 The Capitals: Codzienny briefing z europejskich stolic https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/the-capitals-codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-2/ https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/the-capitals-codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-2/#respond Fri, 22 Feb 2019 10:22:31 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=62603 Codzienna porcja informacji z europejskich stolic, dostarczana przez dziennikarzy EURACTIV z całej Europy.

 

PRAGA

Skrajna prawica wspiera sieroty z Syrii: Praga rozważa relokację syryjskich sierot. Skrajnie prawicowa partia SPD sprzeciwiła się propozycji, a następnie, licząc na poparcie obywateli, zapytała o tę kwestię w sondażu na Facebooku. Odpowiedzi udzieliło prawie 10 tys. osób, z czego 73 proc. poparło pomysł pomocy dzieciom. Sondaż skasowano po kilku godzinach.

Babisz szykuje się na Trumpa: Premier Czech Andrej Babisz potwierdził, że otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w marcu. Jak ocenił, jest to „ważny moment dla Republiki Czeskiej”. Liderzy będą rozmawiać o handlu, polityce energetycznej, NATO, a także cyberbezpieczeństwie – obaj przywódcy nieufnie odnoszą się do chińskiego technologiczne giganta Huawei.

LONDYN

Rozmowy kryzysowe May: Brytyjska premier Theresa May przeprowadziła w czwartek serię kryzysowych rozmów z kilkoma znanymi posłami Partii Konserwatywnej, z których wszyscy popierają pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Ten krok postrzegany jest jako próba powstrzymania kolejnych odejść z partii.

Rozmowy prowadzono m.in. z byłą minister edukacji Justine Greening, która wcześniej mówiła o tym, że w przypadku tzw. twardego brexitu odejdzie z partii. Tymczasem torysi wciąż stoją na stanowisku, że twardy brexit wchodzi w grę.

MADRYT

Migracja: Zgodnie z danymi Frontexu Hiszpania stała się głównym punktem wjazdowym do Europy. Mimo że przypadki nielegalnego przekroczenia granicy spadły do najniższego poziomu od pięciu lat, liczba osób próbujących dostać się do Europy pozostaje dość duża, zwłaszcza na granicy z Hiszpanią.

Źrodła zbliżone do hiszpańskiego rządu poinformowały, że Madryt i Rabat zawarły porozumienie, które ma ograniczyć nielegalną imigrację. Zgodnie z porozumieniem część migrantów uratowanych przez hiszpańskie służby ratownictwa morskiego miałaby wracać do marokańskich portów.

PARYŻ

Wraca debata o glifosacie: Francuski parlament po raz kolejny będzie debatował na temat zakazu użycia glifosatu, składniku pestycydów. Prezydent Emmanuel Macron obiecał wyeliminowanie go do 2020 r. Pięćdziesiąt osób wniosło skargi, zgodnie z którymi produkt „zagrażał ich życiu” po tym, jak badania wykazały, że ich mocz zawierał znaczne stężenie tego składnika. We Francji trwa kampania przeciwko stosowaniu glifosatu zorganizowana przez jedną z organizacji samorządowych.

„Żółte kamizelki” tracą w sondażach: Z najnowszego sondażu wynika, że „żółtym kamizelkom” nie uda się wprowadzić do PE ani jednego eurodeputowanego. W grudniu sondaże wskazywały na to, że lista żółtych kamizelek zdobędzie poparcie na poziomie 12 proc., w styczniu było to już 7,5 proc. Wygląda na to, że potencjalnych wyborców odstraszyły wewnętrzne konflikty, jako że teraz poparcie dla takiej listy wynosi 3 proc., poniżej progu wyborczego.

BERLIN

Kramp-Karrenbauer o Orbanie: W wywiadzie dla “Der Spiegel” następczyni Angeli Merkel Annegret Kramp-Karrenbauer ostro skrytykowała premiera Węgier Viktora Orbana za swoją antyimigrancką kampanię i zagroziła, że nie będzie negocjować z Fideszem, jeśli partia wciąż będzie oddalać się od wartości Europejskiej Partii Ludowej. „Teraz to Węgrzy powinni udowodnić, że czują przynależność do EPL” – stwierdziła Kramp-Karrenbauer.

Prawo klimatyczne: Niemiecka minister ds. środowiska Svenja Schulze przedstawiła pierwszy projekt ustawy dotyczącej działania na rzecz klimatu, ignorując głosy krytyki konserwatywnych polityków w sprawie kluczowych elementów ustawy i prośby, by z nią zaczekać. Część komentatorów twierdzi, że rządząca koalicja nie jest w stanie lub nie chce zająć się kwestią zmian klimatycznych.

WARSZAWA

Porozumienie rolnicze: Prezydent Andrzej Duda zainaugurował „Porozumienie rolnicze”, szerokie forum dialogu, które ma reprezentować interesy polskiego rolnictwa oraz obszarów wiejskich. Nowa inicjatywa ma pozwolić na zdobycie jak najlepszego mandatu negocjacyjnego na forum unijnym i międzynarodowym.

RZYM

Migranci vs. włoski rząd: 41 erytrejskich migrantów złożyło odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Chodzi o sprawę statku Diciotti, którego nie pozwolono im opuścić po dotarciu do włoskiego portu w sierpniu zeszłego roku. Migranci chcą dochodzić odszkodowania w wysokość 42-71 tys. euro od włoskiego premiera Giuseppe Conte oraz szefa MSW Matteo Salviniego, oskarżając ich o ograniczenie wolności osobistej.

Z gospodarką wszystko dobrze: „Nie ma potrzeby rozważania noweli budżetu” – powiedział senatorom premier Włochy Giuseppe Conte, dodając, że spowolnienie gospodarki jest tymczasowe, ale jej podstawy pozostają solidne. Zgodnie z danymi ISTAT-u gospodarka Włoch wpadła w recesję w ostatnim kwartale 2018 r.

ATENY

Tsipras Orbanem regionu śródziemnomorskiego: Główna partia opozycyjna Nowa Demokracja przekonuje w rozmowie z EURACTIV Grecja, że lewicowy premier Aleksis Tsipras idzie w ślady Viktora Orbana. ND powołuje się na raport wykonany przez szwedzki instytut Timbro, z którego wynika, że obu przywódców łączy podobna ideologia, która opiera się na poparciu dla populistycznych pomysłów.

WIEDEŃ

Spotkanie austriackiej i francuskiej prawicy: Podczas gdy kanclerz Sebastian Kurz zabiegał o zrozumienie prezydenta USA Donalda Trumpa m.in. w kwestii ceł, wicekanclerz i przewodniczący Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) Heinz Christian Strache spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen. Tematem rozmowy była możliwość pogodzenia różnych nacjonalistycznych ugrupowań w PE. Wielu austriackich polityków widzi lidera takiego ruchu w szefie włoskiego MSW Matteo Salvinim.

BUKARESZT

Zastępstwo za głównego prokuratora: Minister sprawiedliwości Rumunii Tudorel Toader poinformował, że resort będzie wybierał nowego prokuratora generalnego, jako że mandat obecnego kończy się w kwietniu. W zeszłym roku minister chciał usunąć obecnego prokuratora Augustina Lazara, jednak nie udało się sfinalizować procedury, ponieważ Lazar zaskarżył jego decyzję.

List do Brukseli: Dan Barna, lider pozostającego w opozycji centroprawicowego Związku Zbawienia Rumunii, napisał list do unijnych przywódców na temat zmian w rumuńskim sądownictwie, które niepokoją Komisję Europejską. Barna stwierdził, że koalicja Partii Socjaldemokratycznej (PSD) z ALDE próbuje przejąć pełną kontrolę nad najważniejszymi instytucjami sądowymi i osłabić praworządność.

LUBLANA

Duża popularność, czas na reformy: Partie wchodzące w rządzącą koalicję zgodnie uznały, że biorąc pod uwagę ich wysoki poziom popularności, najwyższy czas na reformy w kraju. Rząd chce zreformować system emerytalny i służbę zdrowia, zajmie się również kwestiami podatkowymi oraz opieką społeczną.

ZAGRZEB

Praworządność przede wszystkim: Jak poinformował chorwacki minister sprawiedliwości Dražen Bošnjaković, priorytetem chorwackiej prezydencji w pierwszej połowie 2020 r. będzie praworządność. „Wierzymy w to, że wszystkie państwa członkowskie Unii muszą mieć w tym względzie wysokie standardy” – zaznaczył. Komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płc Vera Jourova podczas wizyty w kraju stwierdziła, że w kwestii reform wymiaru sprawiedliwości pozostaje jeszcze dużo do zrobienia.

Polskie mięso: Inspekcja weterynaryjna na granicy ze Słowenią zatrzymała ciężarówkę przewożącą mięso wątpliwej jakości. Zgodnie z wstępnymi informacjami, jest to polskie mięso na kebab, które zostało już wcześniej uznano za zainfekowane. Część mięsa została już wykorzystana.

