Szczyt G7: Miliard szczepionek dla świata. Najbogatsze państwa zaszczepią ludzkość na COVID-19

G7, Joe Biden, Boris Johnson, USA, Wielka Brytania

Prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przed szczytem G7 w Kornwalii [flickr CC BY-NC-ND 2.0)] [Number 10]

Pierwszy dzień odbywającego się w Kornwalii szczytu G7 można podsumować jako szczepionkowe „kto da więcej”. Przywódcy grupy mają sfinansować szczepionki na koronawirusa dla państw rozwijających się. Kraje „wielkiej siódemki” mają łącznie przekazać światu co najmniej miliard szczepionek.

 

Piątek (11 czerwca) na szczycie G7 zdominował temat „polityki szczepionkowej”. W tym tygodniu brytyjski „Guardian” poinformował o liście około 230 znanych osobistości, w tym ponad stu byłych prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych, wzywający liderów G7 do porozumienia w kwestii pokrycia dwóch trzecich (czyli ok. 66 mld dol.) kosztów, jakie potrzebne są do zaszczepienia na koronawirusa obywateli krajów rozwijających się.

Rozpoczyna się szczyt G7 w Wielkiej Brytanii. O czym będą rozmawiać przywódcy w Kornwalii?

Polityka szczepionkowa i opodatkowanie koncernów to tylko dwa spośród tematów, jakie liderzy czołowych światowych gospodarek mają poruszyć podczas rozpoczynającego się spotkania.

Szczepionkowa „zrzutka” gospodarczych mocarstw

„Nadszedł moment, w którym największe i najbardziej technologicznie rozwinięte państwa demokratyczne muszą sprostać swojej odpowiedzialności i zaszczepić świat”, stwierdził gospodarz szczytu Boris Johnson w opublikowanym w czwartek artykule, dodając, że „nikt nie będzie dostatecznie chroniony, dopóki wszyscy nie będą chronieni” przed pandemią.

Według zapowiedzi Johnsona, potwierdzonych później przez Biały Dom, państwa G7 zobowiązały się do przekazania światu łącznie co najmniej miliarda szczepionek. Darowizny będą częścią programu COVAX, który dystrybuuje szczepionki do krajów o niskich i średnich dochodach. Program prowadzony jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI).

Przed samym szczytem Stany Zjednoczone ogłosiły, że zakupią 500 mln szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer i w ciągu najbliższych dwóch lat przekażą je prawie stu krajom. Deklaracja ta czyni z USA największego dotychczas darczyńcę w ramach COVAX.

Parlament Europejski chce zniesienia patentów na szczepionki. USA przekażą miliony dawek krajom rozwijającym się

Joe Biden planuje przekazać 500 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 ponad 90 krajom w ciągu najbliższych dwóch lat.

Kto ile da szczepionek – i kiedy?

Wynika z tego, że za zapewnienie aż połowy zadeklarowanych przez G7 szczepionek odpowiadać będą same Stany. Dwie piąte, czyli 200 mln z obiecanej puli trafi do państw rozwijających się jeszcze do końca tego roku. „Wraz z naszymi globalnymi partnerami pomożemy światu wyjść z tej pandemii”, oświadczył prezydent USA Joe Biden, cytowany przez Associated Press.

USA początkowo spotkały się z krytyką za plany wykupienia tak dużej liczby najbardziej obiecującej spośród obecnie dostępnych szczepionki na koronawirusa. Biden wyjaśnił jednak, że „Ameryka będzie arsenałem szczepionek w naszej walce z COVID-19”. Obiecał też, że Stany nie będą stosować żadnych ulg ani nie będą faworyzować nikogo w kwestii szczepionek. „Naszym celem jest ocalać ludzkie życie i położyć kres pandemii, to wszystko”, zapewnił.

Wielka Brytania ofiaruje światu 100 mln szczepionek, oznajmił Boris Johnson. Jak poinformowało jego biuro na Downing Street, 5 mln zostanie przekazane w najbliższych tygodniach, natomiast pozostała część w przyszłym roku. „Razem możemy zaszczepić ludzkość do końca przyszłego roku i w ten sposób lepiej zabezpieczyć się przed koronawirusem”, podkreślił szef brytyjskiego rządu.

Francja zapowiedziała w czwartek przekazanie do końca roku do COVAX co najmniej 30 mln szczepionek. „Myślę, że Unia Europejska powinna co najmniej dorównywać ambicjami USA”, stwierdził prezydent Emmanuel Macron na konferencji prasowej.

Dodał, że kluczowy w kontekście dystrybucji szczepionek jest czas. „Prawie ważniejsze są deklaracje, ile szczepionek jesteśmy w stanie przekazać w przyszłym miesiącu niż zobowiązania na 18 miesięcy do przodu”, zaznaczył. Niemcy zadeklarowały taką samą liczbę szczepionek, jak Francja, czyli 30 mln.

WHO i UNICEF apelują: Zamiast szczepić nastolatków, zamożniejsze kraje powinny przekazać szczepionki na COVAX

Ma to związek z opóźnieniem dostaw z Indii a także zatwierdzaniem szczepień dla młodszych grup wiekowych.

Szczepionkowe dary

W ramach COVAX przekazano już najbardziej potrzebującym krajom, 81 mln szczepionek. W najgorszej sytuacji pod względem szczepień są kraje Afryki.

Doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan stwierdził w środę (9 czerwca), że państwa G7 mogą pomagać w przyspieszeniu globalnej kampanii szczepień na różne sposoby – nie tylko poprzez ofiarodawstwo szczepionek, ale także choćby poprzez działania na rzecz zwiększenia potencjału fabryk produkujących preparaty.

Także Chiny i Rosja za darmo dzielą się szczepionkami własnej produkcji z krajami, które tego potrzebują, jednak – jak wskazuje AP – często nie bez dodatkowych warunków wobec tych państw. Jak powiedział Sullivan, Joemu Bidenowi zależy, by pokazać, że to kraje demokratyczne przodują w walce z pandemią na całym świecie.

Afryka: Dlaczego w Malawi spalono tysiące dawek szczepionek przeciw COVID-19?

Zaledwie 1 proc. z 1,3 mld szczepionek na COVID-19 wykorzystanych jak dotąd na całym świecie podano w krajach Afryki.

Szczyt G7 w Wielkiej Brytanii

Spotkanie przywódców siedmiu czołowych gospodarek świata z racji brytyjskiej prezydencji w G7 odbywa się w tym roku w Kornwalii. Gospodarzem szczytu jest premier Boris Johnson, który gości w miejscowości Carbis Bay prezydenta USA Joego Bidena, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premiera Włoch Mario Draghiego, premiera Japonii Yoshihide Sugę i premiera Kanady Justina Trudeau.

W szczycie tradycyjnie uczestniczy też delegacja Unii Europejskiej w osobach przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Oprócz nich do rozmów zostały zaproszone również delegacje IndiiAustralii i Korei Południowej.