Polska: Koniec bezradnej Rady Medycznej przy premierze

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Krystian Maj KPRM

Rada Medyczna do spraw COVID-19 przy premierze została powołana zarządzeniem premiera z dnia 6 listopada 2020 r. jako organ pomocniczy premiera, źródło Krystian Maj KPRM

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi ws. pandemii koronawirusa. Jako uzasadnienie swojej decyzji podali „brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podziękowali ekspertom za współpracę.

 

Natomiast Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że w związku z odejściem większości członków Rady zapadła decyzja o “zmianie formuły doradczej tego gremium”. “Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia”, podało CIR uspokajając, że “rezygnujący z funkcji doradcy zadeklarowali jednocześnie gotowość do pozostawania w stałym kontakcie z rządem, ale w innej formule niż dotychczas”.

Członkowie Rady odchodzą w przededniu piątej fali pandemii COVID-19. Według prognoz wariantem Omikron koronawirusa zarazić się może połowa mieszkańców Polski, a hospitalizacji wymagać nawet 15 tys. osób dziennie.

Hiszpania chce traktować COVID-19 jak grypę

Hiszpańskie władze od miesięcy pracują nad zmianą podejścia do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Rada Medyczna do spraw COVID-19, czyli “najlepsi z najlepszych”

Rada Medyczna do spraw COVID-19 przy premierze została powołana zarządzeniem premiera z dnia 6 listopada 2020 r. jako organ pomocniczy premiera. Przewodniczył jej prof. Andrzej Horban, a do zadań Rady należało „analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych – takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju”.

Mniej więcej rok temu Mateusz Morawiecki zachwalał członków tej rady na Facebooku: „Najlepsi z najlepszych, najwspanialsze umysły, jakie polska medycyna ma do zaoferowania”.

Finlandia: „Maska biologiczna” nową bronią przeciwko COVID-19?

Zespół badawczy z Uniwersytetu Helsińskiego jest w trakcie opracowywania donosowego aerozolu, który ma tworzyć na powierzchni błony śluzowej maskę biologiczną blokującą wirusy, w tym wariant Omikron patogenu SARS-CoV-2.

Większość członków Rady ds. medycznych zrezygnowała

„W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19”, napisali eksperci rezygnujący z doradzania w przesłanym PAP oświadczeniu. Podkreślili m.in., że decyzja zapadła z uwagi na „brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

„Przyjmując powołania do pracy w Radzie Medycznej do spraw COVID-19, wierzyliśmy, że nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w walce z pandemią”, tłumaczyli specjaliści. Przyznali jednak, że “z upływem czasu i narastającą frustracją obserwowali brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią”.

Rada w trakcie swojej działalności opublikowała łącznie 36 stanowisk. Ostatnie w dniu rezygnacji zdecydowanej większości członków tego gremium. Alarmowali w nim, że w obecnej „dramatycznej sytuacji epidemiologicznej wywołanej bardzo zaraźliwym wariantem wirusa i grożącej niewydolności służby zdrowia niezbędne jest pilne zwiększenie odsetka szczepionych, zwłaszcza wśród osób powyżej 60. roku życia”. „Niezbędne jest też pilne podanie trzeciej dawki przypominającej, gdyż znacząco łagodzi to przebieg ewentualnego zakażenia”, podkreślili odchodzący medycy.

Oświadczenie podpisali: prof. Robert Flisiak; prof. Magdalena Marczyńska; prof. Agnieszka Mastalerz-Migas; prof. Radosław Owczuk; prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz; prof. Miłosz Parczewski; prof. Małgorzata Pawłowska; prof. Anna Piekarska; prof. Krzysztof Pyrć; prof. Krzysztof Simon; prof. Konstanty Szułdrzyński; prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Pozostałe cztery osoby z głównym doradcą premiera ds. COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzejem Horbanem dymisji nie złożyli. Poza Horbanem są to: prof. Tomasz Laskus z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Artur Zaczyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz prof. Piotr Czauderna z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Premier: Obostrzeń nie będzie, bo rząd nie chce postępować wbrew opinii publicznej

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że czwarta fala COVID-19 “zapukała do nas bardzo głośno”, ale wykluczył zarówno lockdown, jak o obostrzenia wobec niezaszczepionych.

CIR: Formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona

“W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona; zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez premiera ministrowi zdrowia”, poinformowało tego samego dnia Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. CIR uspokajało także, że “rezygnujący z funkcji doradcy zadeklarowali jednocześnie gotowość do pozostawania w stałym kontakcie z rządem, ale w innej formule niż dotychczas”.

Służby prasowe KPRM podkreśliły również, że “głos Rady Medycznej działającej od listopada 2020 r., a także porady i sugestie ekspertów z innych dziedzin są merytorycznym wsparciem dla decyzji Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego”, a “poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami – w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami”. W komunikacie podkreślono ponadto, że “opinie poszczególnych gremiów były często odmienne” i wskazywały wiele sposobów radzenia sobie z pandemią i jej skutkami społeczno-gospodarczymi.

Minister Niedzielski podziękował za współpracę

Tymczasem minister Adam Niedzielski zareagował na decyzje ekspertów na Twitterze. “Dziękuję za współpracę wszystkim członkom Rady Medycznej przy Premierze RP, którzy dziś złożyli rezygnację. Ta decyzja, zgodnie ze wspólnymi deklaracjami na posiedzeniu RM, na pewno nie kończy naszych kontaktów”, napisał zapowiadając “szerszy komentarz” w poniedziałek.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Dworczyk: 80 proc. rekomendacji Rady Medycznej wprowadzono w życie

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podkreślił natomiast, że wbrew informacjom medialnym, współpraca rządu z Radą Medyczną była bardzo intensywna. „80 proc. rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych”, zapewnił na sobotniej konferencji prasowej w Ząbkowicach Śląskich.

Zastrzegł jednak, że nie były to wszystkie decyzje, co “wywoływało dyskusje w Radzie”.  Szef KPRM przypomniał przy tym, że rada była tak skonstruowana, że ona właśnie “opiniuje, doradza, rekomenduje, natomiast odpowiedzialność za podejmowane decyzje ponosi Ministerstwo Zdrowia i Rada Ministrów”. Podkreślił ponadto, że wszyscy członkowie Rady Medycznej z wielkim sercem i zaangażowaniem brali udział jej w pracach.

Dworczyk zwrócił też uwagę, że premier Morawiecki już zobowiązał Ministerstwo Zdrowia do przedstawienia propozycji dotyczącej nowej formuły wsparcia doradczego w walce z epidemią. „Jestem przekonany, że w najbliższych dniach poznamy ten nowy model działania w tym obszarze”, oświadczył szef KPRM.