Niemcy: Trwa dyskusja nad obowiązkowymi szczepieniami przeciwko COVID-19

szczepionka-szczepienia-ue-kalendarz-grypa-gruzlica-niemcy-koronasceptycy=antyszczepionkowcy-prawica

W krajach UE od początku roku trwa dobrowolna akcja szczepień przeciwko COVID-10, ale w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, coraz więcej państw rozważa możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień. / Foto via (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Zarówno ustępujący, jak i dopiero co negocjowany rząd Niemiec wykluczył możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień, ale nie brakuje głosów, że przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19 stanie się obowiązkowe z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Po ogłoszeniu powszechnego obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi w Austrii, niemieccy politycy z przyszłej koalicji (SPD, Zieloni, FDP) wykluczają takie rozwiązanie dla Niemiec.

„Nie będzie czegoś takiego”, powiedział cytowany przez Deutsche Welle minister spraw zagranicznych Heiko Maas z SPD. „Ponieważ uważamy, że nie jest to konieczne oraz uważamy też, że jest to trudne z punktu widzenia przepisów konstytucji”, dodał socjaldemokrata.

Z kolei polityk FDP ds. zdrowia Christine Aschenberg-Dugnus skrytykowała premiera Bawarii Markusa Soedera, który okazał się otwarty wobec takiego rozwiązania. Jej zdaniem „szczególnie kraje z dramatyczną liczbą przypadków zakażeń powinny skoncentrować się na rozszerzeniu ofert szczepień zgodnie z ustaleniami i wdrożeniu nowych środków ich zwalczania”.

Jednak sytuacja epidemiczna w kraju jest coraz trudniejsza. Z każdym dniem przybywa kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń koronawirusem oraz kurczeniem się liczby łóżek szpitalnych na oddziałach intensywnej terapii, dlatego coraz więcej polityków opowiada się za wprowadzeniem obowiązku szczepień, jak w Austrii.

Premier Bawarii przekonuje, że ostatecznie w Niemczech zostanie wprowadzone rozwiązanie nakłaniające obywateli do przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi. W tym południowym landzie z powodu sytuacji epidemicznej zamknięto bary i kluby, odwołano jarmarki bożonarodzeniowe, a w powiatach z wysoką zachorowalnością zostanie wprowadzony lockdown.

Osoby niezaszczepione nie będą miały już więcej dostępu do takich miejsc, jak salony fryzjerskie, uniwersytety czy inne ośrodki kształcenia. Jednak, jak zapewnił premier Bawarii, niezaszczepieni będą nadal mogli korzystać z usług handlowych.

Przekonany o konieczności wprowadzenia obowiązku szczepień na wzór sąsiedniej Austrii jest Thomas Bareiss, należący do CDU niemiecki komisarz ds. turystyki. Stwierdził on, że jego zdaniem szczepienia na COVID-19 staną się obowiązkowe w Niemczech.

Bareiss podkreślił w rozmowie z agencją dpa, że błędem było niewprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 od samego rozpoczęcia programu, choć – jak dodał – to, że władze nie zdecydowały się od razu na wprowadzenie przymusowych szczepień, jest „zrozumiałe”.

Niemcy wprowadzają zasadę „2G”

Niemiecki parlament przyjął w czwartek nową ustawę o ochronie przed infekcjami, która ma regulować obostrzenia w trwającej pandemii koronawirusa. Ustawa likwiduje niektóre dotychczas obowiązujące regulacje, ale też wprowadza nowe, ostrzejsze restrykcje.

Zgodnie z nowymi przepisami korzystanie ze środków komunikacji publicznej – autobusów, pociągów czy tramwajów – będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców albo posiadających aktualny test z negatywnym wynikiem. To samo obowiązywać będzie w miejscach pracy. Osoba bez szczepienia albo testu będzie mogła pracować tylko zdalnie.

Tzw. zasada „2G” dopuszczająca tylko zaszczepionych i wyleczonych zostanie wprowadzona na obszarach o wskaźniku hospitalizacji powyżej trzech pacjentów z COVID-19 na 100 tys. osób.

„Musimy szybko zahamować wzrost liczby zakażeń i obłożenie na oddziałach intensywnej terapii”, wyjaśniła Merkel po czwartkowym spotkaniu z przywódcami regionalnymi.

Wracają bezpłatne testy. Szczepienia dla wszystkich

W Niemczech w związku ze zmianą przepisów postanowiono jednocześnie na wznowienie bezpłatnych testów, które zawieszono w czasie odnotowywania mniejszej liczby nowych przypadków.

Nowe przepisy uniemożliwiają podejmowanie szybkich decyzji związanych z walką z pandemią, jak zamykanie szkół czy centrów handlowych. Chadecy zapowiadają wprowadzenie stosownych zmian w izbie wyższej parlamentu – Bundesracie. Czwartkowe przepisy zostały przegłosowane dzięki współpracy ugrupowań, które mają tworzyć nową koalicję rządową: Zielonych, liberałów z FDP oraz socjaldemokratów (SPD).

Wcześniej niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień wydała zalecenie dotyczące podawania tzw. szczepień odświeżających.

Jak dotąd mogły z nich korzystać tylko osoby po 70. roku życia, ludzie z obniżoną odpornością czy pracownicy służby zdrowia i sektora opiekuńczego.

Teraz trzecią dawką będą mogły szczepić się wszyscy dorośli w Niemczech. Kolejną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 można przyjąć około 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.