USA: Gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków COVID-19. Winnym wariant Delta

USA, Stany Zjednoczone, koronawirus, Delta, COVID-19

Według danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) sytuacja epidemiczna pogarsza się w niemal wszystkich stanach USA. / fot. via pixabay [leo2014]

Gwałtownie rośnie liczba nowych przypadków COVID-19 w USA. Tymczasem część amerykańskich stanów ograniczyła podawanie statystyk dotyczących zakażeń koronawirusem, pozbawiając opinię publiczną informacji na temat hospitalizacji i liczby zgonów.

 

W Nebrasce, Iowie, Południowej Dakocie i na Florydzie zasadniczą zmianą podczas pandemii było przejście z raportów dziennych na tygodniowe. Przykładowo Nebraska przestała faktycznie informować o COVID-19 dwa tygodnie po ogłoszeniu przez gubernatora  Pete’a Rickettsa końca oficjalnej sytuacji kryzysowej. Waszyngton rozpoczął publikację wykresów przedstawiających liczbę mieszkańców zakażonych koronawirusem po otrzymaniu szczepionki. Wiele stanów zaczęło zgłaszać informacje dotyczące zakażeń jedynie w dni powszednie.

Dwa ostatnie tygodniowe raporty z Florydy ujawniły, że liczba przypadków w tym stanie wzrosła z dnia na dzień z 23 tys., poprzez 45 tys. do 73 tys., czyli średnio o ponad więcej niż 10 tys. na dzień.

Obawy dotyczą przede wszystkim wariantu Delta, którym zakażają się nawet osoby zaszczepione. Mutację tę wykryto już w 124 krajach – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wariant Delta w największym stopniu rozprzestrzenia się w Europie oraz w regionie zachodniego Pacyfiku. Jest bardziej zakaźny i przenosi się głównie na osoby, które nie zostały zaszczepione albo poprzestały na jednej dawce preparatu przeciwko COVID-19.

Według danych amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC) sytuacja epidemiczna pogarsza się w niemal wszystkich stanach USA. Obecnie w całym kraju notuje się średnio prawie 52 tys. nowych zakażeń dziennie, co oznacza niemal trzykrotny wzrost w ciągu ostatnich 14 dni.

Szczepionki podjednostkowe – nowa broń na koronawirusa?

To kolejny typ szczepionek przeciw SARS-CoV-2, jaki niebawem wejdzie do użytku.

„Pandemia wśród niezaszczepionych

„W USA mamy pandemię wśród osób niezaszczepionych”, powiedział doradca amerykańskiego rządu i dyrektor Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA prof. Anthony Fauci. W pełni zaszczepionych jest ponad 162,7 mln Amerykanów, czyli 49 proc. populacji – wynika z danych CDC. Jak podkreślił Jeffrey Zients, koordynator ds. koronawirusa w Białym Domu, 97 proc. osób przyjmowanych do szpitala z diagnozą COVID-19 oraz umierających z powodu tej choroby to osoby niezaszczepione.

Najgorzej jest w południowych stanach, gdzie co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęła mniej niż połowa mieszkańców. Właśnie w tych tych regionach odnotowuje się najwięcej nowych zakażeń – głównie na Florydzie, w Teksasie i Missouri. Obecnie 99,5 proc. zgonów na południu kraju z powodu COVID-19 zdarza się wśród mieszkańców niezaszczepionych, wskazuje chirurg wojskowy gen. Vivek Murthy. W Alabamie według danych CDC liczba hospitalizacji w związku z chorobą wywołaną koronawirusem od początku miesiąca wzrosła ponad dwukrotnie.

USA: Twitter zawiesił konto kongreswoman, która promowała fake newsy o pandemii COVID-19

Marjorie Taylor Greene, z zawodu menedżerka finansowa, a z zamiłowania crossfitterka, należy do skrajnie konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej.

Zaszczepieni nie muszą nosić maseczek? Zdania są podzielone

CDC zapewnia, że osoby zaszczepione są bezpieczne i mogą wrócić do aktywności sprzed pandemii, nawet rezygnując z masek ochronnych. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się jednak Apoorva Mandavilli, odpowiadająca w redakcji „The New York Times” za dział naukowy. Jej zdaniem obowiązek noszenia masek powinien powrócić – szczególnie w miejscach, w których znajduje się dużo osób.

Ekspertka podkreśliła w podcaście „NYT”, że również osoby niezaszczepione mogą zachorować, szczególnie na bardziej zaraźliwy wariant Delta. Swoje obserwacje poparła przykładami czytelników, którzy mimo zaszczepienia odczuwali objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Z drugiej strony zaznaczyła, że zaszczepienie zmniejsza ryzyko hospitalizacji pacjenta z powodu COVID-19 i ciężkiego przebiegu choroby, a szczepionka jest kluczem do powrotu do normalności. Zdaniem Mandavilli kluczowe w tym aspekcie będzie znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu osoby zaszczepione są w stanie przenosić wirusa.

Badanie, które miało na celu przybliżyć naukowców do tej odpowiedzi, przeprowadzono w Izraelu, gdzie tempo szczepień należało do najszybszych na świecie. Odnotowano, że 80 proc. osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 nie zakaziło w przestrzeni publicznej nikogo,informuje „The Times of Israel”. Tylko 10 proc. zaszczepionych przeniosło koronawirusa na jedną osobę, a zaledwie 3 proc. – na dwie lub trzy. Z badania wynika zatem, że głównym źródłem transmisji patogenu są osoby niezaszczepione.

Koronawirus: Agresja antyszczepionkowców to bioterroryzm

Hejty antyszczepionkowców w mediach społecznościowych przerodziły się w realną, fizyczną agresję – alarmują politycy i eksperci apelując o przeciwstawianie się agresji i szczepienie się przeciw COVID-19.

Jedna piąta Amerykanów wierzy w teorię o mikroczipach

20 proc. Amerykanów to zwolennicy teorii spiskowej, że w szczepionkach przeciwko COVID-19 są mikroczipy, które w czasie wakcynacji wprowadzane są do ludzkiego organizmu, wynika z badań przeprowadzonych przez YouGov i „The Economist”.

15 proc. Amerykanów uważa, że teoria ta jest „prawdopodobnie prawdziwa”, a kolejne 5 proc. jest zdania, że jest ona „zdecydowanie prawdziwa”. W teorię spiskową o mikroczipach wierzy aż 27 proc. Amerykanów w grupie wiekowej 30-44 lat. O istnieniu czipów w szczepionkach przekonanych jest 8 proc. wyborców obecnego prezydenta Joe Bidena i aż 29 proc. zwolenników jego poprzednika Donalda Trumpa.

Koronawirus: Wariant Delta będzie odpowiadał za 90 proc. nowych infekcji w Unii Europejskiej

Szacuje się, że wariant Delta jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa.

Zakaz podróżowania do USA utrzymany

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła w poniedziałek (26 lipca), że w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta administracja Joe Bidena utrzyma w mocy dotychczasowy zakaz podróżowania do USA dla obywateli m.in. państw UE.

„Bardziej zakaźny wariant Delta rozprzestrzenia się zarówno tu, jak i na całym świecie. Powoduje on wzrost liczby nowych przypadków (koronawirusa – red.), zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych, i wygląda na to, że wzrostu tego nie uda się powstrzymać w ciągu najbliższych tygodni”, powiedziała rzeczniczka podczas wczorajszej (26 lipca) konferencji prasowej.