Bezpieczeństwo i obrona

turcja-erdogan-rosja-ukraina-wojna-bliski-wschód-chiny-putin-zełenski

Turcja mediuje między Rosją i Ukrainą, bo obawia się destabilizacji Bliskiego Wschodu [WYWIAD]

Turcja jest bardziej proukraińska niż prorosyjska, podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
wladimir-putin-rosja-adolf-hitler
16-03-2022

Is Putin a new Hitler? – interview with Professor Brendan Simms

We cannot live under the threat of nuclear blackmail, underlines Brendan Simms, director at the Centre for Geopolitics and professor of the History of European International Relations at the University of Cambridge.
putin-rosja-moskwa-rosyjski-putin Mark Galeotti weaponisation of everything
10-03-2022

Galeotti: Wojna w Ukrainie to początek końca Putina [WYWIAD]

Europa na własnej skórze doświadcza prawdziwości słów Trockiego: „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się tobą” – mówi prof. Mark Galeotti*, londyński analityk polityki rosyjskiej.
Olaf Scholz - niemcy-rosja-ukraina-usa-nato-wojna-sankcje-scholz-merkel-polska

Niemcy zgłaszają gotowość do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo Zachodu [WYWIAD]

Berlin swoje plany zbrojeniowe wpisuje w kontekst europejski i transatlantycki, podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl Adam Traczyk, wiceprezes think tanku Global.Lab.
stoltenberg-i-duda-nato-polska-ukraina-rosja-wojna
29-11-2021

Jens Stoltenberg: Kolejny atak na Ukrainę nie ujdzie Rosji na sucho [WYWIAD]

„Wysyłamy Rosji jasny sygnał, że w przypadku ponownego użycia siły przeciwko Ukrainie musi liczyć się z konsekwencjami”, mówi sekretarz generalny NATO w rozmowie z EURACTIV.
joe-biden-blinken-putin-rosja-gaz-surowce-energetycze-polska-bulgaria
19-09-2021

Daniel Fried: Musimy pokazać, że po klęsce w Afganistanie przyszłość nie należy do Rosji i Chin [WYWIAD]

Obecnie patrzymy na lata 90-te XX w. jako „złoty wiek”, ale wtedy ludzie nie byli tak optymistyczni. Musimy wyciągnąć wnioski z klęski w Afganistanie, bez pesymizmu wobec zachodnich wartości i poczucia rozpaczy wobec zwycięstw tyranii – podkreśla Daniel Fried*, były...
sikorski-rosja-ukraina-polska-unia-europeska-macron-putin-usa-donbas-nato

Radosław Sikorski: Wydarzenia w Afganistanie powinny skłonić UE do głębszej refleksji nad autonomią strategiczną [WYWIAD]

"Wielu Afgańczyków uważa wyprowadzenie sił przez USA za duży błąd. Amerykańskie oddziały obecne są w wielu krajach świata, a z Afganistanu zostały teraz wycofane zupełnie", mówi eurodeputowany Radosław Sikorski.
Idrees Syawash, afgański działacz społeczny i rowerzysta z misją szerzenia alfabetyzacji i edukacji w Afganistanie. Fot. z materiałów własnych Idreesa zrobione przez Hayata Khaybara
21-08-2021

Sytuacja w Afganistanie: Wywiad z afgańskim aktywistą Idreesem Syawashem

Dziś Afgańczycy nie myślą o niczym innym jak o emigracji. Obawiają się, że sytuacja w Afganistanie będzie jeszcze gorsza – mówi Idrees Syawash, afgański działacz społeczny, dziennikarz i rowerzysta, który przemierzał Afganistan na rowerze z misją szerzenia alfabetyzacji i edukacji....
Grupa Wyszehradzka 25-01-2021

Jan Zygmuntowski: How to achieve digital sovereignty in the EU?

"We have seen that the General Data Protection Regulation is not so easily enforceable. We thought that it would move the locus of power back into the hands of citizens but it did not"
USA, Statua Wolności, Stany Zjednoczone, populizm, Reiter, Trump, Biden
Demokracja 10-01-2021

Janusz Reiter o USA: To nie jest konflikt społeczny. To konflikt kulturowy [WYWIAD]

"Załamanie się wiary w przywódcze możliwości Ameryki sprawi, że na świecie będzie jeszcze więcej chaosu" - mówi Janusz Reiter.
Wzrost gospodarczy w 2021 r. w większości krajów nie wystarczy, by powrócić do stanu sprzed pandemii. W międzyczasie przecież uciekną nam dwa lata, w ciągu których stracimy stabilny trend rozwojowy trwający kilka lat, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Piotr Bielski, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander Bank Polska.
Instytucje UE 16-07-2020

Koronawirus: Prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej niekoniecznie korzystne dla Polski /WYWIAD/

Prognozy Komisji Europejskiej wcale nie są korzystne dla Polski. (...) w horyzoncie dwuletnim okazuje się, że utrata PKB w Polsce może być większa niż w większości krajów europejskich, w tym np. we Włoszech, mówi Piotr Bielski z Santander Bank Polska.

Niemiecka prezydencja w Radzie UE: „Niemcy nie idą na skróty” – prof. Artur Nowak-Far

Program niemieckiej prezydencji w Radzie UE przeniknięty jest próbą poszukiwania odpowiedzi na współczesne wyzwania i problemy Europy, mówi prof. dr hab. Artur Nowak-Far z Instytutu Prawa Szkoły Głównej Handlowej.
Wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, fot. i opracowanie: EURACTIV.pl
Instytucje UE 10-06-2020

Margrethe Vestager: Po co odbudowywać stary świat, skoro potrzebujemy nowego? – wywiad z unijną Żelazną Damą, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej

Żadne państwo, żaden człowiek, żadna rodzina nie są w pełni samowystarczalne. Wiem, że to banał, ale razem jesteśmy silniejsi – mówi Margrethe Vestager,
Mao Zedong / Xi Jinping/xi-jinping-chiny-usa-pandemia-covid-hongkong-tajwan-ujgurzy-kpch-azja
09-05-2020

Vivian Wu: Europo, nie daj się przekupić Chinom!

Nowy Jedwabny Szlak to korupcja, kłamstwa i populizm. Europa powinna jak najszybciej zadać sobie pytanie, na jaki jeszcze kompromis gotowa jest iść w relacjach z Chinami. Pamiętajcie: nie ma nic za darmo – wywiad.
30-03-2020

Jak rolnictwo ekologiczne wpływa na bezpieczeństwo żywności?

"W dobie epidemii koronawirusa każde skracanie łańcucha dostaw powinno być rozpatrywane jako zachowanie, które poprawia bezpieczeństwo żywności"
Fontanna di Trevi. Photo by James Lee on Unsplash
19-03-2020

Włochy: Na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem jest personel medyczny

Włochy codziennie walczą o życie swoich obywateli, a na pierwszej linii frontu jest  personel medyczny – mówi w wywiadzie z EURACTIV.pl Pierpaolo Bombardieri, zastępca Sekretarza Generalnego Włoskiej Unii Pracy (UIL).
prof. Witold Orłowski. fot. WUT Business School. Źródło - Facebook
17-03-2020

Wpływ koronawirusa na gospodarkę Polski i Europy – prof. Witold Orłowski

Wszelkie próby odpowiedzi na pytanie o wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę to w tej chwili wróżenie z fusów.