Koronawirus: Obostrzenia w Polsce przedłużone. Hotele zamknięte w majówkę. Ponowne otwarcie przedszkoli i żłobków

polska-pandemia-koronawirus-covid-obostrzenia-majówka

Minister zdrowia Adam Niedzielski, fot. Adam Guz/KPRM / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [Kancelaria Premiera]

Obostrzenia w Polsce zostaną przedłużone do 25 kwietnia, poinformował dziś (14 kwietnia) minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjątkiem będzie otwarcie od następnego poniedziałku przedszkoli i żłobków. Hotele i obiekty noclegowe pozostaną zamknięte do 3 maja włącznie.

 

 

„Apogeum trzeciej fali, jak chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w zeszłych tygodniach, a teraz ta fala przetacza się przez szpitale. Dziś mamy pierwszy dzień, kiedy zmniejszyła się liczba hospitalizacji”, podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej (14 kwietnia) konferencji prasowej.

Niedzielski: Obostrzenia w Polsce o tydzień dłużej

„Sytuacja w szpitalach wygląda tak, że mamy obecnie zajętych 34 tys. łóżek. Dostępność to jest prawie 46 tys. czyli bufor bezpieczeństwa na dziś to prawie 12 tys. łóżek. Pacjentów pod respiratorami mamy 3,5 tys. na mniej więcej 4,5 tys. dostępnych łóżek respiratorowych”, podkreślił Niedzielski.

Minister zauważył, że sytuacja z łóżkami i respiratorami jest różna w zależności od regionów. „To jest główna przesłanka do tego, że przedłużamy obowiązywanie restrykcji o tydzień”, powiedział minister.

Wyjątkiem będzie otwarcie od następnego poniedziałku (19 kwietnia) przedszkoli i żłobków. Niedzielski przekazał, że po konsultacjach z ministrem kultury i sportu Piotrem Glińskim rząd zdecydował o dopuszczeniu uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Wszystkie pozostałe regulacje będą obowiązywały do kolejnej niedzieli, czyli do 25 kwietnia. Restrykcje miały obowiązywać do 18 kwietnia.

„Przedłużamy o dwa tygodnie restrykcje dotyczące hotelów. Do 3 maja nie będzie możliwości prowadzenia hoteli i obiektów noclegowych”, zaznaczył minister. Tłumaczył to tym, aby nie było dylematów co do tego, jakie decyzje podejmować w związku z majówką.

USA: Agencje zdrowia wzywają do wstrzymania stosowania szczepionki Johnson & Johnson

Preparat Johnson&Johnson jest już stosowany w USA i RPA, a zatwierdzono go także do użytku w Unii Europejskiej i Kanadzie.

Kontrowersje wokół szczepionki Johnson&Johnson

W trakcie konferencji minister odniósł się do informacji dotyczących szczepionki Johnson&Johnson. Amerykański koncern opóźni bowiem wprowadzenie na rynek UE swojego preparatu na koronawirusa. Firma podjęła taką decyzję po tym jak dwie amerykańskie instytucje zaleciły wstrzymanie jego stosowania z powodu wystąpienia kilku przypadków zakrzepów u osób, które otrzymały tę szczepionkę. Pierwsza partia tych szczepionek miała trafić do Polski dziś.

„Ciągle analizujemy informacje o szczepionkach Johnson & Johnson. Porządkując informacje, to po pierwsze zostało wykrytych sześć przypadków na 7 mln podań. Mówimy o przypadku mniej więcej jednym na milion, co jest rzadkim zjawiskiem”, podkreślił Niedzielski. Dodał, że Europejska Agencja Leków (EMA) nadal uważa, że bilans korzyści jest większy niż ryzyka. „Opieramy się absolutnie na podejściu EMA”, zaznaczył.

Johnson&Johnson opóźni wprowadzenie na rynek UE swojej szczepionki na koronawirusa

Pierwsza dostawa szczepionek opracowanych przez koncern Johnson&Johnson trafiła do Unii Europejskiej w ostatni poniedziałek (12 kwietnia).

Jakie restrykcje obowiązują w Polsce?

W całej Polsce od soboty (27 marca) obowiązują nowe przeciwepidemiczne restrykcje. Dotyczą m.in. zamknięcia wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2. Otwarte mogą być tylko te składy, które oferują sprzedaż hurtową dla realizacji trwających już projektów budowlanych.

Z kolei w innych sklepach oraz placówkach, np. w urzędach pocztowych, obowiązują bardziej rygorystyczne wymogi co do ilości obecnych w nich. naraz osób – to 1 osoba na 20 m2 dla placówek o powierzchni powyżej 100 m2.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje z taki sam limit osób, jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego, czyli 1 osoba na 20 m2. Do tego obowiązkowy odstęp 1,5 m między wiernymi i zakładanie maseczki.

W całej Polsce zamknięte są także salony fryzjerskie, kosmetyczne czy manicure/pedicure. Natomiast w przedszkolach i żłobkach przyjmowane są tylko dzieci osób, które wykonują kluczowe dla obecnej sytuacji zawody – pracowników służby zdrowia, policji, straży pożarnej czy wojska.

Koronawirus: Nowe obostrzenia w Polsce. Przedszkola, żłobki i salony fryzjerskie zamknięte, ale kościoły otwarte

Nowe restrykcje mają obowiązywać od najbliższej soboty (27 marca) przez co najmniej dwa tygodnie, czyli do 9 kwietnia.