Nowy wariant koronawirusa: Dokąd dotarł już Omikron i jakie środki podejmują poszczególne kraje?

polska-pierwszy-przypadek-omikron-koronawirus-zakazenie-covid-sanepid-kraska-ministerstwo-zdrowia

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek wariantu omikron. [Photo via Unsplash]

Omikron to nowy wariant koronawirusa, który został odkryty 11 listopada w afrykańskiej Botswanie. Stamtąd rozszerzył się na kolejne kraje i kontynenty, także europejski.  Kolejne państwa decydują się na zaostrzanie restrykcji.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia uznali wariant za „odmianę wysoce zaraźliwą” i nadali mu rangę „niepokojącego” (VOC – ang. variants of concern). W przypadku omikrona mowa o nawet 50 mutacjach odróżniających go od oryginalnego wirusa wykrytego w Wuhan, w tym 32 w białku kolca. W przypadku odmiany Delta, było to jedynie 9 zmian w białku kolczastym.

Obawy budzi tempo jego rozprzestrzeniania się – wariant w krótkim okresie czasu stał się szczepem dominującym w RPA, mniej niż trzy tygodnie po wykryciu.

Obecnie naukowcy na całym świecie prowadzą badania dotyczące cech nowego wariantu oraz skuteczności wobec niego stosowanych od początku br. szczepionek na SARS-CoV-2.

Tymczasem kolejne kraje już teraz decydują się na zaostrzenie restrykcji w obliczu nowej odmiany SARS-CoV-2.

Podawanie trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa przyspiesza. Dane z Izraela pokazują, że szczepienie przypominające działa

Świat zachodni przyspiesza podawanie przypominającej dawki szczepionki na koronawirusa, obniżając wiek uprawnionych do tego osób, bądź skracają czas między dawką trzecią a drugą.

Kwarantanna, maseczki i obowiązkowe testy

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że Unia Europejska skupia się obecnie na ocenie ryzyka związanego z pojawieniem się nowego wariantu. „Wiemy, że to wyścig z czasem, ale naukowcy i producenci potrzebują dwóch-trzech tygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant”, przyznała. Zaleciła krajom członkowskim skupienie się na środkach zaradczych, takich jak szczepienia.

Poszczególne kraje w ciągu ostatnich dni podjęły jednak decyzje o zaostrzeniu obowiązujących obostrzeń i regulacji. M.in. Niemcy, Włochy, Holandia, Czechy, ale także państwa pozaeuropejskie jak USA, Japonia czy Kanada zdecydowały o całkowitym wstrzymaniu ruchu lotniczego lub wprowadzeniu ograniczeń dla podróżnych z państw Afryki Południowej.

Izrael i Japonia zamknęły zaś granice dla obcokrajowców. Obywatele Izraela będą mogli powrócić do swojego kraju, jednak nawet ci w pełni zaszczepieni muszą liczyć się z odbyciem kwarantanny.

W przypadku Indii, wszyscy pasażerowie międzynarodowi będą od 1 grudnia musieli okazać formularz deklaracji w internetowym portalu rządowym. Obejmuje on 14-dniową historię podróży a także konieczność okazania negatywnego testu PCR. Podróżni z krajów „zagrożonych” będą poddawani dalszemu nadzorowi i otrzymają obowiązek 7-dniowej kwarantanny.

Ministerstwo zdrowia Wielkiej Brytanii, sprawującej obecnie przewodnictwo w grupie G7 zwołało w poniedziałek (29 listopada) pilne spotkanie ministrów zdrowia. Kilka dni wcześniej brytyjski rząd zadecydował, że wszyscy przyjeżdżający do kraju będą mieli obowiązek wykonania testu PCR i odbywania izolacji do momentu uzyskania wyniku. Przywrócono również obowiązek zakładania maseczek w sklepach i transporcie publicznym.

Na wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz jej zastępca Olaf Scholz zaplanowali rozmowy z przywódcami 16 niemieckich landów na temat ewentualnego zaostrzenia restrykcji.

Także polski rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń przeciwpandemicznych. Poinformowano o nich podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. „Osoby, które będą wracały z tych (południowoafrykańskich – przyp. red) krajów – niezależnie jaką drogą – będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. W tym przypadku, że nie ma możliwości zwolnienia z tej kwarantanny negatywnym wynikiem testu” – zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Z 10 do 14 dni wydłużono także kwarantannę dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Zmniejszono także limit uczestników imprez i wydarzeń kulturalnych a także uroczystości religijnych z 75 do 50 proc. dostępnych miejsc. Limit zmniejszono także w przypadku hoteli i lokali gastronomicznych. Maksymalna liczba uczestników uroczystości rodzinnych została zmniejszona do 100 osób. Limity w Polsce nie obowiązują jednak osób zaszczepionych.

Koronawirus: "Alertowy pakiet obostrzeń" w Polsce w związku z pojawieniem się wariantu Omikron

Dotyczą one głównie kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy oraz limitu osób w miejscach publicznych.

Gdzie pojawił się Omikron?

Jak dotąd, nowy wariant wykryto już w kilkunastu europejskich krajach. Wiele rządów nie wyklucza także, że na terenie ich państw także mogą być niezidentyfikowane przypadki wariantu Omikron. Podczas niedzielnej konferencji, francuski minister zdrowia Olivier Veran podał, że we Francji istnieje „co najmniej osiem możliwych przypadków wariantu”.

W Wielkiej Brytanii, gdzie pierwsze dwa przypadki zostały zidentyfikowane w sobotę, wykryto już jak do tej pory 11 osób zainfekowanych tą odmianą wirusa.

Holenderski urząd ds. zdrowia publicznego poinformował w niedzielę o 13 przypadkach osób zakażonych wariantem Omikron. To osoby, które przybyły do Holandii z RPA w ostatni piątek. Służba zdrowia zaapelowała do wszystkich podróżnych, którzy powrócili z RPA w ubiegłym tygodniu, by poddali się testom. Założono także specjalne centrum testowe na lotnisku Schiphol.

W Portugalii, pierwsze 13 przypadków wariantu omikron wykryto u zawodników klubu piłkarskiego Belenenses SAD – jeden z jego graczy udał się w ostatnim czasie do RPA i najprawdopodobniej zakaził kolegów z drużyny.

Przypadki nowego wariantu zostały odnotowane także w Danii, Niemczech, Włoszech, Belgii oraz Czechach.

Omikron: Nazwa nowego wariantu koronawirusa. Eksperci WHO określili go jako "niepokojący"

Z powodu wariantu nazwanego omikron kolejne kraje w Europie i na świecie zawieszają loty z państw z południa Afryki.