Kolejne święta z pandemią. Obostrzenia pokrzyżują plany Europejczykom?

swieta-boze-narodzenie-wigilia-zwyczaje-tradycja-karp-oplatek-potrawy-zyczenia-obostrzenia-europa-lockdown-koronawirus-omikron-swiety-mikolaj-prezenty

Kultywowanie niektórych świątecznych tradycji może być po raz kolejny utrudnione ze względu na wprowadzane restrykcje w niektórych europejskich państwach. [Canva]

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia są już drugimi, obchodzonymi podczas pandemii koronawirusa. Kultywowanie niektórych świątecznych tradycji może być po raz kolejny utrudnione ze względu na wprowadzane restrykcje w niektórych europejskich państwach.

 

Bez smartfona, w saunie, popijając szampana. Oto jak Europejczycy spędzają Boże Narodzenie / Świąteczny Briefing z Europy

Pandemia od prawie dwóch lat wpływa na życie milionów ludzi na świecie. Nie inaczej jest w tym roku. Rozprzestrzeniający się wariant Omikron koronawirusa zmobilizował wiele rządów do wprowadzenia nowych ograniczeń i rekomendacji epidemicznych.

Zwyczaje a obostrzenia

W Hiszpanii okres świąt rozpoczyna się 22 grudnia wielką loterią o nazwie El Gordo, której początki sięgają 1812 r. Kilka dni przed losowaniem tłumy Hiszpanów ustawiają się w kolejkach do kiosków, aby zakupić szczęśliwy los. W tym roku główna nagroda wyniosła 4 mln euro, a łączna pula nagród to prawie 2,5 mld euro.

Świąteczną radość popsuć może jednak sytuacja epidemiczna. W czwartek w kraju padł dzienny rekord zakażeń koronawirusem od początku pandemii – odnotowano ponad 72 tys. przypadków, a za co drugie zakażenie odpowiedzialny jest wariant Omikron.

Premier Pedro Sanchez poinformował kilka dni temu, że „rodziny będą mogły spędzić święta razem” i że nie będzie dodatkowych obostrzeń, ale już w środę podjęto decyzję o wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Hiszpania należy do światowej czołówki jeśli chodzi o szczepienia na COVID-19. Zaszczepionych jest prawie 90 proc. obywateli powyżej 12. roku życia.

Na nałożenie nowych restrykcji na okres świąteczno-noworoczny zdecydował się z kolei rząd Szwecji. „Nie będzie powitania Nowego Roku w klubach nocnych (…) Musimy wspólnie zachowywać się odpowiedzialnie i dopasować środki kontroli do sytuacji epidemicznej”, powiedziała premier Magdalena Andersson.

Ale mimo to Szwedzi raczej nie zrezygnują z tradycyjnego dekorowania domów czy też z wysyłania kartek świątecznych, co jest popularnym zwyczajem w państwach skandynawskich. Najważniejszym punktem świąt w Szwecji jest Wigilia, kiedy to powinno się powstrzymać od wykonywania wszelkich prac.

Z kolei w Grecji Wigilia nie odgrywa tak dużej roli i zazwyczaj spędzana jest poza domem. To w pierwszy dzień świąt rodziny odwiedzają się nawzajem i gromadzą przy wspólnym stole. 

Rząd w Atenach nie ogłosił dodatkowych obostrzeń dla mieszkańców kraju, ale działania, „aby święta były lepsze w tym roku niż w zeszłym” premier Kyriakos Mitsotakis podjął już w połowie listopada. 

Wówczas ogłoszono, że do miejsc zamkniętych wstęp mają tylko osoby zaszczepione i ograniczono liczby osób, mogących w tym samym czasie przebywać w tym samym pomieszczeniu. W czwartek wprowadzono też wymóg noszenia maseczek na świeżym powietrzu oraz odwołano świąteczno-noworoczne zgromadzenia publiczne.

Od zeszłego tygodnia każdy, kto przylatuje do Grecji, oprócz pełnego zaszczepienia na koronawirusa, musi przedstawić także negatywny wynik testu na COVID-19. Taki sam wymóg wprowadziły władze Włoch.

Jak informował dziennik La Repubblica, aż 1,5 mln Włochów spędzi Boże Narodzenie na kwarantannie, co jednak – jak zauważa gazeta – może spotkać się z oporem zmęczonego restrykcjami epidemicznymi społeczeństwa.

Mimo to prawdopodobnie większość Włochów ma już w swoich domach ubrane choinki, ponieważ zgodnie z tradycją robi się to 8 grudnia. 