BELGRAD

Belgrad wyemituje obligacje samorządowe: Wiceprezydent Belgradu Goran Vesić poinformował, że miasto przygotowuje się do wyemitowania obligacji samorządowych. Nie podał jednak szczegółów dotyczących warunków obligacji ani daty pierwszych emisji. Wiceprezydent poinformował również, że całkowita wartość projektów infrastrukturalnych na najbliższe dziesięć lat  w mieście wynosi około 12 miliardów euro.

EURACTIV NETWORK

Redakcja EURACTIV.com rozmawiała z członkami Europejskiej Partii Ludowej w całej Europie, by dowiedzieć się, czy ich zdaniem szef KE Jean-Claude Juncker poszedł za daleko, mówiąc, że Viktor Orban powinien być z niej wyrzucony. Z odpowiedzi wynika, że większość polityków ma w tej kwestie umiarkowane nastawienie i wolałaby, żeby Orban pozostał w ugrupowaniu. Przeczytaj więcej.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/the-capitals-codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-2/feed/ 0
Święta Bożego Narodzenia w UE https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/swieta-bozego-narodzenia-w-ue-4/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/swieta-bozego-narodzenia-w-ue-4/#respond Thu, 20 Dec 2018 14:57:35 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=59604 Święta Bożego Narodzenia są jednym z najważniejszych wydarzeń w roku dla mieszkańców Unii Europejskiej. Poszczególne kraje kultywują najróżniejsze tradycje świąteczne. Są też jednak zwyczaje, które pozostają wspólne dla całej Europy.

 

Zwyczaje kuchenne

Potrawy świąteczne w państwach Europy Środkowo-Wschodniej są w większości bardzo podobne. W Czechach na wigilijnym stole nie może zabraknąć zupy rybnej oraz smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną. Na Litwie i w Polsce najważniejszym zwyczajem jest natomiast łamanie się opłatkiem, który jest nieznany w innych regionach Europy.

W Bułgarii na wigilijnym stole musi znaleźć się suszona papryka nadziewana ryżem lub serem, kutia oraz kompot z suszonych owoców. Bardzo ważne miejsce na stole zajmuje też kołacz, w którym gospodyni zapieka monetę. Według tradycji ten, kto ją znajdzie będzie w następnym roku bogaty.

W przeciwieństwie do większości wschodnich krajów Unii, mieszkańcy starszych państw członkowskich nie poszczą w święta Bożego Narodzenia. Na stole belgijskim znaleźć można zarówno ostrygi, homary, jak i indyka. Głównym daniem jest zaś dziczyzna w sosie śliwkowym. W Danii nie może zabraknąć pieczonej kaczki lub gęsi faszerowanej suszonymi śliwkami. Francja zaś godzi te wszystkie tradycje i odpowiednio w Alzacji popularna jest pieczona gęś, w Burgundii – indyk, a w Paryżu – ostrygi.

Czas świąteczny

Również okres świąteczny jest różnie postrzegany w całej Unii. Zgodnie z tradycją święta Bożego Narodzenia zaczynają się w Bułgarii już 20 grudnia i trwają aż sześć dni. Wtedy to – w dniu Świętego Ignacego – kupuje się zazwyczaj choinkę. Ubiera się ją jednak – podobnie jak w Polsce – dopiero w Wigilię 24 grudnia. Za to w Hiszpanii okres świąt zaczyna się 22 grudnia wielką bożonarodzeniową loterią.

W Grecji natomiast wcale nie obchodzi się Wigilii, a jeśli już, to o bardzo późnej porze. Również w Holandii święta obchodzone są tylko 25 i 26 grudnia. Belgowie natomiast, oprócz Wigilii, świętują dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), a 26 grudnia jest już dla nich normalnym dniem pracy. U Czechów okres Bożego Narodzenia kończy się dopiero świętem Trzech Króli.

Wielokulturowe święta

W państwach UE mieszkają wyznawcy różnych wyznań i religii. Na przykład na Łotwie, liczącej niecałe dwa miliony mieszkańców, żyją zarówno luteranie, prawosławni, katolicy, jak i ateiści.

Wiele rodzin obchodzi więc święta dwukrotnie – w obrządku luterańskim i prawosławnym – obchodzonym dwa tygodnie później. Pomimo tego zarówno Luteranie, jak i katolicy Wigilię obchodzą 24 grudnia, a Boże Narodzenie w dniach 25 – 26 grudnia. Prawosławni obchodzą Wigilię 24 grudnia, a Boże Narodzenie dwa tygodnie później, w drugim tygodniu stycznia.

Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie, jednak jest to w Europie czas wolny dla wszystkich, również dla wyznawców innych religii. Muzułmanie – których mieszka w UE ok. 44 mln – poświęcają te dni dla rodziny, zaś ich część obchodzi wtedy „urodziny proroka Jezusa”, który jest jednym z 24 proroków biblijnych uznawanych przez Koran.

Pomimo wszystko razem

Pewne zwyczaje pozostają dla całej Europy wspólne. Jednym z nich jest śpiewanie kolęd. To Austriakom zawdzięczamy jedną z najbardziej znanych „Cicha noc, święta noc” (Stille Nacht, Heilige Nacht), która powstała w małej wiosce Oberndorf koło Salzburga w 1818 r.

Zwyczaj wprowadzania do domów bożonarodzeniowego drzewka rozpowszechnił się natomiast w Niemczech w XVIII w. i dopiero w XIX przeszedł na pozostałe kraje europejskie.

 

Zespół EURACTIV.PL życzy wszystkim czytelnikom – bez względu na pochodzenie i wyznanie religijne – wesołych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku spełnienia najskrytszych marzeń!

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/swieta-bozego-narodzenia-w-ue-4/feed/ 0
Kanada gospodarzem szczytu zorientowanego na reformę WTO https://www.euractiv.pl/section/gospodarka/news/kanada-gospodarzem-szczytu-zorientowanego-na-reforme-wto/ https://www.euractiv.pl/section/gospodarka/news/kanada-gospodarzem-szczytu-zorientowanego-na-reforme-wto/#respond Wed, 24 Oct 2018 14:44:40 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=57393 Rozpoczynające się dziś (24 października) spotkanie zorganizowano w celu ponownego podjęcia prób zreformowania międzynarodowego systemu handlowego, który coraz częściej doprowadza do napięć w relacjach między największymi gospodarkami świata.

 

W trwających dwa dni rozmowach udział wezmą przedstawiciele Kanady, Unii Europejskiej, Australii, Brazylii, Chile, Japonii, Korei Południowej, Kenii, Meksyku, Nowej Zelandii, Norwegii, Singapuru oraz Szwajcarii. W spotkaniu uczestniczyć będzie również Przewodniczący Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo.

Wielcy nieobecni

W Ottawie zabraknie jednak dwóch największych gospodarek świata, Stanów Zjednoczonych i Chin. Dennis Shea, ambasador USA przy WTO, skrytykował przedstawione przed szczytem kanadyjskie propozycje reform, które jego zdaniem nie zajmują wystarczająco silnego stanowiska wobec problemów międzynarodowego handlu.  Donald Trump oskarżał wcześniej Światową Organizację Handlu o niesprawiedliwe traktowanie jego kraju i postrzeganie Chin jako gospodarki rozwijającej się, pomimo jej pozycji w hierarchii globalnego handlu. Jednocześnie Stany Zjednoczone blokowały uprzednie próby konsultacji między członkami WTO, które miałyby rozwiązać ich spory.

Umowa handlowa UE-Wietnam zatwierdzona przez KE

Komisja Europejska poinformowała, że umowa handlowa między Unią Europejską a Wietnamem została zatwierdzona. Teraz musi ją przyjąć Parlament Europejski. Komisja chce, aby stało się to jak najszybciej.
 

Umowa handlowa między UE a Wietnamem zniesie niemalże wszystkie cła na towary będące przedmiotem …

Określenie problemów

Jak wspólnie zauważają Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Światowa Organizacja Handlu oraz Bank Światowy, niemożność zreformowania globalnego systemu wymiany handlowej w przeciągu ostatnich dwudziestu lat zablokowała możliwy wzrost światowego poziomu gospodarczego i walkę z ubóstwem. Jako sektory najpilniej potrzebujące reform wskazano rolnictwo i usługi. Organizacje wzywają do przyśpieszenia reform w szczególności w systemie WTO, gdyż miałyby one stanowić jedyną szansę na podtrzymanie korzyści płynących z wolnego handlu. Według oficjalnego stanowiska uczestników spotkania, głównymi jego tematami będą poprawa transparentności działań Światowej Organizacji Handlu oraz dostosowanie jej zasad do wymiany bazującej głównie na usługach, między innymi e-biznesie.

Polska i Czechy: Jak „odnowić” miks energetyczny?

Zarówno w Polsce, jak i w Czechach węgiel stanowi główny filar energetyki. W Polsce odpowiada za około 80 proc. wytwarzanej energii. W Czechach udział węgla w koszyku energetycznym jest dwa razy niższy ze względu na rosnące znaczenie energii jądrowej.
 

