Austria: Parlament przegłosował obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Alternatywą kary finansowe

szczepienia, Austria, obowiązkowe szczepienia, COVID-19, Niemcy, Olaf Scholz, Wolfgang Mückstein

Austria wprowadzi obowiązek szczepień przeciw COVID-19 / fot. via unsplash [National Cancer Institute]

Austriacki parlament przegłosował w czwartek wieczorem (20 stycznia) ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw COVID-19.

 

WEBINARIUM: „Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”

 

„Dzisiaj jest ważny dzień. Chcemy zrobić istotny krok w austriackiej polityce covidowej” – powiedział austriacki minister zdrowia Wolfgang Mückstein przed głosowaniem w Radzie Narodowej. W sumie 137 z 170 posłów poparło ustawę.

Obowiązkowe szczepienia to „decyzja o powrocie do życia, jakie znaliśmy przed pandemią”, stwierdził Mückstein.

Każdy mieszkaniec Austrii powyżej 18. roku życia będzie musiał się zaszczepić. Z przepisów zwolnione są tzw. ozdrowieńcy, kobiety w ciąży lub Ci, którzy nie mogą zostać zaszczepieni ze względów zdrowotnych.

Obowiązek zacznie obowiązywać od lutego. Od połowy marca rząd zacznie nakładać grzywny na tych, którzy odmówią wykonania zobowiązania, w wysokości do 3,6 tys. euro.

Austria: Problemy z wdrożeniem obowiązku szczepień na COVID-19

Eksperci kwestionują skuteczność rozwiązania, jakim jest nakaz szczepień  na koronawirusa.

Nagrody za szczepienia

Na kilka godzin przed głosowaniem rząd ogłosił także nowy „pakiet zachęt i nagród”, aby zwiększyć chęć niezdecydowanych do zaszczepienia się i nagrodzić tych, którzy już otrzymali szczepionkę. Ma on na celu stworzenie „loterii szczepień”.

Co dziesiąty zaszczepiony obywatel będzie miał szansę wygrać kupon o wartości 500 euro. Nagroda obejmuje także osoby już zaszczepione. Każda otrzymana dawka oznacza osobny wpis na loterię –​​osoby, które otrzymały trzy z nich, mogą również trzykrotnie wygrać.

Dodatkowo pakiet wprowadza również system zachęt dla władz samorządowych do reklamowania szczepień i informowania mieszkańców o ich korzyściach.

Każda gmina, która osiągnie wskaźnik szczepień powyżej 80 proc., otrzyma świadczenia finansowe. Rząd zarezerwował 75 mln euro dla tych władz lokalnych i rozdysponuje zachęty finansowe zgodnie z liczbą ludności gmin.

Austria będzie wymagać testu PCR także od zaszczepionych na COVID-19

Obowiązek wykonania i okazania testu PCR nie dotyczy jedynie osób, które otrzymały już trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Pierwszy kraj UE z obowiązkowymi szczepieniami

Austria jest pierwszym krajem UE, w którym szczepienia stały się obowiązkowe. Do tej pory większość krajów Wspólnoty rozważa podobne kroki w walce z pandemią.

Również Niemcy mają debatować na ten temat w Bundestagu w najbliższą środę. Kanclerz Olaf Scholz powiedział już w zeszłym tygodniu, że jest za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla wszystkich powyżej 18. roku życia – idąc tym samym za przykładem Austrii.

Inne kraje UE wprowadziły dotychczas obowiązkowe szczepienia tylko dla osób starszych lub dla określonych zawodów.

Na przykład Francja wprowadziła obowiązek szczepień dla pracowników transportu lub służby zdrowia. Podobne środki obowiązują również we Włoszech, gdzie od kwietnia 2021 r. szczepienia są obowiązkowe dla pracowników sektora zdrowotnego. Na początku stycznia rząd włoski poszedł o krok dalej i wprowadził także obowiązkowe szczepienia dla wszystkich powyżej 50. roku życia.

UE również zajęła stanowisko w tej sprawie. W styczniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła również, że nadszedł czas, aby „pomyśleć o obowiązkowych szczepieniach”.

Austria: Partia antyszczepionkowców zablokuje powstanie postępowej koalicji?

Nowa austriacka partia antyszczepionkowa zdaniem ekspertów może nie tylko wejść do parlamentu, ale wręcz uniemożliwić stworzenie postępowej koalicji centrolewicy.

Głosy krytyki

Jeszcze przed wprowadzeniem nowego prawa ze środowiska naukowego pojawiały się głosy krytykujące obowiązkowe szczepienia.

„Po ustąpieniu fali odmiany Omikron trzeba będzie ponownie zastanowić się nad zasadnością obowiązkowych szczepień”, stwierdził w rozmowie z ORF, austriackim publicznym nadawcą telewizyjno-radiowym, epidemiolog Gerald Gartlehner.

Jego zdaniem rozprzestrzenianie się wariantu Omikron gwałtownie przyspieszy proces nabywania przez austriackie społeczeństwo odporności zbiorowej.