Słowacja nałoży surowsze kontrole graniczne na osoby nieszczepione

Słowacja nałoży surowsze kontrole graniczne na osoby nieszczepione

Słowacja nałoży surowsze kontrole graniczne na osoby nieszczepione [Photo via Unsplash]

W poniedziałek (5 lipca) rząd nałożył surowsze kontrole na granicach wewnętrznych. Ma to na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta. Jednocześnie zapowiedziano, że od piątku (9 lipca) przepisy zostaną zaostrzone – wszyscy wjeżdżający do kraju, niezależnie od tego, skąd podróżują, będą musieli poddać się kwarantannie, jeśli nie są w pełni zaszczepieni.

 

 

Policja zapowiedziała też, że stworzy jak najwięcej pasów na dużych przejściach granicznych, z których jeden będzie przeznaczony tylko dla osób w pełni zaszczepionych. Na granicy policja i wojsko sprawdzają obecnie, czy osoby wjeżdżające na Słowację zastosowały się do aktualnych zasad podróży.

Wszyscy, nawet zaszczepieni, powinni wypełnić internetowy formularz eBorder, podczas gdy osoby niezaszczepione, pochodzące z “czerwonych krajów”, gdzie sytuacja epidemiczna jest najcięższa, muszą poddać się kwarantannie. “Wprowadzono wyrywkowe, ale intensywne kontrole przestrzegania obowiązków osób wjeżdżających na terytorium Republiki Słowackiej przez jej granice wewnętrzne i zewnętrzne, w tym lotniska” – powiedział rzecznik policji.

Policja zamknęła też 30 mniejszych i rzadszych przejść granicznych, a w pociągach wprowadzono wyrywkowe kontrole. Jednak zdaniem byłego premiera i lidera opozycji, Roberta Fico (Smer-SD) zobowiązanie nieszczepionych podróżnych do poddania się kwarantannie jest niezgodne z konstytucją. Zapowiedział on, że prześle to rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego do rozpatrzenia.

Zamknięcie przejść granicznych przyczyniło się do wspólnych polsko-słowackich protestów, które odbyły się na przejściach Nidzica-Lysa nad Dunajcem i w Leluchowie. Protestujący Słowacy i Polacy uważają, że oznacza to koniec dla ich wspólnych interesów.