Włochy: Eksperci ds. zdrowia ostrzegają przed grożącym paraliżem kraju na skutek przepisów o kwarantannie

Włochy zarejestrowały gwałtowny wzrost zakażeń pod koniec ubiegłego tygodnia, odnotowując trzy kolejne dni rekordowych nowych przypadków dziennie. / Zdjęcie: leo2014, pixabay.com

Eksperci ds. zdrowia wezwali w poniedziałek (27 grudnia) włoski rząd do złagodzenia zasad kwarantanny, twierdząc, że w przeciwnym razie kraj ryzykuje paraliżem, ponieważ wysoce zakaźny wariant Omikron rozprzestrzenia się coraz szybciej.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby, które weszły w bliski kontakt z chorym na COVID-19, muszą się odizolować na siedem dni, jeśli są zaszczepione, i na 10 dni, jeśli nie otrzymały szczepienia.

Nino Cartabellotta, szef fundacji zdrowia Gimbe, poinformował, że każda osoba z wynikiem pozytywnym miała średnio od pięciu do dziesięciu bliskich kontaktów, a więc ciągu dwóch tygodni około miliona osób we Włoszech mogło zachorować na COVID-19.

„To oznaczałoby, że może być pięć do 10 milionów osób, które należy wysłać na kwarantannę, a to nie jest możliwe,” Cartabellotta powiedział Radio Cusano Campus.

Fabrizio Pregliasco, wirusolog, powtórzył jego komentarz: „Jest jasne, że na tym etapie i przy tym rozprzestrzenianiu się Omikronu musimy rozważyć zmiany w sposobie interwencji, w przeciwnym razie zmierzamy do powszechnej blokady”.

Liczba zakażeń we Włoszech zwiększa się

Włochy zarejestrowały gwałtowny wzrost zakażeń pod koniec ubiegłego tygodnia, odnotowując trzy kolejne dni rekordowych nowych przypadków dziennie, które osiągnęły szczyt na poziomie 54,762 w sobotę (25 grudnia).

Rząd zaostrzył restrykcje w miniony czwartek (23 grudnia), aby ograniczyć wzrost infekcji, w tym zakazał wszystkich publicznych uroczystości sylwestrowych i nakazał zamknięcie dyskotek i klubów nocnych do 31 stycznia, starając się zapobiec masowym spotkaniom towarzyskim.

Komisarz rządowy COVID-19 Francesco Paolo Figliuolo powiedział dziennikarzom, że urzędnicy służby zdrowia rozważają zmianę zasad kwarantanny.

Niektórzy politycy twierdzą, że osoby, które są w pełni zaszczepione, nie powinny przechodzić kwarantanny, jeśli nie wykazują żadnych objawów. Pojawiły się również żądania, aby wszelkie przyszłe ograniczenia dotyczyły tylko tych, którzy odmawiają poddania się szczepieniom.

„Jeśli mają być nałożone jakieś ograniczenia, to tylko na osoby odmawiające szczepień” – powiedział były premier Matteo Renzi.

Dane rządowe pokazują, że prawie 80 proc. wszystkich Włochów ukończyło wstępny cykl szczepień, podczas gdy 29 proc. otrzymało już trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi.