Pracodawcy w Polsce chcą wiedzieć, którzy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. A jak jest na świecie?

polska-covid-szczepienia-pandemia-antyszczepionkowcy-certyfikat-przepustka

Według badania wykonanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, 80 proc. pracodawców chce wiedzieć, którzy pracownicy zostali zaszczepieni / Szczepionka na COVID / foto via Pixabay [spencerbdavis1]

80 proc. pracodawców w Polsce chce wiedzieć o szczepieniach swoich pracowników, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Jak wygląda sytuacja w miejscach pracy za granicą? Czy w Polsce możemy się spodziewać obowiązku szczepień?

 

 

We wtorek (10 sierpnia) Konfederacja Lewiatan opublikowała wyniki badań dotyczących opinii pracodawców o wiedzy na temat zaszczepionych pracowników, przeprowadzonych przez CMB Indicator. Ogółem 80 proc. uważa, że pracodawcy powinni mieć dostęp do informacji „ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni”.

W średnich firmach jest najwięcej zwolenników wśród szefów – 84 proc. – dostępu do wiedzy o szczepieniach pracowników., w małych – 78 proc., a w dużych – 72 proc.. Obecnie w Polsce informacja o szczepieniach pracowników jest niedostępna dla pracodawców.

Za granicą pracodawcy często mają większe uprawnienia. W wielu krajach wprowadzono bardziej restrykcyjne środki kontroli mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Niechęć do szczepień to problem także wśród medyków [WYWIAD]

Musimy poważnie traktować wątpliwości części społeczeństwa co do szczepień i zrozumieć, skąd bierze się ten brak zaufania, mówi Pia Vuolanto z Instytutu Zaawansowanych Badań Społecznych Uniwersytetu Tampere.

Bez szczepienia nie ma pracy?

W prowincji Nowa Południowa Walia w Australii władze ograniczyły możliwość pracy poza domem osobom niezaszczepionym. W Sydney i Melbourne obecnie obowiązuje lockdown po tym, jak w mieście wykryto setki przypadków zakażeń koronawirusem. 

Na czas lockdownu wszyscy z wyjątkiem pracowników z tzw. niezbędnych branż zostali zmuszeni, by pracować z domu. W Sydney pozwolono na otwarcie niektórych placów budowy – warunkiem przyjścia do pracy jest jednak zaszczepienie się, a osoby niezaszczepione są zwalniane.

W USA obowiązek szczepienia jest z reguły nakładany na pracowników nie przez rząd, lecz samych pracodawców. Niektóre z największych korporacji, takich jak Walmart, Google, Disney, CNN czy Facebook, wprowadziły obowiązek szczepień dla swoich pracowników. Podobne nakazy obejmują też pracowników rządowych na poziomie federalnym, ale też żołnierzy amerykańskiego wojska. W Wielkiej Brytanii rząd poparł podobne rozwiązanie – choć sam nie wprowadza takiego obowiązku. Umożliwia jednak firmom zastosowanie środków mających na celu ograniczanie rozprzestrzenia się SARS-CoV-2.

Google i Facebook wprowadziły w Stanach Zjednoczonych obowiązek szczepień dla wszystkich pracowników, którzy wracają do pracy w formie stacjonarnej. Zaszczepione muszą być też osoby zatrudnione przez United Airlines, Frontier Airlines i Tyson Foods i bez względu na charakter pracy. CNN natomiast tydzień temu zwolnił trzech pracowników, którzy złamali procedury przychodząc do biura bez szczepienia przeciwko COVID-19.

Niemcy: Spór o szczepienia. Czy powinno się karać za niestawienie się na umówioną wizytę?

W Niemczech plagą są osoby, które rezerwują wizyty, lecz nie pojawiają się w punkcie szczepień.

Szczepienia obowiązkowe dla służby medycznej

W części krajów europejskich nakazy szczepień wprowadzono dla pracowników służby zdrowia. W krajach Unii Europejskiej obowiązują one w Grecji, Francji, Włoszech oraz na Węgrzech.

We Francji zaszczepieni muszą być też pracownicy domów opieki oraz opiekunów osób w grupie ryzyka. Jest tam też, podobnie jak we Włoszech, wymóg posiadania przepustki sanitarnej do korzystania z części usług publicznych.

Natomiast w Wielkiej Brytanii od 11 listopada zaszczepiony ma być tylko personel domów opieki. Dyskusje o wprowadzeniu podobnego systemu pojawiły się też w Hiszpanii po nagłym wzroście liczby zakażeń koronawirusem wśród pensjonariuszy domów opieki. 

WHO: Koronawirus wyprzedza szczepienia. Miliard dawek szczepionki od G7 to za mało

COVID-19 jest znacznie szybszy niż światowy program szczepień, ostrzega WHO.

W większości krajów szczepienia wciąż dobrowolne

Zarówno w UE jak i reszcie świata, większość państw podtrzymuje dobrowolny charakter programu szczepień. W dużej mierze wynika to z braku lub bardzo ograniczonych dostaw szczepionek do krajów rozwijających się.

W przypadku krajów rozwiniętych jako powód wymienia się zazwyczaj respektowanie nietykalności cielesnej czy prawo do indywidualnego wyboru. A przykłady protestów we Francji dotyczące wprowadzenia tzw. przepustki sanitarnej są potwierdzeniem oporu niektórych środowisk przeciwko przymusowym szczepieniom. 

W niektórych krajach, w tym w Niemczech, może się to niedługo zmienić. Opinia publiczna kraju naszych zachodnich sąsiadów podzielona jest po słowach Helge Braun, szefa urzędu Kanclerza Federalnego, który stwierdził że “osoby które nie przyjęły szczepionki nie powinny spodziewać się takiej samej wolności jak osoby zaszczepione”. Wielu członków rządzącej koalicji zaprzeczyło jednak doniesieniom, że szczepienia mają stać się obowiązkowe.

W Chinach rząd deklaruje wolność w kwestii szczepień jednak mimo oficjalnie obowiązującej zasady zupełnej dobrowolności, lokalne władze wprowadzają, według doniesień, przymus szczepienia dla niektórych grup zawodowych lub nawet całej dorosłej populacji w swoich granicach. W niektórych prowincjach i powiatach osoby niezaszczepione nie mają dostępu do usług publicznych, czasem nawet do szkół. 

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

Czego możemy spodziewać się w Polsce?

W Polsce grupy ekspertów i naukowców, w tym Polska Akademia Nauk, apelują o wprowadzenie przymusu szczepienia dla niektórych grup zawodowych o podwyższonym ryzyku zakażenia koronawirusem, jak pracowników medycznych, wojska, policji, straży pożarnej czy nauczycieli.

Z drugiej strony polski rząd nie rozważa jak na razie wprowadzenia obowiązku szczepienia dla żadnej grupy lub, tym bardziej, całej populacji.

Pomimo kroków, które podejmują lub rozważają sąsiednie kraje oraz inni członkowie UE, wszystko wskazuje na to, że w Polsce szczepienia pozostaną w pełni dobrowolne, choć osoby niezaszczepione mogą spodziewać się, że będą objęci obostrzeniami.