Włochy: Certyfikat COVID-19 potrzebny w kinach oraz restauracjach

Włochy, Turcja, Draghi, Erdogan, Ursula von der Leyen, Michel, sofagate

Premier Włoch Mario Draghi skrytykował apele antyszczepionkowców i namwiał do szczepień w celu ochrony życia i zdrowia. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [European Central Bank]

Rząd poinformował w czwartek (22 lipca), że od 6 sierpnia zostanie rozszerzone użycie przepustki COVID-19, która będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych. Podobne zasady obowiązują we Francji.

 

W czwartek włoski rząd ogłosił, że od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gry.

Włochy: Szczepienie młodzieży przeciw COVID-19 przed rozpoczęciem roku szkolnego

Włochy – podobnie jak Polska – zamierzają zaszczepić jak najwięcej dzieci oraz młodzieży szkolnej w wieku 12-18 lat jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

Premier apeluje o masowe szczepienia Włochów

“Apel o nieszczepienie się jest jednocześnie apelem o śmierć. Nie zaszczepisz się, zachorujesz, umrzesz. Albo zabijasz: nie szczepisz się, chorujesz, zarażasz i ktoś umiera”, powiedział podczas czwartkowej (22 lipca) konferencji prasowej premier Włoch Mario Draghi. W jej trakcie ogłoszono nowe restrykcje mające pomóc w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się wariantu Delta, w wyniku którego liczba zachorowań w Europie rośnie”.

„Bez szczepień wszystko musi zostać ponownie zamknięte. Dzięki szczepieniom obserwujemy, że konsekwencje związane z hospitalizacjami i zgonami są znacznie mniej poważne”, kontynuował Draghi.

Słowa włoskiego szefa rządu zostały odebrane jako odpowiedź na słowa lidera nacjonalistycznej prawicowej partii Liga Matteo Salviniego, który w ostatnich dniach powiedział, że młodzi ludzie “nie potrzebują” szczepień i że osoby w wieku od 40 do 59 lat mogą swobodnie decydować, czy je wykonać.

Nowe przepisy zatwierdzone w czwartek przez włoski rząd wprowadzają obowiązek posiadania świadectwa szczepienia (zielonego certyfikatu) – ważnego również dla tych, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki oraz dla tych, którzy w ciągu ostatnich 48 godzin uzyskali negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa.

Dzięki certyfikatowi uzyskają oni dostęp do miejsc użyteczności publicznej: restauracji i barów w zamkniętych przestrzeniach, widowisk na świeżym powietrzu, spa, basenów, siłowni, targów czy kongresów.

Nowe przepisy wejdą w życie 6 sierpnia. Prawdopodobnie od września obowiązek posiadania certyfikatu zostanie rozszerzony np. na korzystanie ze środków transportu publicznego, natomiast premier powiedział, że rząd zastanawia się nad możliwością żądania dokumentu również przy wejściu do zakładów pracy: “Myślimy o tym, jest to złożona kwestia i temat do omówienia ze związkami zawodowymi”, powiedział Draghi.