Polska: Od północy kwarantanna dla przyjezdnych spoza Schengen i EOG

polska-strefa-shengen-europejski-obszar-gospodarczy-kwarantanna-koronawirus-wariant-delta-pandemia-covid19

Foto via FB [Attilio Fontana]

Od północy 10-dniowa kwarantanna obowiązuje wszystkich przybywających do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Powodem jest szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa. Izolacja będzie mogła być jednak skrócona, jeśli po upływie siedmiu dni od przekroczenia granicy przyjezdny uzyska negatywny wynik testu na koronawirusa.

 

Oznacza to, że kwarantannie będą się musieli poddać m.in. kibice wracający z meczu Polska-Szwecja, który polska reprezentacja przegrała wczoraj w Petersburgu.

Spod tego obowiązku wyłączone są jednak osoby w pełni zaszczepione pod warunkiem, że od przyjęcia drugiej dawki minęło już co najmniej 14 dni, ozdrowieńcy legitymizujący się unijnym certyfikatem covidowym, a także dzieci do 12. roku życia.

Dotychczas w Polsce obowiązywała 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen, ale zwalniał z niej ujemny wynik testu wykonanego na terytorium naszego kraju do 48 godzin po przekroczeniu granicy.

Rosja: Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Jednym z głównych ognisk jest Sankt Petersburg

Rosja staje w obliczu kolejnej – trzeciej już – fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Wariant Delta można “złapać” nawet “w przelocie”

Jako powód takiej decyzji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał wczoraj (23 czerwca) „dynamiczną sytuację związaną z pojawianiem się nowych mutacji koronawirusa”. “Jesteśmy bardzo wyczuleni na zjawisko potencjalnego przeniesienia zakażeń z krajów, które są już dotknięte różnymi mutacjami koronawirusa”, przekazał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski i przyznał, że Delta jest obecnie najbardziej realnie zagrażającym Polsce wariantem. Zapowiedział ponadto rozszerzenie listy państw stanowiących potencjalne zagrożenie dla transmisji wirusa.

Eksperci ostrzegają bowiem, że wystarczą sekundy przebywania w niewielkiej odległości, żeby zarazić się coraz bardziej powszechnym indyjskim wariantem koronawirusa. Epidemiolog uniwersytetu Harvarda Eric Feigl-Ding uznał nawet pochodzący z Indii wariant Delta Plus, za „największe zagrożenie pandemii COVID-19 2021 roku” podkreślając, że do zakażenia wystarczy tylko przejść obok chorego. We Francji ten wariant odpowiada obecnie za 2-4 proc. zakażeń, w USA już za 31 proc., a w Wielkiej Brytanii nawet za ponad 90 proc. wszystkich wykrytych przypadków koronawirusa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Pfizer nas chroni?

Wiceszef resortu zdrowia poinformował także, że przypadków wariantu Delta było w Polsce we wtorek 90, a w środę 96, podczas gdy mutacji Gamma we wtorek  14, a w środę 17, natomiast wariantu Beta – we wtorek 36, w środę 38. Waldemar Kraska dodał, że w przedziale dwóch tygodni liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców wyniosła w Polsce 14, ale w Tunezji to już 209, w Danii 152, w Hiszpanii 133, a w Wielkiej Brytanii 131.

Natomiast minister Niedzielski uprzedził w rozmowie opublikowanej wczoraj w dzienniku „Fakt”, że “jeśli zaatakuje wirus delta, mogą wrócić obostrzenia”. „Nie możemy powiedzieć, że skoro teraz jest zarażeń stosunkowo niewiele, to koniec walki z pandemią”, zastrzegł. Szef resortu zdrowia uspokajał jednak, że trzeba zwrócić również uwagę na strukturę szczepień, a najwięcej Polaków zaszczepionych zostało preparatem Pfizera, który wykazuje największą skuteczność wobec wariantu Delta. Minister dodał, że w jego ocenie odporność populacyjną osiągniemy do końca wakacji, kiedy to liczba osób odpornych – po przechorowaniu, lub zaszczepieniu – przekroczy 70 proc.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

Wirus Delta dalej mutuje

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w zeszłym tygodniu zwróciła uwagę, że z powodu wysokiej zakaźności wykryty w Indiach wariant koronawirusa staje się dominujący na świecie. „Wirus Delta dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant Delta Plus, kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźności i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc”, ostrzega tymczasem na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem konieczna jest szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień, a także przygotowania do kolejnej fali pandemii.

Z danych indyjskiego ministerstwa zdrowia, na które powołują się media,  wynika, że wariant Delta Plus wykryto w kilku stanach, m.in. Maharasztra (trzecim co do wielkości i drugim pod względem ludności), Kerala w południowo-zachodnich Indiach oraz Madhya Pradesh (stan w środkowych Indiach).