Oba kraje …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/gospodarka/news/kanada-gospodarzem-szczytu-zorientowanego-na-reforme-wto/feed/ 0
Rzecznik Generalny TSUE: EBC może kupować krajowe obligacje https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/rzecznik-generalny-tsue-decyzja-ws-zakupu-obligacji-krajowych/ https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/rzecznik-generalny-tsue-decyzja-ws-zakupu-obligacji-krajowych/#respond Tue, 09 Oct 2018 10:55:07 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=56714 Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE poparł program skupu obligacji Europejskiego Banku Centralnego, twierdząc, że bank nie przekracza swojego mandatu i jest zgodny z prawem unijnym.

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu tymczasowo poparł program nabywania aktywów sektora publicznego na rynkach wtórnych (PSPP), który został uruchomiony w 2015 r. w celu stymulowania wzrostu oraz przeciwdziałania deflacji w strefie euro. W ramach rynku wtórnego Europejski Bank Centralny dokonuje zakupu obligacji.

Europejski Bank Centralny: obecnie żadne z państw – kandydatów nie spełnia wszystkich wymogów wstąpienia do strefy euro

Żadne z siedmiu państw, które zobowiązały się do przyjęcia wspólnej waluty nie spełnia obecnie wszystkich warunków konwergencji. Do tych państw należą: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Szwecja i Węgry.
 

Według ostatnio przeprowadzonych przez Europejski Bank Centralny (EBC) badań, co prawda wszystkie …

Zastrzeżenia Niemiec

Niemiecki sąd federalny skierował sprawę do TSUE po tym, jak kilku wnioskodawców zakwestionowało program, twierdząc, że PSPP wykracza daleko poza uprawnienia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i narusza zakaz finansowania przedsięwzięć przez państwa członkowskie. Po dokonaniu oceny sprawy Rzecznik Generalny Trybunału Melchior Wathelet stwierdził, że „decyzja EBC ustanawiająca PSPP nie wywołała żadnych efektów, które miałyby jakikolwiek wpływ na jej zgodność z prawem”.

Wathelet bronił EBC, mówiąc, że program „nie narusza zakazu finansowania” i EBC nie przekroczył swojego mandatu. Program, jak przekonywał, nie daje EBC prawa do osiągnięcia skutku równoważnego z bezpośrednim zakupem długu publicznego w państwie członkowskim. Odnosząc się do zarzutów, że PSPP może zakłócić warunki emisji obligacji rządowych, rzecznik podkreślił, że program oferuje „wystarczające gwarancje, aby temu zapobiec”. TSUE potwierdził tym samym, że Rada Dyrektorów EBC decyduje o zakresie, rozpoczęciu, kontynuacji i zawieszeniu interwencji na rynkach wtórnych i jest zależna od innych programów skupu aktywów.

Komisja Europejska: polityka Donalda Trumpa nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu UE

Gospodarka UE najprawdopodobniej nadal będzie rosnąć w stabilnym tempie, jednak może ona odczuć negatywne konsekwencje w wyniku wprowadzonych ostatnio przez Donalda Trumpa zmian w polityce handlowej – sygnalizuje Komisja Europejska.
 

W porównaniu do wcześniejszych prognoz, KE nie skorygowała wartości PKB w strefie …

Brak negatywnego wpływu

Jednym z najbardziej nośnych politycznie argumentów przeciwko programowi EBC był jego rzekomy negatywny wpływ na gotowość państw członkowskich do opierania się o solidną politykę budżetową. Wathelet zdecydowanie sprzeciwiał się temu poglądowi, nalegając, aby zakupy w ramach programu były rozdzielane według kryterium innego niż sytuacja gospodarcza kraju.

„Programu PSPP nie można interpretować jako mechanizmu, który mógłby pomóc państwom członkowskim znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej” – podkreślił Wathelet.

UE ureguluje bitcoina?

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej chce opracowania globalnych regulacji dotyczących tzw. kryptowalut, w tym najpopularniejszej z nich – bitcoina. Valdis Dombrovskis, który w KE odpowiada za wspólną walutę oraz dialog społeczny postuluje, by to UE dała światu przykład i zajęła się tą …

Ostateczna decyzja w nadchodzących tygodniach

Strona niemiecka, która zgłosiła swoje wątpliwości co do programu, twierdzi jednak, że jego zakres leży nie tylko poza kompetencjami EBC, ale również podważa m.in. zasadę demokracji zapisaną w niemieckiej ustawie zasadniczej.

Zdanie Rzecznika Generalnego TSUE nie jest jednak wiążące i stanowi jedynie opinię, ale zazwyczaj jest zgodne z ostateczną decyzją i wyrokiem Trybunału, który zostanie wydany w najbliższych tygodniach.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/rzecznik-generalny-tsue-decyzja-ws-zakupu-obligacji-krajowych/feed/ 0
Europejski Trybunał Obrachunkowy ostrzega przed nadmiernymi oczekiwaniami co do funduszy europejskich https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/europejski-trybunal-obrachunkowy-ostrzega-przed-nadmiernymi-oczekiwaniami-co-do-funduszy-europejskich/ https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/europejski-trybunal-obrachunkowy-ostrzega-przed-nadmiernymi-oczekiwaniami-co-do-funduszy-europejskich/#respond Tue, 09 Oct 2018 10:41:31 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=56719 Europejski Trybunał Obrachunkowy zalecił, aby przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nie podnosić nadmiernie oczekiwań co do skutków wykorzystywania funduszy unijnych i  dopasować je do tego, w jakim stopniu jest obecnie realizowany budżet UE.

 

W 2017 r. kraje UE wydały jedynie 10-15 proc. niewykorzystanych jeszcze w tej perspektywie budżetowej środków. Jednak pomimo rosnącej liczby wyzwań państwa członkowskie nie poprawiają wykorzystania unijnych zasobów. Prezes Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) Klaus-Heiner Lehne ostrzegł, że „nie możemy dojść do sytuacji nadmiernego rozdymania obietnic”, podczas gdy kraje nie są w stanie wykorzystać dostępnych funduszy.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy państwa członkowskie i Parlament Europejski będą negocjować wieloletnie ramy finansowe (WRF), czyli długoterminowy budżet UE na lata 2021-2027. Lehne przekonuje, że to będzie właściwy sposób na odzyskanie zaufania obywateli, co jest istotne w obliczu rosnącej fali populizmu i poparcia dla antyeuropejskich partii.

Kwieciński: Nowe kryteria podziału wspólnego budżetu “niepotrzebnie dzielą UE”

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział wczoraj (5 września), że czynniki takie jak przyjmowanie uchodźców czy poziom bezrobocia – które mają być uwzględniane przy podziale unijnych pieniędzy – „nie są adekwatne” i “niepotrzebnie dzielą Unię Europejską”.

Skuteczniejsze wydawanie funduszy

4 października 2018 r. ETO opublikował wyniki swojej kontroli dotyczącej wydawania funduszy UE. Drugi rok z rzędu audytorzy przedstawili tzw. „opinię z zastrzeżeniami”, co oznacza, że ​​margines błędu w korzystaniu z funduszy unijnych nie był znaczący.

Poziom nieprawidłowości w wydatkach UE spadał w ubiegłym roku tak jak w latach poprzednich, osiągając 2,4 proc. całkowitych wydatków, w porównaniu z 3,1 proc. w 2016 r. i 3,8 proc. w 2015 r.

Według Lehne, państwa członkowskie i Komisja Europejska zmierzają „we właściwym kierunku” przy wdrażaniu budżetu UE, ale wciąż należy aktywnie wspierać projekty, w których zwracane są poniesione koszty, na przykład innowacje w ramach programu „Horyzont 2020”.

Przedstawiciele ETO nie tylko chcą monitorować sposób wydatkowania unijnych pieniędzy, ale częściej przyglądać się też wydatkom w poszczególnych sektorach lub programach, takich jak np. Erasmus+. Ze względu na mandat Trybunału do oceny wykorzystania funduszy UE ex-post, ocena skutków mogłaby zostać przeprowadzona jedynie w „ograniczony i bardzo ogólny sposób”, aby uniknąć „konfliktu interesów”.

Włochy grożą zawetowaniem nowej unijnej perspektywy budżetowej z powodu migrantów

Włoski wicepremier i jednocześnie minister rozwoju gospodarczego Luigi di Maio zagroził Brukseli zawetowaniem przez władze w Rzymie negocjacji nad kształtem nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej na lata 2021-2027. W ten sposób Włochy chcą wymusić zmiany w unijnej polityce migracyjnej. W tle …

Zaległości w płatnościach

Jeśli spojrzeć w przyszłość, jednym z głównych wyzwań związanych z realizacją budżetu UE jest rosnąca rozbieżność pomiędzy wysoką kwotą zobowiązań a niższą kwotą płatności. W 2017 r. zaległości w płatnościach wyniosły aż 267,3 mld euro.

