Pilne spotkanie G7 ws. nowego wariantu koronawirusa

Boris Johnson, premier, Wielka Brytania, brexit

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdziła w niedzielę trzecią w kraju infekcję wariantem omikron. / Zdjęcie: Twitter, @10DowningStreet

Ministerstwo zdrowia Wielkiej Brytanii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w grupie G7 zapowiedziało, że na poniedziałek zwoła pilne spotkanie ministrów zdrowia tej grupy w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa.

 

Do państw G7 należą główne potęgo gospodarcze świata – obok Wielkiej Brytanii również Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Włochy i Kanada. Do jej zadań należy m.in. formułowanie politycznych reakcji na globalne wyzwania.

Wielka Brytania zaostrza restrykcje

Już w sobotę (27 listopada) brytyjski rząd uprzedził, że w związku z pojawieniem się wariantu omikron wszyscy przyjeżdżający na Wyspy będą musieli wykonać test PCR i poddać się izolacji do czasu uzyskania wyniku. Ponadto w Anglii obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek w sklepach i pojazdach transportu publicznego. Nowe zasady mają wejść w życie jutro (30 listopada).

“Każdy, kto przekracza granice Wielkiej Brytanii, będzie zobowiązany do przeprowadzenia testu PCR przed końcem drugiego dnia od przybycia. Do momentu uzyskania wyniku negatywnego osoby te będą musiały poddać się samoizolacji”, uprzedził premier Boris Johnson na konferencji prasowej w Londynie.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdziła w niedzielę trzecią w kraju infekcję wariantem omikron. Poinformowała jednak przy tym, że zakażona osoba zdążyła już opuścić Wielką Brytanię, ale nie podano, dokąd pojechała.

Omikron: Nazwa nowego wariantu koronawirusa. Eksperci WHO określili go jako "niepokojący"

Z powodu wariantu nazwanego omikron kolejne kraje w Europie i na świecie zawieszają loty z państw z południa Afryki.

Świat reaguje na kolejny wariant koronawirusa

Na świecie rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa, który został wykryty w państwach południowej Afryki, ale obecnie zdiagnozowano go już w kilkunastu krajach świata, w tym w kilku europejskich, a sytuacja wciąż zmienia się na niekorzyść.

Główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci przyznał, że omikron jest prawdopodobnie również w Stanach Zjednoczonych. Ekspert przewiduje ponadto, że „w obliczu wysokiej zdolności rozprzestrzeniania się wariantu, prędzej czy później rozejdzie się on po całym świecie”. Naukowcy są zdania, że choć w obrazie wirusa nastąpiły znaczne różnice, to nie oznacza to automatycznie, że nowy wariant jest bardziej niebezpieczny, a jedynie, że lepiej dostosował się do organizmu człowieka. Nie wykluczają jednak, że może on przynajmniej częściowo obniżyć skuteczność stosowanych obecnie  szczepionek.

Próbując spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa wiele państw zdecydowało się jednak całkowicie wstrzymać loty lub przynajmniej wprowadzić ograniczenia dotyczące podróży z państw Afryki Południowej. Zrobiły to już USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Płd., Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia, Egipt i Maroko.

Szef Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) Zurab Pololikaszwili zaapelował w piątek (26 listopada), żeby w reakcji na pojawienie się nowego wariantu wirusa jeszcze tego samego dnia wszystkie państwa, zwłaszcza europejskie, podjęły decyzje o wprowadzeniu restrykcji.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

UE będzie czekać

Tymczasem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła wczoraj, że UE potrzebuje więcej czasu na pełną ocenę ryzyka związanego z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa omikron i lepsze przygotowanie się do nowej sytuacji. “Wiemy, że to wyścig z czasem, ale naukowcy i producenci potrzebują dwóch-trzech tygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant”, podkreśliła Ursula von der Leyen podczas niedzielnej konferencji prasowej na Łotwie.

Szefowa Komisji rekomenduje, by państwa członkowskie poświęciły w tym czasie uwagę środkom zaradczym, przede wszystkim szczepieniom przeciw COVID-19. Przypomniała przy tym, że w maju Komisja podpisała trzecią już umowę z firmami BioNTech i Pfizer, na podstawie której do UE trafi kolejne 1,8 mld dawek preparatu.

WHO: Pilne spotkanie ekspertów. Nowy afrykański wariant koronawirusa niepokoi epidemiologów

Francja natomiast ogłosiła, że chce w sprawie nowego wariantu przeprowadzić konsultacje z innymi państwami Unii Europejskiej.

Polska wciąż zwleka

W Polsce – mimo gwałtownego wzrostu zachorowań i ponaglających apeli ekspertów – władze nie wprowadzają żadnych obostrzeń. “Omikron wydaje się nawet 500 razy bardziej zakaźny niż poprzednie mutacje”, przyznała cytowana w mediach prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Dodała, że z powodu liczby mutacji omikron nazywany jest superwariantem. Uspokajała jednak przywołując pierwsze informacje afrykańskich lekarzy, z których wynika, że objawy chorobowe są stosunkowo łagodne.