Polska: Zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID19

Polska, szczepienia, AstraZeneca, COVID19, Unia Europejska, Dworczyk

Szef KPRM Michał Dworczyk / Zdjęcie via Adam GUZ/KPRM

9 maja wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania do szczepienia i będą mogli rejestrować się na konkretne terminy szczepień, poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Rząd chce przyspieszyć Narodowy Program Szczepień. Polska znajduje się w w dziesiątce państw UE, które najwolniej szczepią swoich obywateli. „Jesteśmy uzależnieni od dostaw”, przekonuje szef KPRM. 

 

 

Do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia będzie mógł otrzymać e-skierowanie i zapisać się na szczepienie, zapowiedział wczoraj (18 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki. 

Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk zaznaczył w trakcie dzisiejszej (20 kwietnia) konferencji prasowej, że do najbliższej soboty rząd realizuje program szczepień przedstawiony 2 tygodnie temu, a od poniedziałku (26 kwietnia) „przyspieszy”. Rząd otworzy możliwość rejestracji na szczepienie wszystkich roczników – do osób urodzonych w 2003 r. włącznie.

W środę (28 kwietnia) uruchomiona zostaje rejestracja dla osób między 30. a 39. rokiem życia, które wcześniej zgłosiły gotowość zaszczepienia się za pośrednictwem formularza. To ponad 400 tys. osób. 

Z kolei 4 maja rozpocznie się rejestracja osób między 18. a 29. rokiem życia, które między styczniem a marcem wypełniły formularz chęci zaszczepienia

Ile szczepień wykonano w Polsce?

Z informacji przedstawionej przez Michała Dworczyka w Polsce wykonano jak dotąd ponad 9 mln szczepień.

Każdego dnia będziemy rejestrować nie jeden a dwa roczniki – począwszy od 1974 i 1975. I tak do 7-9 maja, będziemy dalej uruchamiali po trzy roczniki, podkreślił Dworczyk. Zmiany mają przyczynić się do polepszenia statystyk podanych dawek per capita. Polska bowiem znajduje się od kilkunastu dni wśród państw UE, które najwolniej szczepią swoich obywateli.

Jednak minister Dworczyk odpowiedział w trakcie konferencji, że tempo szczepień jest uzależnione od dostaw. Według niego Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zapewnia, że wszystkie dostawy są na bieżąco dystrybuowane do punktów szczepień.

Dworczyk zapowiedział, że w związku z przyspieszeniem szczepień, wprowadzone zostanie rozporządzenie, które „w razie ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuści wykorzystanie jej u osoby powyżej 18. roku życia”.

Według stanu na wczoraj do Polski dotarło 10,3 mln dawek różnych szczepionek. Jak dotąd 1-szą dawkę otrzymało 6 699 255 osób. Drugą 2 307 284. Łącznie rozdysponowano 9 006 539 dawek (stan na 10:35 20 kwietnia).