Zaledwie około 2 proc. podjętych zobowiązań nie jest zrealizowanych do końca danych wieloletnich ram finansowych, co stanowi marginalny odsetek, który nie wystarczy do zmniejszenia rosnących zaległości w płatnościach. Jednak różne czynniki, w szczególności możliwość kontynuowania przez państwa członkowskie składania wniosków o realizację płatności w 3 lata po zamknięciu bieżących WRF, wydłuża de facto okres budżetowy do 10 lat.

Niemcy spodziewają się mniej pieniędzy z funduszy strukturalnych UE po 2020 roku

W następnym okresie budżetowym UE Niemcy otrzymają około 20 proc. mniej środków z funduszy strukturalnych UE. Zamiast tego więcej regionów będzie uprawnionych do korzystania z funduszy. Raport EURACTIV Niemcy.
 

Od maja stało się jasne, że Komisja Europejska chce ograniczyć kolejne …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/europejski-trybunal-obrachunkowy-ostrzega-przed-nadmiernymi-oczekiwaniami-co-do-funduszy-europejskich/feed/ 0
Komisja Europejska porzuca plany zwiększenia ambicji klimatycznych https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/komisja-europejska-porzuca-plany-zwiekszenia-ambicji-klimatycznych/ https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/komisja-europejska-porzuca-plany-zwiekszenia-ambicji-klimatycznych/#respond Fri, 05 Oct 2018 14:56:04 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=56657 Komisja Europejska zrezygnowała z planów zwiększenia celu redukcji emisji CO2 z 40 proc. do 2030 roku do 45 proc., jak podają niemieckie media. Bruksela podkreśla jednak, że formalnego podwyższenia celu nigdy tak naprawdę nie było.

 

W październiku 2014 r. przywódcy UE zgodzili się na ograniczenie emisji o 40 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. do końca następnej dekady (czyli do 2030 r.).

Komisarz UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete powiedział na początku tego roku, że UE osiągnie ograniczenie emisji o 45 proc. dzięki nowym przepisom dotyczącym odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, co sugerowało, że UE może uczynić tę deklarację prawnie wiążącą.

Jednak Komisja Europejska powiedziała EURACTIV, że KE nigdy nie ogłosiła oficjalnego wzrostu celu. Zmiana celu oznaczałaby konieczność porozumienie w Radzie UE, które wydaje się mało prawdopodobne, zważywszy na sprzeciw krajów takich jak Niemcy.

Według niemieckich mediów, zarówno Cañete, jak i przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker opowiadali się za bardziej rygorystycznymi celami w zakresie redukcji emisji, aby zaostrzyć unijną ochronę środowiska.

Wraz z innymi europejskimi grupami lobbingowymi Federacja Niemieckiego Przemysłu (BDI) przeciwstawiała się bardziej rygorystycznym celom, a kanclerz Angela Merkel ogłosiła: „Myślę, że powinniśmy najpierw trzymać się celów, które już ustaliliśmy dla siebie. Nie sądzę, że stałe wyznaczanie sobie nowych celów ma sens”.

Niemcy mają problem z osiągnięciem miliona aut elektrycznych

Dopiero w 2022 roku, a więc dwa lata później niż dotychczas przewidywano, po niemieckich drogach jeździć będzie milion samochodów elektrycznych. Do tego czasu w kraju musi być już 77 tys. punktów ładowania „elektryków” – wylicza niemiecka organizacja w której pracach …

Niemiecki sprzeciw

Organizacja pozarządowa Germanwatch twierdzi, że ​​głównym powodem rzekomego wycofania się Cañete z tego pomysłu był sprzeciw ze strony niemieckiego rządu.

„Niszczycielski okres suszy tego lata jeszcze się nie skończył, ale niemiecki rząd już torpeduje potencjalny sukces na zbliżającym się szczycie klimatycznym w Katowicach, w Polsce” – powiedział Christoph Bals, dyrektor polityczny Germanwatch. Jego zdaniem, Niemcy działają jak hamulec pociągu towarowego, jeśli chodzi o podnoszenie ambicji klimatycznych.

„Rzeczywisty postęp w zbliżających się negocjacjach klimatycznych ONZ jest mało prawdopodobny bez europejskiego komunikatu o znacznym zwiększeniu mało ambitnego celu klimatycznego UE na 2030 r.” – powiedział.

Bals dodał, że odrzucenie przez Berlin zarówno unijnych celów emisji samochodów, jak i sugestii komisarza Cañete w ciągu zaledwie kilku dni oznacza również, że Berlin nie popiera już zgody na „definitywne” osiągnięcie niemieckich celów klimatycznych na 2030 rok.

„Niemcy nie mogą osiągnąć własnych celów klimatycznych bez ambitnych europejskich celów dotyczących klimatu i transportu. Rząd federalny powinien teraz pokazać, w jaki sposób osiągnie swój cel klimatyczny na 2030 r.” – powiedział. Bals wezwał również Berlin, by nie porzucał europejskich partnerstw, takich jak francusko-niemieckie w sprawie klimatu i środowiska.

Oba kraje uzgodniły w czerwcu, że UE spełni zobowiązanie dostosowania swojego celu klimatycznego na okres do 2030 r. na szczycie w Katowicach.

„Rząd federalny musi teraz wyjaśnić, że ta umowa ma zastosowanie. W przeciwnym razie zagraża to także współpracy francusko-niemieckiej” – powiedział Bals.

UE przyznaje się do błędu w sprawie niemieckich elektrowni węglowych

Decyzje UE o zatwierdzeniu wsparcia państwa dla elektrowni rezerwowych we Francji, Niemczech, Polsce, Włoszech i Grecji będą musiały zostać poddane rewizji w świetle trwającej reformy przepisów dotyczących europejskiego rynku energii elektrycznej – poinformowała w zeszły wtorek Komisja Europejska (4 września), …

Stanowisko Germanwatch bez komentarza rządu

Niemieckie ministerstwo gospodarki i energii poinformowało EURACTIV, że nie chce komentować stanowiska Germanwatch.

Zamiast tego podkreślono, że porozumienie koalicyjne z Francją zawiera wyraźne zobowiązanie do realizacji celów klimatycznych uzgodnionych na podstawie konwencji krajowych, europejskich i dotyczących zmian klimatycznych, a także ma wyraźne powiązanie z planem działania w zakresie klimatu na rok 2050 i wytyczonymi tam celami sektorowymi, tak aby cel na rok 2030 został osiągnięty w każdym przypadku.

„Komisja ds. wzrostu, zmian strukturalnych i zatrudnienia, która obecnie przygotowuje wnioski, odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji o tym, jakie działania należy podjąć w sektorze energetycznym, co ma również wpływ na przemysł i sektor budowlany. Nie możemy przewidzieć tych procesów politycznych” – można przeczytać w odpowiedzi niemieckiego ministerstwa energii.

Zwrócono również uwagę, że Peter Altmaier, niemiecki minister ds. gospodarczych i energii, już skomentował wnioski Komisji dotyczące limitów emisji CO2 dla samochodów na poziomie UE, podkreślając, że popiera on wnioski Komisji i uważa je za ambitne.

Hiszpania za limitami w sprawie węgla

Hiszpański rząd rozpoczął likwidację pomocy państwa dla energetyki węglowej, twierdząc, że popiera plan Komisji Europejskiej odnośnie wprowadzenia zakazu tzw. wynagrodzeń za zdolności wytwórcze dla zakładów emitujących więcej niż 550g dwutlenku węgla na kilowatogodzinę.
 

Teresa Ribera, minister transformacji ekologicznej, ogłosiła komunikat podczas …

]]>
https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/komisja-europejska-porzuca-plany-zwiekszenia-ambicji-klimatycznych/feed/ 0
Słoma zdrożeje przez susze w Europie https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/sloma-zdrozeje-przez-susze-w-europie/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/sloma-zdrozeje-przez-susze-w-europie/#respond Mon, 13 Aug 2018 08:24:18 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=54853 Upały i susze przekładają się na zmniejszone plony. W efekcie hodowcy bydła płacą coraz więcej za słomę.

 

Wyższe ceny wywierają jeszcze większą presję na rolników, którzy jednocześnie muszą zmagać się z konsekwencjami wyjątkowo trudnego lata. Wielu z nich musiało kupować więcej siana na paszę, ponieważ trawa, na której zwykle pasą się ich stada, nie urosła.

Zabójcze lato

Niektórzy przewidują tysiące euro dodatkowych kosztów, nawet w przypadku stosunkowo niewielkiego stada, co przełoży się na stratę.

„Jeśli spojrzymy na cenę paszy i słomy, to jestem przekonany, że w tym roku stracimy pieniądze [na bydło]” – powiedział David Barton, rolnik posiadający gospodarstwo w centralnej Anglii. Słoma pszenna, która zwykle kosztuje 39 euro za tonę, obecnie kosztuje prawie trzy razy więcej – niemal 111 euro. Dodatkowo Barton będzie musiał płacić około 89 euro dziennie za wyżywienie swoich 173 sztuk bydła, ponieważ nie ma już trawy.

