Polska: Rząd luzuje obostrzenia. Od 26 kwietnia zmiany w 11 województwach

polska, obostrzenia-majówka-rząd-niedzielski0pandemia-weekend-salony-fryzjerskie-i-masazu

Minister zdrowia Adam Niedzielski / Fot. Adam Guz/KPRM / (CC BY-NC-ND 2.0) [Kancelaria Premiera]

Dziś (21 kwietnia) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o częściowym luzowaniu obostrzeń w Polsce. Będzie ono polegało na powrocie części uczniów do szkół oraz przywróceniu działania salonów fryzjerskich, kosmetycznych i urody. Zmiany będą obowiązywały od 26 kwietnia. Odmrożenia gastronomii oraz kultury można spodziewać się w maju.

 

 

„Dzisiejsza liczba zakażeń oznacza kontynuację trendu spadkowego”, podkreślił podczas dzisiejszej (21 kwietnia) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. „Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Przez tydzień obłożenie łóżek zmniejszyło się o 3 tys.”, zaznaczył Niedzielski. Oznacza to, że „pewne apogeum jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali mamy za sobą”. Minister dodał jednak, że cały czas zarówno poziom zakażeń, jak i hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

„Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony, w których jest zróżnicowana sytuacja. Widzimy wyraźny spadek zakażeń we wszystkich regionach, jednak w niektórych nadal sytuacja jest trudna. Przede wszystkim należy do nich woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i mazowieckie”, powiedział Niedzielski.

„Na drugim biegunie mamy województwa: podlaskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie”, dodał. „To było dla nas podstawą do podjęcia decyzji o kolejnych tygodniach”.

Dlatego rząd zdecydował o zniesieniu niektórych obostrzeń w części województw. W śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia zostają zachowane – ogłosił minister.

W pozostałych 11 województwach rząd zdecydował o przywróceniu edukacji hybrydowej w klasach 1-3. W tych 11 województwach od 26 kwietnia zostanie przywrócone działanie salonów fryzjerskich, kosmetycznych i urody.

Kiedy luzowanie obostrzeń w gastronomii?

Rząd zamierza w przyszłym tygodniu przedstawić bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. „Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała”, zapowiedział Niedzielski. Minister podkreślił, że rząd chce jeszcze przez najbliższy tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika obłożenia szpitali i zgonów.

„Rozmawiamy o zniesieniu obowiązku noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu. Bierzemy pod uwagę nowe wyniki badań (…). Głównym kryterium będzie jednak częstotliwość zakażeń. W przyszłą środę odniesiemy się do tego zagadnienia”, dodał minister, odpowiadając na pytania dziennikarzy o przepis dotyczący noszenia masek ochronnych w przestrzeni publicznej.

Z informacji przedstawionych podczas dzisiejszej konferencji wynika, że po weekendzie majowym rząd planuje przywrócić możliwość uprawiania sportu. „To będzie jednym z priorytetów”, zaznaczył Niedzielski. „Po weekendzie majowym otworzymy prawdopodobnie instytucje kultury. To będą jedne z pierwszych ruchów, które będziemy wykonywać”, dodał.

Szkolnictwo: Matury w maju

Dziś przed konferencją ministra zdrowia swoje wystąpienie miał minister edukacji. „Egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty odbędą się w planowanym terminie. Nie ma żadnego zagrożenia dla tego terminu. Egzaminy odbędą się stacjonarnie”, podkreślił Przemysław Czarnek.

Egzaminy odbędą się w dniach od 4 do 20 maja – egzamin maturalny, od 25 do 27 maja – egzamin ósmoklasisty. Szef resortu zapewnił, że nie ma żadnych przesłanek, by uważać, że zorganizowanie egzaminów w tym czasie niesie ze sobą zagrożenie.

„Nie będzie testów na koronawirusa przed egzaminami maturalnymi ani egzaminem ósmoklasisty. Nie chcemy stresować uczniów”, zapowiedział Czarnek, podkreślając, że „reżim sanitarny stosowany podczas egzaminów próbnych był wystarczający”.

Jakie restrykcje obowiązują w Polsce?

W całej Polsce od soboty (27 marca) obowiązują nowe przeciwepidemiczne restrykcje. Dotyczą m.in. zamknięcia wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2. Otwarte mogą być tylko te składy, które oferują sprzedaż hurtową dla realizacji trwających już projektów budowlanych.

Z kolei w innych sklepach oraz placówkach, np. w urzędach pocztowych, obowiązują bardziej rygorystyczne wymogi co do ilości obecnych w nich. naraz osób – to 1 osoba na 20 m2 dla placówek o powierzchni powyżej 100 m2.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje z taki sam limit osób, jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego, czyli 1 osoba na 20 m2. Do tego obowiązkowy odstęp 1,5 m między wiernymi i zakładanie maseczki.

W całej Polsce zamknięte są także salony fryzjerskie, kosmetyczne czy manicure/pedicure – zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią ministra Niedzielskiego ulegnie od 26 kwietnia zmianie w 11 województwach.