Włochy: Dziś ostatni dzień antycovidowych obostrzeń

Włochy znoszą niemal wszystkie antycovidowe obostrzenia, źródło: Unsplash, fot. La So

Włochy znoszą niemal wszystkie antycovidowe obostrzenia, źródło: Unsplash, fot. La So

Dziś (15 czerwca) Włosi pożegnają się z niemal wszystkimi antycovidowymi obostrzeniami. Będzie to oznaczać zniesienie obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, choć być może w przypadku transportu masowego wszystko zostanie przedłużone do jesieni.

 

Włochy to jeden z tych europejskich krajów, gdzie antycovidowe obostrzenia – choć już poluzowane na początku maja – obowiązują najdłużej. Ale od jutra (16 czerwca) zdecydowana większość z tych pozostających jeszcze w mocy restrykcji zniknie.

Włochy znoszą wiele koronawirusowych ograniczeń

Covidowa przepustka – tzw. Green Pass – będzie potrzebna tylko do składania odwiedzin w domach opieki. Ograniczono też liczbę zamkniętych przestrzeni, w których trzeba zakrywać usta i nos.

Co się zmieni we Włoszech

Przede wszystkim Włosi nie będą już musieli nosić zakrywających usta i nos maseczek w zdecydowanej większości miejsc publicznych. Dotąd maseczki (i to obowiązkowo co najmniej z filtrem FFP2) trzeba było zakładać m.in. w kinach, teatrach i na koncertach oraz imprezach sportowych w zamkniętych obiektach.

Teraz obowiązek ten pozostanie już tylko domach opieki oraz szpitalach. Być może jednak także w środkach transportu zbiorowego, w tym autobusach, pociągach, metrze, na statkach oraz w samolotach.

Minister zdrowia Roberto Speranza zapowiedział już bowiem, że zabiega o to, aby wydać nowy dekret nakazujący zakrywanie ust i nosa w transporcie maseczkami FFP2. Decyzję w tej sprawie włoski rząd ma podjąć dziś.

Korea Północna stanie się źródłem nowych mutacji koronawirusa?

Sprzyjają temu warunki – nikły odsetek osób zaszczepionych i międzynarodowa izolacja kraju.

Znika obowiązek szczepień

To właśnie minister zdrowia jest w rządzie Mario Draghiego największym zwolennikiem utrzymania obowiązku noszenia maseczek choćby w transporcie zbiorowym. Na jego wniosek do 30 września utrzymany będzie nie tylko ten nakaz, ale także drugi obejmujący zakrywanie przez wszystkich ust i nosa podczas odwiedzin w domach opieki i szpitalach.

W innych przypadkach jednak, np. w szkołach czy biurach, maseczki będą jedynie rekomendowane, ale ich brak nie będzie w żaden sposób karany. Maseczki będą zalecane także podczas kończących rok szkolny egzaminów gimnazjalnych oraz maturalnych.

Nie będzie już natomiast obowiązku szczepienia się przeciw COVID-19 dla osób po 50. roku życia. Mandat za unikanie zaszczepienia się bez lekarskiego przeciwwskazania wynosi 100 euro.

Ale ponieważ weryfikacja zapisów w rejestrach szczepień trwa kilka miesięcy, to wciąż będą spływać wezwania do zapłaty dotyczące okresu sprzed 16 czerwca. Utrzymany natomiast zostanie obowiązek zaszczepienia się dla pracowników służby zdrowia, o ile chcą one dalej wykonywać swoje obowiązki służbowe.