Włochy: Strajk robotników rolnych spoza UE

Pochodzący spoza Unii Europejskiej pracownicy włoskich plantacji sprzeciwiają się fatalnym warunkom pracy i bardzo niskim płacom. W proteście wspierają ich włoskie związki zawodowe. Do strajku doszło po tym, jak w dwóch oddzielnych wypadkach zginęło w sumie 16 imigranckich robotników rolnych.
 
„Nie …

Barton szacuje dodatkowe wydatki w wysokości około 7800 euro w ciągu trzech miesięcy. Największym kosztem będzie jednak utrata produkcji mięsa, ponieważ jego bydło nie będzie spełniało odpowiednio dużej wagi.

„Mają wystarczającą ilość żywności, ale aby naprawdę rosły [tak jak w normalnym roku], potrzebują trawy, a obecnie jej nie mamy. Strata w produkcji będzie więc znacząca” – powiedział.

Ucierpieli wszyscy

Niedobory słomy stanowią tylko ułamek większego problemu zmniejszonych zbiorów zbóż w Europie spowodowanych wysokimi temperaturami i ograniczonymi opadami deszczu.

W Niemczech uprawy słomy znacząco spadły w wyniku suszy i najwyższych temperatur w lipcu od 1881 r. Plony w niemieckim landzie Schleswig-Holstein spadły od 20 do 40 proc.„Brakuje nam ogromnej ilości słomy i to już nie tylko w paszach” – powiedział Peter Levsen Johannsen, dyrektor generalny izby rolnictwa w Schleswig-Holstein.

„Są regiony, w których słoma jest już droższa od ziarna” – dodał, zauważając, że ceny słomy w północnych Niemczech podwoiły się w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Ziarno przeznaczone do spożycia przez ludzi może zazwyczaj kosztować cztery do pięciu razy więcej niż słoma, chociaż zależność ta jest różna. Analitycy stwierdzili, że rosnące koszty nakładów mogą prowadzić do wyższych cen w sklepach.

John Lancaster, szef unijnego biura doradztwa mleczarskiego w firmie INTL FCStone, powiedział, że sprzedawcy detaliczni chcą utrzymać ceny mleka na stabilnym poziomie, ale mogą je podnieść na masło lub ser.

„W Danii sucha pogoda i upał oznaczają, że zbiory słomy będą prawdopodobnie o połowę mniejsze  niż zwykle” – powiedział Troels Toft, dyrektor ds. upraw w duńskim stowarzyszeniu rolniczym DAFC.

„Ceny w niektórych regionach wzrosły dwukrotnie do około 120-150 euro za tonę” – powiedział. „Ale popyt jest bardzo wysoki i duńscy rolnicy starają się zebrać wszystkie możliwe plony. W tym roku nic nie pozostanie na polach”.

W Szwecji przewiduje się najniższe zbiory od 25 lat. „Mamy części kraju, w których brakowało deszczu przez ostatnie 90 dni” – powiedziała Kristina Gustafsson, dyrektor jednostki paszowej w dużej szwedzkiej spółdzielni rolniczej Lantmannen. „Mamy rolników, którzy kompletnie nie mają pasz.”

W drodze do Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku

W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane plany wobec Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na okres po 2020 r. W świetle brexitu i pojawienia się nowych priorytetów, takich jak bezpieczeństwo i migracje, Komisja zaproponowała 5-proc. cięcie budżetu WPR, co …

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw (PROFEL) sektor warzywny w UE również został poważnie poszkodowany panującymi suszami. „Przez gorącą i suchą pogodę ciągnącą się przez cały lipiec w większości części kontynentu, uprawy warzyw poważnie cierpią, a plony gwałtownie spadły. Dzisiaj sytuacja plantatorów i przetwórców warzyw jest najpoważniejsza od ostatnich czterdziestu lat”, podało stowarzyszenie w oświadczeniu.

Susza dotknęła też polskich rolników. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje straty na ponad 1,2 mld złotych – na dzień 8 sierpnia. Poszkodowanych przez klęskę zostało ok. 135 tys. gospodarstw rolnych, głównie w województwie wielkopolskim.

Bruksela reaguje

Komisja Europejska podjęła w ubiegłym tygodniu decyzję o umożliwieniu rolnikom większej elastyczności we wdrażaniu ekologicznych – „zielonych” – wymogów mających na celu redukcję ciężaru środowiskowego rolnictwa, ochronę bioróżnorodności i oszczędzanie zasobów wodnych. Zdaniem organizacji ekologicznych, w tym Greenpeace, rozwiązanie to jest krótkowzroczne, bo choć odciąży rolników w krótkim okresie, w dłuższym przełoży się dla nich na jeszcze trudniejsze warunki środowiskowe.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/sloma-zdrozeje-przez-susze-w-europie/feed/ 0
W drodze do Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/linksdossier/w-drodze-do-wspolnej-polityki-rolnej-po-2020-roku/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/linksdossier/w-drodze-do-wspolnej-polityki-rolnej-po-2020-roku/#respond Tue, 31 Jul 2018 14:34:37 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=linksdossier&p=54386 W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane plany wobec Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na okres po 2020 r. W świetle brexitu i pojawienia się nowych priorytetów, takich jak bezpieczeństwo i migracje, Komisja zaproponowała 5-proc. cięcie budżetu WPR, co wywołało silną reakcję ze strony rolników w UE oraz społeczności ekologów.

 

Czy te plany doprowadzą do destabilizacji dochodów europejskich rolników, a jednocześnie pomogą w realizacji unijnych celów związanych z ochroną klimatu?

Zastrzeżenie: Ten projekt został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla jedynie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tej publikacji.

Zarys Wspólnej Polityki Rolnej

Zainaugurowana w 1962 r. Wspólna Polityka Rolna (WPR) to system unijnych programów i dotacji dla rolnictwa stanowiących największą część wydatków budżetowych UE – prawie 40 proc. obecnego budżetu, a aż niemal 70 proc. w latach 70. XX wieku.

WPR była zawsze pracą w toku. Reformy rozpoczęte w latach 90. XX wieku miały na celu stopniowe wycofywanie nieużytecznych kwot produkcyjnych. W 2003 r. podjęto działania mające na celu „oddzielenie” dotacji od określonych upraw lub produktów, chociaż umowa uzgodniona 26 czerwca 2013 r. – i ostatecznie wdrożona w 2015 r. – zmieniła to.

W latach 2014-2020 wprowadzono szereg środków mających na celu uproszczenie polityki i ograniczenie biurokracji. W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane plany Wspólnej Polityki Rolnej na okres po 2020 r.

Ponad 3 mld euro mniej dla Polski z WPR?

Nawet 3 mld euro mniej ma otrzymać Polska w latach 2021-27 na rozwój obszarów wiejskich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej – uprzedza Polskie Radio powołując się na źródła w Brukseli. Zapowiada także cięcia dopłat bezpośrednich dla rolników.

Nowy model wdrażania WPR

Instytucje unijne zostały szczególnie skrytykowane za propozycję nowego ,,modelu wdrażania”, który daje państwom członkowskim znacznie więcej swobody w zakresie kreowania ,,własnej WPR” dostosowanej do różnych potrzeb krajowych. Wiele osób stwierdziło, że dzięki tym propozycjom WPR zostanie ,,znacjonalizowana”,  choć dla Komisji jest to część modernizacji i uproszczenia polityki.

Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, zapowiedział, że WPR będzie  uproszczona: ,,Zapewnimy rzeczywistą subsydiarność państwom członkowskim, tworząc bardziej odporny sektor rolny w Europie; oraz nadamy bardziej ekologiczny charakter WPR”. Stolice państw członkowskich będą tworzyć własne strategie krajowe, które muszą być zgodne z ogólnymi celami wyznaczonymi przez UE. Komisja następnie zatwierdzi każdy plan w celu zapewnienia spójności i ochrony jednolitego rynku, a wyniki poszczególnych krajów będą pod ścisłą kontrolą.

„Będziemy wymagać ,,planów WPR” dla każdego kraju, ze szczegółową analizą środków zaproponowanych w celu osiągnięcia celów i alokacji środków na te działania. Te plany WPR zostaną zatwierdzone przez Komisję, zapewniając w ten sposób równe szanse w całej UE”, powiedział komisarz ds. rolnictwa  w rozmowie z EURACTIV.

Parlament Europejski nie jest pozytywnie nastawiony do propozycji Komisji Europejskiej. Komisja ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (AGRI) podkreśliła, że każdej dodatkowej zasadzie pomocniczości powinno towarzyszyć utrzymanie silnych wspólnych ram regulacyjnych.

„Struktura nakreślona [przez KE] może sprawić, że WPR będzie całkowicie technokratyczna” – powiedział eurodeputowany Europejskiej Partii Ludowej (EPP), Michel Dantin.

Większa pomocniczość stanowi ryzyko ,,znacznego zwiększenia biurokratycznej złożoności” WPR, zauważył eurodeputowany Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D), Paolo de Castro.

