Niemcy: Wprowadzono nowe przepisy pandemiczne. Są ograniczenia dla niezaszczepionych

niemcy-COVID-szczepienia-restrykcje-koronawirus-merkel-pandemia

Kanclerz Niemiec Angela Merkel / Zdjęcie: © European Union 2021, Source: European Council [EUCO Newsroom]

Niemcy ograniczą dostęp do restauracji, barów i imprez publicznych dla osób niezaszczepionych w regionach, które przekroczyły próg przyjęć do szpitali z powodu COVID-19, poinformowała w czwartek (18 listopada) kanclerz Angela Merkel.

 

 

W czwartek w Niemczech odnotowano po raz pierwszy od początku pandemii w ciągu jednego dnia 65 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Kanclerz Angela Merkel przyznała, że sytuacja w kraju jest dramatyczna. Dlatego władze federalne w porozumieniu z przywódcami regionalnymi ustalili listę przepisów oraz restrykcji w regionach o najgorszej sytuacji epidemicznej.

A Bundestag przyjął nową ustawę regulującą obostrzenia w pandemii. Jest też nowe zalecenie w sprawie szczepień odświeżających.

Niemcy: Rekordy zakażeń koronawirusem. Rozważany jest powrót obostrzeń m.in. w miejscach pracy

Rząd federalny rozważa bowiem zmiany w przepisach w związku z nasileniem się czwartej fali pandemii.

Niemcy wprowadzają zasadę „2G”

Niemiecki parlament przyjął w czwartek nową ustawę o ochronie przed infekcjami, która ma regulować obostrzenia w trwającej pandemii koronawirusa. Ustawa likwiduje niektóre dotychczas obowiązujące regulacje, ale też wprowadza nowe, ostrzejsze restrykcje.

Zgodnie z nowymi przepisami korzystanie ze środków komunikacji publicznej – autobusów, pociągów czy tramwajów – będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców albo posiadających aktualny test z negatywnym wynikiem. To samo obowiązywać będzie w miejscach pracy. Osoba bez szczepienia albo testu będzie mogła pracować tylko zdalnie.

Tzw. zasada „2G” dopuszczająca tylko zaszczepionych i wyleczonych zostanie wprowadzona na obszarach o wskaźniku hospitalizacji powyżej trzech pacjentów z COVID-19 na 100 tys. osób.

„Musimy szybko zahamować wzrost liczby zakażeń i obłożenie na oddziałach intensywnej terapii”, wyjaśniła Merkel po czwartkowym spotkaniu z przywódcami regionalnymi.

Niemcy: Rekordowe liczby zakażeń koronawirusem. Spory co do dalszej strategii walki z COVID-19

W Niemczech trwają dyskusje na temat wprowadzenia ograniczeń dla niezaszczepionych na COVID-19.

Wracają bezpłatne testy. Szczepienia dla wszystkich

W Niemczech w związku ze zmianą przepisów postanowiono jednocześnie na wznowienie bezpłatnych testów, które zawieszono w czasie odnotowywania mniejszej liczby nowych przypadków.

Nowe przepisy uniemożliwiają podejmowanie szybkich decyzji związanych z walką z pandemią, jak zamykanie szkół czy centrów handlowych. Chadecy zapowiadają wprowadzenie stosownych zmian w izbie wyższej parlamentu – Bundesracie. Czwartkowe przepisy zostały przegłosowane dzięki współpracy ugrupowań, które mają tworzyć nową koalicję rządową: Zielonych, liberałów z FDP oraz socjaldemokratów (SPD).

Wcześniej niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień wydała zalecenie dotyczące podawania tzw. szczepień odświeżających.

Jak dotąd mogły z nich korzystać tylko osoby po 70. roku życia, ludzie z obniżoną odpornością czy pracownicy służby zdrowia i sektora opiekuńczego.

Teraz trzecią dawką będą mogły szczepić się wszyscy dorośli w Niemczech. Kolejną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 można przyjąć około 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.