WHO: W Berlinie zainaugurowano globalne centrum ostrzegania przed pandemiami

WHO, Niemcy, Merkel, Tedros, pandemia, COVID-19, dane,

Foto via Twitter [@WHO]

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zainaugurowała w środę (1 września) w Berlinie globalne centrum badań i wczesnego wykrywania przed pandemiami. Ma ono „lepiej reagować na sytuacje kryzysowe dotyczące zdrowia”.

 

 

Uroczystego otwarcia dokonali w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oraz niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. „Chcemy być lepiej przygotowani na przyszłe epidemie”, powiedziała niemiecka kanclerz podczas otwarcia.

„Świat musi być w stanie wykrywać nowe zdarzenia o potencjale pandemicznym i monitorować środki kontroli chorób w czasie rzeczywistym, aby wprowadzić skuteczne zarządzanie ryzykiem pandemii i epidemii”, dodał dyrektor WHO.

Według Etiopczyka pandemia COVID-19 pokazała, że należy dokonać „znacznego postępu w analizie danych”.

Szczepionkowe nierówności mogą kosztować świat grubo ponad 2 bln dolarów

Zdecydowana większość zaszczepionych na świecie to jednak mieszkańcy najbogatszych krajów. Ci w biedniejszych krajach wciąż czekają.

Jakie będą zadania nowego centrum?

Ośrodek informacji o pandemiach i epidemiach (Global Hub for Pandemic and Epidemic Intelligence) ma za zadanie pomóc w wykrywaniu ognisk pandemii na wczesnym etapie oraz zapobieganiu im. Centrum rozpocznie pracę w najbliższych miesiącach.

Jego lokalizacja w Berlinie wiąże się z usytuowaniem w niemieckiej stolicy kliniki Charité, Instytutu Roberta Kocha oraz Hasso Plattner Institute for Digital Engineering w pobliskim Poczdamie. Pierwszym szefem od 1 listopada br. zostanie Nigeryjczyk Chikwe Ihekweazu, obecnie dyrektor generalny Nigeryjskiego Centrum Kontroli Chorób

Jak zapowiada WHO, centrum – częściowo finansowane przez Niemcy kwotą 30 mln euro – zgromadzi w Berlinie ekspertów z kilku dyscyplin i udostępni im najbardziej zaawansowane technologie. Dane będą również gromadzone na całym świecie i zestawiane w centrum.

Do innych zadań ośrodka należeć będzie wypracowywanie innowacji technicznych w celu poprawy analizy danych, opracowania modeli wczesnego ostrzegania i prognozowania oraz monitorowania środków służących kontroli epidemii.

„Wynikami badań należy się dzielić ze wszystkimi państwami”, podkreśliła Angela Merkel. Według niemieckiej kanclerz  pandemia COVID-19 „udowodniła, jak wiele można osiągnąć, łącząc siły”.