Pfizer i Moderna podnoszą ceny za swoje szczepionki w Europie

Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson, szczepionki, Polska, Unia Europejska, Wielka Brytania, Niemcy, Izrael

Umowa przewiduje, że do 2030 r. Pfizer i Moderna dostarczą UE do 2,1 mld dawek szczepionek. / fot. via unsplash [Steven Cornfield]

Pfizer i Moderna, amerykańskie koncerny medyczne oraz producenci szczepionek na COVID-19, podnieśli ceny swoich preparatóww najnowszym kontrakcie na dostawy z Unią Europejską, wynika z raportu opublikowanego w „Financial Times”.

Umowa przewiduje, że do 2030 r. Pfizer i Moderna dostarczą UE do 2,1 mld dawek szczepionek. Jak podaje brytyjski dziennik, została ona wynegocjowana w tym roku, gdy okazało się, że preparaty obu koncernów są skuteczniejsze w walce z pandemią niż szczepionki firm Johnson&Johnson i AstraZeneca.

Cena szczepionki Moderny w ramach kontraktu wzrośnie z 22,60 do 25,50 dolarów za dawkę, a preparatu Pfizera – z blisko 18,40 do 23,14 dolarów.

„Wezwania do podania dawek przypominających i rozprzestrzenianie się bardziej zakaźnych wariantów tworzą popyt na najskuteczniejsze produkty”, podaje „Financial Times”. Według źródła jednym z powodów wzrostu cen stały się również informacje o skutkach ubocznych szczepionek innych producentów.

Parlament Europejski chce zniesienia patentów na szczepionki. USA przekażą miliony dawek krajom rozwijającym się

Joe Biden planuje przekazać 500 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 ponad 90 krajom w ciągu najbliższych dwóch lat.

Dochody biją rekordy

Dziennik „Wall Street Journal” poinformował, że dzięki sprzedaży szczepionki na COVID-19 oraz innych leków dochody Pfizera za drugi kwartał 2021 r. prawie dwukrotnie przebiły prognozy analityków, a sama szczepionka przyniosła Pfizerowi 7,84 mld dolarów.

Firma prognozuje, że w tym roku jego dochody ze sprzedaży szczepionki powinny osiągnąć 33,5 mld dolarów przy założeniu, że firma dostarczy na rynek 2,1 mld dawek. „Financial Times” podaje, że sprzedaż szczepionki przyniesie Modernie 30 mld dolarów.

Komisja Europejska poinformowała, że ze względu na ewentualną konieczność podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zastrzega sobie prawo do dostaw dodatkowych 1,8 mld dawek preparatu Pfizera.

W ubiegły wtorek (27 lipca) Komisja Europejska poinformowała także, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu pełnego zaszczepienia co najmniej 70 proc. dorosłej populacji do końca września.

Jak poinformował „Bild am Sonntag” w niemieckim programie szczepień przeciwko COVID-19 mają zostać wprowadzone zmiany, a osoby starsze mają otrzymać trzecią dawkę. Niedawno szczepienie seniorów trzecią dawką wprowadził Izrael. Jak podaje „Daily Telegraph” również Wielka Brytania może podawać dawki przypominające od przyszłego miesiąca.