Ponad połowa dorosłych w UE ma nadwagę

Europejczycy ważą coraz więcej (Photo by Ehimetalor Akhere Unuabona on Unsplash)

Europejczycy ważą coraz więcej (Photo by Ehimetalor Akhere Unuabona on Unsplash)

Według danych unijnego biura statystycznego Eurostat aż 53 proc. dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej ma nadwagę, aż 17 proc. ma dużo poważniejszy kłopot z otyłością. Dane dotyczą 2019 r. i pandemicznym 2020 r. statystyka prawdopodobnie się jeszcze pogorszyła.

 

Według danych Eurostatu prawidłową wagę ma zaledwie 44 proc. dorosłych mieszkańców UE. 53 proc. waży za dużo, zaś 3 proc. ma niedowagę.

Do sporządzenia zestawienia wykorzystano tzw. wskaźnik masy ciała (BMI), który wylicza się poprzez podzielenie masy ciała liczoną w kilogramach przez podniesiony do kwadratu wzrost danej osoby liczony w metrach.

Norma to wskaźnik BMI w granicach 18,5-25 punktów. Poniżej tych wartości mamy do czynienia z niedowagą, a powyżej z nadwagą. Jeśli jednak BMI wynosi 30 lub więcej, to jest już otyłość. Więc o ile 53 proc. Europejczyków ma BMI powyżej 25, to już 17 proc. powyżej 30.

Za 65 proc. dezinformacji na temat szczepionek w sieci odpowiada 12 osób

Joe Biden uważa, że osoby te przyczyniają się do „zabijania ludzi”.

Chorwaci i Maltańczycy najgrubsi, a Włosi najszczuplejsi

Nie wszędzie jednak w UE dodatkowe kilogramy rozkładają się tak samo. Najgrubsi są Chorwaci i Maltańczycy. W tych krajach aż 65 proc. dorosłych ma nadwagę lub otyłość. Na kolejnym miejscy znalazły się Czechy i Węgry z wynikiem 60 proc., zaś na trzecim miejscu podium – Słowacja, Finlandia, Rumunia oraz również uwzględniona w tym zestawieniu Turcja. W tych czterech krajach za dużo waży 59 proc. dorosłej populacji.

Polacy niestety także plasują się wysoko. Z wynikim 58 proc. (ex aequo z Grekami, Słoweńcami i Łotyszami) zajmują w tej niechlubnej statystyce czwarte miejsce. Najszczuplejsi (choć raczej trzeba by powiedzieć, że najmniej grubi) są Włosi (46 proc. dorosłych waży tam za dużo), Francuzi (47 proc.) i Luksemburczycy (48 proc.).

Nadwaga łączy się mocno z wiekiem. Im Europejczycy są starsi, tym częściej mają nadwagę. O ile bowiem w grupie wiekowej 18-24 za dużo waży co czwarta osoba (czyli 25 proc.), o tyle wśród osób w wieku 25-34 to już 39 proc.

W każdej kolejnej – liczonej co 10 lat – grupie wiekowej osób z nadwagą jest coraz więcej. Najwięcej ważą osoby z grupy 65-74 – aż 66 proc. z nich ma BMI powyżej 25. Waga zaczyna spadać dopiero w grupie wiekowej powyżej 75 lat. W tym przypadku nadwagę ma 59 proc. Europejczyków.

EMA rozpoczęła ocenię szczepionki na koronawirusa opracowanej przez francuski koncern Sanofi

To pierwsza tzw. szczepionka podjednostkowa przeciw COVID-19.

Mężczyźni grubsi od kobiet

Drugi istotny czynnik to płeć. To mężczyźni mają w Europie większą tendencję do łapania dodatkowych kilogramów. Średnia dla całej UE w przypadku mężczyzn to 60 proc. zaś w przypadku kobiet – 46 proc.

Największą różnicę między kobietami a mężczyznami jeśli chodzi o wagę zaobserwowano w Luksemburgu – gdzie nadwagę miało 59 proc. mężczyzn wobec 38 proc. kobiet. W przypadku Czech było to 70 proc. do 51 proc., a Cypru – 59 proc. do 41 proc. W Polsce natomiast różnica wyniosła 68 proc. do 50 proc.

Wszystko to jednak dane za 2019 r. Tymczasem w pandemii, gdy wiele osób spędzało w Europie z powodu przeciwepidemicznych obostrzeń wiele czasu w domu. Zamknięte były też siłownie, fitness-cluby czy wiele krytych obiektów sportowych (np. baseny).

Spora część Europejczyków stresy wywołane przez pandemię i idącą za nią kryzys gospodarczy zajadało lub zapijało alkoholem. Wiele osób jeszcze przybrało więc na wadze w czasie lockdownów.

Szczepionki podjednostkowe – nowa broń na koronawirusa?

To kolejny typ szczepionek przeciw SARS-CoV-2, jaki niebawem wejdzie do użytku.

Kolejne takie badanie dopiero za 5-6 lat

Niestety – przynajmniej od Eurostatu – dowiemy się tego dopiero za kilka lat. Raport dotyczący nadwagi i otyłości to bowiem część dużego Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (European Health Interview Survey – EHIS), które powtarzane jest co 5-6 lat.

EHIS dotyczy wielu aspektów stanu zdrowia Europejczyków i raport dotyczący ich wagi to pierwsze gotowe zestawienie pod badaniu przeprowadzonym w 2019 r. przez krajowe ośrodki statystyczne (w przypadku Polski to Główny Urząd Statystyczny).

Eurostat zbiera potem raporty o krajowych ośrodków i sporządza końcowy ogólnoeuropejski raport. Poprzednie badanie EHIS przeprowadzono w 2014 r. Wówczas sytuacja była nieco lepsza.

Prawidłową wagę wykazywało wtedy 46,1 proc. europejczyków (czyli o 2 p.p. więcej niż w 2019 r.) zaś 51,6 proc. miało nadwagę. Otyłość stwierdzono u 15,9 proc., a niedowagę u 2,3 proc.