Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych [Photo via Unsplash]

Słowacka Rada Narodowa zatwierdziła poprawkę, która pozwoli zaszczepionym obywatelom uniknąć ograniczeń w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w kraju.  

 

 

Wbrew sugestiom ekspertów, koalicja rządząca złagodziła pierwotne żądania, rozszerzając swobody dla zaszczepionych. Forsowała je druga co do wielkości partia, prawicowo-populistyczna Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina). 

Zatwierdzona poprawka ministra zdrowia Vladimíra Lengvarskiego daje państwu możliwość faworyzowania zaszczepionych. Sama nowelizacja nie wprowadza żadnych precyzyjnych zasad, daje jedynie szefowi Urzędu Zdrowia Publicznego Republiki Słowackiej prawo ograniczenia wstępu do restauracji, teatrów czy fryzjerów tylko dla osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu. Jeśli sytuacja się pogorszy, niezaszczepieni będą potrzebować zaświadczenia o wyzdrowieniu z COVID-19 lub negatywnego testu. Testy antygenowe, które będą potrzebne osobom niezaszczepionym w pracy lub w szkole, powinny być bezpłatne i będą ważne przez 48 godzin.  

Weekendowe protesty domagały się zniesienia tego prawa, porównując je do “faszyzmu szczepionkowego”. Partia współrządząca Sme Rodina odmówiła poparcia pierwotnej poprawki, dopóki nie uzgodniono kilku wątków. Należą do nich wybór miejsc, do których niezaszczepieni nie będą potrzebować negatywnego testu, ponieważ pierwotna propozycja ministerstwa była taka, by niezaszczepieni potrzebowali negatywnego testu we wszystkich miejscach publicznych. Do takich wyjątkowych obszarów będą teraz należały sklepy spożywcze, apteki, punkty sprzedaży wyrobów medycznych, drogerie i optyka.  

Opozycja, popierając postulaty protestujących, zapowiedziała, że zaskarży nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Poprzez nową poprawkę minister zdrowia Lengvarský chce zmotywować ludzi do szczepień. Na Słowacji tylko 40 proc. populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 35,3 proc. obie dawki.