Komisja ds. Rolnych Parlamentu Europejskiego nie będzie już negocjować przyszłości WPR samodzielnie

Szefowie grup politycznych w Parlamencie Europejskim zadecydowali w czwartek (5 lipca) o przyznaniu Komisji ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) „wspólnych kompetencji” z Komisją ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) w kwestii środowiskowych aspektów we Wspólnej …

Płatności bezpośrednie i rozwój obszarów wiejskich

Dążąc do zapewnienia większej elastyczności we wdrażaniu strategii krajowych, Komisja stwierdziła, że ​​państwa członkowskie będą miały możliwość przesunięcia do 15 proc. swoich środków w ramach WPR między dwa filary, płatności bezpośrednich i rozwoju obszarów wiejskich.

Komisja priorytetowo traktuje ochronę płatności bezpośrednich w nowym budżecie, by zapewnić stabilne dochody rolnikom i pozostawić drobnych producentów bez większych strat. W rezultacie płatności bezpośrednie nie będą niższe o więcej niż 4 proc. w przypadku żadnego z państw członkowskich.

Płatności bezpośrednie zostaną obniżone do 60 000 euro i ograniczone dla płatności powyżej 100 000 euro na gospodarstwo. Ponadto małe i średnie gospodarstwa otrzymają wyższy poziom wsparcia na hektar, a państwa członkowskie będą musiały przeznaczyć co najmniej 2 proc. środków na płatności bezpośrednie na pomoc młodym rolnikom na starcie ich działalności.

Rolnicy w UE sprzeciwili się tym propozycjom, mówiąc, że dochody rolników już są ograniczone – to prawie 40 proc. poniżej przeciętnych dochodów UE w innych sektorach gospodarki.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi konsekwencjami tych propozycji. Płatności bezpośrednie, które są najlepszym i zdecydowanie najbardziej skutecznym sposobem na ustabilizowanie dochodów rolników i pomagają im lepiej zarządzać ryzykiem związanym z przychodami, są coraz bardziej niszczone w ramach tej propozycji. Sprzeciwiamy się ograniczeniom lub zmniejszaniu płatności zawartym w propozycjach Komisji” – powiedział Joachim Rukwied, przewodniczący Copa-Cogeca, unijnego związku rolników.

Farm Europe, think tank specjalizujący się w zagadnieniach związanych z rolnictwem, oszacował, że ​​dochody rolników zmniejszą się od 16 do 20 proc., co ostatecznie doprowadzi do masowego opuszczania obszarów wiejskich.

W zakresie rozwoju obszarów wiejskich, Komisja zaproponowała 10-procentowe cięcia. Pokrycie wywołanej nimi luki finansowej będzie w gestii państw członkowskich. ,,Jeśli państwo członkowskie zdecyduje się wypełnić tę lukę, nie będzie cięcia w rozwoju obszarów wiejskich, a rolnicy nie ucierpią” – podkreślił komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan.

Biorąc jednak pod uwagę, że budżety publiczne już są napięte, nie wiadomo, w jaki sposób państwa członkowskie zareagują na to wyzwanie.

W międzyczasie koalicja państw członkowskich pod przewodnictwem Francji zareagowała negatywnie na zaproponowane przez Komisję cięcia, a dzięki ,,deklaracji madryckiej” wezwała do utrzymania budżetu WPR na obecnym poziomie. Ostatnio także Niemcy dołączyły do ​​tej grupy krajów. ,,Cieszę się, że Niemcy przyłączyły się do nas w opozycji do zaproponowanego przez Komisję budżetu dotyczącego WPR. Wspólny głos francusko-niemiecki jest niezbędny, by zagwarantować europejską wartość dodaną tej ważnej polityki unijnej”, powiedział francuski minister rolnictwa Stéphane Travert.

Jakie finansowanie WPR po 2020 r.?

Jaki kształt powinna przybrać w nowej siedmioletniej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 Wspólna Polityka Rolna? Dotychczasowe informacje jakie napływają z Komisji Europejskiej, choćby z komunikatu KE z końca ubiegłego roku czy z zaprezentowanej na początku maja wstępnej propozycji na …

WPR i zmiany klimatu

Organizacje pozarządowe zajmujące się środowiskiem twierdzą, że w związku z nowym modelem polityki i proponowanymi cięciami trudno będzie osiągnąć cele klimatyczne. Organizacje pozarządowe stwierdziły, że zwiększenie uprawnień decyzyjnych państw członkowskich w WPR zabije zobowiązanie UE w ramach Porozumienia Paryskiego.

„Reforma pozostawia osiągnięcie celów UE myśleniu życzeniowemu, zakładając, że państwa członkowskie będą mieć na celu dobro publiczne ponad partykularnymi interesami. Ostatnie 20 lat wdrażania WPR pokazuje, że jeśli skorzystamy z tej opcji, ministrowie rolnictwa będą mieć skłonność do słuchania do potężnego lobby rolnego”, powiedziała organizacja prośrodowiskowa BirdLife Europe. „Perspektywa zwiększonej subsydiarności bez zwiększonej odpowiedzialności podnosi prawdopodobieństwo wyścigu na dno, gdzie każdy kraj próbuje konkurować z innymi poprzez subsydia produkcyjne” – dodała.

Komisja twierdzi, że ustanowiła ambitniejsze cele w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Podkreśla, że nowa WPR będzie wymagać od rolników lepszej realizacji unijnych założeń dzięki środkom obowiązkowym, jak i zachętom:

  • Płatności bezpośrednie uzależnione od zwiększonych wymagań środowiskowych i klimatycznych;
  • Każde państwo członkowskie będzie musiało oferować programy ekologiczne wspierające rolników w wykraczaniu poza obowiązkowe wymogi, finansowane z części ich krajowych środków na płatności bezpośrednie;
  • Przynajmniej 30 proc. krajowych środków przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich zostanie wykorzystanych na działania w zakresie środowiska i klimatu;
  • Oczekuje się, że 40 proc. ogólnego budżetu WPR przyczyni się do działań związanych z ochroną klimatu.

Dr Bérénice Dupeux, analityczka ds. rolnictwa w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska (European Environmental Bureau), przewiduje, że ​propozycje Komisji okażą się niepowodzeniem w zakresie środowiska, ponieważ państwa członkowskie nie są proszone w raportach o ukazanie wyników, ale pytane o to, ile wydają w ramach konkretnych programów i ilu rolników bierze w nich udział.

Tassos Haniotis, Dyrektor ds. Strategii i Analizy Polityk w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej (DG AGRI), zauważył, że obawy przed ponowną nacjonalizacją i większą elastycznością dla państw członkowskich wynikają z faktu, że punktem wyjścia jest obecna polityka, a nie to, co chcemy robić w przyszłości.

„Jeśli wszyscy się zgadzamy, że cele, które musimy osiągnąć, są wspólne i konkretne, sposób ich realizacji wymaga trzech poziomów odpowiedzialności” – powiedział Haniotis. ,,Komisja, która musi ustalić ogólne ramy; państwa członkowskie, które muszą podejmować decyzje, by rozwiązywać problemy w regionach; oraz rolnicy, którzy powinni wnieść swój wkład, ponieważ nie jest to tylko zobowiązanie, ale szansa na dostosowanie się do zmian klimatycznych” – podkreślił.

„Na koniec dnia WPR musi rozwijać rolnictwo w sposób efektywny w stosunku do zasobów, a jednocześnie produktywny i spełniający potrzeby społeczne w odniesieniu do żywności. Nie możemy patrzeć na zmiany klimatyczne tylko za pomocą nowych technologii. Jeśli nie wprowadzimy innowacji biorąc pod uwagę, że produkcja zwierzęca jest źródłem znaczącej części emisji, jeżeli nie zrestrukturyzujemy naszego sektora rolnego, strukturalnie nie technologicznie, to nie wywiążemy się z naszych międzynarodowych zobowiązań” – ostrzegła Bérénice Dupeux.

W międzyczasie 5 lipca przywódcy grup politycznych w Parlamencie Europejskim przyznali Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego w PE (ENVI) „dzieloną kompetencję” wraz z Komisją ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) w zakresie aspektów środowiskowych na okres po roku 2020. Oznacza to w praktyce, że europosłowie z komisji ENVI będą mieli większy wpływ na przyszłą WPR i będą w stanie naciskać na „bardziej zieloną” politykę.

Rozwiązanie to zostało ciepło przyjęte przez organizacje pozarządowe, choć rolnicy nalegali, by propozycja WPR pozostała w kompetencjach Komisji AGRI.

UE wprowadzi zakaz pestycydów szkodliwych dla pszczół

Państwa członkowskie poparły pomysł Brukseli, by niemal całkowicie zakazać stosowania na terenie UE trzech pestycydów, określanych jako neonikotynoidy. Powodem tej decyzji jest ich szkodliwość dla pszczół. Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.
 
