Dziś rozpoczyna się ramadan. Czy Muzułmanie mogą zaszczepić się w trakcie postu?

Zbliżający się okres postu, który potrwa do 12 maja, wśród Muzułmanów budzi obawy o to, czy mogą w jego trakcie skorzystać z możliwości zaszczepienia się. / Zdjęcie: Muhammad Adil, unsplash.com/@ini_adil

Dziś (13 kwietnia) rozpoczyna się ramadan. Okres postu, który potrwa do 12 maja wśród Muzułmanów budzi obawy o to, czy mogą w jego trakcie skorzystać z możliwości zaszczepienia się.

 

 

W czasie ramadanu muzułmanie od wschodu do zachodu słońca muszą powstrzymywać się od „wszystkiego, co mogłoby przedostać się do ciała”. I właśnie to stanowi problem. Qari Asim, imam meczetu w Leeds, wytłumaczył w rozmowie z BBC, że szczepionka podawana jest domięśniowo, nie dostaje się do krwioobiegu i nie zawiera substancji odżywczych, dlatego nie można traktować jej przyjęcia jako złamania zasad postu. Takie stanowisko podzielają też przedstawiciele meczetu w Mekce

Do uświadamiania wyznawców islamu namawiają również naukowcy. „Rosnące obawy dotyczące przyjmowania szczepionki COVID-19 podczas ramadanu koncentrują się na tym, czy wstrzyknięcie unieważnia post (…). Dlatego też istnieje pilna potrzeba globalnego wezwania do działań w celu zmniejszenia niepewności na temat szczepionek” – napisano w artykule opublikowanym 7 kwietnia przez czasopismo „Lancet”.

„Trzeba zadać sobie pytanie: czy przyjmuję szczepionkę, która okazała się skuteczna, czy ryzykuje złapanie koronawirusa, co może sprawić, że będę chory, potencjalnie przegapię cały ramadan i być może skończę w szpitalu?” – powiedział Asim.

Dr. Farzana Hussain, pracująca w jednym z londyńskich szpitali, potwierdziła, że wiele osób ze społeczności muzułmańskiej ma wątpliwości, co do wpływu zaszczepienia się na obowiązki wynikające z ich wiary. Jednak powinni zwrócić uwagę na to, że „Koran wyraźnie mówi, że życie jest największą wartością. Dlatego obowiązkiem każdego praktykującego muzułmanina jest przyjęcie szczepionki”.

W rozwiązaniu dylematu muzułmanom w Wielkiej Brytanii pomogą niektóre punkty szczepień, które zdecydowały, że na czas ramadanu wydłużą godziny pracy, tak by osoby, które tego potrzebują, mogły skorzystać ze szczepienia po zmroku. Ponadto szczepionkę otrzymać można w kilku meczetach, co również ma służyć jako zachęta dla muzułmanów.

Odporność na COVID-19 – nabyta w szczepieniu czy po przejściu choroby – jest warunkiem, który będą musieli spełnić wszyscy wierni udający się w tym roku do Mekki. Przepisy wprowadzone przez władze Arabii Saudyjskiej zaczną obowiązywać z początkiem ramadanu i na razie obejmą tylko umrę, czyli pielgrzymkę, którą można odbyć w dowolnym momencie w roku.

Nie podano daty wygaśnięcia nowych regulacji, więc istnieje prawdopodobieństwo, że ograniczenia wpłyną też na lipcową hadżdż – pielgrzymkę, którą każdy muzułmanin musi odbyć raz w życiu. W 2020 r. z powodu restrykcji wzięło w niej udział tylko 10 tys. osób, a rok wcześniej do świątyni Al-Kaba w Mekce dotarło 2,5 mln pielgrzymów.

Do tej pory – według władz Arabii Saudyjskiej – w kraju zaszczepiono ponad 5 mln osób, wykryto prawie 400 tys. zakażeń i odnotowano 6,5 tys. zgonów.