Reuters: Niemcy planują zakup szczepionki Sputnik V. Bawaria już się zdecydowała

szczepionka, Rosja, Sputnik V

Fot. Marco Verch [Flickr, CC BY 2.0]

Niemcy chcą wkrótce rozpocząć rozmowy z Rosją o zakupie szczepionek Sputnik V, przekazuje agencja Reutera, powołując się na swoje źródło. Premier Bawarii Markus Söder ogłosił już, że jeśli preparat zostanie zatwierdzony przez EMA, to region zamówi 2,5 mln dawek.

 

Według informatora agencji rezultat rozmów zależeć będzie od tego, czy szczepionka Sputnik V uzyska pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA). Koniecznym warunkiem, aby tak się stało, jest jednak dostarczenie EMA przez Rosję wszelkich niezbędnych danych.

Komisja Europejska miała też wczoraj (7 kwietnia) poinformować ministrów zdrowia państw UE, że nie planuje składać zbiorowego zamówienia na szczepionkę rosyjskiej produkcji, tak jak wcześniej w przypadku preparatów produkcji europejskiej i amerykańskiej.

EMA: Zakrzepy powinny być wymienione jako możliwy skutek uboczny szczepionki AstraZeneca

Europejska Agencja Leków (EMA) przedstawiła swoją opinię w sprawie przypadków zakrzepów krwi u nielicznych osób, które otrzymały szczepionkę na koronawirusa AstraZeneca. Uznano, że korzyści przewyższają ewentualne ryzyko, ale stwierdzono też, że zakrzepica powinna być wymieniona wśród potencjalnych skutków ubocznych.

 

W związku …

Niemcy chcą zamówić szczepionkę Sputnik V

W związku z tym niemiecki minister zdrowia Jens Spahn miał ogłosić, że w takim układzie Niemcy gotowe są zacząć wstępne negocjacje z Rosją nad bilateralną umową w sprawie zakupu szczepionki. Na początku strony ustalą liczbę szczepionek, jaką Niemcy chcą zamówić od Rosji i przewidywany czas dostawy.

Jeśli umowa zostanie zawarta, to Berlin będzie czekać na zatwierdzenie rosyjskiego preparatu przez EMA. Do tego niezbędne będzie jednak dostarczenie Agencji przez Rosję potrzebnych danych, m.in. dotyczących procesu produkcyjnego szczepionki.

Włochy: Kolejka chętnych po szczepionkę Sputnik V

O podobnych zakupach myślą też inne regiony.

Bawaria już potwierdziła chęć zakupu

Plany zakupu szczepionki Sputnik V ogłosiła już Bawaria, jako pierwszy kraj związkowy w Niemczech, który podjął taką decyzję. Premier Markus Söder przekazał, że kiedy produkt uzyska aprobatę EMA, władze landu zamówią 2,5 mln szczepionek. Wstępna umowa została podpisana wczoraj, a transakcja ma dojść do skutku w lipcu.

Söder w marcu zwrócił się do Europejskiej Agencji Leków o przyspieszenie procesu zatwierdzenia preparatu rosyjskiej produkcji.

Niewykluczone też, że w Bawarii rozpocznie się produkcja rosyjskiej szczepionki. Według niemieckich mediów miałaby za nią odpowiadać niemiecka filia rosyjskiego koncernu farmaceutycznego R-Pharm.

Jedynym jak dotąd krajem w UE, który rozpoczął szczepienia preparatem Sputnik V, są Węgry. Zamiary rozpoczęcia negocjacji w sprawie zamówienia dawek preparatu mają też inne kraje, przede wszystkim Słowacja i Austria.