Pszczoły pomagają zapylać nawet 90 proc. …

Innowacje

Komisja postanowiła również przeznaczyć 10 miliardów euro na badania i innowacje w dziedzinie żywności, rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i biogospodarki w ramach programu Horizon Europe. Decyzja jest ukłonem w stronę przemysłu biotechnologicznego, który apeluje do unijnych decydentów o więcej innowacji w sektorze rolnym. Można się spodziewać, że dyskusja na temat innowacyjności rolnictwa w UE będzie miała coraz większe znaczenie w nadchodzącym czasie.

Jednym z przykładów jest trwająca debata na temat tzw. nowych technik hodowli roślin (NPBT). Termin NPBT oznacza pewne metody naukowe inżynierii genetycznej roślin w celu wzmocnienia cech, takich jak odporność na suszę i na szkodniki. Przedstawiciele przemysłu rolno-spożywczego twierdzą, że rośliny uzyskane za pomocą tych technik mogą być również produktem konwencjonalnych technik krzyżowania, które naśladują naturalne procesy, a zatem nie mogą być uważane za GMO. Organizacje pozarządowe zajmujące się środowiskiem, ostrzegają, że przemysł rolno-spożywczy chce wprowadzić produkty GMO do Europy tylnymi drzwiami.

Komisja wyjaśniła, że ​​sprawa dotyczy interpretacji prawnej, ale zauważa, że ​​potrzebna jest szersza refleksja nad innowacją. „Czekamy na orzeczenie Trybunału w trybie prejudycjalnym. Ogólnie rzecz biorąc, szersza refleksja UE nad nowymi technikami hodowli i innowacjami w sektorze nasion jest potrzebna. Decyzja Trybunału będzie okazją do wyjaśnienia niektórych aspektów sprawy”, powiedział EURACTIV przedstawiciel Komisji.

Spory o rolnictwo zakłócą handlowy rozejm na linii UE-USA?

Jednym z elementów handlowej ugody, jaką zawarli w środę prezydent USA i przewodniczący Komisji Europejskiej było unijne zobowiązanie do sprowadzania większej ilości amerykańskiej soi do UE. USA mają kłopot ze sprzedawaniem jej m.in. na rynku chińskim. Z Waszyngtonu płyną jednak …

USA atakują WPR

Kolejną kwestią, który przyprawia unijnych decydentów o ból głowy jest polityka amerykańskiej administracji wobec WPR. Analitycy sugerują, że rosnący amerykański protekcjonizm nie pozostanie bez wpływu na WPR. Waszyngton jest gotowy na nałożenie ceł na importowane hiszpańskie oliwki po stwierdzeniu ich dumpingu na rynku amerykańskim. Według analityków ta sprawa może otworzyć puszkę Pandory, ponieważ stanowi zły precedens prawny dla produktów z krajów UE. Istnieją obawy, że Waszyngton może ostatecznie zakwestionować ważność systemu WPR dla innych produktów, od francuskiego wina po włoski ser.

,,Argument, który USA stosują, by ukarać hiszpańskie oliwki, może być systematycznie stosowany jako przepis na wszystkie pozostałe sektory, w których rolnicy otrzymują płatności bezpośrednie”, powiedział serwisowi EURACTIV Joao Pacheco z think-tanku Farm Europe.

Stanowiska organizacji

Plany Komisji nie zapewniają ochrony zdrowia, środowiska i klimatu. UE wspiera przemysł rolniczy miliardami rocznie. Minimum, którego ludzie się spodziewają, to że te inwestycje pomogą osiągnąć cele klimatyczne i środowiskowe oraz dostarczą zdrowej żywności – podkreślił dyrektor ds. polityki rolnej Greenpeace w UE Marco Contiero.

„Parlament Europejski i nasze rządy muszą ustalić priorytety WPR i przestać kierować pieniądze do kilku dużych właścicieli ziemskich i gospodarstw fabrycznych. Każdy z nas ma prawo wiedzieć, że to, co jemy, nie jest efektem okrucieństwa w stosunku do zwierząt, nie zanieczyszcza wody,  nie ociepla naszej planety lub nie wywołuje u nas chorób „- dodał.

„Biorąc pod uwagę fatalną sytuację dochodową rolników, nie możemy zgodzić się z faktem, że tak wysoki odsetek płatności bezpośrednich jest przeznaczony na cele związane ze zmianą klimatu w ramach pierwszego filaru, ponieważ przyczyni się to do dalszego zmniejszenia ich rentowności. Zrównoważenie gospodarcze ma kluczowe znaczenie dla wprowadzenia przez rolników większej ilości innowacji w kwestii środowiska i klimatu ” – powiedział Joachim Rukwied, ostrzegając przed masowym opuszczaniem terenów rolnych przez rolników.

Farm Europe, opracowało analizę, w której stwierdzono, że nowy model zarządzania jest ,,trudny”, ponieważ oznacza w praktyce przyznanie Komisji Europejskiej większej ilości uprawnień. „Proponowana zmiana paradygmatu sprawi, że kompetencje do tworzenia WPR i wizji przyszłości rolnictwa UE staną się wyłącznym uprawnieniem Komisji Europejskiej, by zatwierdzać, bądź nie, każdą strategię krajową lub regionalną.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/linksdossier/w-drodze-do-wspolnej-polityki-rolnej-po-2020-roku/feed/ 0
Lokalne smakuje lepiej: Krótkie łańcuchy dostaw w Europie https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/special_report/krotkie-lancuchy-dostaw-zywnosci/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/special_report/krotkie-lancuchy-dostaw-zywnosci/#respond Sat, 30 Jun 2018 14:37:35 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=special_report&p=53465 Rozwój krótkich łańcuchów dostaw żywności – a więc bez pośredników między rolnikiem i konsumentem – to zdrowsze jedzenie od lokalnych producentów oraz sprawiedliwsze wynagrodzenie dla rolnika. Dziś, na rynku konwencjonalnym otrzymuje on zaledwie 21 proc. ceny płaconej przez klienta supermarketu.

Drobni producenci mają już na starcie słabą pozycję negocjacyjną w stosunku do dużych przetwórców żywności, handlowców, sklepów hurtowych i dużych sieci detalicznych. A zazwyczaj to właśnie „wielcy gracze” zapewniają jedyną możliwość dostępu do rynku.

W 2015 r. 15 proc. rolników sprzedało co najmniej połowę swoich produktów poprzez krótkie łańcuchy dostaw – bezpośrednio klientom lub przez maksymalnie jednego pośrednika. A że Europejczycy coraz bardziej interesują się tym, co mają na talerzu, a także wzrasta ich świadomość ekologiczna, rośnie również zapotrzebowanie na współpracę z lokalnymi wytwórcami. W tym Raporcie Specjalnym przedstawiamy najciekawsze przykłady skracania łańcuchów dostaw w Europie, takich jak kooperatywy spożywcze i zakupowe w Polsce, współpraca francuskich stołówek z rolnikami po sąsiedzku, czy berlińskie i brukselskie markety miejskie korzystające z… akwaponiki, rewolucjonizującej rolnictwo miejskie. Zapraszamy do lektury!

Redakcja EURACTIV.pl

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/special_report/krotkie-lancuchy-dostaw-zywnosci/feed/ 0
Europa musi postawić na krótkie łańcuchy dostaw https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/opinion/europa-musi-postawic-na-krotkie-lancuchy-dostaw/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/opinion/europa-musi-postawic-na-krotkie-lancuchy-dostaw/#respond Sat, 30 Jun 2018 07:12:07 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=opinion&p=53376 Europa powinna postawić na krótkie łańcuchy dostaw chroniąc lokalnych producentów przed wielkimi korporacjami, uważają europosłowie Maria Heubuch i Bart Staes*.

 

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej Europejczyków preferuje regionalne produkty żywnościowe dobrej jakości, co potwierdza tegoroczne badanie Eurobarometru. Ponad trzy czwarte ankietowanych bierze pod uwagę regionalne i lokalne aspekty produktów przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Ponadto prawie 9 na 10 osób popiera wzmocnienie roli rolników w łańcuchu dostarczania żywności. Również Komisja Europejska przyznaje, że dotychczasowe łańcuchy dostaw żywności “rzadko są korzystne dla rolników”. Rolnicy i małe kooperatywy spożywcze często są bowiem zależne w procesie przetwórstwa i dystrybucji od silnych rynkowych graczy i w rezultacie padają ofiarami niesprawiedliwych praktyk handlowych.

Państwa UE zdecydują o krótkich łańcuchach dostaw żywności

Kwestia rozwoju krótkich łańcuchów dostaw żywności (SFSC) stale zyskuje w UE na popularności. Lokalna produkcja i konsumpcja są postrzegane jako sposób na osiągnięcie sprawiedliwszych wynagrodzeń dla rolników i wyższej jakości lokalnych produktów żywnościowych.
 

