Stany Zjednoczone rozpoczną szczepienia nastolatków powyżej 12 roku życia

Pfizer/BioNTech, Pfizer, szczepionka, Polska, Stany Zjednoczone, FDA, Unia Europejska, Michał Dworczyk, Joe Biden

Około 46 proc. obywateli USA otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki / fot. via Flickr [Felton Davis]

„Dziś Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) rozszerzyła stosowanie szczepionki chroniącej przed COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech na nastolatków w wieku 12-15 lat”, napisała w poniedziałek (10 maja) na Twitterze FDA.

 

 

Amerykańskie organy regulacyjne oświadczyły, że szczepienia tej grupy wiekowej mogą rozpocząć się już w najbliższy czwartek (14 maja), rozszerzając w ten sposób krajowy program szczepień.

Jest to pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 dopuszczona do obrotu w Stanach Zjednoczonych dla nastolatków w wieku 12-15 lat. Do tej pory szczepionka Pfizer/BioNTech w USA była podawana osobom powyżej 16 r.ż.

Według danych CDC (Centers for Disease Control and Prevention) około 46 proc. obywateli Stanów Zjednoczonych otrzymało co najmniej jeden zastrzyk szczepionki przeciw COVID-19, podczas gdy pierwszą dawkę dostały 2 mln osób w grupie wiekowej 16-17 lat. Szczepionka Pfizer/BioNTech obecnie jest jedyną dostępną dla osób poniżej 18 r.ż.

Prezydent Joe Biden wydał oświadczenie, w którym określił decyzję jako „obiecujący postęp w walce z wirusem”.

Skrócony czas między dawkami w Polsce

Tymczasem w Polsce w związku ze stanowiskiem Rady Medycznej rząd wczoraj (10 maja) podjął decyzję o skróceniu oczekiwania między podawaniem dwudawkowych szczepionek.

„Te osoby, które już pierwszą dawkę przyjęły mają możliwość skrócenia terminu pomiędzy pierwszą a drugą dawką”, dzwoniąc do swojego punktu szczepień, zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Jak poinformował szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów, skrócony czas między dawkami będzie obowiązywał osoby szczepiące się przeciw COVID-19 od 17 maja. Czas oczekiwania na drugą dawkę preparatu AstraZeneki skróci się z 84 do 35 dni. Czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionek Moderny i Pfziera skróci się z 42 do 35 dni.