Moderna wyprodukuje szczepionkę, która ochroni przed koronawirusem i grypą?

szczepionka, koronawirus, COVID-19

Przedsiębiorstwo Moderna ogłosiło w czwartek (9 września), że planuje stworzyć jednodawkową szczepionkę, która będzie służyła zarówno w walce z COVID-19, jak i z wirusem grypy / Zdjęcie: Unsplash

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna rozpoczął prace nad stworzeniem preparatu, który w jednym zastrzyku będzie zawierać dawkę szczepionki przeciw COVID-19, jak i eksperymentalną szczepionkę przeciwko grypie. Koncern poinformował, że trwają badania kliniczne dotyczące udostępnienia szczepionki przeciwko koronawirusowi dzieciom w wieku od pół roku do 11 lat.

 

 

Przedsiębiorstwo Moderna ogłosiło w czwartek (9 września), że planuje stworzyć jednodawkową szczepionkę, która będzie, w ramach „nowego programu szczepień układu oddechowego”, służyła zarówno w walce z COVID-19, jak i z wirusem grypy.

„To byłaby dla nas wielka szansa, gdyby udało nam się wprowadzić na rynek wysoce skuteczną coroczną szczepionkę przypominającą przeciwko chorobom układu oddechowego”, oświadczył dyrektor generalny firmy Stephane Bancel. Dodał, że Moderna może być pierwszym przedsiębiorstwem farmaceutycznym, które opracuje taką szczepionkę.

Koncern nie zdąży z wyprodukowaniem szczepionki do rozpoczęcia tegorocznego sezonu grypowego, ale i tak akcje firmy na giełdzie wzrosły po opublikowaniu w czwartek komunikatu o 5 proc. Moderna pracuje również nad kilkoma szczepionkami przeciw grypie i wirusowi RSV.

Sukces Macrona: "Paszporty" covidowe zachęcają Francuzów do szczepień

W ciągu pierwszej doby od ogłoszenia o wprowadzeniu paszportów covidowych na szczepienia zarejestrowało się prawie milion osób.

BioNTech prowadzi badania nad szczepionką dla dzieci w wieku 5-12 lat

Moderna stała się globalnie znanym i cenionym koncernem farmaceutycznym, po tym jak w zeszłym roku wprowadziła na rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opartą na technologii mRNA. Według danych zebranych przez agencję rządową Centers for Disease Control and Prevention, w samych Stanach Zjednoczonych podano ponad 147 mln zastrzyków szczepionką Moderny.

Szczepionki mRNA uważane są za szczepionki nowej generacji, w których kwas rybonukleinowy (RNA) wykorzystywany jest jako matryca do produkcji białek wirusowych. Białka te mają za zadanie wywołać produkcję przeciwciał, które następnie przekazywane są do naszego układu immunologicznego.

Matrycowy RNA nie wnika do jądra komórkowego, gdzie znajduje się nasz materiał genetyczny (DNA), w związku z czym szczepionka oparta na tej technologii nie ma możliwości wpływania na nasz genom.

Koncern poinformował, że trwają badania kliniczne dotyczące udostępnienia szczepionki przeciwko koronawirusowi dzieciom w wieku od pół roku do 11 lat. Z kolei przed Agencją Żywności i Leków (FDA) toczy się proces dopuszczenia do użycia tej szczepionki dla młodzieży.

Badania nad szczepionką dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat prowadzi również firma BioNTech, która opracowała w zeszłym roku wspólnie z koncernem Pfizer pierwszy preparat przeciwko koronawirusowi. Jak poinformował w piątek (10 września) niemiecki tygodnik „Der Spiegel, „już w połowie października w tym kraju rozpocząć się mogą szczepienia na COVID-19 dzieci poniżej 12. roku życia”. Zastosowane do tego mają być właśnie preparaty BioNTech/Pfizer.

Szef firmy, Ugur Sahin oświadczył, że do końca roku można spodziewać się wyników badań dotyczących szczepień młodszych dzieci, w wieku od 6 miesięcy. Obecnie przeciwko COVID-19 szczepione mogą być dzieci od 12. roku życia. Do użytku w grupie wiekowej 12-17 lat Europejska Agencja Leków (EMA) dopuszcza preparaty BioNTech/Pfizer oraz te wyprodukowane przez Modernę.

Finlandia wkrótce rozpocznie szczepienia przeciwko COVID-19 wśród młodszych nastolatków

Finlandia obejmie wkrótce krajowym programem szczepień na COVID-19 osoby poniżej 15 lat, ogłosiła premier Sanna Marin.

W Ameryce Łacińskiej już szczepią najmłodszych

Tymczasem na Kubie rozpoczęto 6 września szczepienia dzieci w wieku od 2 roku życia. Środkowoamerykańskie państwo jest pierwszym, gdzie szczepi się tak młode osoby.

Jak podają media, w tej akcji stosowane są nieuznawane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) preparaty Abdala oraz Soberana 2, stworzone przez miejscowych producentów.

Tego samego dnia Chile zatwierdziło stosowanie chińskie szczepionki Sinovac dla dzieci w wieku 6-12 lat. Chiny, Wenezuela oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie także ogłosiły, że niebawem zamierzają szczepić najmłodszych.