Jednak zmniejszenie funduszy UE przeznaczonych na wspólną politykę …

Alternatywny model biznesowy

Krótkie łańcuchy dostaw są dobrą alternatywą dla niesprawiedliwych i niezrównoważonych “modeli biznesowych”. Występuje w nich maksymalnie jeden pośrednik. Krótkie łańcuchy dostaw obejmują systemy rolnictwa wspierane przez społeczność, targi lokalnych rolników, a także sady, gdzie można własnoręcznie zebrać owoce. Ponownie łączą one mieszkańców miast i społeczności wiejskie oraz przynoszą wiele korzyści dla środowiska, zdrowia i miejsc pracy. Mimo to, są to rozwiązania wciąż zaniedbane przez politykę unijną.

Wspólna Polityka Rolna (WPR) udziela wsparcia na zakładanie i rozwój krótkich łańcuchów dostaw, jak również rynków lokalnych, promocję, informowanie i działania doradcze. Jest to jednak niewielkie pocieszenie, biorąc pod uwagę wielkość wsparcia dla dużych korporacji żywnościowych, które znacząco przewyższa te programy.

Cyfrowy rynek rolny

Dziś rolnicy otrzymują zaledwie 21 proc. ceny detalicznej, którą klienci płacą w supermarketach. Cyfrowe rynki rolne mają szansę zagwarantować lokalnym rolnikom i producentom znacznie sprawiedliwsze warunki niż zdominowany przez większe firmy handlowe “wolny” rynek. A konsumentom większy wybór i lepszą …

Lepsza żywność i rozwój społeczności lokalnych

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób krótkie łańcuchy odpowiadają na wyzwania obecnego systemu żywności. W ich ramach konsumenci otrzymują świeższe, bardziej różnorodne jedzenie lepszej jakości, o większej wartości odżywczej. Aktywnie kształtują i wspierają miejsca pracy w regionach, ich żywotność i spójność. Również ich ślad środowiskowy i zależność od monotonnych ofert korporacyjnych są niższe. Geograficzna i społeczna bliskość do producenta rolnego i jego gospodarstwa ułatwia (ponowne) odkrycie, jak wygląda produkcja żywności. Dobry przykład może stanowić wspierany przez społeczność projekt rolny “Garden Coop” w niemieckim Freiburgu, który oferuje swoim członkom możliwość pracy w terenie przez kilka godzin w roku.

Po stronie producenta, krótkie łańcuchy dostaw umożliwiają bardziej sprawiedliwe wynagrodzenie poprzez lepszą kontrolę cen. W Brukseli na przykład funkcjonuje sieć “Gasap-network”, w ramach której ok. 4 tysięcy obywateli tworzy bezpośrednie, długoterminowe relacje z trzydziestoma drobnymi rolnikami. W ten sposób powstała stabilna i sprawiedliwa ekonomicznie podstawa dla zrównoważonej produkcji żywności.

Krótkie łańcuchy dostaw zmniejszają również potrzebę przechowywania i pakowania żywności, jak również zależności od sektora rolno-przemysłowego. Społeczności wiejskie zachowują lub zyskują nowe miejsca pracy w gospodarstwach rolnych, w ręcznym przetwórstwie i lokalnej dystrybucji, mając wówczas możliwość pozostania w regionie i wzmacniając tkankę społeczną. Dobrze prosperujące, lokalnie zorganizowane krótkie łańcuchy dostaw mogą być również istotną atrakcją, zwłaszcza w czasach rosnącej turystyki kulinarnej.

Francuskie stołówki szkolne przerzucają się na produkty lokalne

Wzrasta popyt na produkty od lokalnych rolników wśród stołówek, którzy chcą skracać łańcuchy dostaw i wspierać lokalną produkcję. Prawo zamówień publicznych krzyżuje czasem plany, ale warto – bo się opłaca. Raport EURACTIV.fr.
 

Skracanie łańcuchów dostaw (food supply chains) stało się we …

Wsparcie dla krótkich łańcuchów dostaw

Dlatego Europa musi zacząć poważnie traktować krótkie łańcuchy dostaw żywności. Obecnie nie spełnia ona swojego zadania w tym zakresie: niespójności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i innych obszarów polityk unijnych są frustrujące. Najważniejsze niespójności są następujące:

  • WPR zapewnia środki na rozwój krótkich łańcuchów dostaw poprzez tzw. drugi filar. Jednak większość tych funduszy jest wciąż wydawana na masowe płatności od hektara, faworyzując operacje na dużą skalę, które w większości produkują z przeznaczeniem na eksport niż dla rynków lokalnych. Co gorsza, nowa propozycja reformy WPR przewiduje obcięcie o 25 proc. najbardziej zorientowanych na cel programów w ramach drugiego filara, zmniejszając płatności od hektara zaledwie o 10 proc. Oznacza to w przyszłości mniej środków na krótkie łańcuchy dostaw i większą konkurencję ze strony wielkich producentów.
  • W zakresie konkurencji, UE musi zacząć chronić lokalnych producentów przed wielkimi korporacjami. Niedawna fuzja “Baysanto” [pomiędzy koncernami Bayer i Monsanto – przyp.red.] pokazała, że obecnie nie ma wystarczająco silnych narzędzi, by zapobiegać niezdrowej koncentracji rynku i negatywnym konsekwencjom dla środowiska, zdrowia i lokalnych gospodarek. Pozwalając na stały wzrost wielkości przemysłu rolnego, ale także przetwórców i sprzedawców, zmniejsza się przestrzeń dla rolników (potencjalnie) zaangażowanych w krótkie łańcuchy dostaw.
  • Europejska agenda handlowa musi również zostać dostosowana do potrzeb lokalnej, zrównoważonej produkcji żywności, zarówno w Europie i poza nią. Przewidywany import 99 tysięcy ton taniej wołowiny jako rezultat umowy handlowej UE-Mercosur, jak również niedrogiego mleka z Nowej Zelandii jeszcze bardziej zdestabilizuje sytuację lokalnych rynków i producentów. Jest to również zła wiadomość dla rolników i środowiska w krajach pochodzenia. Już teraz chińscy inwestorzy dokonują inwestycji w Nowej Zelandii w obory z tysiącami krów, zanieczyszczając przy tym wodę i glebę.

Kooperatywy spożywcze: Jedzenie nie musi podróżować dalej niż Ty

Zaczęło się od jednej uczulonej na konserwanty dziewczynki, a skończyło na nowatorskim start-upie, który łączy ze sobą 150 farmerów ze 100 tys. osób, które chcą jeść zdrową żywność prosto od jej wytwórców. Projekt „Lokalny rolnik” cieszy się w Polsce rosnącą popularnością, ale …

Czas wyboru

Dokonanie jasnego wyboru na rzecz krótkich łańcuchów dostaw i usunięcie wspomnianych wcześniej niejasności jest sposobem na dokonanie realnej zmiany przez UE. Krótkie łańcuchy powinny być również aktywnie promowane i wspierane przez środki regionalne i lokalne. Regiony i społeczności muszą zapewnić ramy działania dla krótkich łańcuchów dostaw, takie jak przystępne cenowo targowiska czy ułatwianie współpracy między producentami. Poprzez swoją rolę dużych klientów (szkoły, szpitale, itp.) powinny mieć możliwość nadania priorytetu krótkim łańcuchom dostaw. Miasta takie jak Gandawa czy Kopenhaga mają już znakomite osiągnięcia w tej dziedzinie.

Często pojawiający się argument, że małe, lokalne gospodarstwa rolne dostarczają jedynie ograniczoną ilość sezonowych produktów powinien być obalony poprzez wspieranie współpracy między producentami w ramach krótkiego łańcucha dostaw oraz zachęcanie konsumentów do żywności sezonowej. To coś więcej niż tylko odpowiadanie na popyt, to kreowanie popytu.

Rosnąca liczba obywateli i ekonomicznych graczy, którzy decydują się kupować żywność poprzez krótkie łańcuchy dostaw potwierdza trendy ukazane przez Eurobarometr. Niemniej jednak, ich działania mogą być tylko częścią szerszej strategii. Muszą być one uzupełnione przez efektywne instrumenty regulacyjne stawiające czoła postępującej koncentracji rynku i niesprawiedliwym praktykom handlowym. Co więcej, wydawanie publicznych pieniędzy, tak jak w ramach WPR, musi zapewniać dostarczanie dóbr publicznych, takich jak zdrowie, żywność dobrej jakości, funkcjonujące ekosystemy, ochronę klimatu i spójność społeczną.

Nie uda się tego osiągnąć przy nieproporcjonalnych cięciach w drugim filarze i dalszych zachętach dla powiększania rozmiarów gospodarstw rolnych i eksportu. Za to krótkie łańcuchy dostaw mają ważny wkład w dostarczanie tych dóbr i zapewnią jeszcze więcej, gdy ich rozwój będzie realnie wspierany.

 

Maria Heubuch i Bart Staes są posłami do Parlamentu Europejskiego i członkami Europejskich Zielonych.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/opinion/europa-musi-postawic-na-krotkie-lancuchy-dostaw/feed/ 0