Niemcy: Jesienią najstarsi mieszkańcy otrzymają trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wideokonferencji, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union 2020, fot. Jennifer Jacquemart

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wideokonferencji, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union 2020, fot. Jennifer Jacquemart

Rząd federalny Niemiec zapowiedział dodatkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla najstarszych mieszkańców kraju. Program ma zostać zrealizowany jesienią. Trzecią, przypominająca dawkę niemiecka kanclerz nazwała „szczepieniem odświeżającym”.

 

O jesiennych planach rządu federalnego kanclerz Angela Merkel poinformowała po kolejnym pandemicznym spotkaniu koordynacyjnym z premierami 16 rządów w krajach związkowych.

Szefowa niemieckiego rządu oświadczył, że jest „zadowolona z niezwykle pomyślnego rozwoju sytuacji”, jak określiła szybko spadający wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. „Podjęte w ostatnich miesiącach wysiłki opłaciły się” – stwierdziła Merkel.

Niemiecki rząd federalny z niepokojem patrzy jednak na sytuację w Wielkiej Brytanii, gdzie od końca maja znów zaczyna wyraźnie przybywać zakażonych osób. Wczoraj (11 czerwca) dzienna liczby wykrytych nowych infekcji po raz pierwszy od końca lutego przekroczyła tam 8 tys.

Przybywa także osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Przebywa ich na oddziałach brytyjskich szpitali już ponad 1 tys. Rząd Wielkiej Brytanii poważnie więc zastanawia się na tym czy dalej zgodnie z planem otwierać gospodarkę. Na 21 czerwca wyznaczono datę niemal całkowitego „odmrożenia” Anglii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Obawy o wariant Delta

Za taki rozwój sytuacji w Wielkiej Brytanii odpowiada tzw. wariant Delta koronawirusa, który do niedawna nazywany był „indyjskim”, ponieważ to właśnie w Indiach zaobserwowano go jako pierwszy. Według brytyjskiego ministra zdrowia Matta Hancocka ten wariant jest odpowiedzialny już za ponad 90 proc. nowych zakażeń.

Ponieważ szczep Delta cechuje się zdolnością do zakażania większej liczy osób (nawet o 60 proc. w porównaniu z pierwotnym wariantem koronawirusa), ocenia się, że to dlatego Indie jeszcze niedawno biły absolutnie światowe rekordy w szybkości przyrostu liczby chorych na COVID-19.

Ponieważ trudno się łudzić, że wariant Delta ominie Stary Kontynent. Jego rozpowszechnianie się w Wielkiej Brytanii jest więc sygnałem alarmowym dla reszty Europy. „Nie możemy zapominać, że koronawirus nie zniknął, a teraz najbardziej martwi nas właśnie wariant Delta” – powiedziała Merkel. I oceniła, że nałożenie ograniczeń w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii i Indii jest obecnie uzasadnione.

Na razie w Niemczech wariant Delta odpowiada za ok. 2,5 proc. nowych zakażeń. „Ale prowadzona przez nas akcja szczepień to tak naprawdę wyścig z tym wariantem” – przyznała niemiecka kanclerz. Obecnie w Niemczech pierwszą dawkę otrzymało 47 proc. populacji, a dwie dawki – 24 proc.

Co dalej ze szczepionką AstraZeneca w Polsce?

Z powodu kłopotów z dostawami, pierwsze dawki tego preparatu nie będą podawane. Ma być tak jednak tylko czasowo.

Trzecia dawka szczepionki w Niemczech

Rząd federalny zapowiedział, że planuje już rozszerzenie jesienią programu szczepień przeciw COVID-19 o trzecią, przypominającą dawkę. Mają ją otrzymać najstarsi mieszkańcy, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 lub zgon z powodu tej choroby. Ponadto podejrzewa się, że u osób starszych odporność na koronawirusa może zanikać szybciej niż u młodszych.

Angela Merkel nie sprecyzowała na razie od jakiego wieku będzie przysługiwać trzecia dawka szczepionki na koronawirusa, ani kiedy dokładnie może się rozpocząć jej podawanie w Niemczech. Nazwała natomiast ową trzecią dawkę „szczepieniem odświeżającym”.

Kanclerz zaapelowała też do Niemców o ostrożność w najbliższych miesiącach. „Mamy przed sobą lato, które daje wiele możliwości, ale nie możemy być beztroscy, musimy bardzo uważnie przyglądać się sytuacji” – wezwała.