Słowacja: Msze papieskie tylko dla zaszczepionych

Papież Franciszek

Papież Franciszek [Photo via Flickr]

Tylko osoby w pełni zaszczepione będą mogły uczestniczyć w spotkaniu z papieżem Franciszkiem, który we wrześniu odwiedzi Słowację, zapowiedział minister zdrowia Vladimír Lengvarský, w porozumieniu z przewodniczącym Konferencji Biskupów Słowacji, Stanislavem Zvolenským. 

 

 

“Podejmując tę decyzję, chcemy, aby wizyta Ojca Świętego była duchowym przeżyciem dla jak największej liczby osób”, wyjaśnił minister. Imprezy masowe z tej okazji będą otwarte dla większej liczby osób niż pozwalają na to obecne przepisy. Decyzja oznacza, że osobom niezaszczepionym pozostało tylko 11 dni na zaszczepienie szczepionkami Pfizer lub Moderna, jeśli chcą wziąć udział w wydarzeniu. Przy późniejszym szczepieniu nie będą w stanie pozyskać dwóch dawek.

Wizyta papieża może zwiększyć wskaźniki szczepień, ponieważ aż 76 proc. Słowaków identyfikuje się jako chrześcijanie. Oczekuje się zatem, że wielu obywateli Słowacji będzie chciało przyjść na wydarzenie z udziałem papieża Franciszka. Słowacja jak na razie zmaga się z niskim zainteresowaniem szczepieniami.  Tylko około 40 proc. obywateli jest zaszczepionych pierwszą dawką, a 34 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Papież spędzi na Słowacji trzy dni, od 12 do 15 września. Oprócz trzech największych miast słowackich (Bratysława, Koszyce, Preszów) odwiedzi również znane miejsce pielgrzymkowe Šaštín. Będzie to wizyta duszpasterska, co oznacza, że papież odprawi kilka mszy i spotka się z wiernymi.