Zwyczaj ubierania świątecznego drzewka narodził się w XVI wieku w Niemczech. W tym kraju tradycją jest ubieranie choinki w Wigilię, choć teraz jest to kultywowane głównie wśród starszych pokoleń i zróżnicowane w zależności od rodziny.

Również z Niemiec pochodzi tradycja organizowania jarmarków świątecznych, rozpowszechniona obecnie na cały świat.

Ale tuż po świątecznej przerwie Niemcy będą musieli zmierzyć się z nowymi obostrzeniami. Od 28 grudnia prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób (nie wliczając dzieci do 14 roku życia), przy czym osoby niezaszczepione nie będą zwolnione z tego limitu. 

Zamknięte zostaną też wszystkie kluby i dyskoteki w kraju. Kanclerz Olaf Scholz podkreślił, że „koronawirus nie robi sobie przerwy świątecznej”.

Boże Narodzenie w UE: Tegoroczne święta (zupełnie) inne niż w przeszłości?

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku dla wielu mieszkańców Europy, w szczególności dla chrześcijan.

Gdzie jeszcze Omikron może pokrzyżować świąteczne plany?

W Holandii święta obchodzi się 25 i 26 grudnia. W tym roku nie będą miały jednak tak rodzinnego charakteru jak przed laty, ponieważ rząd Marka Rutte zdecydował, że do gospodarstw domowych można zaprosić nie więcej niż dwie osoby.

Ogólnonarodowy lockdown, który potrwa do 14 stycznia, obejmuje też zamknięcie wszystkich sklepów mniejszej potrzeby, restauracji, salonów fryzjerskich, siłowni, kin, teatrów, muzeów oraz naukę zdalną. Belgowie także nie pójdą w miejsca kultury, takie jak kina i teatry, w okresie świątecznym. 

Mieszkańcy Portugalii będą zobligowani do pracy zdalnej, a także do przedstawiania negatywnego wyniku testu na koronawirusa w kinach, teatrach i podczas wydarzeń sportowych i imprez, takich jak wesela, do 9 stycznia.

Mimo tego, że Portugalia jest na szczycie rankingu w UE jeśli chodzi o poziom zaszczepienia całej populacji, obostrzenia dotkną cały kraj.

W podobnej sytuacji znajdują się Duńczycy. Pomimo wysokiego wskaźnika szczepień, zamknięte zostaną miejsca kultury, a sklepy i restauracje muszą ograniczyć liczbę klientów.

Wigilia: Wierzący Polacy mniej skłonni do przyjęcia uchodźców niż niewierzący

Najbardziej otwarci na przyjęcie migrantów są osoby niereligijne.

Tradycyjne świąteczne potrawy

Mimo sytuacji pandemicznej, na świątecznych stołach w Europie raczej nie zabraknie tradycyjnych potraw. W państwach Europy Środkowo-Wschodniej są one w dużej mierze podobne – w Czechach i na Słowacji obowiązkowym daniem jest ryba oraz zupa grzybowa, a na Litwie i Łotwie popularnym daniem wigilijnym jest śledź. 

Tak jak w Polsce, podawany jest też barszcz z uszkami, pierogi z grzybami i kapusta przyrządzaną na różne sposoby. Na stołach znaleźć można dużo różnych ciast, na przykład serniki czy biszkopty. Z kolei u Węgrów nie może zabraknąć ciasta z makiem.

Jedynie w Polsce i na Litwie występuje tradycja łamania się opłatkiem. W pozostałych regionach Europy zwyczaj ten nie jest obecny. Zamiast tego Hiszpanie dzielą się słodkim przysmakiem z chałwy, zwanym turron, a Rumuni chlebem.

W Belgii popularne są ostrygi, homary czy indyk a u mieszkańców Danii na stołach pojawia się gęś lub kaczka faszerowana jabłkami i suszonymi śliwkami. Duńskim tradycyjnym deserem jest ryżowy budyń, a ten kto znajdzie w nim migdał, otrzymuje prezent.

We Francji zaś najczęściej podaje się indyka nadziewanego kasztanami, choć w Paryżu królują ostrygi i jagnięcina a w Alzacji pieczona gęś. Mieszkańcy Portugalii często przyrządzają dorsza a Austriacy karpia.

Ryby są także podstawą wigilijnych potraw we Włoszech. Przyrządza się z nich zupę rybną, rybę z ryżem, pieczoną i z makaronem. W Niemczech najpopularniejszym świątecznym ciastem jest strucla. 

 

Zespół EURACTIV.PL życzy wszystkim czytelnikom – bez względu na pochodzenie i wyznanie religijne – wesołych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku spełnienia najskrytszych marzeń!