Koronawirus: Na świecie podano już miliard dawek szczepionek przeciwko COVID-19

Szczepienia, pandemia, Polska, COVID19, Covax

Według agencji AFP, na którą powołuje się EURACTIV.com, do sobotniego wieczora podano na całym świecie 1 002 miliardów dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Ponad połowa spośród nich przypada na trzy kraje: USA, Chiny i Indie. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Na całym świecie podano już ponad 1 miliard dawek szczepionek przeciw COVID-19. Kampanie szczepień wystartowały pięć miesięcy temu. W Unii Europejskiej – 27 grudnia. Od dziś (26 kwietnia) w Polsce każdego dnia będzie otwierana rejestracja dla kolejnych dwóch roczników (począwszy od 1974 i 1975 dnia 26 kwietnia).

 

 

Liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w sobotę (24 kwietnia) przekroczyła miliard, informuje EURACTIV.com. Szczepienia trwają w 207 krajach i terytoriach. Najwięcej zastrzyków wykonano dotąd w USA.

Według agencji AFP, na którą powołuje się EURACTIV.com, do sobotniego wieczora podano na całym świecie 1 002 mld dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Ponad połowa spośród nich przypada na trzy kraje: USA, Chiny i Indie.

Jednocześnie w ostatnich dniach notowane są nowe, globalne rekordy liczby zakażeń. W piątek było to – 893 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Najgorsza sytuacja ma miejsce w Indiach, gdzie w niedzielę zanotowano po raz piąty z rzędu rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby – 352 tys. 991. To najwyższy wskaźnik na całym świecie. Liczba zgonów w tym samym czasie również była rekordowo wysoka. Ostatniej doby to 2 tys. 812 zmarłych.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

Kto przoduje w UE?

Jeżeli uwzględnić liczbę ludności na prowadzenie, w szczepieniach przoduje Izrael, gdzie zaszczepiona jest już niemal co szósta osoba. Po nim plasują się Zjednoczone Emiraty Arabskie (51 procent społeczeństwa), Wielka Brytania (49 procent społeczeństwa) i Stany Zjednoczone (42 procent społeczeństwa).

W krajach Unii Europejskiej podano do tej pory 128 mln dawek szczepionek, co dla całej Wspólnoty pozwala na osiągniecie 21 proc. ludności. Najwięcej zaszczepionych osób w UE jest na Malcie, – 47 proc. mieszkańców. Drugim krajem z największą liczbą podanych szczepionek są Węgry – 37 proc.

W Wielkiej Brytanii do ubiegłego piątku (23 kwietnia) pierwszą dawkę przyjęło niemal 33,5 milionów Brytyjek i Brytyjczyków. Ponad dwanaście milionów osób jest już zaszczepionych dwukrotnie. Według szacunków w Wielkiej Brytanii żyje 66,8 mln ludzi.

Polska: Rząd luzuje obostrzenia. Od 26 kwietnia zmiany w 11 województwach

Odmrożenia gastronomii oraz kultury można spodziewać się w maju. 

Szczepienia nie wszędzie ruszyły

Po prawie pół roku od rozpoczęcia kampanii szczepień na świecie, szczepionka przeciwko COVID-19 pozostaje przywilejem zamożniejszych państw, chociaż dzięki międzynarodowej inicjatywie COVAX, szczepienia ruszyły również w większości ubogich krajów świata.

Kraje uznawane przez Bank Światowy za państwa z wysokim dochodem, stanowią razem 16 proc. światowej populacji. Podano w nich jednak aż 47 proc. dawek wszystkich szczepionek. Tymczasem W dwunastu krajach wciąż nie rozpoczęto jeszcze szczepień.

Najbardziej rozpowszechniona jest brytyjsko-szwedzka szczepionka firmy AstraZeneca. Została ona podana w dwóch trzecich odnotowanych krajów i terytoriów. Szczepionka firmy BioNTech/Pfizer znalazła do tej pory zastosowanie w 44 proc. krajów.

Rosyjskie media źródłem dezinformacji o AstraZenece?

Wpisy na Twitterze o szczepionce „obfitują w negatywne informacje oraz pochodzą ze źródeł medialnych znanych z dezinformacji”.

Polska przyspieszy szczepienia?

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory przeciw COVID-19 w pełni zaszczepiło się prawie 2,5 mln Polaków. Są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat Johnson & Johnson.

Z kolei pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował w piątek (23 kwietnia), że w Polsce w sumie wykonane zostało ponad 10 mln szczepień przeciw COVID-19. Jednocześnie rząd planuje przyspieszyć akcję szczepień.

Ma być ono możliwe dzięki utworzeniu w Polsce punktów szczepień powszechnych. W poniedziałek 19 kwietnia na portalu gov.pl pojawiła się informacja o tym, że w kraju ruszyło już 16 tego typu pilotażowych placówek oraz kilka punktów drive-thru pozwalających na zaszczepienie się bez opuszczania samochodu.

Docelowo punktów szczepień powszechnych miałoby powstać nawet ponad 600. Wówczas liczba miejsc, w których będzie można się zaszczepić, przekroczyłaby 7,3 tys. Ponadto od maja będziemy mogli zostać zaszczepieni także w aptece, a od połowy miesiąca planowane jest rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy.

Od dziś (26 kwietnia) każdego dnia będzie otwierana rejestracja dla kolejnych dwóch roczników (począwszy od 1974 i 1975). Od 7 maja do rejestracji będą włączane trzy roczniki dziennie.

Już 28 kwietnia natomiast na szczepienie będą się mogły zarejestrować osoby w wieku 30-39 lat, które na początku roku zgłosiły chęć zaszczepienia się i wypełniły w związku z tym odpowiedni formularz. Zgłoszone w styczniu osoby z przedziału wiekowego 18-29 będą mogły także zarejestrować się wcześniej niż pozostali chętni z ich roczników, bo już 4 maja.