WHO ostrzega: Do marca liczba zgonów w Europie z powodu COVID-19 może przekroczyć 2 miliony

koronawirus-pandemia-COVID-19-szczepienia-Francja-Włochy-Wielka-Brytania-Włochy-portugalia-omikron

COVID-19 stanowi obecnie główną przyczynę zgonów w krajach europejskiego regionu WHO [Photo via Unsplash]

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje na alarmującą sytuację epidemiczną w Europie. Między 15 a 21 listopada liczba zgonów w wyniku COVID-19 podwoiła się w porównaniu z końcem września. WHO niepokoją także prognozy na przyszłość.

 

 

COVID-19 stanowi obecnie główną przyczynę zgonów w krajach europejskiego regionu WHO, który obejmuje Europę oraz niektóre kraje Azji lub Bliskiego Wschodu, m.in. Rosję i Turcję. Łączne zgony z powodu wirusa przekroczyły w nim 1,5 mln.

Minister zdrowia Niemiec: Do wiosny albo się zaszczepimy na COVID-19, albo przechorujemy, albo umrzemy

W Niemczech siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności na COVID-19 jest najwyższy od początku pandemii.

Prognozy WHO zmieniają się, ale nie przestają niepokoić

Podczas gdy dwa i pół tygodnia temu WHO informowała, że do 1 lutego w regionie europejskim może dojść do 500 tys. kolejnych zgonów, teraz organizacja ostrzega, że do 1 marca liczba ta wyniesie nawet 700 tys. Oznacza to, że do marca 2022 r. liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Europie przekroczy 2 mln.

„Dzisiaj sytuacja COVID-19 w Europie i Azji Środkowej jest bardzo poważna. Przed nami trudna zima, ale nie powinniśmy być bez nadziei, ponieważ wszyscy – rządy, organy służby zdrowia, osoby prywatne – możemy podjąć zdecydowane działania w celu ustabilizowania pandemii”, podkreślił dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO Europe.

Jednocześnie eksperci przewidują, że w oparciu o aktualne dane dotyczące zakażeń i zachorowań na COVID-19, do wiosny przyszłego roku spodziewać można się ekstremalnej sytuacji na oddziałach intensywnej terapii w 49 z 53 krajach regionu.

Komisarz Stella Kyriakides: Szczepienie to najskuteczniejszy sposób na zakończenie pandemii

„Na całym świecie podano już ponad 7,5 miliarda dawek szczepionek. Musimy zaufać nauce!” – podkreśla unijna Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Czwarta fala pandemii trwa – co ją napędza?

WHO zwraca uwagę na trzy główne czynniki, które sprzyjają obecnemu wysokiemu poziomowi transmisji wirusa.

Poza dość wysoką liczbą osób niezaszczepionych, ogromną rolę odgrywa wysoce zakaźny wariant Delta, który dominuje w krajach europejskich – obecnie żaden kraj nie zgłasza więcej niż 1 proc. przypadków jakiegokolwiek innego wariantu.

Ponadto większość krajów europejskich znacznie poluzowała obostrzenia lub całkowicie z nich zrezygnowała.

Mowa o środkach takich, jak noszenie maseczek ochronnych lub nakaz zachowywania dystansu w zamkniętych przestrzeniach, w przypadku których transmisja wirusa jest szczególnie zwiększona.

W Europie, gdzie kilka tygodni temu rozpoczął się okres jesienno-zimowy obywatele są na to narażeni, ponieważ częściej zbierają się w pomieszczeniach.

Koronawirus znów przytłacza Europę Środkową. "Medyków od ostatniej fali zakażeń ubyło"

Czechy i Węgry zmagają się z nasileniem czwartej fali pandemii. Szpitalom w obu krajach grozi przeciążenie, a władze ogłaszają nowe restrykcje.

Kolejne kraje zaostrzają obostrzenia i nie wykluczają kolejnych kroków

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację pandemiczną, wiele państw zadecydowało o powrocie lub zaostrzeniu koronawirusowych restrykcji. W Niemczech, pomimo tego, że formujący się rząd w przeszłości wykluczył możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień, już teraz pojawiają się głosy, że ta decyzja może ulec zmianie. Sytuacja epidemiczna w kraju staje się coraz trudniejsza – wczoraj (23 listopada) odnotowano tam blisko 55 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Podobnie sprawa ma się w sąsiedniej Austrii, gdzie rząd zdecydował się na wprowadzenie całkowitego lockdownu. Minister zdrowia, Wolfgang Mückstein, określił ten krok mianem „ostatniej deski ratunku”. Dodatkowo od przyszłego roku wszyscy mieszkańcy kraju będą mieli prawny obowiązek zaszczepienia się.

W Polsce, gdzie w środę poinformowano o blisko 28 tys. nowych zakażeń w ciągu minionych 24 godzin nie doszło jeszcze do zaostrzenia restrykcji, jednak według nieoficjalnych informacji może to mieć miejsce od 1 grudnia.

Chodzi o ograniczenie liczby klientów w sklepach, restauracjach lub kinach. Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że nowe obostrzenia zostaną wprowadzone w miejscach „w których faktycznie system służby zdrowia jest niewydolny”.

Koronawirus: Będzie porozumienie ponad politycznymi podziałami?

Na jutro (24 listopada) marszałek Sejmu Elżbieta Witek po raz pierwszy zaprosiła do siebie przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych na spotkanie. Środowe rozmowy mają dotyczące ustawy ws. walki z koronawirusem.

 

Wcześniej w poniedziałek (22 listopada) o potrzebie wypracowania konsensusu wszystkich …

Kolejna dawka rozwiązaniem?

Eksperci WHO podkreślają, że szczepienie to jedno z kluczowych narzędzi walki z koronawirusem. Jak dotąd, w europejskim regionie WHO podanych zostało ponad miliard dawek, a 53,5 proc. obywateli zostało zaszczepionych.

Według WHO alarmujące są różnice między krajami – niektóre populacje odnotowują 80 proc. poziom kompletnej wyszczepialności, podczas gdy w przypadku innych wynosi on ok. 10 proc.

Pomimo tego, że w przeszłości organizacja opowiadała się przeciwko pochopnemu stosowaniu tzw. dawki przypominającej preparatu przeciwko COVID-19, podkreślając m.in. ograniczony dostęp do szczepionek dla biedniejszych państw świata, w swoim najnowszym komunikacie podkreśla, że „aby żyć z tym wirusem i kontynuować nasze codzienne życie, musimy przyjąć podejście >> szczepionka plus<<”