Demokracja

Prezydent Andrzej Duda, fot. @Andrzej Duda [Facebook]
14-07-2020

Wybory 2020: Dlaczego wygrał Duda? Dlaczego Trzaskowski przegrał? Czego się teraz spodziewać?

Tak wielkiej polaryzacji w polskiej polityce ostatnich 30 lat jeszcze nie było. Co mówią wyniki wyborów i czego możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach?
Prezydent Andrzej Duda i polska flaga, źródło Jakub Szymczuk KPRP
08-07-2020

Media Freedom in Poland 2020′: No Vaccine for Press Woes

The politicisation of public media in Poland is complete. And although most private media outlets can still exercise their freedom of speech, they are then exposed to political attacks and financial problems. Journalists are the precarious victims of this situation.
Jacek Kurski. Zrzut ekranu z konferencji prasowej TVP Info z 11 marca 2020. Opracowanie: EURACTIV.pl
07-07-2020

Jak ograniczana jest wolność mediów w Polsce – Analiza rynku medialnego

Upolitycznienie mediów publicznych jest całkowite. Paradoksalnie, ostatnim bastionem wolności polskiej telewizji jest należący do amerykańskiej firmy TVN. Jednocześnie dziennikarstwo pisane staje się coraz bardziej domeną prekariuszy – zatrudnieniem nisko opłacanym i niepewnym.
Rafał Trzaskowski, fot. @Rafał Trzaskowski [Facebook]
29-06-2020

Wybory prezydenckie: Co mówią wyniki? Czego spodziewać się przed II turą? – ANALIZA

Co się wydarzyło we wczorajszych wyborach prezydenckich? Dlaczego? I co może stać się przed II turą, która już 12 lipca?
08-03-2017

Holandia: praworządność bez Trybunału Konstytucyjnego

W dyskusji na temat praworządności w Polsce często wymienia się przypadek braku Trybunału Konstytucyjnego w Holandii. Jak w takim razie Holandia, państwo założycielskie Wspólnot Europejskich, spełnia standardy w zakresie przestrzegania prawa i zachowania równowagi władz? Praworządność w Holandii zapewnia cały...